Milyonluk mezarlar. Büyük İstanbul depremi .Göç dalgası

Boniva

🌹
Pro Üye
20 Ocak 2023
5.241
21.091
Malumumuz Marmara depremi bekleniyor.

1 yıllık binaların da yıkıldığını görünce,iğne üstünde oturuyoruz. Oturduğumuz evler bir kaç milyon ediyor ama güvenemiyoruz.Bir gecede tabutumuz olabilir.

Sarı siteye bakınca zaten uçuk olan satılık ve kiralık ev fiyatları artıyor oysa tam tersi olması beklenirken.

Özellikle istanbulda son bir kaç gün satılık yeni ilan sayısı çoğaldı. Herkes panikle ve olayların etkisi ile satıp gitme, başka illere göç etme planı kurmakta.
Gidelim gitmesine de,nereye gidelim? Güvenilir hiç bir yer yok ki.

Olası İstanbul depreminde kurtulursak da şu daracık sokaklardan aylarca çıkamayız. Yardım da gelemez,yollar kapanır,elektrikler patlar,aç susuzluktan ölür insanlar .

Depremde evleri yıkılan depremzedeler oradan kaçıp İstanbul’a gelirler mi bilmiyorum ama vicdansız ev sahipleri şimdiden ev kiralarını arttırmışlar istanbulda.

Ne olacak,evlerin fiyatı düşer mi artar mı,iç Anadolu da da emlak piyasası uçar mı bu olanlardan sonra?

İstanbulluların da evlerini üç kuruşa satıp gideceklerini sanmıyorum herkes yüksekten satıp Anadolu ve Ege’ye gitmek isteyeceklerdir.

Göç dalgası her ne kadar da İstanbul’a olmayacak deseler de,büyükşehir burası,iş ,güç,akraba burada diye gelen çok olacağını düşünüyorum,kendi milletimiz dışında bir sürü komşu milletlerin insanı da etkilendi deprem de onlar da gelecek.
Ne dersiniz, İstanbul’u terkeden kişi sayısı çok olur mu?

1 yıllık binaların da yıkıldığını görünce,iğne üstünde oturuyoruz. Oturduğumuz evler bir kaç milyon ediyor ama güvenemiyoruz.Bir gecede tabutumuz olabilir.

Sarı siteye bakınca zaten uçuk olan satılık ve kiralık ev fiyatları artıyor oysa tam tersi olması beklenirken.

Özellikle istanbulda son bir kaç gün satılık yeni ilan sayısı çoğaldı. Herkes panikle ve olayların etkisi ile satıp gitme, başka illere göç etme planı kurmakta.

Olası İstanbul depreminde kurtulursak da şu daracık sokaklardan aylarca çıkamayız. Yardım da gelemez,yollar kapanır,elektrikler patlar,aç susuzluktan ölür insanlar .

Depremde evleri yıkılan depremzedeler oradan kaçıp İstanbul’a gelirler mi bilmiyorum ama vicdansız ev sahipleri şimdiden ev kiralarını arttırmışlar istanbulda.

Ne olacak,evlerin fiyatı düşer mi artar mı,iç Anadolu da da emlak piyasası uçar mı bu olanlardan sonra?

İstanbulluların da evlerini üç kuruşa satıp gideceklerini sanmıyorum herkes yüksekten satıp Anadolu ve Ege’ye gitmek isteyeceklerdir.

Göç dalgası her ne kadar da İstanbul’a olmayacak deseler de,büyükşehir burası,iş ,güç,akraba burada diye gelen çok olacağını düşünüyorum,kendi milletimiz dışında bir sürü komşu milletlerin insanı da etkilendi deprem de onlar da gelecek.

