Kuzenim

Snowbell-

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Ağustos 2020
779
5.756
Arkadaşlar merhaba. Konu benimle ilgili değil bu sefer benim kardeş gibi büyüdüğüm teyzemin oğlundan, kuzenimden bahsedeceğim. Ve konu biraz uzun. Belki kendi çocuğunun, yakınının başına gelmiştir birilerinin. Kendisi 19 yaşında saygılı, efendi dürüst bir çocuk. Kimseye zararı olmaz. Sakin bir çocuk. içine kapanık değil ama çok atak bir çocukta değil. Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon bölümünü kazandı. Üniversite sınavından önce bir karamsardı kazandı kayıttan sonra biraz daha toparladı ve teyzemin kızı onu çalıştığı yere bir süreliğine aldırdı iş falan yaptırdılar patronada sevdirmiş kendini öyle olunca pek havaya girdi bu iş bende dedi. Heveslendi. Sınavlar başlayınca çıktı bizimki işten. virüsten gidemedi okula zaten.
Herneyse önceden sözleşmeli er hayali vardı ama bilirsiniz ki kolay bir iş değil. Allah askerimizin yanında olsun, korusun insallah. Tabi bu kaldı kenarıda. Sınavlara girdi çıktı maşallah dersleri iyi güzel. asker gördü mü sevinir mutlaka selam verir askeri ayrı üniformalarını ayrı överdi. Geçenlerde okul nasıl gidiyo dersler ne alemde dedim. Çok sıkıldım dedi. Ve dün sabah teyzem aradı başladı ağlamaya bu çocuk ne yapıyor anlamıyorum diye. Ne oldu teyze dedim. Biz sınavlara hazırlanıyor sanıyoruz meğersem sözleşmeli er olucakmış bunları araştırıyormus mülakatlara giricekmiş. Askerliği yapmadan mi ne başlanıyormuş ( tam bilmiyorum ) Ki teyzemin kızı onun çalışması için güzel bir yerde ayarlıyordu. Birden böyle olunca hepimiz şaşırdık tabi.
Teyzem demiş neden bize hiç bahsetmedin bu düşüncenden oğlum bari git ilk askerliğini yap o sırada gör, düşün bu işi layıkıyla yapabilcek misin iyi düşün demiş. Bizimki yok hemen istiyormus. Yani askerlik bile yapmadan mı ne oluyormus bende tam anlayamadım bilenler vardır. Teyzem onu incitmek için demedim ama oğlumu biliyorum o o kadar atılgan değil yavas çocuk bir heves ediyor ama mesleği yarıda kalacak diye çok üzülüyor. Yani nasıl bir yol izleyelim biz? Bende şaştım kaldım. 2 Karıssak bir dert ama kararları çabuk değişir insanın bu yaşta. Bende girsin mülakatlara sonucunu bekleyelim madem kendi hayatı kendi seçimi dedim... Üzerine gitmemeleri için tembihledim teyzemleri ama son anda söylediği için tabi kızgın doğal olarak. Çünkü Kendine iyi model bir laptop almıştı ders çalışmak için hevesliydi bunlara. Kazanırsam 4 yıllağa tamamlarım diyordu. Demek istediğim bizim istediğimiz olsun değil hayat onun ama kararlar böyle hızlı değişirse ya pişman olursa diyoruz. Yeter ki üzülmesin. Kararına saygılıyız elbette. Bu arada hepimizde var tabiki şüphesiz ama kuzenimde fazlasıyla vatansever hassastı bu konulara. Yani her muhabbet edişimizde askerileri konusuruz duamızı ederiz.

Tanidik asker/komutan varsa bir gorusturun kuzum onlar daha iyi bilir (ayrica anlarlar kapasitesini)

şimdi kuzenin hep ideali imiş çok garip gelmedi araştırması vs

bir de bir çok genç parası iyi diye başlıyor bu işe

malum toplumda kadercilik hakim

öleceğim gün belli, öleceksem ne iş yaparsam yapayım öleceğim, gider iyi para kazanırım diye bakıyor

biraz eğitim var sonra da eğer görev yoksa çok ekstra bir emek gerekmiyor bakış açısı da hakim

bir de hani iş buldu vs yazmışsınız ya işlerin geliri kaç lira

yanlış anlaşılmasın da o bölümleri bitirince alınacak yüksek maaşlar herkese denk gelmez sanki

sozlesmeli de olsa boyle asker olarak calisabilmek icin fiziksel bir asamadan gecilmiyor mu? yani zaten teyzenizin dedigi gibi yavassa gecemez. onun disinda bence karismayin hayaliymis yani kotu bir meslek de degil sonucta.

