Melih Gökçek’e “o... ç” denmesinde karar çıktı

Saraylim

Vazgec gonul.. Vazgec sesini duyan yok
Kayıtlı Üye
21 Ocak 2012
6.957
19.368
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e "o.. çocuğu" diyen vatandaş beraat etti. Yargıtay da beraat kararını onadı.
12.05.2016 17:32

Melih Gökçek, Twitter'dan kendisine "O… çocuğu Melih Gökçek, o bilgiyi babaannenden mi aldın... Ata'mıza sünnetsiz demiş y.vş.k... Altına mı yattın lan o... çocuğu" diyen C.B. isimli çocuktan şikayetçi oldu. Gökçek'in şikayetçi olduğu C.B.'nin kullandığı sosyal medya hesabından söz konusu ifadeleri kullandığı anlaşılınca Ankara 4. Çocuk Mahkemesi'nde C.B. hakkında hakaret davası açıldı.

Mahkemede savunma yapan C.B. sözlerinin arkasında durdu. Melih Gökçek'in sosyal medyada kullandığını iddia ettiği "sizin o Ata'nız sünnetsiz idi, dinsiz idi" sözlerine karşılık söz konusu ifadeleri kullandığını söyledi. C.B. Atatürk'ü korumanın görevi olduğunu belirtti. Mahkemeye Gökçek'in olduğunu iddia ettiği mesajın örneğini de sunan C.B. hakkkında mahkeme 16 Nisan 2014'de karar verdi.

Sanık hakkında beraat kararı veren mahkeme kararını TCK'nın 129/1 maddesine dayandırdı. Söz konusu maddede "Hakaret suçunun haksız bir fiile tepki olarak işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte birine kadar indirilebileceği gibi, ceza vermekten de vazgeçilebilir"yazdığını hatırlatan mahkeme, söz konusu ifadelerin Atatürk'e edilen hakaretlere karşı kullanıldığını hatırlatarak takdir hakkını ceza vermemekten yana kullandı.

YARGITAY ONADI

Gökçek'in avukatı kararı temyiz etti. Bunun üzerine toplanan Yargıtay 4. Ceza Dairesi kararı oybirliğiyle düzelterek onadı. Çocuğa ceza verilmemesi kararını uygun bulan Yargıtay, mahkeme giderlerinin ortada bırakılması kararını düzelterek, sebebiyet verdiği yargılama giderinin C.B.'den tahsiline karar verdi. Yargıtay, Atatürk'e yönelik hakarete karşılık söylenmiş olduğu gerekçesiyle C.B.'nin kullandığı "o… çocuğu Melih Gökçek, o bilgiyi babaannenden mi aldın... Ata'mıza sünnetsiz demiş yavşak... Altına mı yattın lan o... çocuğu" ifadelerine ceza verilmemesi kararını uygun buldu.

Karar, tartıştığı sosyal medya kullanıcılarına açtığı hakaret davalarıyla tanınan Melih Gökçek'in taraf olduğu diğer davalar için de tartışma konusu oldu. Bazı avukatlar, Yargıtay'ın kararını emsal göstererek müvekkillerinin beraatini istedi.

İşte o karar:

Not: Gökçek aleyhinde kullanılan ifadeler Odatv tarafından yayın ilkeleri gereği kısaltılmıştır.

Barış Terkoğlu

Odatv.com
http://odatv.com/melih-gokceke-o...-cocugu-denmesinde-karar-cikti-1205161200.html

Sunnetli olsa ne sunnetsiz olsa ne niye ilgilenip araştırma gereği duymus farklı şeyler geldi aklıma

Ayyyy gülcem ama şey dicekler ne yani siz de mi şey diyosunuz ama yani karar bu ama dimi?

Çocuk da onu dava edebilirdi, Atatürk'e hakaretten...
Valla isteyen istedigini soylesin.. Ohhh.. Icimin yaglari eridi.. Ataturke hakaret edecekler bir daha dusunsun. Herkese anladigi dilden..

Valla yandas basin yazmiyor, ama adamlar mahkeme kararlarini yayinlamis, Melihten de kac gundur tik yok...

Kimse kimsenin damarına basmasın. Işte bu karar da tahrik yapılmaması adına iyi bir karar olmuş.
.........

Ancak annesi yaşıyor mu hatırlayamadım, annesinin yerinde olsam dava açardım.
Yasamiyorsa daha vahim.

Hakaret ederken anne baba,soy sop kullanan sopsuzlar , yaraları var ki o kelimeleri kullanıyor diye düşündürüyor.

Aynı şekilde o... çocuğu kufurune gülen kişilerde dahil.

Tayyip'e Osmanli tokadi yane.. Bu adamin da hep guvendigi daglara kar yagiyor yav..

Benim gocunacak birseyim olsa idi gulmezdim canimcim. Yarasi olan gocunur!
Gerisini da anla.

Bu kadar çifte standart olmaz , Su Türkiye de sağcı veya solcu o cu veya bu cu kim varsa hakaret yanlıştır diyecek bir baba yiğit bir.yürekli.karakterli helal süt emmis insan.evladı.gorecek.miyiz.

Demek.ki çocuğun ettiği hakaretler i yemeyi hak eden ne kadin var hey maşallah

Neden mi ? E cb nina sabah aksam.ritüel gibi hakaret saldıran yok mu ? Doluuuu

Karşılık.olarak böyle midir hak ediyor demek ki

Benim gocunacak birseyim olsa idi gulmezdim canimcim. Yarasi olan gocunur!
Gerisini da anla.

Anladım . Canım demezsen sevinirim.

O... Çocuğu lafına gülen kişiler sözü kendine kullanıldığın da da gülebilecek kişilerdir.

Ben ne başkasına ne bana söylendiğinde gülemiyorum.

Insanın anasına , babasına, atasina söz söylenmez.

O nedemek yaa. Eee gulduk varmi diycen. Ne demek istiyon sen. Sana niye bu kadar dokundu!

Ben zaten sana canim demedim, ben sadece sevdiklerime canim derim.
Benim atama da denmezdi ama, yillardir ne ayyasligini biraktiniz, ne dinsizligini, ne de deccalligini. Yeter..

Sen otur, bak bak agla.. Senin destekledigin, oy verdigin, her firsatta savundugun guruh bu guruh.. Bu yedikleri ilk hakaret degil ki, adamlarin yakalayabildigi ve acabildigi binlerce hakaret davasindan sadece biri. Senin kendine layik gordugun, basina getirdigin adamlarin niteligi bu kadar ise, sadece Turkiyede bile degil, butun dunyada maskara ilan edildilerse de bu benim kabahatim degil ki, bu sadece senin secimin. Senin secimlerin seni baglar, benimkiler de beni. Keske bu igrencligi sadece siz secmenleri yasasaydiniz, ama sizin yuzunuzden disarda benim de basim egik. Senin sectiklerine ne dense mustehak, siz de secmenleri olarak aslinda bunlardan nasibinizi aliyorsunuz, cunki bu adamlari bu ulkenin basina siz bela ettiniz, bu ulkenin itibari sizler sayesinde yerlerde.. Catla patla diye basimiza getirdiginiz adamlarin aldigi sifatlarla ogunun hadi, siz de gulun, ne duruyorsunuz?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…