Her şeyi ardımızda bırakıp gitme kararını aldık bu hafta sonu
Evimi sigortalatıp kiraya vereceğim
Trabzon Beşikdüzü'ne taşınmaya karar verdik
Eşim Tonya'lı ancak bu saatten sonra köy yaşamına adapte olamayız diye düşünüyorum ki ben hiç köyde yaşamadım
Beşikdüzü bir sahil kasabası daha cazip o yüzden
İstanbul'da kalmanın bir anlamı yok artık, 43 yıldır bu şehirde yaşıyorum, deprem riski olmasa da yaşanabilir halden çıktı, tersine göç başlamalı artık. Biz ve görümcelerim organize olup en kısa zamanda 4 aile gideceğiz buradan Allah nasip ederse.
Benim çocuğum yok ama görümcelerimin var; bu açıdan okul, eğitim her yerde var hoş İstanbul'da da ahım şahım bir eğitim imkanı yok orta halli aileler için. İstanbul'un tüm güzel yanlarını yaşadım ancak artık yaşayamıyorum son beş senedir Galata'da keyif yapmışlığım yok, Boğaz'da yemek yemişliğim yok. En sevdiğim Eminönü'ne yılda bir bile gidemiyorum kalabalıktan. Şehrin dibi çıktı artık, kozmopolit, güvensiz bence artık gitme zamanı deprem sadece buna karar vermeyi hızlandırdı

Ege ve Akdeniz işi gücü bitiren milyonlarca emeklinin hayalidir ancak fay hattı haritasına bakınca oralara gitmekte mantıklı gelmiyor üstelik özellikle Ege inanılmaz pahalı. Evimi satmayı düşünmüyorum dask ı zaten var ilave sigorta yaptıracağım ve kiraya vereceğim niyetim bu. Satmamak biraz duygusal bir karar, uzun yıllar emek verdim, hayallerim, inadım, emeğim o ev gönlüm razı değil elden çıkarmaya. Benim babamın 8 kuşağı İstanbul Vefa'da buranın insanıyız, bir gün gitmek isteyeceğim aklımın ucundan geçmezdi ama artık şehir yaşanmaz halde :KK43:

istanbula neden gelsinler.orası daha tehlikeli.

Herkes durumun farkında sürekli deprem mevzusu açıp insanları germenin manası nedir? Göç olur mu olmaz mı buna sosyologlar net cvp verir depremide jeoloji mühendisleri. Kafalar yeterince yanmış, herkes aşırı tedirgin gözümüze bir damla uyku girmiyor ruzgar esse sallandıkmı diye hopluyoruz neden yani bu açılan deprem konuları. Köy yanarken saç taranmasın tabi ama bu da değil yani. Tedirginsek bilimsel çözümler arayalım. Tv ve sosyal medya zaten ciğer delici görüntülere gark olmuş konuyu açmanın manası ne yani.

Olmasi gereken ama uygulamada çok az kişinin başarabilecegi durum

Biraz akıl mantık çalıştırmalı insanlar, asgari ücretle çalışıp, kirada kıt kanaat yaşayanların hepsi gitmeli, zaten burada yapabilecekleri bir şey yok, yaşadıkları hayat ortada, insanların İstanbul'da kalma inadını anlayamıyorum

Herkes durumun farkında sürekli deprem mevzusu açıp insanları germenin manası nedir? Göç olur mu olmaz mı buna sosyologlar net cvp verir depremide jeoloji mühendisleri. Kafalar yeterince yanmış, herkes aşırı tedirgin gözümüze bir damla uyku girmiyor ruzgar esse sallandıkmı diye hopluyoruz neden yani bu açılan deprem konuları. Köy yanarken saç taranmasın tabi ama bu da değil yani. Tedirginsek bilimsel çözümler arayalım. Tv ve sosyal medya zaten ciğer delici görüntülere gark olmuş konuyu açmanın manası ne yani.
İstanbulda oturuyoruz. Doğal olarak korkuyoruz. Neden bu kadar sinirlendiniz

İstanbulda oturuyoruz. Doğal olarak korkuyoruz. Neden bu kadar sinirlendiniz
Sinir sebebim şu ki sürekli zaten deprem mevzusunun uyaran etkisi altındayız 1 haftadır. Hekres tedirrgin ve mutsuz bunu burda konuşmaya ben mana bulamadım. Kadınlar kulübü üyeleri deprem hakkında ne gibi birşey yapabilir yani. Manasız geldi kusura bakmayın konu beni aşırı germiş de olabilir.

