Liseye giden oğlum okulu bırakmak istiyor..

Bir insanın işini iyi öğrenmesi için çocuk yaşta başlamasına gerek yok. İş yapamayan iş sahipleri her yerde var sadece mavi yakalar böyle sanıyorsunuz ama değil. İşini iyi yapamayan öğretmen de var,avukat da,mühendis de,doktor da. Türkçe yazamayan Türkçe öğretmeni de gördüm,o da mı çocuk yaşta başlamadığı için yapamadı sizce? Hemen konuyu mültecilere getirmişsiniz de. İşini bizimkiler düzgün yapamadı da mülteci düzgün yaptıysa buyursun yapsın gelsin onda benim razı olmam bir şey değiştirmeyecek. Yurt dışında da bu böyle,millet ırk ve meslek ayırmadan herkes işini düzgün yapmalı ki diğerleri piyasada tutunamasın ayıklansın bir şekilde.
Ne diyorsunuz Allah aşkına, meslekte tecrübe diye birşey var. Kenan Sofuoğlu oğluna bir yaşında araba sürmeyi öğretti, 4 yaşında tır suruyordu. 15 yaşına geldiginde dünya kupası falan alır heralde. Bizim 4 yaşındakiler yemek yiyemiyor anası ağzına kaşık tutuyor. Sadece mavi yakadan bahsetmedim ben. Hiç bir işte uzmanlasmis iş gücümüz yok diyorum. Bin tekmeyi bir kere çalışandan değil, bir tekmeyi bin kere çalışandan kork demiş bir kareteci.

Ne diyorsunuz Allah aşkına, meslekte tecrübe diye birşey var. Kenan Sofuoğlu oğluna bir yaşında araba sürmeyi öğretti, 4 yaşında tır suruyordu. 15 yaşına geldiginde dünya kupası falan alır heralde. Bizim 4 yaşındakiler yemek yiyemiyor anası ağzına kaşık tutuyor. Sadece mavi yakadan bahsetmedim ben. Hiç bir işte uzmanlasmis iş gücümüz yok diyorum. Bin tekmeyi bir kere çalışandan değil, bir tekmeyi bin kere çalışandan kork demiş bir kareteci.
O da sizin fikriniz. İki tane beceriksiz ustaya denk geldiniz diye böyle düşünebilirsiniz. Ben sanayide 17 senedir çalışırken gözlemlediklerimi söylerim. Tır süren çocuk beni hiç ilgilendirmiyor,kimseye de bir faydası olabileceğini düşünmüyorum. Siz düşünebilirsiniz benim için sakıncası yok elbette.

Merhaba kızlar canımı çok sıkan bı konuyla geldim. Lise 2. Sınıfa giden bı oğlum var kendisi 15 yaşında okulu hem Anadolu lisesi hemde motor bölümünde arabalara ilgisi çok. Ama çocuk okulu sevmiyor. MESEM diye bı olay var 4 gün iş 1 gün okul ona geçmek istiyor liseyi yine bitiricek ama ben erkenden işe girip calisip ezilmesini istemiyorum.
Para kazanmak kendi arabasini almak istiyormuş. Sanki arabayi alabilecek 4.000 bin lira maaş varmış( mesemde) yada o arabayı kullanabilicek. Arkadaslarida tek tek okulu biraktigi için onları örnek alıyor. Babası da onu destekliyor hayatı yasayip görsün diye.
Lise son sınıfta öğretmenleri yerleştiricek belki orada kalacak en azından oralarda yükselme imkanı olabilir belki üniversiteyi bile olur.
Nasıl vazgeciricem bu konudan okula isteksiz ve söylenerek gidiyor çok üzülüyorum. Derslere kendisini vermiyor, dinlemiyormus. Kalmak için uğraşıyor diyebilirim. Bana bı akıl verin napabilirim ??
Ha bu arada sanayide çırak olarak calisicak.. Şuan hiç bir bilgisi yok ama o o kadar güveniyor ki herşeyi biliyorum kafasında.. İki sene sonra pişman olacağı bı karar vermesini istemiyorum.
Yine bilenin bilmeyenin konuştuğu bir konu olmuş. Ders notları nasıl, öğretmenleriyle görüştünüz mü? Derslerinin yarısı zayıfsa zaten üniversite okuyamayacaktır. Mesem’i bitirdiğinde lise diplomasının yanısıra işyeri açmak için elinde belge olacak. Kuru kuru gidip ustanın yanında ezilmeyecek. Liseler sadece diploma veriyor, üniversite okumazsan bitirdiğinde bir hiçsin. Şimdi dört bin lira alacak (bu düz lisede verilmiyor), yani bu para cep harçlığı. Şimdi araba almaya yetmez tabii, sadece harçlık bunu anlamadıysa söyleyin yani. Sağlık meslekte okuyup hastanede staj yapanlar o parayla ev alabileceklerini sanıyorlardı mesela…

Okuduğu lise Mesleki ve teknik anadolu lisesi sanırım, çocuğunuzun üniveriste sınavını kazanıp okuyacağına inanıyor musunuz? Bir de son sınıfta iyi bi yerde staj yapmasının çok büyük bir avantajı yok aslında

Meslek lisesinde görev yapan bir öğretmenim. Bir çok öğrencim meseme başvuru yapıyor parası cazip geliyor. Bazıları çok memnun olurken bazıları pişman oluyor. Çünkü çalıştıkları usta bazen çocukları zorlayabiliyor. Yeri geliyor bulaşık yıkatıyor temizlik yaptırıyor sabahın köründe işe çağırabiliyor. Ve öyle kolay kolay da işi bırakamıyorsun eğer bırakırsan tekrar 9 dan başlatılıyor ya da sınıf tekrarı yaptırılıyor.
Artık günümüz şartlarında üni okumakta okumamak çok fark etmiyor.Herkes okuyacak diye birşey yok eğer isterse bir zanaat edinmesi daha güzel olur. Üniyi de dışardan bitirebilir.Zaten tam zamanlı örgün eğitime de gitse meslek lisesinde üni kazanması zor olabilir.

lisede öğretmenim. okumak istemeyen çocuk asla okumuyor. sizinkinin en azından bir planı var. yalnız alan öğretmeniyle iyice konuşun. oğlunuz da yanında olsun. mesem in şartlarını iyice anlatsın. okuldan ayrılınca kendini güllük gülistanlık koşulların beklemediğini iyice anlasın. altından kalkıp bir zanaat öğrenebilirse ne ala. liseyi de açıktan okur. tabii artık açık liseye geçişi iyice zorlaştırdılar bu sene. gene de tanıdıkla vs halledilebiliyor.

Bu arada eminim ki yazdıklarımı okudunuz ama verecek cevabınız olmadığı için okumadım diyorsunuz.

Kısa yazıyorum söyleyin lütfen 18 yaşında sıfır akademik başarı ve sıfır iş deneyimiyle deneyimle bu çocuk liseden mezun olunca ne yapacak?

Okuduğum yorumlar arasında bunlar doğru bilgi verenlerdi. 👏🏻

X