Muğla'ya yerleşmek

Bizim burda da boyle hastaneler yetersiz saglik ocagindan farksiz merkeze yonlendiriyorlar :)
Aslinda ayni seyden bahsediyoruz aslinda, sahsen burdaki hersey diger yerlere gore pahali, fethiye icin de ayni seyi dusunuyorum o yuzden. Ama marmaris uygun gelmisti. Orda yasayan arkadaslarim da var senelerin gozlemi diyebilirim yani. Hem pahali hem olanaklar yetersiz cogu yerde

Ekonomik durumum parlak olsa Bodrum'a yolumu düşürmem. Güzel bir tekne alırım, bütün yaz Ege-Akdeniz koylarını dolaşırım

Ben yaşadıklarımı anlattım, tercihler kişilere özel tabii .Egitim caginda çocuğu olanlara egitim ve çevre açısından hiç bir şekilde tavsiye etmem turizm yerlerini.Hayirlisi olsun sizler için de inşallah.

Söylediklerinizde eksik var fazla yok bence de. 3 yıl Marmaris’te yaşadım. Koşarak taşındım desem az olur.
Kiralar çok pahalı, evler ücrete göre nemli eski ve küçük. Kışın neredeyse her yer kapanıyor. Alışveriş yapmaya İzmir’e falan gitmek zorunda kalıyorduk. İnternet hızı kötüydü kopuyordu sürekli. Su/elektrik kesintisi sık yaşanıyordu. Yollar daracık ve trafik sorunu vardı. Ayrıca bence aşırı pahalı bir ilçeydi. Tatil yapmakla yaşamak çok ayrı oluyor. Şu an biz de tatil için Marmaris’i seviyoruz. :)
Gerçi şimdi de Antalyadayım. Burası da pahalı olsa da yaşam standartı/imkanlar Marmaris ile kıyaslanamaz.
Bir de çok kişisel bir şey bence. Eşimin ailesi emekli. Evleri arabaları karavanları var. Kira gelirleri var. Maddi olarak çok iyiler. Sıcaktan ve kalabalıktan sıkıldıkları zaman karavana atlayıp gidiyorlar. Emekli oldukları için hareketli bir hayat da istemiyorlar. Onlara göre Marmaris cennet mesela :)

Tabi ki tasınırdım İstanbul gıbı bı sehırden her yere tasınılır bence

Evet eksik var fazla yok diğ mi :) Tatil için zaten muazzam yerler tek gecerim Muğla ve ilçelerini ama yerlesik yaşaması madalyonun diğer yüzü kısaca.

İstanbul herkesi yıpratan bir şehir ama sizin düzeniniz rahatınız yerindeymiş. Ailelerden uzakta çocuk büyütmek çok zor, İstanbul’da yaşamaktan beter. İkinciyi düşünüyorsanız hiç gitmeyin derim. Deprem konusunu bilmiyorum ama İzmir çevresi de deprem bölgesiydi hatırladığım kadarıyla.

Hah işte tam olarak bunları öğrenmek için açtım konuyu. Çünkü çevremde kime bahsetsem oo Muğla sahane yaa biz de şu zaman gitmiştik bayilmistik, zaten istanbuldan kaçmak lazım vs diyor. Tasinma diyen yok ancak tatil için gelmek başka yaşamak başka dediğiniz gibi. Kira konusunda istanbul la yarışıyorlar belli ki. Kuf konusu da önemli, alerjik bir çocuğum var. Bunu hiç dusunmemistim. Üstünde düşünülecek pel çok şeyden bahsettiniz, teşekkürler

Kiralar minimum 10 bin eski evler
Anaokulu minumum 90 bin
Özel okul 100 binden başlıyor
Sahiller sormayın hiç
Park yeri ve ücreti trafiği sorun
Bu yerel yönetim oldukça başarısız sıkça su kesik, yol ve çöp, kanalizasyon gibi sorunlar var
Dün köylü pazarı hani uygun domatesi kg 28 tl den aldım
45 derece sıcak, kışın ısınmak doğalgaz gibi olmaz
Bunları bilerek gelirseniz tadını çıkarabileceğiniz nefislikleri de var..

Mugla fethiye adının havalı olusundan değil tayin isteyebilecegim tek yer mugla. Özür grubu atamasıyla gelecegim çünkü. Pek çok tatil beldesine su an için tayinim zor

Rica ederim ne demek ,benim oğlumun da alerjik durumu var ve küf çok kasindiriyor.En pahali ,iyi durumda denen evlerde bile çıkabiliyor iklimden dolayi maalesef.Ben kimseyi olumlu ya da olumsuz yönlendirmek istemem asla.Cok uzun yıllardır bu çevrede yaşadığım için ,yaşadıklarımı anlattım sadece.Dogalgazin eksikliğini de çok çekiyoruz alışmış biri olarak.Daha pahalıya geliyor ocak olsun,banyo olsun,ısınmak olsun.Neyse ki.Mugla merkezde dogalgaz var o yüzden işte orası hep bi tık daha iyi.Hakkinizda hayırlı olsun her şey inşallah.

