Maddiyat…

Herkese merhaba
Bugüne kadar çok birikim yapamadım çok rahat yaşadım. Şimdi ise evlilik hazırlığı yapıyorum. 30 bine yakın bir birikmişim var. Ve mutfak eşyalarımı hallettim.
Muhtemelen aile desteği olmadan evleneceğim çünkü onlara da çoğu zaman ben destek oluyorum. Şuan ailemin biraz borcu var bana bu yüzden kredi kartım patlamış durumda yaklaşık 7 8 bin TL borcum var. Ütü alacağım , yatak odası, damat bohçası, kına, damatlık vs derken benim birikmiş asla yetmeyecek.
Zam ile de 5750 civarı alacağım. Kendimi kapana sıkışmış hissediyorum . Çünkü evlilik konusunda tekim. Sevgilimin de maaşı iyi değil fakat ailesi sonsuz destek ve ailesinin durumu çok iyi.
Ben biraz buruk hissediyorum böyle olunca.
Hep ayakları yere basan, kimseye minneti olmayan güçlü biriydim. Ama şimdi bu maddi durumlar canımı sıkıyor.
Geçen ay kredi kartı borcumun yarısını ancak ödeyebildim. Kalan yarısı da ailemin aldığı borç yüzündendi . Vereceğiz dediler vermediler üstüne tekrar bi miktar daha istediler. Vereceklerini de düşünmüyorum.
Şimdi Appte borcumu her gördüğümde içime afakanlar basıyor. Toptan kredi çekip yavaş yavaş ödesem mi diyorum.
Bugün yatak odası takımlarına baktık 20 bin civarı tutuyor. Ben kınayı bohçayı damatlığı bu birikimle nasıl halledeceğim? Sevgilim herşeyin iyisi olsun deyip alabilirken ben de en azından ortalama birşey alabileyim istiyorum.
Düğünü özellikle yaz sonu istiyorum ki maddi olarak toparlayabileyim. Şöyle 15 bin kredi çekip vadeyi uzatmalı mıyım yavaş yavaş öderim.
Şu günler bi geçse evlenince bi şekilde idare ederiz çünkü kira derdimiz olmayacak.
Bana para yönetimi konusunda akıl verecek hanımları bekliyorum.
Çok stresliyim.
Bahsettiğim gibi kart borcum 7 bin civarı. Ailemin 2500 TL vereceği var ama vereceklerini düşünmüyorum.
Ben bohça Nisan kına gibi gereksiz işler yapmadım valla

Ay ne bohçaymış kendisine bir pijama takımı bir traş köpüğü bir terlik alamıyor mu, gelinlerden daha çok damatlar hevesli artık şu şeylere bu mecrada çok görüyorum bunu.
O da aynılarını bana alacak. Maksat birşey yapmak olsun.
Ben bu konuya soğuk bakmıyorum. Çünkü ihtiyaçlarımızı alacağız.

nişanlınız durumunuzu bildiği halde bohça diye size taleple geliyorsa
1. bu talep annesindendir çünkü bir erkeğin bohça istemesi normal değil
2. nişanlınız sandığınız kadar anlayışlı değildir

anası vs istese bile onun sizi düşünüp konuyu kapatması gerekir.
Yani buna ortak karar verdik . Birlikte kullanacağımız şeyler alacağız nasıl olsa. Pijama takımı , iç çamaşırı vs.
Bu maddi olarak gereksiz birşey değil aslında pek. Yani zaten alınacak bunlar.

bohçaya çok elzem ihtiyaçlar konmaz ki
iç çamaşırı, çorap, makyaj malzemesi vs vs
küçük ev aleti konmuyor yani
bence ikinizde oraya harcayacağınıza o paraları birleştirip eve alınması gereken birşeyi alın

Yani buna ortak karar verdik . Birlikte kullanacağımız şeyler alacağız nasıl olsa. Pijama takımı , iç çamaşırı vs.
Bu maddi olarak gereksiz birşey değil aslında pek. Yani zaten alınacak bunlar.

işte diyorum ki bunu bohça olarak yapmaya çıktığınızda fahiş rakamlar göreceksiniz, mahmutpaşa'dan alsanız bile
bu gibi şeyleri uygun yerlerden kendiniz çözüp o paraları birleştirip evin elzem bir eşyasını almak daha mantıklı değil mi ?

