Bahçe Bakımı ve Çiçekler Menekşe

de_niz

Yol arkadaşım
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2013
5.477
95
Kızlar annemin menekşelerinden biri sizce nasıl_?

:nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar:

$+ MENEKŞE 22.jpg

Güzellllllll ben menekşeye bayılırım ama bi türlü bakmayı beceremiyorum annem 2 tane mor menekşe verdi ikisini mahvettim şuan saksıları boş duruyo :KK37: :2: :2:

çok güzel. çok bakımlı..
ben de çiçekleri çok sever beslerim ama menekşeleri hep öldürüyorum. hafif ışık alan bir yerde 3 günde bir sulayarak yetiştiriyorum ama..
siz bakımını nasıl yapıyorsunuz?

Bende çok seviyorum ama bi türlü canlı bol çiçekli olmuyo :S

benim bir mor menekşem var ...yaz kış bol çiçek açtı...şimdi bile ortası çiçek dolu...bir yaprağından fide çıkarmayı başardım şimdi ikinci yaprağı da ektim bakalım çıkar inşallah....

menekşe ışığı direkt almayacak ama ışığa yakın olacak...tabağından sulanacak..çürüyen yapraklar dikkatlice hemen alınacak....sevgi sözcükleri söylenecek...fazla bişeyi yok bu kadarı yetiyor...

Peki vitamin falan veriyor musun canımmm

yok kız ne vitamini .....çeşme suyundan başka hiç bişe vermedim....ama menekşenin yaprağını ıslatmıcan en önemlisi menekşede bu çok önemli...biraz da canım cicim de tamamdır....

hmmm sanırım ben burada hata yapıyorum :44: duşakabine alıp fıskiyeyle yıkıyorum resmen eee tabi yaprağıda ıslanıyo kökü de çürüyo :26:

çok güzel. çok bakımlı..
ben de çiçekleri çok sever beslerim ama menekşeleri hep öldürüyorum. hafif ışık alan bir yerde 3 günde bir sulayarak yetiştiriyorum ama..
siz bakımını nasıl yapıyorsunuz?

yıllardır menekşelere bakarım bence tek nankör olmayan sürekli yaprak büyüyor bir hafta su vermesem bile açıyor..bakımı en basit olan çiçektir menekşe sadece çok sulamayacaksınız ben yarım küçük çay bardağı su veririm 4 veya 5 günde bir kış için konuşuyorum..hatta haftada bir bile verdiğim olur çok nadir hiç bişey olmaz ..üstten sularsanız yaprakları çürür tek tek kesinlikle saksının dibine su dökün ..ve ben pencerenin dibine koyduğumda direk ışık aldığında yaprakları sararmaya başlar ama biraz uzağa koyarsanız açtık ça açar ben şimdi salonun ortasına koydum çiçek açmıyor sanırım azda olsa güneşş almadığı için 3 yıldır mutfağımda bakmıştım birde yerini yadırgadı sanırım.
birde biri bana menekşeyi dediki kaloriferin yanına koyma demişti bayan neden kaloriferin üstüne koydu kii öyle bişey olmuyormu çiçekçi bana kurur demişti ama onunkiler gayet sağlıklıdıı :)

Menekşen güneş alıyormuş gibi duruyor konum itibariyle fotoğraftan gördüğüm kadarıylr. ancak yaprak sapları yukarı doğru çok uzamış. Sebebini anlayamadım. Normalde güneş görmeyen menekşenin yaprağı yukarı uzar. Belki de kış döneminde az güneş gördü.

Menekşe için bende özel bir toprak karışımı var. 1 ölçü torf 1 ölçü perlit 1 ölçü vermikülit standart menekşe karışımıdır. 6 ayda bir değişmesi gerekiyor harcın. Ama ben senede bir. 15 günde bir çiçek coşturan markalı menekşe besini veriyorum. Arada yumurta haşladığım sudan veriyorum. Kalsiyum. :) Bir de su yapraklarına gelmesin diye enjektörle veriyorum. 5 tane var bende. Hepsi de çok güzel açıyorlar. :KK6:

benim bir mor menekşem var ...yaz kış bol çiçek açtı...şimdi bile ortası çiçek dolu...bir yaprağından fide çıkarmayı başardım şimdi ikinci yaprağı da ektim bakalım çıkar inşallah....

menekşe ışığı direkt almayacak ama ışığa yakın olacak...tabağından sulanacak..çürüyen yapraklar dikkatlice hemen alınacak....sevgi sözcükleri söylenecek...fazla bişeyi yok bu kadarı yetiyor...
hım ben üstten suluyorum tabaklarından alabilir mi ki yeterli suyu hani çoğu yeni dikilmiş olduğu için çok köklü değillerdir benimkiler büyükler olabilir de...

Menekşen güneş alıyormuş gibi duruyor konum itibariyle fotoğraftan gördüğüm kadarıylr. ancak yaprak sapları yukarı doğru çok uzamış. Sebebini anlayamadım. Normalde güneş görmeyen menekşenin yaprağı yukarı uzar. Belki de kış döneminde az güneş gördü.

Menekşe için bende özel bir toprak karışımı var. 1 ölçü torf 1 ölçü perlit 1 ölçü vermikülit standart menekşe karışımıdır. 6 ayda bir değişmesi gerekiyor harcın. Ama ben senede bir. 15 günde bir çiçek coşturan markalı menekşe besini veriyorum. Arada yumurta haşladığım sudan veriyorum. Kalsiyum. :) Bir de su yapraklarına gelmesin diye enjektörle veriyorum. 5 tane var bende. Hepsi de çok güzel açıyorlar. :KK6:
anlaşılan ben sulamada hata yapıyorum bundan sora dikkat edeyim hatta özellikle yaprakları yıkıyorum damla damla suyla:)

alttan sulanıyor ceren,bizde de var,arada çay posası dökmek de iyi geliyor.
hım posa derken telveleri mi dipte kalan çay suyu mu canım bunu da duymamıştım benim var ama bir türlüaçmadılar renklerini de merak ediyorum bir açsa....

hım posa derken telveleri mi dipte kalan çay suyu mu canım bunu da duymamıştım benim var ama bir türlüaçmadılar renklerini de merak ediyorum bir açsa....

çaydanlıkta kalan soğumuş çayı kastetmiştim,yanlış tabir kullanmışım:KK1: tabağına koyuyorum çayı da.
bizim çiçek 1 yıllık, çok güzel pembe açtı yılda 2 kez, ama geçen gün komşu geldi, hepsi ne güzel açmışlar dedi,ertesi gün birkaçı hariç tüm çiçekler boynunu büktü, pörsüdü:KK50: nazar değdi muhtemelen...

çaydanlıkta kalan soğumuş çayı kastetmiştim,yanlış tabir kullanmışım:KK1: tabağına koyuyorum çayı da.
bizim çiçek 1 yıllık, çok güzel pembe açtı yılda 2 kez, ama geçen gün komşu geldi, hepsi ne güzel açmışlar dedi,ertesi gün birkaçı hariç tüm çiçekler boynunu büktü, pörsüdü:KK50: nazar değdi muhtemelen...
felak nas oku cnm birde ben biri beğenince zorla da olsa maşallah dedirtiyorum:).. kendi beğendiğim birşey olursa da diyorum nazar değmesin diye...

X