Meslek astımı ilk sırada yer alıyor...

yesilim

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2006
8.977
17
Meslek astımı ilk sırada yer alıyor...

Mesleğe bağlı hastalıklar arasında ilk sıralarda yer alan meslek astımının görülme sıklığı giderek artıyor. Çiçek tozu ve ev tozları da astım uyaranları arasında yer alıyor.


Mesleğe bağlı hastalıklar arasında ilk sıralarda yer alan meslek astımının görülme sıklığı giderek artıyor. Mesleksel astımın en önemli özelliği, hafta sonları ve tatil günleri bulgularının görülmemesi.

Astım, solunan havanın akciğerlere iletilmesini sağlayan bronşların zaman zaman daralmasıyla nöbetler halinde gelen solunum güçlüğü atakları, öksürük ve hırıltı ile kendini gösteriyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Serttürk, astımın iki türü bulunduğunu anlattı:

1-Allerjik astım:

a)Genetik yatkınlığı olanlarda gelişen astım

b)Genetik yatkınlık zemini olmaksızın gelişen astım (Mesleksel allerjenlerle gelişen astım)

2-Allerjik olmayan astım: Bazı mesleksel kimyasal ajanlar, ilaçlar tam olarak bilinmeyen bir mekanizma ile astım oluşumuna yol açmaktadır. Yaşam alanları çok önemli

Pek çok kişide sıklıkla rastlanan astım hastalığı, aslında yaşanılan ortamdan, özellikle de yatak odalarından ve yataklardan geçiyor. İş yerleri de astıma yol açan maddelerin kolayca bulunabileceği alanlar arasında yer alıyor.

Mesleksel astım, iş yerlerinde bulunan ve solunum yoluyla veya temas yoluyla kişilere etkili olan inorganik, organik maddelerle tahriş edici gazların solunum sonrası bronşlarda meydana getirdiği bronkospazm ve bronş ödemiyle karakterize edilebilir.

Daha çok iş yerine gelindiğinde oluşan, nefes darlığı ve öksürük ile ortaya çıkan astım, özellikle hafta sonu tatilinin ardından artıyor.

Hastalar, göğüste yanma, öksürük, hırıltılı solunum, balgam çıkarma ve ateş yükselmesinden yakınıyor.

Mesleksel astımı ayırd etmenin en kolay yollarından biri de aynı işyerinde çalışan birden fazla kişide benzer şikayetlerin görülmesi. Astımın pek çok uyaranı var

Astım hastalığında bronşlar çevresel bazı uyaranlara karşı aşırı duyarlı hale geliyor. Astımın bazı uyaranları:

Allerjenler Ev tozu, ev tozu akarları (mite), Çiçek tozları (polen), Küf mantarı Hayvan tüyü gibi allerjenler Solunum yollarının fazla balgam üretmesi Nezle, grip gibi üst solunum yolu hastalıkları Egzersiz: fazla koşup oynama, hızlı merdiven çıkma Sigara dumanı Tahriş edici gazlar, kimyasallar Bazı kokular (parfüm, deodorant, boya, deterjan, çamaşır suyu kokuları gibi) Hava kirliliği Soğuk hava Hava değişimi.

Riskli sektörler

Mesleksel astım için riskli meslekler:

Dokuma, Unlu mamuller (fırın, un değirmeni), Sprey boyama, Orman ürünleri (mobilya, marangoz), Sağlık çalışanları Kuaförlük, Tarım ürünleri Tekstil Kimya(deterjan, ilaç vb.) Petrol(plastik, reçine, lastik, poliüretan) Basın-Yayın (matbaa) Madencilik Gemi inşa Enerji

Nasıl tedavi edilir?

Tüm allerjik hastalıklarda olduğu gibi astımda da ilk olarak allerji geliştirilmiş olan maddeden uzak durulması gerekiyor.

Uygun öneriler doğrultusunda alınacak çevre önlemleri ile hastalık belirtilerinin ve bronşlardaki aşırı duyarlılığın belirgin derecede azalması mümkün olabiliyor. Çevre önlemlerinin yeterli olmadığı, ilaç tedavisinin uygun görüldüğü hastalarda havayolu ile akciğerlere çekilip bronşları tedavi eden sprey ilaçlar da kullanılıyor.

Alıntı