Bebek Beslenmesi Mama vermek

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

Sultan Gezer

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Temmuz 2019
760
499
Merhaba arkadaşlar
1 aylık bebeğim var ama ilk başlardan beri sütüm az geldi doymuyordu ve pompalamya başladım yine az geliyordu yanı sıra hem anne sütü pompalayıp hemde mama vermeye başladım. Herkesten bişiler işitiyorum yok emzir sürekli 3/4 saate olsa şöyle böyle.. ama olmuyor işte 1saat de emzirdiğim zamanlar da bile doymuyordu. Ve şuands sütüm gittikçe azalıyor bugun 20ml çıkdı her iki göğüsten mesela.
Benide üzüyo bu durum ama elimden gelmiyor bişi herşeyi içdim yedim sütüm olsun diye..
kimler mama verdi? Mama tek versem ne olacakki yetiştirme yurdun da herkes mama yeniş hepsi de zekalı okumuş fln .
kafam çok karışık 🥺

Merhaba arkadaşlar
1 aylık bebeğim var ama ilk başlardan beri sütüm az geldi doymuyordu ve pompalamya başladım yine az geliyordu yanı sıra hem anne sütü pompalayıp hemde mama vermeye başladım. Herkesten bişiler işitiyorum yok emzir sürekli 3/4 saate olsa şöyle böyle.. ama olmuyor işte 1saat de emzirdiğim zamanlar da bile doymuyordu. Ve şuands sütüm gittikçe azalıyor bugun 20ml çıkdı her iki göğüsten mesela.
Benide üzüyo bu durum ama elimden gelmiyor bişi herşeyi içdim yedim sütüm olsun diye..
kimler mama verdi? Mama tek versem ne olacakki yetiştirme yurdun da herkes mama yeniş hepsi de zekalı okumuş fln .
kafam çok karışık 🥺
Öncelikle sakin ol.
Ben de yaşadım aynılarını hislerini bilebiliyorum.
Kızım da aynen böyleydi. Emer emer ağlardı. Emmek istemezdi. Aç kalır ağlar uyumazdı tam bir kısır döngü. Çok sorguladım kendimi. Çocuğumu emziremiyorum bile nasıl bakıcam diye.. hepsi lohusaliktan.. şimdi diyorum ne aptalmisim.. emmezse emmesin. Mama ile yaşayanlar yok mu ? Var. Arada ilaç niyetine bir iki damla bile emde kafi.
Önce bir doktora gidin o gözlemlesin doyuyor mu doymuyor mu sütüm yetersiz diyip kestirip atma buna doktor karar versin.
Günlük bez doldurma miktarından sen bile anlayabilirsin doyup doymadigini .
Ondan sonra doktor desteği ile mamaya başlarsın ama unutma bir damla da olsa sütünü vermekten vazgeçme.

Başda hep ağladı sonradan sütün çoğaldı doğru mu anladım ? Emzirmiyorum bile artık çünkü hep çıkarıyor yada mızmızlanıyor pompalayıp biberon da veriyorum az da olsa. Ama çoğunlukla mama yiyor yani aslında bana kalsa ben bu ritimle devam gidecem ama etrafın sürekli ay emzirmiyon mu ? Mama verme vermeee diyen insanlar şişdim patladım acaba çocuğuma zarar mı veriyorum mama vererek diye sorgular oldum😢 yani herkes mama yedi yetiştirme yurtlarında sanki ana sütü mü vardı hepsi de Prof doktor bilmem ne olmuşlar ..
desteğin için çok tşkler🌸

Merhaba arkadaşlar
kafam çok karışık 🥺
Hepimiz aynı şeyleri yaşadık. Lütfen panik yapma. 1 saat emzirdim demişsiniz. İki göğsünüzü de yirmişer dakika emzirin. Yetmiyor diyorsanız peşine mama verin. Bol su için, uyuyun ki süt bol olsun.

Merhaba arkadaşlar
1 aylık bebeğim var ama ilk başlardan beri sütüm az geldi doymuyordu ve pompalamya başladım yine az geliyordu yanı sıra hem anne sütü pompalayıp hemdüm e mama vermeye başladım. Herkesten bişiler işitiyorum yok emzir sürekli 3/4 saate olsa şöyle böyle.. ama olmuyor işte 1saat de emzirdiğim zamanlar da bile doymuyordu. Ve şuands sütüm gittikçe azalıyor bugun 20ml çıkdı her iki göğüsten mesela.
kafam çok karışık 🥺
Canım Ben 2 çocuk büyüttüm ikiside mamayla büyüdü hatta kızım iki buçuk yaşında halen mama veriyorum. Benimde sütüm yoktu çocuğumu yarım saat emzirdiğime rağmen sürekli emmek istiyordu doymuyodu doktora götürdüm bu çocuk aç dedi hemen mama başladık. Maşallah şimdi beni yedip bitirdiler. Hiç kimseye kulak asma önemli olan çocuğun hiç kimse gelipte sana bişey demeye hakkı yok. Yeterki çocuğun karnı doysun. Aç bebek uyumaz sürekli uyanır ama karnı tok olduğunda daha rahat uyur.

Mama vermek cok normal bisey zehir degil herkes veriyor ama emzir pompalayip verme seni tutmaz sutun toparlanicak, su anda sut hormonlarin calisiyor 40gun yada iki aya yakin surebilir duzene girmesi sen emzir surekli arkasindan sutunu sag beynine mesaj gitsin sicak suda masaj yap bol bol su ic, sulu baharatsiz corbalar ic gecicek bu gunlerin ama emzir goruceksin sutun cogalicak

Merhaba arkadaşlar
kafam çok karışık 🥺
Benim bebeğim de emmiyor. Göğüs ucum olmadığı için tutturamadım. Sağarak biberonla veriyorum. Şu an sütüm yetiyor. Sağabildiğim kadar sağıp vereceğim. Ama sütüm kesilirse yapacak bi şey yok. Mecburen mamaya döneceğim. Bebeğim emmiyor diye çok ağladım ama olmadı ne yapayım. Mama vermek suç değil. Allah bütün bebeklerin rızkını verir üzülmeyin. Ağzı olan konuşuyor. Herkesin imtihanı farklıdır

Emzirmenin ilk sirada oldugunu ve cabalanmasi gerektigini herkes yazmis ve yazacak ben o konuya girmeyip sorunuza cebap vermek istiyorum mamalar zehir degildir bebekler icin anne sutunun yoklugunda en faydali seydir lutfen mamadan korkmayin mama veriyorum diye kotu hisetmeyin mamalar iyiki var eskiden pirinc unu ile kof seker almisiz biz keske simdiki gibimkolay bulunsaymis mamalar eminim daha saglikli nesiller olurduj

X