S sassyassyy Yoo tabiki değil güzel gurur verici bir meslek. Ama o kadar ilgiliydi ki bilgisara, derslerine. Evet bu askerliği düşünüyordu ama sonra konu kapandı bu işi yapıyordu dersleri iyiydi aniden duyunca şaşırdık.

şimdi kuzenin hep ideali imiş çok garip gelmedi araştırması vs

bir de bir çok genç parası iyi diye başlıyor bu işe

malum toplumda kadercilik hakim

öleceğim gün belli, öleceksem ne iş yaparsam yapayım öleceğim, gider iyi para kazanırım diye bakıyor

biraz eğitim var sonra da eğer görev yoksa çok ekstra bir emek gerekmiyor bakış açısı da hakim

bir de hani iş buldu vs yazmışsınız ya işlerin geliri kaç lira

yanlış anlaşılmasın da o bölümleri bitirince alınacak yüksek maaşlar herkese denk gelmez sanki
Asgari ücretten biraz fazla galiba canım bende tam bilemiyorum inan. Hayat kendi hayatı ne diyeyim. Pişman olmasın yeter.

S sassyassyy Yoo tabiki değil güzel gurur verici bir meslek. Ama o kadar ilgiliydi ki bilgisara, derslerine. Evet bu askerliği düşünüyordu ama sonra konu kapandı bu işi yapıyordu dersleri iyiydi aniden duyunca şaşırdık.
bolumu cokk iyi bir bolum degil belki de zorunluluktan yazmistir. bilmiyorum ikisini kiyaslayinca bana asker olmasi daha iyi geldi hem maddi acidan hem de kendi istegiyle sectigi icin.

Asgari ücretten biraz fazla galiba canım bende tam bilemiyorum inan. Hayat kendi hayatı ne diyeyim. Pişman olmasın yeter.

aslında pişman olacaksa da kendi istediğini yaptığı için pişman olsun

ömür boyu siz beni göndermediniz diye pişman olacağına girsin değerlendirmelere alınmasın ya da işe başlasın yapamasın pişman olsun daha iyi olur

evet riskli meslek aileler istemiyor anlıyorum ama cidden özel ilgisi varmış yani bir arkadaşından duyup heves etmiş gibi değil olay

bolumu cokk iyi bir bolum degil belki de zorunluluktan yazmistir. bilmiyorum ikisini kiyaslayinca bana asker olmasi daha iyi geldi hem maddi acidan hem de kendi istegiyle sectigi icin.
Valla ders çalıştığı sürece kendini geliştirdi site yapmayı mı ne öğrenmiş okulda gördüklerini ilerletmişti. Çok düşkündü bize bile gelirken bilgisayarına kadar alıp gelirdi.

aslında pişman olacaksa da kendi istediğini yaptığı için pişman olsun

ömür boyu siz beni göndermediniz diye pişman olacağına girsin değerlendirmelere alınmasın ya da işe başlasın yapamasın pişman olsun daha iyi olur

evet riskli meslek aileler istemiyor anlıyorum ama cidden özel ilgisi varmış yani bir arkadaşından duyup heves etmiş gibi değil olay
Valla geçen yıl zayıftı bu yıl biraz kilo aldı. Dedik gelişim çağı falan ama bence bilerek alıyor kiloyu.

Valla ders çalıştığı sürece kendini geliştirdi site yapmayı mı ne öğrenmiş okulda gördüklerini ilerletmişti. Çok düşkündü bize bile gelirken bilgisayarına kadar alıp gelirdi.

ama asker olması bilgisayarla ilgilenmesine engel değil ki

10 yaşındaki oğlum netten programlar bulup animasyon yapıyor kendi çapında

oyun yapıyor sitedeki arkadaşları ile oynuyorlar online vs

ama asker olması bilgisayarla ilgilenmesine engel değil ki

10 yaşındaki oğlum netten programlar bulup animasyon yapıyor kendi çapında

oyun yapıyor sitedeki arkadaşları ile oynuyorlar online vs
Valla kendi bilir. Yukarıda yazmıştım ya hani sınavdan önce karamsardı diye. Ben üni kazanamazsam bir daha hazırlanmam bir işe girer çalışırım buralarda diyordu.

Valla kendi bilir. Yukarıda yazmıştım ya hani sınavdan önce karamsardı diye. Ben üni kazanamazsam bir daha hazırlanmam bir işe girer çalışırım buralarda diyordu.

çünkü hayattaki rakipleri görüyor

maalesef çoğu şey parayla oluyor

üniversite mezunları dahi işsiz

geçerli iş ve gelir getiren bölüm sayısı az

biraz da kendini bulmaya çalışıyor, isteği de var

sırf para için bu işe girişenlerden daha iyi olacağını düşünüyorum fiziksel sıkıntı yaşamazsa

mental olarak mutlu olacak, hazır olacak

X