Merzuki: Türkiye Büyük Devletlerle Yarıştığı İçin Cezalandırıyorlar

Yagmurun_kizi

Çocuklarım benim herşeyim...
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2015
6.602
8.283
Türkiye'nin rol model olduğu için terörün hedefinde olduğunu belirten Tunus eski Cumhurbaşkanı Merzuki, "Büyük devletlerle yarıştığı için Türkiye'yi cezalandırıyorlar" dedi.
16 saat önce

Tunus eski Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Merzuki, Türkiye'nin Sykes-Picot anlaşmasında kendisine biçilen "itaatkarlık" rolünü aşması sebebiyle terör saldırılarının hedefinde olduğunu belirtti.

TÜRKİYE NEDEN Mİ HEDEF ALINDI?

Merzuki, Ankara'da dün gerçekleştirilen terör saldırısına dair resmi Facebooksayfasında yayımladığı mesajda, Türkiye'yi öven sözlere yer verdi. Merzuki'nin mesajında şu ifadeler yer aldı: "Türkiye, Sykes-Picot anlaşmasında kendisine biçilen "itaatkarlık" rolünü aşarak rol model oldu. Türkiye, iki milyondan fazla Suriyeliye desteğinden ve onları korumasından, Arap Baharı'na, özellikle ordu ve güvenlik konularında Tunus'a verdiği her türlü destekten, ekonomik ve sosyal alanlardaki başarısından ve büyük devletlerle yarışmasından dolayı cezalandırılmak amacıyla terör saldırıları aracılığıyla hedef alındı."

"SAĞLAM DURUŞLARINI VE GÜÇLERİNİ ARTIRIR"

Türkiye'deki yönetimi temsil edenleri iyi tanıdığını vurgulayan Merzuki, mesajında, "Halkın yüksek bir demokrasiyle birçok kez seçmiş olduğu yönetimdeki insanları tanıdığım kadarıyla, bu gaddar saldırılar, onların ancak sağlam duruşunu ve güçlerini artıracaktır" ifadelerini kulllandı.

"ALLAH TÜRK HALKININ YARALARINI SARSIN"

Mesajda ayrıca, "Allah bu korkakça saldırının kurbanlarına rahmet etsin. Yaralılara acil şifalar versin. Allah, şer odaklarının hedefindeki Türk halkının yaralarını sarsın" denildi.

merzuki-turkiye-kendisine-bicilen-itaatkar-8173094_3396_m.jpg

SKYES-PICOT ANLAŞMASI NEDİR

Sykes-Picot Anlaşması, I. Dünya Savaşı sırasında, 29 Nisan 1916'da Kut'ül Ammare Kuşatması sonrasında İngiliz kuvvetlerinin, Osmanlı Devleti'nin 6. Ordusu karşısında bozguna uğramasından 17 gün sonra, 16 Mayıs 1916 tarihinde İngiltere ve Fransa arasında yapılan ve Osmanlı Devleti'nin Orta Doğu'daki topraklarının paylaşılmasını öngören gizli antlaşmadır.

ANLAŞMAYI HANGİ DEVLETLER, NASIL HAZIRLADI

1915'te Arabistan Yarımadası'nı ele geçiren İngiltere, Osmanlı'ya karşı ayaklanan Mekkeli Şerif Hüseyin'i destekleyerek Irak ve Filistin toprakları üzerinde kendisine bağımlı bir Arap devleti kuracaktı.

Mekke Şerifi Hüseyin ile Mısır'daki İngiliz Yüksek Komutanı McMahon arasında böyle bir antlaşma gizli olarak imzalanmıştır.

Fransa böyle bir plana karşı çıkıp İngiltere'ye baskı yaparak yeni bir antlaşma yapılmasını istedi.

Rusya'nın onayı ile imzalanan bu antlaşmaya göre;

Rusya'ya, Trabzon, Erzurum, Van ve Bitlis ile Güneydoğu Anadolu'nun bir kısmı,

Fransa'ya, Doğu Akdeniz bölgesi, Adana, Antep, Urfa, Mardin, Diyarbakır, Musul ile Suriye kıyıları,

İngiltere'ye Hayfa ve Akka limanları, Bağdat ile Basra ve Güney Mezopotamyaverilecektir.

