Marmaris'te korkutan yangın

nicksiz

Guru
Kayıtlı Üye
18 Mayıs 2010
1.855
1.642
Marmaris ilçesi Beldibi Mahallesi'nde akşam saatlerinde başlayan orman yangını geniş bir alana yayıldı. Yangın Çamlık Sitesi'ne yaklaşırken, AFAD ekipleri site sakinlerine evlerinden uzaklaşmaları için çağrı yaptı. Zaman zaman yetkililer ile vatandaşlar arasında tartışma yaşanırken, arazözler ve itfaiye site önünde önlem aldı.

Muğla’nın Marmaris ilçesi Beldibi Mahallesi’nde akşam saatlerinde henüz bilinmeyen bir nedenle orman yangını çıktı. Büyük çoğunluğu çam ağaçlarından oluşan ormanda çıkan yangın rüzgarın hızıyla giderek büyüdü. Marmaris’teki ekipler büyüyen yangın karşısında yetersiz kalınca Aydın ve Denizli’den de ekip takviyesi yapıldı.

Gece saatlerinde hava müdahalesi kesilince yerden ekipler alevlerin önüne kesebilmek için çalışıyor. Sürekli olarak arazöz ve itfaiye ekipleri yangına su taşırken, yangın alanına dazer ve iş makineleri sevk edildi. Beldibi Mahallesi Çamlık Sitesi'ne alevlerin 50 metre yaklaşması üzerine AFAD ekipleri site sakinlerinden evlerden uzaklaşmalarını istedi. Site sakinleri ile AFAD ekipleri arasında zaman zaman tartışmalar yaşanırken, site içerisine park eden araçlar nedeniyle arazözler içeri girmekte zorlandı.

ALEVLER SİTELERE YAKLAŞTI, EVLER TAHLİYE EDİLİYOR

Muğla'nın Marmaris ilçesi Beldibi Mahallesi'nde akşam saatlerinde başlayan orman yangını tüm hızıyla devam ediyor. Alevler ormanlık alan içerisinde bulunan Çamlık Sitesi'nin dibine kadar ulaştı ve evler tahliye edilmeye başlandı. Yangının büyümesinin ardından, söndürme ekiplerinin yanı sıra AFAD da bölgeye gelerek çalışmalara başladı. Çamlık Sitesi'nde anons araçları ile çağrı yapan görevliler, vatandaşların evlerini boşaltmalarını istedi. Birçok vatandaş kıymetli eşyalarını alıp evlerini terk etmeye başladı. Yangının devam ettiği bölgede çalışmalar devam ediyor.

PİKNİK TÜPÜ PATLADI İDDİASI
Yangının, Beldibi Mahallesi Seki mevkiindeki bir evde piknik tüpünün patlaması sonrası ormanlık alana alevlerin sıçraması ile başladığı ileri sürüldü. Henüz doğrulanmayan iddia, Marmaris Kaymakamlığı ve Orman Bölge Müdürlüğü tarafından araştırılıyor.

MARMARİS'TE YANAN ALAN YAKLAŞIK 700 HEKTARA ULAŞTI

Marmaris'te çıkan yangında yanan alanın yaklaşık 700 hektara ulaştığı öğrenildi. Saat 22.00 sıralarında bir ara kontrol altına alınan alevlerin yeniden patlak vermesiyle yangın kontrolden çıktı. Bölgede kriz masası oluşturuldu. Marmaris'in yanı sıra Gökova Körfezi'nde çıkan yangını da söndürme çalışmaları devam ediyor.

MUĞLA'DA BİR ŞOK DAHA

Muğla'nın Marmaris ilçesinde akşam saatlerinde başlayıp yerleşim birimlerine yaklaşan orman yangınının ardından, bir yangın da Gökova Körfezi'nde çıktı.

Saat 20.30 gibi başlayan bu yangın da kısa sürede büyüyerek tüm bölgeyi sardı. Akyaka Mahallesi ile deniz arasında kalan bölgedeki ağaçlar ve sazlık alanlar yanıyor. Buradaki yangına da itfaiye ekiplerinin yanı sıra orman ekipleri ve gönüllüler müdahale etti. Ancak Marmaris’teki yangın gibi buradaki yangın da hızla ilerleyerek büyüyor.

Marmaris’teki yangının ardından burada ikinci bir yangının çıkması, söndürme çalışmalarını olumsuz etkilerken, havanın karanlık olması nedeniyle yangınlara havadan helikopterle müdahale edilemiyor.
http://www.milliyet.com.tr/marmaris-te-korkutan-yangin-gundem-1956953/

Yazık ya:KK43: hem Marmaris hem Gökova, valla kasten yakıldıysa Allah yakanları bildiği gibi yapsın :KK62:
Öyle birgünde yanıyor ki ağaçlar, felaket bir rüzgar hakim, gitti yine güzelim ormanlar, kaç hayvancık ölmüştür kimbilir:KK61:

(Açık ve net bir şekilde) kasten yapıldığını düşünüyorum.
:KK43::KK43::KK43: İnşaallah biz fesatlık yapıyoruzdur, bunu yürekten söylüyorum çünkü kasten yakılmışsa içim çok daha fazla yanar:KK43:
Ama şu haberi de aklımdan çıkaramıyorum, 7-8 sene evvel yine Muğla'da Milas'tı galiba bilmem kaç hektar orman yanmıştı, şimdi oraya 2 tane otel yapılıyor:KK4:

marmaristeki yangının pıknık tupunden cıktıgı soylenıyor kızlar,tup patlamış...6 ölü var ve bu saate kadar hala söndürülemedi...

marmaristeki yangının pıknık tupunden cıktıgı soylenıyor kızlar,tup patlamış...6 ölü var ve bu saate kadar hala söndürülemedi...

6 ölü mü:KK43:
Kolay kolay sönmezde bu rüzgarda:KK43: Hem can kaybı hem orman kaybı.

Gökova'daki neden çıkmış bilginiz var mı? Çifte yangın nasıl çıktı:KK43:

Gökova'yla Marmaris derken Seydikemer'de de yangın çıkmış, Alanya'da da.
Birgünde üçü Muğla'nın ilçeleri olmak üzere 4 yangın, gitti ağaçlar:KK42:

6 ölü mü:KK43:
Kolay kolay sönmezde bu rüzgarda:KK43: Hem can kaybı hem orman kaybı.

Gökova'daki neden çıkmış bilginiz var mı? Çifte yangın nasıl çıktı:KK43:
Bugun sabah sonmustu ama gece gec saatlere kadar calistilar.helikopter calismadi maalesef gece gorusu yokmus.akyakadaki neden cikti bilemiyorum,sazliklar yanmis.gitti guzelim agaclar..gece itfayeler susuz kac saat calismislar facebook uzerinden halktan yardim istediler,biz su ayran goturduk..3 tarafi orman bir bolgede boyle tedbirsizlik...dun cehennem gibiydi marmaris bu evimin balkonundan bir fotograf.umarim tatil koyu olmaz yeniden agaclandirilir ormanlarimiz...

Eklentiler

• PhotoGrid_1413831124787.jpg
    PhotoGrid_1413831124787.jpg
    439,8 KB · Görüntüleme: 84
Bugun sabah sonmustu ama gece gec saatlere kadar calistilar.helikopter calismadi maalesef gece gorusu yokmus.akyakadaki neden cikti bilemiyorum,sazliklar yanmis.gitti guzelim agaclar..gece itfayeler susuz kac saat calismislar facebook uzerinden halktan yardim istediler,biz su ayran goturduk..3 tarafi orman bir bolgede boyle tedbirsizlik...dun cehennem gibiydi marmaris bu evimin balkonundan bir fotograf.umarim tatil koyu olmaz yeniden agaclandirilir ormanlarimiz...

Umarım inşaallah yeniden ağaçlandırılır ama inanın ben artık orman yangınlarına safiyane yorumlar yapamıyorum:KK43: Ne zaman ağaçlar yandı haberi duysam biz burda ağaçlar için dövünürken, yanan alana otel, tesis yapılıyor haberi geliyor peşine.

Koyduğunuz fotoğrafla moralim bozuldu:KK43: onca ağaç yanıp kül mü oldu şimdi, sadece ağaçlarda değil kimbilir o ormandaki kaç hayvan dumandan zehirlendi, kaç börtü böcek, kaç kuş ve sincap yuvası yandı:KK43:
Çıkan 4 yangında sebep nedir bilemem ama bu tedbirsizlik, ihmallerimiz yüzünden birgün bir dala bir yaprağa bile muhtaç hale gelmeyiz umarım.

Umarım inşaallah yeniden ağaçlandırılır ama inanın ben artık orman yangınlarına safiyane yorumlar yapamıyorum:KK43: Ne zaman ağaçlar yandı haberi duysam biz burda ağaçlar için dövünürken, yanan alana otel, tesis yapılıyor haberi geliyor peşine.

Koyduğunuz fotoğrafla moralim bozuldu:KK43: onca ağaç yanıp kül mü oldu şimdi, sadece ağaçlarda değil kimbilir o ormandaki kaç hayvan dumandan zehirlendi, kaç börtü böcek, kaç kuş ve sincap yuvası yandı:KK43:
Çıkan 4 yangında sebep nedir bilemem ama bu tedbirsizlik, ihmallerimiz yüzünden birgün bir dala bir yaprağa bile muhtaç hale gelmeyiz umarım.
Cok haklisiniz 5 yildizli otellere,golf sahalarina,yuzme havuzlarina,insanlarin bitmek tukenmek bilmeyen hirslarina feda ediliyor bunca agac,bunca canli...kac hayvanin evinden oldugunu hatta öldügunu dumandan zehirlendigini dusunmek bile istemiyorum.onlarin nereye gideceklerini bilmeden kacmaya cabaladigini dusunmek icimi acitiyor...o yuzden insanlardan daha cok seviyorum onlari.
Umarim bu kez bizler onyargili oluruz,bir seyler farkli olur.aklima bir kizilderili atasözü geliyor "son nehir kurudugunda son agaç kesildiğinde,son balık tutulduğunda paranin yenmeyeceğini anlayacaksınız"

mabel,
bende doğayı ve hayvanları çok seven biriyim, onlar insanlar gibi değiller, biz canımız acısa başımıza birşey gelse birşekilde meramımızı anlatırız ama hayvanlar:KK43:
Sırf hayvan oldukları için ya da ağaç oldukları için seslerini çıkaramayan canlılar oldukları için katledilmelerine içim acıyor.

Onlara bu kötülükleri yapan bizleriz:KK43: Ne fena canlılarız, nasıl vicdanımız sızlamaz anlamıyorum:KK12:
Dünya'da hiçbir varlık sebepsiz yaratılmamış, her ağacın bir amacı var, biz onları nasıl yok ederiz aklım almıyor, hassas olduğum konularda yazdıkça yazasım geliyor, yine kendimi tutamıyorum:KK43:
Biz yakıp yıkmaya devam edelim, küresel ısınma, doğanın dengesinin bozulması, iklim değişiklikleri hepsi kapımızda bekliyor, ormanları yakmak suretiyle sonuna kadar açtığımız o kapıdan gün gelip girdiklerinde su bulamadıkları için dolduramayacakları havuzlarda sefa sürüp 5 yıldızlı otellerin sütunları pişirip yerler, gölgelik içinde golf sahalarına giderler artık.

X