Yukarıda da demişler biz bohça için ürün bakıyoruz derseniz zaten en az iki katı fiyat biçerler. Yani bohçadan sonra hemen evlenilmeyecek ki, evlenince o pijamaların yenisi alınacak eski tişörtler pijama yapılacak. Yani hiçbir anlamı yok bohçanın.

Gelinevi programındaki gibi küçük evlere koca eşyaların konuşulması kötü oluyor yatak odası yerine parça parça alın en mantıklısı. Her şeyin hemen olmasına da gerek yok. Bir arkadaş da demiş A101 de uygun fiyata tv, buzdolabı, fırın falan satılıyor oradan almayı düşünüyorum ben de.

Öncelikle aileye daha fazla para vermeyin ciddi bir sağlık problemi vs. yoksa. Ve burda yazdığınız gibi açıkca durumu anlatın.Ben evleniyorum, sizin bir katkınız olamayacak, bu süreçte maddi olarak yalnızım, aldığım maaş ihtiyaçlarımı karşılamaya yetmiyor, bu dönemde benden bir talebiniz olmasın, mümkünse desteğinizi bekliyorum deyin.Şu an gerçekten herşey o kadar pahalıki, ev kurmak çok masraflı.Ben olsam ev eşyalarının listesini çıkarırdım. evlenince en acil lazım olacaklar neyse onları sıralayarak alırdım. Örneğin mutfak listesi olmazsa olmazlar gibi, yada yatak odası takım olmazda yatak ve gardrop gibi.Evlenincede kalan kısmı keyfinize göre yavaş yavaş alırsınız.

Daha ucuza mal olur mu bilmiyorum sevgilinizin ailesi ev verecekmiş yatak odasını yaptırın. Çünkü en ucuzu 20 bin TL den başlıyormuş. İnanın hiç kullanışlı olmayacaktır dolabı göstermelik iki sunta ikide askılık bitti gitti sonra pişman olabilirsiniz.

Bence çalışan insanların ailelerinden beklenti içinde olmaması gerekiyor. Eşyalarınızı alın, düğününüzü yapın abartıya kaçmadan. Bohça mı kaldı bu devirde? Nişanlınız gerçekten böyle bir beklenti içinde mi?

Son düzenleme:
Daha ucuza mal olur mu bilmiyorum sevgilinizin ailesi ev verecekmiş yatak odasını yaptırın. Çünkü en ucuzu 20 bin TL den başlıyormuş. İnanın hiç kullanışlı olmayacaktır dolabı göstermelik iki sunta ikide askılık bitti gitti sonra pişman olabilirsiniz.
Nasıl yaptırabiliriz ? Bir odayı giyinme odası olsun diye düşündük açıkçası duvarı kırdırıp.
Yatak odasını nasıl yaptırabiliriz

Bence çalışan insanların ailelerinden beklenti içinde olmaması gerekiyor. Eşyalarınızı alın, düğününüzü yapın abartıya kaçmadan. Bohça mı kaldı bu devirde? Nişanlım gerçekten böyle bir beklenti içinde mi?
Farkettiyseniz destek bekliyorum demedim. Beklentim de yok.
Evlilik kararı vereli 2 ay oldu bu süreçte ailem 5000 TL den fazla borç aldı ve yarısı hala ödenmedi bu yüzden biraz zor durumda kaldım diyorum.
Ayrıca düğün de istemiyorum ki.

