Kuru Baklava-Resimli

NILBERA

SeVGi KeLeBeĞi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
6.268
91
34
alıntıdır- 1 kg. baklavalık un
- 3 adet yumurta
- ½ çorba kaşığı tuz
- 2 su bardağı su
- ½ kg. nişasta
- 400 gr. tereyağı
- 2,5 su bardağı antepfıstığı
- Şerbet İçin:
- 1 kg. şeker
- 3,5 su bardağı su

Geniş bir kaba unu eleyerek, aktarın. Ortasını çukurlaştırın. Bu çukura yumurtaları kırın.Tuzu ve suyu ekleyin. Sert bir hamur elde edene dek yoğurun. Üzerine nemli bir bez örterek, 20 dakika bir kenarda bekletin.
Dinlenen hamuru kabın içinden çıkarın.1 2 eşit parçaya bölün. Üzerine nişasta serpin. Elinizle her bir hamur parçasını yassı hale getirin. Düz bir zemin üzerinde oklava ile olabildiğince ince açın. Açma sırasında hamurların oklavaya yapışmaması için nişasta serpin. Açtığınız yufkaların büyüklüğünde bir tepsinin içini yağlayın. Yufkaları tepsiye tek tek dizerken aralarına eritilmiş tereyağını bir fırça ile sürün.
Yufkaların yarısını bu şekilde dizdikten sonra dövülmüş fıstığı üzerlerine serpin. Diğer yufkaları da aralarına eritilmiş tereyağı süzdükten sonra fıstığın üzerine dizin.
Sonra bir bıçağın uç kısmıyla tepsinin kenarında kalan hamuru içeriye doğru sıkıştırın. Yine bıçakla kareler kesin. Eritmiş olduğunuz tereyağını tepsiye dökün. Fazla yağı tepsiyi eğerek, boşaltın. Önceden ısıtılmış orta ısılı fırında hamurun üzeri kızarana dek pişirin.
Şerbet için sıcak su ile şekeri kaynatın. Şurup kıvamına geldiğinde tencereyi ateşin üstünden alın. Fırından çıkardığınız baklavanın üzerine dökün. Şerbetini çektikten sonra servis yapın.
 

NILBERA

SeVGi KeLeBeĞi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
6.268
91
34
394.jpg

alıntıdır