Fransa ile İngiltere'nin elde ettiği topraklarda Arap devletleri konfederasyonu veya Fransız ve İngiliz denetiminde tek bir Arap devleti kurulacak,

İskenderun serbest liman olacak,

Filistin'de, kutsal yerleşim yeri olması nedeniyle bir uluslararası yönetim kurulacaktır.

1917'deki Rus devriminden sonra Rusya antlaşmadan vazgeçmiş, Lenin gizli olan bu anlaşmayı dünya kamuoyuna açıklamıştır.

http://www.sondakika.com/haber/haber-ankara-daki-teror-saldirisina-tepkiler-8173094/

Ben bu anlaşma hakkında bir bilgiyee sahip degilim ama genel olarak bazıları sürekli ''Türkiye batacak, yok olacak, şu ülke canımıza okuyacak'' gibi şeyler söylerken Türkiye'nin de kendine ait oyunları oldugunu unutuyorlar.

Şu anda ortadoguda Rusya, İran, ABD, Almanya... vs ler varken hiç sesi çıkmayanlar, bunu normal görenler, Türkiye yanı başındaki olaylara müdahil olmak isteyince hemen devletin pasif kalmasını isteyiveriyorlar. Neymiş işte bizim dünyadaki yerimiz belliymiş de, gücümüz yokmuş da bilmem ne... Elin ABD'si, Rusya'sı taa bilmem nerelerden komşu bile olmadıkları topraklara müdahil oluyorken Türkiye yanıbaşındaki olaylara niye müdahil olmasın ya? Saçmalıga bak.

Mesela Rusya-Suriye-İran kanka gibiler bazı konulara dimi? Ama aynı zamanda her birinin bunun dışında kendi planları, kendi oyunları, kendi çıkarları da var. Türkiye de ABD, Almanya falan ile kanka gibi görünürken Türk hükümetinin de illa ki kendi planları olabilecegini niye düşünmüyorlar, hayret cidden de. Sanki sadece ABD'ye, NATO'ya güvenip, onların maşalıgını yapıyormuşuz gibi de zannedilmesi bence saçma. Aman Türkiye hiçbir şeye burnunu sokmasın, aman pasif kalsın, aman bık, aman hık, gık mık.

Boş laf

Ben bu anlaşma hakkında bir bilgiyee sahip degilim ama genel olarak bazıları sürekli ''Türkiye batacak, yok olacak, şu ülke canımıza okuyacak'' gibi şeyler söylerken Türkiye'nin de kendine ait oyunları oldugunu unutuyorlar.

Şu anda ortadoguda Rusya, İran, ABD, Almanya... vs ler varken hiç sesi çıkmayanlar, bunu normal görenler, Türkiye yanı başındaki olaylara müdahil olmak isteyince hemen devletin pasif kalmasını isteyiveriyorlar. Neymiş işte bizim dünyadaki yerimiz belliymiş de, gücümüz yokmuş da bilmem ne... Elin ABD'si, Rusya'sı taa bilmem nerelerden komşu bile olmadıkları topraklara müdahil oluyorken Türkiye yanıbaşındaki olaylara niye müdahil olmasın ya? Saçmalıga bak.

Mesela Rusya-Suriye-İran kanka gibiler bazı konulara dimi? Ama aynı zamanda her birinin bunun dışında kendi planları, kendi oyunları, kendi çıkarları da var. Türkiye de ABD, Almanya falan ile kanka gibi görünürken Türk hükümetinin de illa ki kendi planları olabilecegini niye düşünmüyorlar, hayret cidden de. Sanki sadece ABD'ye, NATO'ya güvenip, onların maşalıgını yapıyormuşuz gibi de zannedilmesi bence saçma. Aman Türkiye hiçbir şeye burnunu sokmasın, aman pasif kalsın, aman bık, aman hık, gık mık.