Nasıl yapabiliriz yatak odasını ?
Yatak odası seti almak yerine.
Fikirlerinize açığım :)
Ya bizim gelin yaptırmış, kendi zevki güle güle kullansın ama bana göre bayağı ve avam duruyor, Ebubekir Sıddık’ın sünnet odası gibi 30 bin verdiler. Onun yerine mesela ikea’dan dümdüz dolap şifonyer makyaj masası falan alınsa daha asil, minimalist ve uygun olmaz mı?

Bohça bohça demişsiniz madem o kadar elzem bişey 1000 liralık falan bı bohça hazırlayın.
Yatak odasından kısın o zaman.
Ben daha dün akşam baktım kendi evim için 15 bine yeni model,kullanışlı,yatağı ve bazasi muhteşem takimlar buldum tabii nakitte.
20 bin demissiniz yatak odasına.
15 bine alın 1000 lirada bohcaya verin kalan 4 bini karta yatırın.
Ben şuan evlensem gerçekten ıvır zıvır herşeyi almazdım.
Mobilya tamam yıllarca kullanılır ama nişana, kınaya,hediyeye, kıyafete falan asla girmem.

konuya şunları yazsanız daha iyi olabilirdi

daha isteme söz nişan bir şey olmamış
bu olaylar topluca evde olacak -buna en fazla ikramlık hazırlar, bir iki süs müs yapar konu sahibi.

düğün zaten olmayacak
nikah olacak

o yüzden bu evlenme sürecinin tek eğlencesi olarak bari kına olsun denmiş. kınayı erkek tarafı mı karşılayacak? ???? slaon malon işine girecekseniz sanırım erkek tarafına kalacak.

ev hazırda varmış, tadilat olacakmış. o yüzden düğün olmuyor zaten.

alacağım dediği şey
bohça

bohçaya da pijama, bornoz, havlu, traş takımı, iç çamaşırı, parfüm, terlik filan koyacak herhalde. ha bunlar olmazsa olmaz değil ama "bohça için alıyorum" diye gidip giymeyeceği pembe tüllü topuklu terliği değil de giyeceği birşeyleri alırsa bence o kadar da fuzuli değil yani. insan 1 gecelik de mi almasın ya yeni evli olacak bu insanlar....sünmüş tişörtle mi yatsın kocasının yanına..yapmayın hanımlar bari 6 ay 1 sene azcık fanzetik şeyler giyilsin yavv.

şimdi bu bohça + damatlık ne kadar yapar? 2-3 bine bence pijama, bornoz, havlu, traş takımı, iç çamaşırı, parfüm, terlik kısmı çözülür 3-4 bin liraya da damatlık (bence normal takımlara yaka geçirterek de çözebilirsiniz) + ayakkabı + 2 farklı gömlek yaparsanız birini kınada birini nikahta giyer. burada sizin 7 bin lira filan bütçe ihtiyacınız var. sevgiliniz kilo milo almasın düğün sezonu olmadan birşeyler alın bence. ya da evlenme işini ekim sonuna filan bırakın yazsonu indirimlerinden bakın.

şu anda borçlar için de galiba 7 bin lira filan bütçe ihtiyacı var.

14 etti.

yatak odası için eve uygun birşeyler yaptırma fikrine katılıyorum. hatta sadece yatak alabilir, elinizden geliyorsa ya da azcık becerikli bir abi, enişte vs varsa, dolabı kendiniz bile oluşturabilirsiniz. takım olayları inanılmaz pahalı, bunu becerebilir misiniz bir düşünün.

