Lütfen bir akıl verin

steffja

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
15 Eylül 2022
18
5
Merhaba arkadaşlar. Sırf bu konuyu açmak ve yardım almak için üye oldum. Şimdiden teşekkürler.
Yurtdışında çalışıyorum iki yıldır. Bulunduğum şirkette genellikle herkes birbiriyle iyi geçiniyor ve arkadaş canlısı bir ortam var. İş çıkışı ana kapının az önünde bir grup arkadaşla muhabbet ediyorduk ayak üstü. 4 erkek ve ben. Bu sırada şirketten bir kadın arkadaşımız geçti yanımızdan selam verdi ve yürüdü sadece. Bizim gruptan biri diğerine dönerek göz kırptı ve güldü. Diğeri bunu görmedi ya da görmemiş gibi davrandı bilemiyorum. Ben de umursamadım açıkçası. Daha sonra arkadaş yine aynı şeyi yaptı. Bir diğer arkadaşı da katıldı bu duruma. Ben de noluyor diye sordum. Arkadaşım kız hoşlanıyor dedi. Nerden biliyorsun dedim. Hep geçiyor bir şeyler yapıyor dedi ve sonra zaten konuşuyorlar diye ekledi. Ben de öyle mi dedim diğer çocuğa dönerek o da evet konuşuyoruz dedi gülerek. Bunu duyunca sevindim açıkçası onlar adına; Aa o zaman belki daha çok geçer bir kahve yada farklı bir sebep ile konuşmanıza fırsat olur tarzında birkaç bir şey dedim. Çok hoş bir kız çok şanslısın dedim konuyu bitirmek için iltifat olarak ülkemizde de çiftlere genelde yapıldığı şekilde.
Ne güzel falan diyordum ve bu arkadaş keser misin konuşmayı dedi sert bir şekilde. Şaşırdım açıkçası. Tamam ama bir şey mi oldu ya da yanlış bir şey mi söyledim diye sordum. Beni rahatsız ediyorsun dedi aynı sert tonda. Suçlar gibiydi. Ben de sadece şaka yapıyorum dedim. (Bunu da neden dedim bilmiyorum, biraz panik oldum konuşmasının tonundan dolayı. Hani eğlenceli sevinçli bir olayı konuştuğumuz için gülümsediğimiz için aklıma o geldi sanırım) Bu arkadaş 'bana bir daha şaka yapma' diye bağırdı. Şok oldum açıkçası. Kötü bir şey söylemedim ki birinin senden hoşlanması hoş bişeydir tarzı bir şeyler söyledim. Tam hatırlamıyorum. ( Panikle öyle çıktı ağzımdan. Demek istediğim konuyu kötü tarzda konuşmuyoruz şeklindeydi) Benim sevgilim var diyerek cevap verdi. Tamam pardon dedim ben de ve gittim. Kimse müdahale etmedi ve gerçekten tepkisi çok kötüydü. Açıkçası onların dediğinden çok farklı bir şey demedim ve sevinmiştim gerçekten. Bu tepkiyi anlayamadım; hala daha anlayamıyorum.
Şimdi bu arkadaş beni şikayet etmiş ve ben kendimi nasıl savunacağımı bilmiyorum arkadaşlar. Eğer bu sebepten atılırsam bir daha sittin sene iş bulmayacağımı biliyorum ve işe ihtiyacım var. Başka herhangi bir dayanağım yok bu hayatta. Cinsel tacize sokuluyor konu. Onunla dalga geçtiğimi söylemiş. Bulunduğum şirkette NİYETe veya ŞAKA olup olmamasına da bakılmıyor. Yani niyetim bu değildi desenizde önemli değil sadece etkisi önemli. Karşındakinin ne düşündüğü önemli özet olarak. Konu da flört- ilişki olduğu için sex grubuna dahil oluyor.
Sizce kendimi nasıl savunabilirim ve bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz?
Sadece bana söyledikleri bir habere karşılık vermek istemiştim ve gerçekten sevinmiştim de. Yani aa ok diyip umursamamak bir kişi herhangi bir şey paylaştığında bana çok soğuk ve kaba geliyor.Umarım kendimi anlatabilmişimdir. Şuan kızla ve çocukla dalga geçmiş pozisyonuna düştüm. Böyle işte.

