Kuduz:(

Taylorrr

🦓
Kayıtlı Üye
20 Aralık 2018
277
485
Herkese merhaba bizim mahallemiz de kimseye zararı olmayan çok sakin bir köpek var. Köpeğin değişik bir huyu var ama. Sürekli yola yatıyor yolun ortasında duruyor. Bugün marketten eve giderken bu köpeği yine gördüm. Arabalar köpek yüzünden geçemiyorlardı. Ben seslendim çağırdım tepki vermedi. En son ense kısmından ittirdim yine kenara geçmedi. Etrafa bakındım ince çalı gibi bi çomak vardı bende onu karnının yan tarafına dokundurdum. Bir iki defa yaptım köpekte rahatsız oldu bana bi kere havladı. Fakat elim köpeğin ağız kısmına yakındı. Kesinlikle ısırma modunda değildi. Tepki verdi bana. Elimde açık yara yok sadece üst kısmında küçücük kabuk tutmuş bir yara var. Ben zaten ordan uzaklaşıp elimi hemen kolonyaladım. Elime salyası gelmedi gibi ama benim içime kurt düştü. Çünkü köpeğin kulağında küpesi yoktu hatırladığım kadarıyla. Aşı yaptırmalı mıyım sizce. Aileme söyledim onlarda ısırma ve hususi yalama olmadığı için gerekmez dediler. Babam da kuduz olsa kendini belli ederdi dedi.

Son düzenleme:
Mahallenin köpeğiyse birşey olmaz heralde. YYaptırmıyorsaniz aşıyı köpeği 10 gün takip edin. Oğlumu kedi çizmişti aşı oldu ama takip ettik, belediye gözlem icin kediyi almaya geldi kedicik kaçtı yakalayamadılar biz 10 gün takip ettik hala evin civarında görünce 2 dozdan sonra asi yapılmadı.

Mahallenin köpeğiyse birşey olmaz heralde. YYaptırmıyorsaniz aşıyı köpeği 10 gün takip edin. Oğlumu kedi çizmişti aşı oldu ama takip ettik, belediye gözlem icin kediyi almaya geldi kedicik kaçtı yakalayamadılar biz 10 gün takip ettik hala evin civarında görünce 2 dozdan sonra asi yapılmadı.
Köpeği bir süredir görüyorum. Hiç kimseye zararı yoktur. Dış görünüşünde de bir anormallik yoktu. Cevabınız için teşekkür ederim🙏🏻

isirip yaralamadigina gore bisey olmaz diye dusunuyorum

Geçen ay bende bu aşılarla uğraştım ama beni bariz çizdi kedi hatta tetanoz de yaptılar...birde sey demişlerdi eli hemen akabinde yıkamak bile yetiyor ama önlem amaclı yapıyolar yine de...bence bir sorma şansın varsa sağlık ocağına sor ama aşılık bir durum olmaz sanki ya bilemedim
...

Sakin bir hayvan bile olsa köpeklere temkinli yaklaşmakta fayda var. İnternette araştırırsanız köpek sahiplerinin bile çok defa saldırıya uğradığını görebilirsiniz evcil hayvanları tarafından. Bizim normal olarak gördüğümüz bir davranış onları tehlikede hissettirebilir. Yani niyetiniz iyi bile olsa çomak ile dokunmak biraz yanlış olmuş sanki.

Geçen sene bir arkadaşımın elini köpek ısırdı. Kendisi aşı oldu ama sizin durumunuzun tehlikeli olduğunu sanmam. Çok geçmiş olsun bu arada.

Hayvancagiz havlamis sadece, bir temas yok ki..
Zaten kuduz olsa o hayvan yol ortasinda oyle rahat yatmaz, yatamaz.

Bosuna evham yapiyorsunuz.

1. provakasyonla size saldırmış,hatta saldırmamış bile sadece havlamış. (kriterler arasında var ondan belirttim)
2. elinizi değil ısırmak, bir çizik bile bırakmamış.
3.salyası değse bile bu önemli değil,açık yaraya gelmemiş.
4.kolonya değil sabunlu suyla yakamanız gerekiyor :)
5. bahsettiğiniz durumda köpeği 10 gün gözlemleyeceksiniz,bu süre içinde kudurma veya ölüm olmazsa, hiçbir şey yapmanıza gerek yok,eğer olursa acilen sağlık kuruluşuna başvurun. ama dediğim gibi köpek şu anda kuduz virüsünü taşıyor bile olsa,size bulaştırmış olmasına pek imkan yok :)

kusura bakmayin ama siz kasinmissiniz.
nedense gozumun onunde canlandi anlattiklariniz komik geldi 😊
hayvancagiz orada rahat rahat yatiyormus.
sokaklar onlarin evi sonucta.
arabalar da baska yoldan geciversin.
Keşke herkes böyle düşünse. Ama trafiğin aktığı bir yer ve geçenlerde hayvanın üstüne araba sürüyorlardı. Bir gün ezilecek diye korkuyorum. Ama hep aynı yer de saatlerce yatıyor. Belki de yavruları ezildi orda bana öyle geldi😞