Sizin neresi bilmiyorum ama 10 bin iyiymiş yine.Bizim Bodrum da; bu evde oturulur eh işte denilecek evler 17 bin aylık ödeme ve senelik.pesin istiyorlar .70 m2 açık mutfak evler ,tek güzelliği evlerin 2 max 3 katlı olması. Konu sahibi Bodrum için sahibinden e yazıp bakabilir, biz bulamıyoruz şu an ve ev sahibi 2 ay süre verdi çıkartıyor kızı gelecekmiş

12 sene bodrumda yaşadım, hayat istanbuldan göründüğü gibi değil oralarda
Evet doğası muhteşem, mutlaka yaşarsanız 2 saatte bodrum Fethiye vs gidersiniz hafta sonları ama bir kere eğitim kötü, yani koleje de verseniz aynı okulun İstanbul süresiyle Muğla şubesi arasında dağlar kadar fark var , sağlık sistemi kötü, doktor yok nerdeyse , yerlisi yabancıyı sevmez ( haklılar bence ) , hayat inanılmaz pahalı, Muğla merkez sahile göre daha uygundur ama yine de pahalı
Yani bence Çanakkale falan daha mantikli olur küçük çocuğu olan aile için, çocukla egeye kaçmak çocuğun geleceği açısından doğru karar değil kendi deneyimlerime göre
Ben mesela istanbuldan bodruma , bodrumdan Eskişehire kaçtım gecen sene çocuklarım için, emekli olsanız farklı şeyler yazardım ama küçük çocuklu aile için yanlış karar olur bence mugla

Villa milli olmayan merkezdeki evler dışarıdan şirin duruyor ama içleri kötü yafff hem eski, bakmazsan da hemen küfleniyor Ikoncan villaları da zaten kollarda oluyor oralarda da okul yok, kışın zaten hayat olmuyor.

Doktor kısmını bilemem ama öğretmenlerde kesinlikle devir daim olmadigini soylebilirim.geken buraya gitmek istemiyor.Benim bransimda şu an arakdaşin gelmeyi düşündüğü ilçede acık yok mesela.gelen yıllarca kalıyor.cok ciddi bir değişiklik olmuyor yani

Belediye yöneticileri mal afedersiniz, 2 hafta önce gelip asfalt döktüler koca kış dururken bu iş şimdi mi yapılır ... bizim burda da çöpler dolup taşıyor konuşuyor valla , su ara sıra kesik ara sıra az akıyor

Öğretmenim, zorunlu hizmetim bitince Turgutreis’e tayin istemeyi düşünüyorum. Burada evimiz var. Artıları iklimi güzel, sosyal imkanı geniş, sahili çok hoş, marinası küçüktür ama fena değildir. Sabancı Kültür Merkezi’nde resim sergileri olur, gezeriz. Çarşısı hareketlidir. Yürüyüş için ideal deniz kenarında bisiklet ve koşu yolları var. Eksilerine gelecek olursak burada gıda İstanbul’dan da pahalı. Hele ki pazarlar zincir marketlerden kat be kat. Ev sahibi olduğumuz için kiraları katmadım haliyle o da pahalıdır. Arkadaşlar da değinmiş burada sucu elektrikçi bulmak mesele. Hem kazıkçılar hem beceriksizler. Soyup soğana çeviriyorlar adamı. Turgutreis’te su sorunu var bu yüzden hemen her evde su deposu var. Zengin olanlar su kuyusu vurduruyorlar. 2000’lerde susuzluk çok daha kronikti, bir hafta suyun gelmediğini bilirim. Ayrıca evler ikliminden dolayı rutubet alır. Senelerdir geliriz, ilk kez bu yıl gardroplarımızda kıyafetlerimiz küf bağlamış. Çocuğunuz varmış, buradaki devlet okullarında eğitim kalitesi nasıl bilmiyorum. Özel istiyorsanız Marmara Koleji var. Buraya da düzgün bir devlet hastanesinin yapılması şart, sağlık ocaklarıyla idare ediyoruz. Biri resmen dökülüyor.

cesme ve kusadasinda yasadim.ikisinde de ogretmenler ve saglikcilar pek durmuyordu .ancak emekliligi gelmis yada evi olanlar tercih ediyordu ama tabi ki her yeri bilemem .maddi skntisi olmayan kucuk cocugu olmayan kisiler icin mantikli yanlari da vardir

ya bir de isinma konusu cok onemli konu sahibi .marmariste oldukca iyi iste calisan bir arkadasim baya bakimli manikurlu elleriyle kisin soba yakiyordu klima yetmiyor diye .sok olmustum gorunce .evde cocuk varsa klimayla isinmak zor .merkezi sistem kaloriferli ev bulmak lazim o da cok zormus. dogalgaz sart bence benim hala ufak ufak soba yaniklarim var kucuklugumden .cocukla cok zorlanirim sobali evde

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…