Boş laf
Sizce türkiye süriyeye girmeli mi savaşa aktif olarak katılmalı mı

Sizce türkiye süriyeye girmeli mi savaşa aktif olarak katılmalı mı

Ben savaş olacagını zannetmiyorum. Ortada 3-5 ıvır zıvır grup olur, ışid pyd myd falan... Onlar üzerinden güç gösterisi yapılır, onlar yerine göre desteklenir, yerine göre yerilir. Esad bile ışid'den ikna edebildigi kadar petrol alıyormuş mesela, düşün yani.

Savaş olursa savaşacak olan ben olmadıgım için başkalarının çocukları savaşsın diyemem. Devlet karar verecek buna. Ama bölge ile alakası olmayan Rusya, ABD falan bile olaya müdahil oluyorsa Türkiye'nin müdahil olmasını yerecek de degilim.

Ben savaş olacagını zannetmiyorum. Ortada 3-5 ıvır zıvır grup olur, ışid pyd myd falan... Onlar üzerinden güç gösterisi yapılır, onlar yerine göre desteklenir, yerine göre yerilir. Esad bile ışid'den ikna edebildigi kadar petrol alıyormuş mesela, düşün yani.

Savaş olursa savaşacak olan ben olmadıgım için başkalarının çocukları savaşsın diyemem. Devlet karar verecek buna. Ama bölge ile alakası olmayan Rusya, ABD falan bile olaya müdahil oluyorsa Türkiye'nin müdahil olmasını yerecek de degilim.
zaten bir savaş yok mu suriyede ve suriyede olanlar türkiyeyi çok fazla rahatsız etmiyor mu
hiçbir konuda anlaşamayan rusya ve abd neden süriye konusunda anlaştı
ve ilerde suriyede olacaklar sizce türkiye için ne ifade ediyor
cevap vermek zorunda değilsiniz tabi

zaten bir savaş yok mu suriyede ve suriyede olanlar türkiyeyi çok fazla rahatsız etmiyor mu
hiçbir konuda anlaşamayan rusya ve abd neden süriye konusunda anlaştı
ve ilerde suriyede olacaklar sizce türkiye için ne ifade ediyor
cevap vermek zorunda değilsiniz tabi

Ben gelecegi göremem o yüzden de kesin konuşamam. Rusya ile ABD'nin anlaşmasını da pek takmamak lazım. Sürekli en kötü düşman olarak gördükleri ülkelerden biri ne de olsa. Belli ölçülerde çıakrları örtüşür anlaşırlar sonra yine ayrışırlar. Aynen Türkiye-ABD gibi, Türkiye-Rusya gibi...vs. Yarın Rusya ile düşman olurlarsa yine şaşmamak lazım.

Her ülkenin kendi çıkarlarına göre oyunları var, unutmamak lazım. Bu işten az yara ile çok kârla çıkmaya bakmak lazım, umalım da bunu becerebilsinler.

Boş laf

Atatürk ne kadar ön görüsü yüksekmiş değil mi ?
1915lerde bugünleri görüp ona göre hareket etmiş.Türkiyenin şuanki oyunları diyorsunuz ya.Oyun kurucu yine Atatürk.Bugünkülerin bu anlaşma ile ilgileri yok onlara kalsa zaten ülkeyi dağıtırlardı.Bakınız paylaşılmış bir ülkeyi siz Osmanlı deyin onuTürkiye Cumhuriyeti haline getirdi.
savaş masa başında olmuyor.Savaşacaklar benim,benim çocuğum ,kardeşim,kocam vs. bu sebeple kesinlikle herkes savaşa karşı olmalı.Bizim kaçacak yanıbaşımızda bir ülkede yok.Atıp tutarak mış mış larla yalnızca bir partiye zeval gelmesin ülke ne olurda olsun tarzı yaklaşımlar kimseye yarar sağlamaz.Hala kendi başımıza hareket ettiğimizi söyleyenler var ama abd,almanya her dakika gelip konuşup gidiyor.Ve hatırlatırım ülke tarihinde kendi meclisimizde amerika başkanını konuşturmuşlardı.Bu elin adamlarına güvenip hareket edilmemesi gerekir ama pasif kalmayalım dediğin noktada insanlar ölüyor,çocuklar bebekler ölüyor.Müdahil olmak gerekir dediğiniz şey Savaştır.