benim de aklıma o geldi. kafam çok karışık çok doğru düzgün düşünemiyorum da . beynim yandı diyebilirim. Sizce kötü ya da uygunsuz bir şey yapmışmıyım Nooption Nooption

benim de aklıma o geldi. kafam çok karışık çok doğru düzgün düşünemiyorum da . beynim yandı diyebilirim. Sizce kötü ya da uygunsuz bir şey yapmışmıyım Nooption Nooption

ben türkiyede yaşıyorum dolayısıyla gayet normal bana göre.
siz niyet vs konuşmalarına girmeden bilmiyordum cinsel taciz olarak nitelendirileceğini falan deyin.
benim yetiştiğim kültürde birisi ilişkisi olduğunu söylediğinde sessiz kalmak kabalıktır sevindim adıma vs diyerek kibarlık yapmaya çalışmıştım deyin.
yaparmısınız bilmem de bende o halde kendisinden cinsiyet ayrımı yaptığı için şikayetçi olmak istiyorum deyin. erkek olan arkadaş için x geçince göz kırparak imada bulunduğu halde onu değil sadece beni şikayet etmiş deyin.

Yuh artık hassasiyet seviyesine bak.

Diğer adam göz kırparken niye sorun olmadı? Madem kız arkadaşı var niye diğer adam göz kırpıp imada bulundu?

O dilde başka anlamlara gelen bir tabir mi kullandınız acaba? Hangi ülke bu ve hangi dil? O an orada bulunanlardan yakın olduğunuz birine mi sorsanız acaba?

ben türkiyede yaşıyorum dolayısıyla gayet normal bana göre.
siz niyet vs konuşmalarına girmeden bilmiyordum cinsel taciz olarak nitelendirileceğini falan deyin.
benim yetiştiğim kültürde birisi ilişkisi olduğunu söylediğinde sessiz kalmak kabalıktır sevindim adıma vs diyerek kibarlık yapmaya çalışmıştım deyin.
yaparmısınız bilmem de bende o halde kendisinden cinsiyet ayrımı yaptığı için şikayetçi olmak istiyorum deyin. erkek olan arkadaş için x geçince göz kırparak imada bulunduğu halde onu değil sadece beni şikayet etmiş deyin.
Evet yani bize egitim verildi niyet onemli degil biliyorum da hani insanin aklina bu tarz birsey gelmiyor. Aa kizin gideri var vs gibi avam tabirler geliyor akla. Yani atiyorum siz sinaviniz oldugunu yorgun oldugunuzu soylediniz benim de evet tabii calisiyorsundur butun gun demem gibi birseydi bu hani empatik olmak icin bunu nasil ifade ederim tam bilemedim. Zaten konusuyoruz dedi goz kirpmalar neden oldu ben de anlamadim sok oldum zaten.

Yuh artık hassasiyet seviyesine bak.

Diğer adam göz kırparken niye sorun olmadı? Madem kız arkadaşı var niye diğer adam göz kırpıp imada bulundu?

O dilde başka anlamlara gelen bir tabir mi kullandınız acaba? Hangi ülke bu ve hangi dil? O an orada bulunanlardan yakın olduğunuz birine mi sorsanız acaba?
Yok baska anlama gelen birsey demedim ne guzel daha cok bulusur görüsürsunuz iste dedim ayni yerde olmalari kolay olmasindan mutevellit. Farkli anlami olan bir kelime yoktu bir tek saka demem ellerine koz verdi

Kendi kültürümde bahsi geçen durumlar dalga geçmek maksatı içermez ve kötü yere çekilmez. Bu yüzden şikayet olayına aşırı üzüldüğümü bilmenizi karşı tarafın sadece konuşmayı başka tarafa çektiğini yazın..

Yok baska anlama gelen birsey demedim ne guzel daha cok bulusur görüsürsunuz iste dedim ayni yerde olmalari kolay olmasindan mutevellit. Farkli anlami olan bir kelime yoktu bir tek saka demem ellerine koz verdi
Pardon kacirmisim ingilizce dil

Ortamda olan diğer insanlar da aynı tepkiyi verdiklerinden şakaya dahil olmak istedim. Sadece beni şikayet ettiği için de ayrımcılığa ( ırk, cinsiyet açısından) uğradığımı düşünüyorum deyin göze alıyorsanız.

Ne aptal insanlar ya, aşırı sinir oldum.

Kendi kültürümde bahsi geçen durumlar dalga geçmek maksatı içermez ve kötü yere çekilmez. Bu yüzden şikayet olayına aşırı üzüldüğümü bilmenizi karşı tarafın sadece konuşmayı başka tarafa çektiğini yazın..
Bunu nasil resmi ifade edebilirim? Bir yabanci forumda sordum. Insanlarin ozel hayati hakkinda varsayimda tahminde bulunmak tacizdir kabaliktir vs. Linç ettiler resmen. Birde hem kizla hem cocukla dalga gecmissin cocugu utandirmissin lise degil orasi boyle saka olmaz vs diye devam etmisler ve tacizdir demisler

Ortamda olan diğer insanlar da aynı tepkiyi verdiklerinden şakaya dahil olmak istedim. Sadece beni şikayet ettiği için de ayrımcılığa ( ırk, cinsiyet açısından) uğradığımı düşünüyorum deyin göze alıyorsanız.

Ne aptal insanlar ya, aşırı sinir oldum.
Evet hanimefendi yani onlarda daha gayri resmi tonda konustular ben de katildim zaten beklemezdim yani sevgilisi var ve baskasinin arkasindan boyle konusuyorlar. Ciddi olarak aldim sakayla karisik konusuyorlar dedim

Ay yok artık bir de gidip şikayet mi etmiş 😱 yukarıda söylemişler,bizim kültürde bu tarz şeylere çok sevinilir iyi dileklerde bulunulur vs. diyebilirsiniz. Ama cidden hem bu kadar ağır tepki vermesi hemde gidip böyle şikayet etmesi çok saçma… Sevgilisi oradan birisi mi acaba ? Bu kadar paniklediğine göre belki de kadınla arasında bişeyler var/vardı şimdi kendini aklamak için fırsat buldu. 🤔 Yoksa başka türlü bu kadarını pek aklım almıyor… Bende bir dönem yurtdışında çalıştım gayette bu tarz konulardan şakalaşıp gülüyorduk iş arkadaşlarımla,kimse de böylesine tepki vermiyordu.

Ne kadar saçma bişey yahu. Kendileri şaka yapmış (hatta yalan söylemişler) sizi suçlu çıkarmışlar. Ben mi olayı anlamadım bilmiyorum
Bana da öyle geliyor. Kız duyar falan diye üstüme mi yıktı acaba diyorum. Arkadaşları onla daha samimi. Onun lehine şahitlik yaparlar artık:KK43:

Ben bunu sözlüğün birinde okudum. Aylar geçti üstünden, hala aynı yerde misiniz, yoksa farklı kadın platformlarında aynı konuyu açıp trollüyor musunuz?
Kimseyi trolleyecek halim yok benim

Ay yok artık bir de gidip şikayet mi etmiş 😱 yukarıda söylemişler,bizim kültürde bu tarz şeylere çok sevinilir iyi dileklerde bulunulur vs. diyebilirsiniz. Ama cidden hem bu kadar ağır tepki vermesi hemde gidip böyle şikayet etmesi çok saçma… Sevgilisi oradan birisi mi acaba ? Bu kadar paniklediğine göre belki de kadınla arasında bişeyler var/vardı şimdi kendini aklamak için fırsat buldu. 🤔 Yoksa başka türlü bu kadarını pek aklım almıyor… Bende bir dönem yurtdışında çalıştım gayette bu tarz konulardan şakalaşıp gülüyorduk iş arkadaşlarımla,kimse de böylesine tepki vermiyordu.
Vallahi ben de yabanci arkadaslarima sordum bir kaçina. Kimse buna alınmam diyor ve ortamımız genellikle genç insanlar işte ve herkes arkadaş yani soğuk resmi bir ortam da yok

Bunu nasil resmi ifade edebilirim? Bir yabanci forumda sordum. Insanlarin ozel hayati hakkinda varsayimda tahminde bulunmak tacizdir kabaliktir vs. Linç ettiler resmen. Birde hem kizla hem cocukla dalga gecmissin cocugu utandirmissin lise degil orasi boyle saka olmaz vs diye devam etmisler ve tacizdir demisler
Resmi olarak anlatacağınız şey kendi kültürümüzde çok normal kabul edilen karşı taraf için normal olmadığını ve bilmeden kültür çatışmasına sebep olduğu bunun da asla tek taraflı olmayıp karşılıklı olarak yaşandığını yukarıdaki anlattıklarımla birleştirip süsleyerek yazabilirsiniz..

X