10gün hayvanı gözetim altında tutun yaşarsa kuduz değildir zaten,öyle salyadan filan bulaşmazki açık yaranız olması gerekir tabi hayvanın kuduz olmuş olması gerekir. Bence canınızı sıkmayın sokak kedileri tarafından defalarca saldırıya uğramış biri olarak söylüyorum,hiçbirşey olmaz.yinede içiniz rahat etsin diye o elinizdeki yere arada kolonya dökün.hem kuduz hayvan kıpır kıpır duramaz saldırgan olur,sizinki tam tersi aşırı tembel.

1. provakasyonla size saldırmış,hatta saldırmamış bile sadece havlamış. (kriterler arasında var ondan belirttim)
2. elinizi değil ısırmak, bir çizik bile bırakmamış.
3.salyası değse bile bu önemli değil,açık yaraya gelmemiş.
4.kolonya değil sabunlu suyla yakamanız gerekiyor :)
5. bahsettiğiniz durumda köpeği 10 gün gözlemleyeceksiniz,bu süre içinde kudurma veya ölüm olmazsa, hiçbir şey yapmanıza gerek yok,eğer olursa acilen sağlık kuruluşuna başvurun. ama dediğim gibi köpek şu anda kuduz virüsünü taşıyor bile olsa,size bulaştırmış olmasına pek imkan yok :)
Teşekkür ederim. O an elimde kolonya vardı onu sıktım evde de hemen ellerimi yıkamıştım. Sağolun🙂

Sakin bir hayvan bile olsa köpeklere temkinli yaklaşmakta fayda var. İnternette araştırırsanız köpek sahiplerinin bile çok defa saldırıya uğradığını görebilirsiniz evcil hayvanları tarafından. Bizim normal olarak gördüğümüz bir davranış onları tehlikede hissettirebilir. Yani niyetiniz iyi bile olsa çomak ile dokunmak biraz yanlış olmuş sanki.

Geçen sene bir arkadaşımın elini köpek ısırdı. Kendisi aşı oldu ama sizin durumunuzun tehlikeli olduğunu sanmam. Çok geçmiş olsun bu arada.
Ya hiç tepki vermiyor kaç kere seslendim falan aşırı sakin bir hayvan. Her gün aynı yerde(yolun ortasında)saatlerce yatıyor. Malesef bazı sürücüler üstüne sürüyor. Elimden o geldi onu yaptım malesef.

Köpekler genelde dediğiniz gibi yolun ortasında yatıyor bizim mahallede de. Gördüğüm an uzaklaşırım çünkü açlık ve zorbalığa ugramalari sebebiyle resmen sürü halinde geziyorlar. Bazen saldırıyorlar hatta.
Ben de arkadaşlara katılıyorum bir şey olmamıştır muhtemelen ama takip etmeyi unutmayin

Isırmamış, yalamamış, salyasını bulaştırmamış. Sadece "şurada paşa paşa yatıyorum, o elindeki dalı karnıma karnıma dürtüp adamın asabını bozma" demiş size. Bu yüzden kuduz olur muyum dediğinizi duysa" harbiden ısırmalıydım" derdi belki de. :KK48: . Temas olmadığı için bir şey yapmanıza gerek yok ama endişeniz geçmiyorsa bir hafta izleyin köpeciği. Sırf içiniz rahat etsin diye.

Bir sey olmaz bence çünkü isirmamis zaten comakla temastan bisey olmaz yani evham yapmayın hatta salyadan da bulasmaz diye biliyorum
Bir de demeden geçemeyeceğim hayatımda hic "iktirmek" diye bir kelime duymadim.gormedim "itmek" ya da "ittirmek" olabilir diye düşündüm yani güzelim Türkçemizi de biraz itinali kullansak?

Bir sey olmaz bence çünkü isirmamis zaten comakla temastan bisey olmaz yani evham yapmayın hatta salyadan da bulasmaz diye biliyorum
Bir de demeden geçemeyeceğim hayatımda hic "iktirmek" diye bir kelime duymadim.gormedim "itmek" ya da "ittirmek" olabilir diye düşündüm yani güzelim Türkçemizi de biraz itinali kullansak?
Telefondan yazdığım için harf hatasına dikkat etmemiştim pek. Teşekkürler

X