Bohça bohça demişsiniz madem o kadar elzem bişey 1000 liralık falan bı bohça hazırlayın.
Yatak odasından kısın o zaman.
Ben daha dün akşam baktım kendi evim için 15 bine yeni model,kullanışlı,yatağı ve bazasi muhteşem takimlar buldum tabii nakitte.
20 bin demissiniz yatak odasına.
15 bine alın 1000 lirada bohcaya verin kalan 4 bini karta yatırın.
Ben şuan evlensem gerçekten ıvır zıvır herşeyi almazdım.
Mobilya tamam yıllarca kuanikir ama nişana, kınaya,hediyeye, kıyafete falan asla girmem.
Yani nasıl bir anlatım dili kullandım bilmiyorum ama oldukça sade bir insanım :)
Ayrıca 15 bine nereden baktınız atabilir misiniz bana da fikir olmuş olur hem :)
Birikime şuan dokunmak istemiyorum açıkcası
Bohça için de 1000 TL den fazla harcamam zaten. Sadece usulen hiç birşey yapmamış olmamak için yapacağız. İçine de pijama takımı, gömlek iç çamaşırı gibi basit ama işe yarayacak şeyler alacağım

konuya şunları yazsanız daha iyi olabilirdi

daha isteme söz nişan bir şey olmamış
bu olaylar topluca evde olacak -buna en fazla ikramlık hazırlar, bir iki süs müs yapar konu sahibi.

düğün zaten olmayacak
nikah olacak

o yüzden bu evlenme sürecinin tek eğlencesi olarak bari kına olsun denmiş. kınayı erkek tarafı mı karşılayacak? ???? slaon malon işine girecekseniz sanırım erkek tarafına kalacak.

ev hazırda varmış, tadilat olacakmış. o yüzden düğün olmuyor zaten.

alacağım dediği şey
bohça

bohçaya da pijama, bornoz, havlu, traş takımı, iç çamaşırı, parfüm, terlik filan koyacak herhalde. ha bunlar olmazsa olmaz değil ama "bohça için alıyorum" diye gidip giymeyeceği pembe tüllü topuklu terliği değil de giyeceği birşeyleri alırsa bence o kadar da fuzuli değil yani. insan 1 gecelik de mi almasın ya yeni evli olacak bu insanlar....sünmüş tişörtle mi yatsın kocasının yanına..yapmayın hanımlar bari 6 ay 1 sene azcık fanzetik şeyler giyilsin yavv.

şimdi bu bohça + damatlık ne kadar yapar? 2-3 bine bence pijama, bornoz, havlu, traş takımı, iç çamaşırı, parfüm, terlik kısmı çözülür 3-4 bin liraya da damatlık (bence normal takımlara yaka geçirterek de çözebilirsiniz) + ayakkabı + 2 farklı gömlek yaparsanız birini kınada birini nikahta giyer. burada sizin 7 bin lira filan bütçe ihtiyacınız var. sevgiliniz kilo milo almasın düğün sezonu olmadan birşeyler alın bence. ya da evlenme işini ekim sonuna filan bırakın yazsonu indirimlerinden bakın.

şu anda borçlar için de galiba 7 bin lira filan bütçe ihtiyacı var.

14 etti.

yatak odası için eve uygun birşeyler yaptırma fikrine katılıyorum. hatta sadece yatak alabilir, elinizden geliyorsa ya da azcık becerikli bir abi, enişte vs varsa, dolabı kendiniz bile oluşturabilirsiniz. takım olayları inanılmaz pahalı, bunu becerebilir misiniz bir düşünün.
Bohça için 1000 TL tutacak birşeyler ancak alınır. Gömlek pijama takımı çorap iç çamaşırı vs. Ve kendi seçeceği şeyler alacağım. Aynı şekilde o da öyle alacak. Bu neden bu kadar rahatsız etti pek anlamadım :)
Kınayı da kız ve erkek kınası aynı ortamda olsun büyük bi yer olsun bölüşelim düşüncesindeyim.
Damatlık için ise çok pahalı olacak şeyler olmasın derdindeyim.
Yatak odası için ise fikirlere açığım. İlla şu marka olsun delisi değilim . Sağlam ve kullanışlı olsun yeter. Zaten sadelikten yana bir insanım. Abartılı şeylerden hoşlanmıyorum.
Yatak odası yaptırmak nedense bana hep daha pahalı gelmiştir . Daha uygunsa bunu da tercih edebilirim tabiki

X