Tatlı Tarifi Laz Böreği hemi de Fotoğraflı

mandalings

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
30 Mart 2009
1.014
1
40
bildiğiniz böreklere benzemiyor

• 8 su bardağı süte şeker ekleyerek kaynatırı.
• Başka bir kapta buğday nişastası, yumurta, vanilya ve biraz suyu karıştırın.
• Hazırladığınız malzemeyi kaynayan sütün üzerine dökerek muhallebi haline gelene kadar karıştırın.

10 yaprak yufka
4 yumurta
8 su bardağı süt
2 paket vanilya
3 su bardağı kıyılmış fındık içi
5 su bardağı tozşeker
2 paket buğday nişastası
5 çay bardağı eritilmiş
tereyağı
1 su bardağı su

ŞERBET MALZEMESİ
10 su bardağı su
10 su bardağı toz şeker
1/2 limon suyu

Bir tepsinin altını yağlayın. Yufkaların üstlerim yağlayarak 5 kat halinde tepsiye dizin. Dizdiğiniz 5 kat yufkanın üzerine hazırladığınız muhallebiyi dükün.
• Yufkaların üzerindeki muhallebiye dövülmüş fındıkları yayın.
• Kalan 5 kat yufkayı üstlerim yağlayarak muhallebili yufkaların üzerine dizin.
• Şerbet malzemelerini karıştırarak pişirdikten sonra soğumaya bırakın.
• Hazırladığınız böreği dilim dilim keserek fırında pişirin. Börek soğuduktan sonra soğumuş tatlı şerbetini ekleyin.

cayeli1222516930261354801.jpg

alıntı

Allah sizden razı olsun diyorum başka birş ey demiyorum çünkü ;

Ablam hamile tvde görmüş canı istemiş ve biz hayatımızda laz böreği görmedik, bir sürü restoran ve

pastaneye sorduk ancak olumlu yanıt alamadık.....şimdi tarifi aldım yaptıracağım artık anneciğime inşallah...

Haklısın bildiğimiz böreklere benzemiyor. Ben börek deyince tuzlu bir şey sandım ama yanıldım. Emeğinize sağlık.

Allah sizden razı olsun diyorum başka birş ey demiyorum çünkü ;

Ablam hamile tvde görmüş canı istemiş ve biz hayatımızda laz böreği görmedik, bir sürü restoran ve

pastaneye sorduk ancak olumlu yanıt alamadık.....şimdi tarifi aldım yaptıracağım artık anneciğime inşallah...

çok sevindim böyle bir şeye yaradığına umarım ablanın istediği gibi olur bebişiniz de tatlı olura.s

canım benim harika görünüyor ellerine sağlık şerbetli tatlılara bayılırım

yanlız anlamadığım birşey var yufka bildiğimiz böreklik yufka ama o tuzlu

şerbet şekerli acaba nasıl bir tat çıkıyor ortaya :uhm:

bence hiç korkma dene zaten birçok keke ve tatlının hamuruna bir çimdik de olsa tuz konulur. tadına baktıktan sonra pişman olmayacaksın:lepi:

Ahh mandalings ahhh bana yapılır mı bu arkadaş..
Harika gözüküyor;laz böreğinin yeri ayrıdır bizde..En kısa zamanda tekrar yapasım geldi:)
Paylaşım için teşekkürler;seçtiğiniz tarifler çok hoş..

Bir gün kararsız kaldığım için tadına bakmamıştım,sanırım pişmanım...

elinize sağlık ama bu börek baklavalık yufkayla yapılır,böreklik yufkayla değil..
muhallebi malzemeside yapana göre değişkenlik gösterir fakat dediğim gibi yufka baklavalık olacak.
böreklik yufka hayal kırıklığı yaşamanıza sebep olabilir.

katiliyorum sana kronick,aslinda elde acilir yufkasi tek tek incecikk,aa hazirida cok pratik oluyor

elinize sağlık...
benim bildiğim ve hep yaptığımız laz böreği de bundan farklıdır, anne tarafım rizeli olduğundan bu konuda epeyce tecrübem vardır
biz de bu böreği açma yufkadan yaparız ama sadece yufka açılarak değil
annecim ramazandan önce özellikle yüzlerce yufka açıp sacda pişirir
sonra bu yufkalardan yaparız, lezzetine doyum olmaz

zaten karadeniz mutfağı hastasıyım :asigim:

daha önce duyduğum ama yemediğim bir tad...
olduça leziz bir görüntüsü var cokacimcoook ellerinize sağlık....

ya herkes bişey demiş yapacaktım ama karasız kaldım,böreklik yufka olmalı böyle olmaz falan ama resim güzel görünüyor tarifi yarıya bölüp küçük bir tepside deneyebilirim,birşey sormak istiyorum 2paket nişasta nekadar yapıyor paketten pakete fark var,şimdiden sağol ellerine sağlık..

X