Labioplasti nedir?

OpDr

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
3 Kasım 2020
58
22
39
Kadınların en özel bölgesi olan genital bölgenin ameliyatları da kendi gibi özeldir. Bu bölgeye yapılan estetik ve kozmetik uygulamalara ‘kozmetik jinekoloji’ denir. Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlığının konuları arasında özel bir yere sahiptir.

Neden genital bölge operasyonları yapıyoruz?

Çünkü kadınlar hayatlarının bir döneminde(özellikle evlilik süreçlerinde, doğumlardan sonra) cinsel bölgedeki şekil bozukluğunu ve dış görünümünü beğenmemeye başlar veya cinsel birlikteliklerinden zevk almama hali başlayabilir. Kadınlar; cinsel hazzlarını artırmak için bu operasyonları yaptırmak ister; sonucunda kendilerini yenilenmiş , daha güzel hissederler.

Cinsel organının yapısını beğenmeyen , cinsellikten zevk almayan kadın bu durumu kimseyle (özellikle eşleriyle) paylaşamayabilirler. Kadınlar, doktora söylerken bile yanlış anlaşılacağını düşünüp sıkılıp, utanırlar. Türkiye’de cinselliğin bu kadar kapalı kapılar arkasında yaşanması, bize öğretilen ‘doğrular’(!!!) bu hastaların bu kadar zorlanmasına sebep olur. Bu hastaların yaşadıkları estetik ve fiziksel kaygılar cinsel hayatlarının bozulmasına ve cinsel hayatlarından geri kalmalarına neden olur.

PEKİ GENİTAL ESTETİK AMELİYATLAR NELERDİR?

--Klitoris Üzeri Katlantıları Düzeltme Operasyonları(Klitoroplasti)

--Labioplasti(Labia minor ve major bölgesi operasyonları-iç/dış dudak estetiği)

--Vajinal Daraltma (Vajinoplasti)

--G noktası büyütme

--Genital bölge beyazlatma (renk açma)

--Lazer ile Vajinal Yenileme (Vajinal Rejuvenation)

--Kızlık zarı dikimi

--Dış genitalya Sıkılaştırma

LABİOPLASTİ (İÇ DUDAK ESTETİĞİ) NEDİR?

Labioplasti, kadınların genital organında yaşanan bir takım dudak bölümlerindeki sarkmaların giderilmesini sağlayan estetik cerrahi uygulaması olarak ön plana çıkar. İç dudaklarda meydana gelen sarkmalar ve çeşitli bozulmalar ya da çoklu doğumlarda oluşabilen esneme ve deri sarkmalarından kurtulmak için yapılan bir cerrahidir. Bu şekilde var olan sarkma etkisi giderilerek, genital organın doğru bir formda olabilmesi sağlanır. O nedenle labioplasti cerrahi ameliyatı, kadınların yaşadığı iç dudak sarkmalarının düzeltilmesi noktasında önemli bir işleyişe sahip olarak ön plana çıkar.

Tıbbi olarak iç dudakların normalden büyük, sarkık ya da asimetrik olması bu bölgenin uzun süre nemli kalmasına yol açarak vajinit veya bartholin bezlerinin apseleşmesine zemin hazırlar, bazen de normalden daha büyük olan iç dudaklar penisin vajinaya girişine engel olabilir ve ağrılı cinsel ilişkiye yol açabilir.

En belirgin ve sık rastlanan şikayetler;

  • Genital bölgenin nemli kalması sebebiyle sık vajinal enfeksiyonlar.
  • Cinsel ilişki esnasında partnerden çekinme, özgüven kaybı.
  • Genital bölgede koku oluşumu ve hijyeni sorunlar.
  • Sarkmış ve büyük dudakların iç çamaşırına yapışması, sıkı pantolon ve tayt giyerek sıkışarak rahatsızlık vermesi.
  • İlişki de penisin vajinaya girişi sırarında gerginlik ve ağrıya yol açması, penisle birlikte vajinaya girmesi.
  • İdrar yaparken zorlanma ve idrar akışının yönünü kontrol edememesi, idrarın bacakları ıslatması.
Yani labioplasti operasyonunun fiziksel, seksüel, hijyenik ve tıbbi yönlerden pek çok faydasını sayabiliriz.

Labioplasti ameliyatı genital estetik kaygısı duyan tüm kadınlara uygulanabilir. İç dudak estetiği operasyonu için ergenlik dönemini aşmış olmak yeterlidir. Kızlık zarı vajina ağzından yaklaşık 3-4 cm içeridedir, iç dudaklar ise vajinanın dışında kalır, dolayısı ile labioplasti operasyonu kızlık zarını bozmaz ve bakirelere de uygulanabilir. Ayrıca bu operasyon doğum yapmış veya yapmamış her kadında uygulanabilir.
 
Son düzenleyen: Moderatör: