lütfen yardım edin :(

19 yaşında benim üniversitedeki 2. yılımdı annemi özledim der ağlardım sürekli, bi de ayağı yanmış gibi gezerdik derslerden fırsat buldukça. evlilik aklımın ucundan kıyısından geçmezdi. şimdiki neslin maşallahı var.

sen bi evlenecek zamana gel de bak bakalım sen aynı sen misin, dediğin gibi okuyabilmiş misin, adamı gerçekten değiştirebilmiş misin şimdiden planlamayla olsa keşke

Sonuçta her ilişki aynı olmuyor.. bazı ilişkilerde sürekli hayal kurma olabilir ama bazılarında olmayabilir.. Biz hayal kurmayı seviyoruz... Şu konuda tabiki haklısınız benimde hayatımın ne olacağı belli değil... her şey tersinede dönebilir.. okuyup okumayacağım değişmeyeceğimin bir kesinliği yok..

Ona karşı sürekli ikimizi eşit göstermeye çalışıyorum.. eziklik psikolojısine girmemesi adına..
Ama sen memnun degilsin bu durumdan
bu yuzden ona da yansiyo.bence
Sorun edersen bunu kesinlikle olmaz
Ben basindan beri aorun etmedigim halde benimkinde " senin maasin daha yuksek olacak " algisi olusuyodu oncrden
ben de " senin maasin benim maasim diye bisey olamaz ben ancak sana destek cikmak isterim " falan derdim asmistik bu konuyu boylelikle
Her ilk okul mezunu hoduk olmuyo
Erkekler kendilerini sahiplenici koruyucu hissettikleri icin eslerinden asagida olmak istemiyolar
Ynlis bence ama boyle dusunuyolar malesef
Hatta benimki benim icin is dahi arastiriyordu

Ama sen memnun degilsin bu durumdan
bu yuzden ona da yansiyo.bence
Sorun edersen bunu kesinlikle olmaz
Ben basindan beri aorun etmedigim halde benimkinde " senin maasin daha yuksek olacak " algisi olusuyodu oncrden
ben de " senin maasin benim maasim diye bisey olamaz ben ancak sana destek cikmak isterim " falan derdim asmistik bu konuyu boylelikle
Her ilk okul mezunu hoduk olmuyo
Erkekler kendilerini sahiplenici koruyucu hissettikleri icin eslerinden asagida olmak istemiyolar
Ynlis bence ama boyle dusunuyolar malesef
Hatta benimki benim icin is dahi arastiriyordu

Benim için okuyup okumaması bi sorun değil.. hiç bi zamanda sorun yapmam bu adam benden daha düşük falan diye.. benim korkum onun bunu sorun yapması

bende de aynı durum söz konusu ama benimki bunu sorun yapmıyor hatta benim kazandığım belli sen kendini yükseltebildiğin kadar yükseltte sen daha fazla kazan çünkü senin imkanın var sonuçta benim param senin paran diye bişey yok kazandığımı getirip sana vericem ekonomiden sorumlu bakan sensin diyor

ayrıca bazı üniversite mezunları var dagdan inmiş ayı cinsinden bazı ilkokul mezunları da tam tersine çok daha kültürlü düşünceli.. bu kişinin okuduğu okulla ilgili bir durum değil kişinin kendiyle ilgili bir durum

Yazık olmuş en güzel yıllarına.
Bir daha o yılları bulamayacaksın. En güzel yılların saçma-basit kısıtlamalarla geçmiş. Ben sana kaçınılmaz sonu anlatayım:

Üniversiteye başlayıp oradaki ortamı gördükçe yaşadıkça yeni insanlar tanıdıkça göreceksin liseyi bile bitirmemiş birisiyle iletişim kuramamanın zorluğunu. Okuyacak araştıracaksın. Yeni şeyler öğrenip tüm tabularını aşmaya çalışacaksın. Ama o kişi telefondan sana devamlı arkadaşlarınla o konsere gidemeyeceğini, sinemada neden o saatlerce konuşsan bile sohbetlere doyamadığın erkek arkadaşınla yan yana oturduğunu soracak. Ders aralarında arkadaşlarınla girdiğin sohbetlerde ne kadar mutlu olduğunu göreceksin...Diğer yandan telefonla devam ettiğin ilişkinin konuşmalarından nasıl sıkıldığını, onun nasıl sığ birisi olduğunu fark edeceksin.

Diyelim çok dirayetli çıktın, ilişkiye sonuna kadar sahip çıktın. O zaman da üniversiteden hiç bir şey anlamamış olacaksın. O özgürlüğü, mutluluğu, düşünce alış-verişini tadamayacaksın. Kampüste insanlar üniversiteli olmanın tadını çıkarırken sen her ders arasında, her akşam ders bitiminde ve her hafta sonu kulağına yapışmış bir telefonla ilişkine devam edeceksin. Mezun olup işe güce başlayınca da bambaşka sorunlar seni bekleyecek. İş arkadaşlarınla samimi olamayacaksın. Çünkü herkes belli hedefleri aşmış, eğitim seviyeleri birbirine denk iken, senin eşin aralarında kendini yetersiz hissedecek, belki de seni diğerlerinden kıskanacak. İş arkadaşlarınla vakit geçiremeyeceksiniz. Sen sadece onun arkadaşlarıyla iletişim kurabileceksin. Ama o senin çevrende dut yemiş bülbül gibi susacak, kendini anlatıp aktaramayacak. Bu illa ki bir diploma meselesi değil. Üniversite ortamını yaşama, eğitim, kendini geliştirme, okuma, çeşitli insanlar tanıyıp ufkunu genişletme, tabularını yıkma, kaliteli bir iş sahibi olma ve diğerlerinin ya da senin yanında kendini eksik hissedip hissetmeme mevzusu...

Şimdi hayır kesinlikle olmayacak diyeceksin. Ama vakti gelince olacaklar bunlar..

Sorun okuyup okumamakta değil, ben erkek arkadaşınızın yarın öbür gün ekmeğini kazanıp kanamayacağından emin olamadım, benim bir kuzenım var çok vasat bir liseden mezun eğitimi yok bile diyebiliriz ama girdi bir fabrikaya kadroya da alındı paşalar gibi bakıyor karısına çocuguna..
Sorun eğitim değil, sorun çalışkanlık.. Ve sizin erkek arkadaşınızda bu yok sanki, bir boşvermişlik, bir tembellik sezdim.. Ve ayrıca canım, dur bir bismillah, ne evliliği? Evlilik düşünmek için çok erken.

Kıskançlık kısmına girmiyorum bile.. En güzel gençlik çağlarını çöpe atmışsın basit kıskançlıklarla.. Sen onun tasma takıp kontrol altına alabileceği köpeği değilsin.. Neden her dediğine boyun eğdin ki..

Benim için okuyup okumaması bi sorun değil.. hiç bi zamanda sorun yapmam bu adam benden daha düşük falan diye.. benim korkum onun bunu sorun yapması

Kızacaksınız ama o sorun etseydi zaten insanların lisans eğitimini yarıladığı yaşında hâlâ lisede okuyor olmazdı, biraz çabalardı. O hayatını öyle yaşamayı seçmiş, sizin de artık kendi hayatınız için seçimler yapmanız lazım.

Şu durumu en çok sorun etmesi gereken sizsiniz. Çok fazla romantik düşünüyorsunuz ve inanın hata ediyorsunuz.

bende de aynı durum söz konusu ama benimki bunu sorun yapmıyor hatta benim kazandığım belli sen kendini yükseltebildiğin kadar yükseltte sen daha fazla kazan çünkü senin imkanın var sonuçta benim param senin paran diye bişey yok kazandığımı getirip sana vericem ekonomiden sorumlu bakan sensin diyor

ayrıca bazı üniversite mezunları var dagdan inmiş ayı cinsinden bazı ilkokul mezunları da tam tersine çok daha kültürlü düşünceli.. bu kişinin okuduğu okulla ilgili bir durum değil kişinin kendiyle ilgili bir durum
Aynen uniden bi cok erkek eslerinin calismasina karsi olabiliyo tanidiklarim.var
Ilk okul mezunu diye herseye karsi kultursuz biri olmuyolar yani ....

Sorun okuyup okumamakta değil, ben erkek arkadaşınızın yarın öbür gün ekmeğini kazanıp kanamayacağından emin olamadım, benim bir kuzenım var çok vasat bir liseden mezun eğitimi yok bile diyebiliriz ama girdi bir fabrikaya kadroya da alındı paşalar gibi bakıyor karısına çocuguna..
Sorun eğitim değil, sorun çalışkanlık.. Ve sizin erkek arkadaşınızda bu yok sanki, bir boşvermişlik, bir tembellik sezdim.. Ve ayrıca canım, dur bir bismillah, ne evliliği? Evlilik düşünmek için çok erken.

Kıskançlık kısmına girmiyorum bile.. En güzel gençlik çağlarını çöpe atmışsın basit kıskançlıklarla.. Sen onun tasma takıp kontrol altına alabileceği köpeği değilsin.. Neden her dediğine boyun eğdin ki..

Çalışkanlık konusunda ne iş bulsa çalışır zaten şuanda çalışıyor. Evliliği evet düşünmek için erken ama çoğu ilişkide geleceğe yönelik planlar olmaz mı? Kıskançlık konusunda da evet tüm aptallık aslında bende her dediğini yapmasaydım belki şuan daha sağlıklı bir ilişkimiz olabilirdi..

Çalışkanlık konusunda ne iş bulsa çalışır zaten şuanda çalışıyor. Evliliği evet düşünmek için erken ama çoğu ilişkide geleceğe yönelik planlar olmaz mı? Kıskançlık konusunda da evet tüm aptallık aslında bende her dediğini yapmasaydım belki şuan daha sağlıklı bir ilişkimiz olabilirdi..

Ben sandım ki evlilik yakın:KK66: öyle algıladım yani yoksa tabi ki hayaller olur hep..benim de var..
çalışıyorsa iyi bir şey bu ama fırsatı varken yaşı geçmemişken niye okumuyor ?? okumak gibisi var mı ya, ben örgün okuyorum açıktan da başka bir fakülteye başvuracagım, fırsat varken herkes okusun bence.. neden okumak istemiyor ??

Aynen uniden bi cok erkek eslerinin calismasina karsi olabiliyo tanidiklarim.var
Ilk okul mezunu diye herseye karsi kultursuz biri olmuyolar yani ....

kesinlikle fakültenin bahçesinde onca insanın içinde sevgilisini döven tanıdığım insanlar var ve şimdi evleniyorlar hangi mantıkla evleniyorlarsa artık ??? sözde ikiside okumuş kültürlü insanlar ama ne erkek kadına saygı duymayı değer vermeyi biliyor nede kadın dik durabilmeyi...

Kızacaksınız ama o sorun etseydi zaten insanların lisans eğitimini yarıladığı yaşında hâlâ lisede okuyor olmazdı, biraz çabalardı. O hayatını öyle yaşamayı seçmiş, sizin de artık kendi hayatınız için seçimler yapmanız lazım.

Şu durumu en çok sorun etmesi gereken sizsiniz. Çok fazla romantik düşünüyorsunuz ve inanın hata ediyorsunuz.

Gerçekten şuan yorumları okuyunca kendimi iyice çıkmazda hissetmeye başladım ne yapacağımı bilmiyorum 3yıllık ilişkimi bir anda bitirmem imkansız ... her yerde bi yaşanmışlığımızla karşılaşıyorum hayatımdaki herşeyin içinde o var.. belkide alışkanlık haline geldi ne yapacağımı şaşırdım.. romantik değil artık mantıklı düşünmek istiyorum ama ondanda ayrılmak istemiyorum..:KK43: eylülde sınavlara kaydoluyor birlikte konuştuk halk eğitim merkeziyle.. 10. sınıftan devam edecek yani üniye eğer çalışırsa 2 yıl sonra başlayacak lütfen fikir verin 2 yıl daha onun için beklemeli miyim?

Bunu kendine iyice bi sor lutfen .
Gercekten sorun yapiyormuyum diye .
Konunda " okumazsa uzulurum " falan demissin de
Cok dusun bunu cunku hayatiniz zehir olabilir ...
Illa ki seviuorum ayrilmam diyosan laf cambazligiyla tatli dille hissettir ona okul okuyup okumamasinin onemli olmadigini.ama once kendin hisset cunku yasinin vermia oldugu tecrubesizlikten dolayi su an sevdigin icin anlamayabilirsin kulak tikayabikirsin
Cok ince dusunceli olmalisin bu konuda yoksa herseyden nem kapar
Arkadaslrinla tanistirdiginda sevgilinin hangi unide olduğunu sorabilirler bu durum karşısında sen üzülür bozulur musun utanır misin mesela ?...
Bu en basit ornek cnm hele evlenince "yanina hic yakismiyo diyenler olabilir
Bi cok sorun cikar sen yeter ki sevgine sahip cikmasini bilmeli sevgilini hafif dozda simartmalisin ki uatun gorsun kendini abartmadan tabi

Gerçekten şuan yorumları okuyunca kendimi iyice çıkmazda hissetmeye başladım ne yapacağımı bilmiyorum 3yıllık ilişkimi bir anda bitirmem imkansız ... her yerde bi yaşanmışlığımızla karşılaşıyorum hayatımdaki herşeyin içinde o var.. belkide alışkanlık haline geldi ne yapacağımı şaşırdım.. romantik değil artık mantıklı düşünmek istiyorum ama ondanda ayrılmak istemiyorum..:KK43: eylülde sınavlara kaydoluyor birlikte konuştuk halk eğitim merkeziyle.. 10. sınıftan devam edecek yani üniye eğer çalışırsa 2 yıl sonra başlayacak lütfen fikir verin 2 yıl daha onun için beklemeli miyim?
bence buna şimdi karar vermene hiç gerek yok zaman sana ne yapacağını gösterecek ve herşey kendiliğinden gelişecek 2 yıl sonra sen sen olmayacaksın düşüncelerin değişecek inançların doğruların ve yanlışların hayatın yaşam tarzın herşeyden ve herkesten bağımsız bir sen olacaksın ve bu süreç içinde zaten ne yapman gerektiğini bileceksin sadece zamana bırak

Ben sandım ki evlilik yakın:KK66: öyle algıladım yani yoksa tabi ki hayaller olur hep..benim de var..
çalışıyorsa iyi bir şey bu ama fırsatı varken yaşı geçmemişken niye okumuyor ?? okumak gibisi var mı ya, ben örgün okuyorum açıktan da başka bir fakülteye başvuracagım, fırsat varken herkes okusun bence.. neden okumak istemiyor ??

ilk yazdığım yazıda belirttim zaten şuan açıköğretime başvuracak... O da liseyi bitiremedği için çok üzülmüştü ogünleri iyi hatırlıyorum ve şuan liseyi bitirmesi için elimden gelen yardımı yapacağım ona.. Açıktan okuyormuşsunuz sizce çalışırsa yapabilir mi sınavların zorluk derecesi hakkında bilgi verebilir misiniz?

kesinlikle fakültenin bahçesinde onca insanın içinde sevgilisini döven tanıdığım insanlar var ve şimdi evleniyorlar hangi mantıkla evleniyorlarsa artık ??? sözde ikiside okumuş kültürlü insanlar ama ne erkek kadına saygı duymayı değer vermeyi biliyor nede kadın dik durabilmeyi...
Aynen ben zaten kendi unimden neredeyse butun erkekleri.tuhaf karsilardim
Bi gun onla bi gun bunla adi da arkadaslik tabi bunun sozde ... Ve kizlarla gezip tozup bi de yok efendim calismasin evinde otursin ortam.bozuk demeleri yok mu ....! Yahu sen bi kendine baksana kiz arkadaslarinla sarmas dolas ol sonra ortam.bozuk.calismasin de sen cok mu duzgunsun ya
Ben de sorun cok uasadim ama dedigim.gibi tatli dille hallediliyo is bile ariyor bana :) Allah a sukur

Ben de moralinizi bozmak istemiyorum ama olabilecekleri anlatmaya çalışıyorum. Benim çevremde gördüğüm, ve 4 yıldır bu forumlarda okuduğum kadarıyla bu anlattıklarınız zamanla hayatınızı çekilmez kılabilecek şeyler. Bir şeylere hemen karar vermeyin elbette, ama bu kadar kadının tecrübelerini de yabana atmayın bence.

Üç yıl şu an size uzun bi zamanmış gibi görünebilir, ama dedim ya, çok değil beş yıl sonra o üç yılki düşünceleriniz büyük ölçüde değişmiş/gelişmiş olacak. İşte bugün önce kendi eğitiminize ve kariyerinize öncelik vermelisiniz ki atıyorum 25 yaşına geldiğinizde seçme şansınız olabilsin. Sadece eş seçimi olarak da almayın bunu, unutmayın, seçimleriniz hayatınızın kalitesini belirleyecek.

Bence şu an bir şey veya birisi için beklemeniz gerekmiyor. İkiniz de hayatlarınızı yaşayın, okuyun, çalışın.. Kendi ayaklarınızın üstünde durduğunuzda hâlâ onu istiyorsanız zaten evlenirsiniz, acele etmenize gerek yok. Ama şu yaşta kafanızı bunlara takıp en verimli zamanlarınızı boşa harcarsanız ileride çok pişman olursunuz ve bütün hayatınız öyle geçer. Şu yıllarınızın kıymetini bilin ne olur.