Atatürk ne kadar ön görüsü yüksekmiş değil mi ?
1915lerde bugünleri görüp ona göre hareket etmiş.Türkiyenin şuanki oyunları diyorsunuz ya.Oyun kurucu yine Atatürk.Bugünkülerin bu anlaşma ile ilgileri yok onlara kalsa zaten ülkeyi dağıtırlardı.Bakınız paylaşılmış bir ülkeyi siz Osmanlı deyin onuTürkiye Cumhuriyeti haline getirdi.
savaş masa başında olmuyor.Savaşacaklar benim,benim çocuğum ,kardeşim,kocam vs. bu sebeple kesinlikle herkes savaşa karşı olmalı.Bizim kaçacak yanıbaşımızda bir ülkede yok.Atıp tutarak mış mış larla yalnızca bir partiye zeval gelmesin ülke ne olurda olsun tarzı yaklaşımlar kimseye yarar sağlamaz.Hala kendi başımıza hareket ettiğimizi söyleyenler var ama abd,almanya her dakika gelip konuşup gidiyor.Ve hatırlatırım ülke tarihinde kendi meclisimizde amerika başkanını konuşturmuşlardı.Bu elin adamlarına güvenip hareket edilmemesi gerekir ama pasif kalmayalım dediğin noktada insanlar ölüyor,çocuklar bebekler ölüyor.Müdahil olmak gerekir dediğiniz şey Savaştır.

Müdahil oldugumuz yer 2 adım ötemiz. Elin Rusya'sı, ABD'si, Almanya'sı teee nerelerden müdahil olurken bizim elimiz niye armut toplasın?

Atatürk diyorsunuz iyi güzel, eger o dönemlerde ülkenin gücü olsaydı emin ol Atatürk oradaki bazı toprakları geri almak için harekete geçecekti.

Ama size kalsa... elin adamları ne derse ona şükür edip sesimizi kesip oturmalıyız.

Müdahil oldugumuz yer 2 adım ötemiz. Elin Rusya'sı, ABD'si, Almanya'sı teee nerelerden müdahil olurken bizim elimiz niye armut toplasın?

Atatürk diyorsunuz iyi güzel, eger o dönemlerde ülkenin gücü olsaydı emin ol Atatürk oradaki bazı toprakları geri almak için harekete geçecekti.

Ama size kalsa... elin adamları ne derse ona şükür edip sesimizi kesip oturmalıyız.

teee nerelerden dediğiniz ülkeler zamanında ülkemize saldırdılar ,savaşlar sonucu Atatürk'ün önderliğinde bu ülke kuruldu Türkiye Cumhuriyeti oldu.
Size kalsa demişsiniz ya Bize kalsa ülkeyi düşmandan kurtarıyoruz,satmıyoruz parsel parsel.

teee nerelerden dediğiniz ülkeler zamanında ülkemize saldırdılar ,savaşlar sonucu Atatürk'ün önderliğinde bu ülke kuruldu Türkiye Cumhuriyeti oldu.
Size kalsa demişsiniz ya Bize kalsa ülkeyi düşmandan kurtarıyoruz,satmıyoruz parsel parsel.

Baglantı biraz yanlış kurulmuş aslında.

Kurtuluş savaşı dönemlerinde şu anda Suriye ne ise biz o durumdaydık, ve bu yüzden de bir çok yerden destek geliyordu Türklere. Buna Rusya, Hindistan, Pakistan.. vs de dahil üstelik. Ve o günlerde bile vardı devletin zarar görmesi ugruna bu yardımları elin yabancılarına anlatmaya çalışan tipler. Bugün onların muadilleri kim, bi düşün baglantıyı bir daha kur.

X