Biraz akıl mantık çalıştırmalı insanlar, asgari ücretle çalışıp, kirada kıt kanaat yaşayanların hepsi gitmeli, zaten burada yapabilecekleri bir şey yok, yaşadıkları hayat ortada, insanların İstanbul'da kalma inadını anlayamıyorum
İstanbul,Kocaeli sanayı bölgeleri ,iş imkanları daha fazla,giderlerse ufak illerde iş bulma sıkıntısı yaşarlar belki de

İnsanların göçük altında kalmak istememesinin neresi yanlış? Moraller bozulmasın aman tadımız kaçmasın diye diye bu günlere geldik. Açılan konu çok yerinde bir konu bence.

Sinir sebebim şu ki sürekli zaten deprem mevzusunun uyaran etkisi altındayız 1 haftadır. Hekres tedirrgin ve mutsuz bunu burda konuşmaya ben mana bulamadım. Kadınlar kulübü üyeleri deprem hakkında ne gibi birşey yapabilir yani. Manasız geldi kusura bakmayın konu beni aşırı germiş de olabilir.
ne kadar saçmalamışsınız yahu. Tabiyki de her yerde depremi konuşucaz neyi konuşucaz? Belli ki sitede sadece sizi eğlendirecek konu arıyorsunuz. Arada başka kısımları gezseniz kadınlar kulübü üyelerinin neler yapabildiğini görürdünüz. Burda deprem bölgesindeki birçok kişiye maddi manevi destek verildi.

İnsanların göçük altında kalmak istememesinin neresi yanlış? Moraller bozulmasın aman tadımız kaçmasın diye diye bu günlere geldik. Açılan konu çok yerinde bir konu bence.
Göçük altında kalmamanın çözümü KKdaki yorumlar değil. Çözümü sözlerde aramaktan zaten bu haldeyiz.

Gayet mantıklı bence bu konuyu tartışmak
Sosyolog değiliz ama bu şehirden gitmeli mi ? nasıl yapmalı eni boyu nedir ? Akıl akıldan üstündür birbirimize fikir olarak yardımcı olabiliriz, bunda kızacak bir durum yok

İstanbulda yaşıyorsanız ve özel çiftlikte yaşıyorsanız bu konu sizi bağlamaz,ama çoğumuz apartman dairelerinde,dar sokaklarda bitişik yaşıyoruz,bunlar bizim gerçeğimiz.
Kusura bakmayın ama korktuğunuz şeyden kaçarak bir yere varamazsınız,konuşmayalım,önlem almayalım,yaşama refleksimiz için de şu açıklamayı size yapıyorum ya

Son düzenleme:
ne kadar saçmalamışsınız yahu. Tabiyki de her yerde depremi konuşucaz neyi konuşucaz? Belli ki sitede sadece sizi eğlendirecek konu arıyorsunuz. Arada başka kısımları gezseniz kadınlar kulübü üyelerinin neler yapabildiğini görürdünüz. Burda deprem bölgesindeki birçok kişiye maddi manevi destek verildi.
Siz sanırım benimle aynı PC basındaydınız diğer konuları okumadığım kanaatine vardığınıza göre. Ben sadece laf salatasını gereksiz buluyorum burası ne gibi bir çözüm yaratabilir? Yardımlar HARİÇ.

İstanbulda yaşıyorsanız ve özel çiftlikte yaşıyorsanız bu konu sizi bağlamaz,ama çoğumuz apartman dairelerinde,dar sokaklarda bitişik yaşıyoruz,bunlar bizim gerçeğimiz.
Kusura bakmayın ama korktuğunuz şeyden kaçarak bir yere varamazsınız,kokuşmayalım,önlem almayalım,yaşama refleksimiz için de şu açıklamayı size yapıyorum ya
Hanımefendi ben bakırköyde yaşıyorum 1. derece deprem bölgesi. En çok ilgilendirmesi gereken kişilerden biri benim. sadece burda bunu tartışmak tuhaf geldi.

X