Merhaba arkadaşlar
3 yıldır devam eden bir ilişkim var
sevgilimle çıkmaya başladığımız ilk 1 yıl içinde çok fazla sorunlarımız vardı. daha doğrusu o 1 yıl içinde aslında sorun olan şeyleri sorun olarak görmüyordum aşktan gözüm kör olmuştu. sevgilim ne derse her dediğini yapıyordum. arkadaşlarımla hiçbir şekilde dışarıya çıkmıyordum, kesinlikle dar pantolon etek giymeme izin vermiyordu evimin karşısında bulunan markete bile gitmiyordum. bunları yaşarken 16 yaşındaydım. evde bile elbiseyle, taytla, şortla gezmeyeceksin aniden biri gelir falan diyordu ve bende tamam aşkım diyor boyun eğiyordum. bundan rahatsızda değildim.. çıkmaya başladığımız ilk gün bana ben seni kuzeninden bile kıskanırım demişti ve benimde içim kıpırdamıştı hoşuma gitmişti. Fakat son 2 yılda kendimi, hayatımı çok fazla kısıtladığımı en güzel zamanlarımı arkadaşlarımla eğlenerek geçiremediğimin farkına vardım ve yavaş yavaş sevgilimi değiştirme yoluna girdim.. ilk zamanlar çok zorlandık ama şuan tamamen değişmiş durumda ilk 1 yılda bana çocuk gibi salak,aptal vs. kötü sözler kullanan insan şimdi tek kelime kötü söz etmiyor. 2 yıl boyunca değişmesi için çok uğraştım ama uğraşmama değdi çünkü onu çok ama çok seviyorum. Ailesini tanıyorum babam hariç benim ailemdeki herkesde ailesini tanıyor. teyzelerim annem falan yıllar öncesinden beri arkadaş. biz çok sonradan sevgili olduk. yani aile yönünden de herşey onaylı.
size danışmak istediğim şey şu: Ben şuan 19 yaşındayım liseden bu yıl mezun oldum ve üniversitede istediğim bölüm olmadığı için 1 yıl daha hazırlanacağım yabancı dil bölümünden mezun oldum ve illa ki üniversite güzel bir bölümde okuyacağım ve iyi bir mesleğim olacak. fakat sevgilime gelince 20 yaşında ve liseyi bitirmedi. bu yıl açıköğretim lisesine kaydolacak ve bunu da benim teşviklerim sayesinde yapıyor. fakat bitirebileceği konusunda endişeliyim ders çalışmayı sevmiyor ve eğer okumazsa ileride evliliğimizde sorunların meydana geleceğini düşünüyorum bu beni çok üzüyor. ilişkimizde tek engel olarak bunun kalmasına çok üzülüyorum ve bigün bu yüzden ondan ayrılmak zorunda kalmak istemiyorum... Sizce evlilikte okuyup okumama büyük engel teşkil eder mi? Seviyorsak bunu sorun yapmamalı mıyız? lütfen yardım edin sürekli bu konuyu düşünüyorum :KK43:

Zaman icerisinde anlasilan o ki ikinizde olgunlasmaya baslamissiniz...kiskancliklari hala devam ediyor mu? Eger ki ediyorsa isiniz coook zor? Universiteye gittiginizde kiskancliklari daha da artar dolayisi ile kisitlamaya baslar ve sen soguyabilirsin?benim cevremde bayan universite mezunu olup esi kompleks yapmayani var...simdiden egerki evlenirseniz sevgilinin bu komplekse kapilmayacagini bilemeyiz simdi sorsan kesinlikle olmaz der.ayni senin de ben daha kulturluyum, calisiyorum, eve daha fazla para getiriyorum diye kiyaslama yapip yapmayacagini bilemedigimiz gibi...cunku hakikaten zaman insani cok degistirebiliyor....o yuzden simdiden bunlari kendine der edinme faha onun de uzun yillarin var...sen sadece gozlemle ve bak bakalim yillar icinde hayatinda neler olacak...

yazdıklarınıza katılıyorum
sadece biri dışında
üniversite okumak demek maaşlı bir işe girmek demek değildir
bu iş sadece bir diploma alıp onunla para kazanma ailesini geçindirme mevzusu değil bence
eğitimin bambaşka boyutları var
eğitim almış biriyle almamış kişi arasında dağlar kadar farklar var
ama şu var, o kişi kendini geliştirir, tabularını aşar, üniversite ortamı gibi bir ortam yaratır kendine... o zaman tamam.. ne bileyim eğitim sistemine karşıdır, ama kendi kendini tamamlamak için çabalar. o başka...

sen bir üniversiteye git o ortamı gör de, sonra zaten kendiliğinden soğursun

X