Bebek Beslenmesi Menum hakkinda yorum ve öneri istiyorum lutfen...

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

Dumadumadum

Verdiğim değer kadarsın..
Kayıtlı Üye
5 Kasım 2010
5.342
38
10 ayi biraz gecgin bir oglum var.
Emmey bir ay evvel birakti.
Yeme duzenimizi su sekilde

sabah
cici bebe devam sutune labne findik tereyag bazen tahin iki gunde bir yumurta sarisi katiyorum miktar180 cc
oglen 180 cc corba
yogurt180cc
meyve 120cc
aksam 180 cc lik muhallebi devam sutuyle yapiyorum

sadece bunlar baska hicbirsey yok
sizce nasil eksik neler var

Canım artık kahvaltılarınızı bulamaç şeklinden çıkarmaya çalış yavaş yavaş.
Herşeyin tadını ayrı ayrı alsın.
Örneğin yumurtayı ayrı ver, peyniri ayrı.
Tahin ağır gelebilir ama pekmez verebilirsin. Az ölçüde tabi ki.

10 aylık bebeğe artık et balık tavuk verilmesi gerekir.
Çorbalarını tavuk yada et suyu ile yap ama mutlaka etinden yada tavuğundan da ekle içine.
Çorba dışında sebze yemeklerine (yağsız, az salçalı yada salçasız ve tuzsuz) başlamalısın.
Mesela karnabahar, kereviz, brokoli gibi sebzeler vermeye başla yada çorbalarına kat.

Akşam sadece muhallebi verme. Öğlen verdiğin gibi yemek ver. Sadece muhallebi yetmez ve muhallebiden alacağı vitamin ve besin öğelerindense yemek yemesi daha uygun olur.

Haftada 2 gün balık olsun menünüzde. Fırında yada buğulama şeklinde pişir. Kızartma olmasın.

Mutlaka öğünleriniz saatli olsun. Öğün dışı bişiy verme bebeğine.

1 yaş civarında da artık aile sofrasında yerini alsın. Önce sen yedir sonra koy önüne döke saça kendi yesin. Ona özel tabak kaşık bardak olsun masada. Sofra kültürü böyle böyle kazanılmış olacak.

Sevgiler.

Canım artık kahvaltılarınızı bulamaç şeklinden çıkarmaya çalış yavaş yavaş.
Herşeyin tadını ayrı ayrı alsın.
Örneğin yumurtayı ayrı ver, peyniri ayrı.
Tahin ağır gelebilir ama pekmez verebilirsin. Az ölçüde tabi ki.

10 aylık bebeğe artık et balık tavuk verilmesi gerekir.
Çorbalarını tavuk yada et suyu ile yap ama mutlaka etinden yada tavuğundan da ekle içine.
Çorba dışında sebze yemeklerine (yağsız, az salçalı yada salçasız ve tuzsuz) başlamalısın.
Mesela karnabahar, kereviz, brokoli gibi sebzeler vermeye başla yada çorbalarına kat.

Akşam sadece muhallebi verme. Öğlen verdiğin gibi yemek ver. Sadece muhallebi yetmez ve muhallebiden alacağı vitamin ve besin öğelerindense yemek yemesi daha uygun olur.

Haftada 2 gün balık olsun menünüzde. Fırında yada buğulama şeklinde pişir. Kızartma olmasın.

Mutlaka öğünleriniz saatli olsun. Öğün dışı bişiy verme bebeğine.

1 yaş civarında da artık aile sofrasında yerini alsın. Önce sen yedir sonra koy önüne döke saça kendi yesin. Ona özel tabak kaşık bardak olsun masada. Sofra kültürü böyle böyle kazanılmış olacak.

Sevgiler.

bende katılıyorum size menü yetersiz biraz

Haftada ikiser kez balik tavuk vs katiyorum corbalarina.
Kahvaltiyi tek tek veremiyorum cunku taneli yemiyor henuz

Artık taneli yemeye başlaması lazım tam ayında çünkü. Yemezse yine verin yemezse yine verin. Vazgeçmeyin ısrarlı olun. Kazanan siz olacaksınız. Unutmayın patron sizsiniz.

Menüyle ilgili içerik yazarsanız yeterli mi değil mi daha iyi cvp verebiliriz.

Çocuklar ilk kez tattıkları bir yiyeceğe en az 10 tadımdan sonra alışırlar...
Bu yüzden yemiyor diye vazgeçmeyin ve ısrar edin...
Şimdiden taneli besinler vermez herşeyi püre halinde vermeye devam ederseniz
bu alışkanlığı kazanması çok zor olur ve yine siz üzülürsünüz...
İki çocuk büyütmüş olarak size tavsiyem;
Çok baharatlı, çok tuzlu ve çok ekşi yiyecekler hariç kendi yediğiniz yiyeceklerden
çocuğunuzun tabağına da yiyebileceği kadarını koyarsanız damak tadı gelişecektir...
Ve sofrada sizinle beraber sizin gibi yemek yemek onu mutlu edecektir...
İki oğlumda 1 yaşından önce sofrada kendilere özel tabak çatal kaşık ve bardaklarıyla
bizimle beraber yemek yediler...
Ve kendi başlarına yemeye de erken başladılar...
Minik kuzunuzla kolaylıklar diliyorum size...
Sağlıklı günler...

X