Mark Zuckerberg'ten 'tehlikeli oyun' cevabı

office

Ben sizden değilim...
Pro Üye
9 Eylül 2007
21.437
66.528
Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, kendisine "Bu tehlikeli oyunu çocuklarınıza oynatır mısınız?" sorusunu soran Levent Alpdeniz'e yanıt verdi
1232458_620x410.jpg

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Türk takipcisinin Minecraft oyunuyla ilgili sorusuna Facebook hesabından yanıt verdi. Levent Alpdeniz isimli Türk kullanıcının Minecraft oyununu hesabından paylaşan Zuckerberg'e 'bu oyun tehlikeli, çocuklarınıza oynatır mısınız' sorusunu yöneltti. Zuckerberg 'Bu sayede 10 yaşında bilgisayarlar ve programlamaya merak saldım. Oyunlar olmasaydı, bugün olduğum yerde olamazım' cevabını verdi.

Zuckerberg, 27 Nisan tarihinde kendi Facebook profili üzerinden Minecraft’ın sanal gerçeklikle alakalı bir video paylaşmıştı. Tahmin edersiniz ki yaptığı her paylaşımın altına kullanıcılar tarafından farklı tarzlarda birçok soru ya da görüşün yer aldığı yorumlar bırakılıyor. Zuckerberg, bu sefer içlerinden bir Türk kullanıcıya ait soruyu cevapladı.

1232458_92ac4ceb016247e9c5898e1c78d84a06.jpg

Levent Alpdeniz isimli kullanıcı, Minecraft’ın çocukların geleceğine olumsuz yönde etki yapabilecek bir oyun olduğunu düşünerek şu yorumu yaptı: ‘Mark Zuckerberg. Kendi çocuklarına bu tarz oyunlar oynamasını önerir miydin? Sana hayranlık duyuyorum fakat bu tarz oyunlar bizim geleceğimiz için çok tehlikeli.’

Mark Zuckerberg de Alpdeniz’in sorusuna şu şekilde cevap verdi: ‘Kesinlikle çocuklarımın oyun oynamasına izin verirdim. Bu sayede 10 yaşında bilgisayarlar ve programlamaya merak saldım. Oyunlar olmasaydı, bugün olduğum yerde olamazım.’

http://www.haberturk.com/ekonomi/teknoloji/haber/1232458-mark-zuckerbergten-tehlikeli-oyun-cevabi

Mark'a katılıyorum.. Bu oyunlar sayesinde bizimkiler yazılıma merak sardı..

Minecraft ne gibi bir tehlike içeriyor ki. Aksine diğer oyunlara kıyasla çok masum bir oyun değil mi?

Bilgisayarın kendisi bir evren yahu oyun oynuyor diye küçümsüyorlar bazen de o oyunlar sayesinde insan neler neler öğreniyor...

İnsanda bağımlılık yapan her şeye karşıyım ben, istediği kadar kişiyi geliştirdiği söylensin.

Geçen TR ye gelen bir profesör de çocuklarınıza teknolojiyi yasaklamayın demişti,
şaşırmıştım açıkçası.

evet evet kesinlikle yasaklamamalı ama kontrolü öğretmeli çocuklara.. geleceğin tek alanı yazılım olacak, merak etmelerini sağlamak lazım..

Ben çocuklara sanalla gerçek arasındaki farkın öğretilmesi gerektiğini düşünüyorum, sadece. Eğer çocuğa o oyunun (burada dövüşlü savaşlı öldürmeli oyunları da katıyorum) "sanal" olduğunu ama gerçekte birine zarar verdiğinde can yakacağını öğretiyorsanız, o çocuk gerçekle sanal arasındaki farkı bilir.
İnternet sonsuz bir derya. Öyleyse çocuğun eline zerre pc vermeyin, sonuçta deep web'e girmesi Tor Browsor yüklemesine bakar ve inanın o kadar zor değil, sonra artık kiralık katille mi pazarlık yapar pedofilin tekinin eline mi düşer, bilemeyiz ne de olsa.
Çocuklar aptal değildir, sadece empati duyguları ergenlik sonrasına kadar bizim gibi çalışmaz, hepsi bu. Bunu öğretecek olan da ana babadır.

Zuckerberg herkesi kendi gibi dahi mi sanıyor yoksa kaçış için başka yanıt mı bulamadı anlamadım.

Oyun oynaya oynaya gerizekalı olan çocuklardan haberi yok sanırım, ders çalışmak yerine minecraft oynayan çocuktan nasıl bir zeka kıvılcımı bekliyor acaba? Elektrik Elektronik, Bilgisayar Mühendisliği okuyup basit yazılım yapamayanlardan da bi haber sanırım.

Ben bunlardan paranın anasını ağlatıyorum demek bu kadar mı zor?

X