Tatlı Tarifi Muhallebili Kemalpaşa Tatlısı - Dr. Oetker Şekerli Vanilin Sponsorluğunda

Aslında bayağı risk taşıyor Orhan Veli... Onun hayata kafa tutuşunu herkes sevmeyebilir. Geçmiş zamanlara minik bir yolculuk yapmak istedim. Şiirden, radyodan daha güzel ne olabilir diye düşündüm. En sevdiğim şair Orhan Velisiz olmazdı Canfebim. Güzel dileklerin için çok teşekkür ederim tatlım.:KK36::KK200:
Şiire ayrı bir bagliligim var her türlüsünü severim ama eğer calisiyorsa bu radyoda eski bir şarkıyı dinlemek o kemalpasali muhallebiyi yemek de bir harika olurdu :KK68: hayal ettimde çok güzel yaaaa 🤗

Ellerine emeğine sağlık ablacım :KK60:

Ellerine sağlık cankuşuuuuum :KK36::KK36:
Müthiş yaaa , gel de yapma, bizi yoldan çıkarıp sonra merdaneyi eline alıyosun söyle zalım kim suçlu :mad:
Sen benim gibi bi görünüp kaçmadın cicim maşallah fena geliyosun 😉 :KK200:
Başarılar dilerim canım ablam öpüyorum kocaman 😘💕💕💕

Şiire ayrı bir bagliligim var her türlüsünü severim ama eğer calisiyorsa bu radyoda eski bir şarkıyı dinlemek o kemalpasali muhallebiyi yemek de bir harika olurdu :KK68: hayal ettimde çok güzel yaaaa 🤗

Ellerine emeğine sağlık ablacım :KK60:
Hele bir de camlara yağmur damlaları vuruyorsa, bir de yalnızsak ....:KK51:çok şey mi istiyoruz olsa nolurdu :KK22:Cok teşekkür ederim canım. Hayallerimiz inşallah gerçeğe dönüşür. :KK68:
yaa bnmde canım şekerpare çekiyodu var ya :KK43:
Kilo sorunu yoksa hiç erteleme tatlım. Bos ver şekerpareyi bu daha kolay... Peynircilerde bulmak mümkün. Çok da kolay kısa sürede yaparsın. Kalk kalk ölümlü dünya...:confused:
Şehrimin tatlısı 😌Ellerine sağlık canım,yarışmada bol şanslar 😊😊
Şehrindeyim canım. :KK60: güzel dileklerin için teşekkür ederim.
Ellerine sağlık cankuşuuuuum :KK36::KK36:
Müthiş yaaa , gel de yapma, bizi yoldan çıkarıp sonra merdaneyi eline alıyosun söyle zalım kim suçlu :mad:
Sen benim gibi bi görünüp kaçmadın cicim maşallah fena geliyosun 😉 :KK200:
Başarılar dilerim canım ablam öpüyorum kocaman 😘💕💕💕
Resmen ismine aşerir oldum. Abliskoooom , ablacaaaaanım demeni çok özlemiştim.Tatlim ben yapıyorum ama yemiyorum. Yap evdekilere yedir, misafirlere ikram et...Yoldan çıkma bak fena olur. :sinirli::sopa::sinirli:
Sosyalleşiyoruz işte bu sebeple . Türkiye'nin dört bir yanından hanım arkadaşlarla tanışmak aynı heyecanı yaşamak güzel lilim ya...Dilerim bir gün seninle de yarışırız. :confused::KK200::KK36:
Ellerine sağlık abla...
Sunum çok güzel olmuş👍

Bol şans😍
Cananım çok teşekkür ederim. :KK68:

Hele bir de camlara yağmur damlaları vuruyorsa, bir de yalnızsak ....:KK51:çok şey mi istiyoruz olsa nolurdu :KK22:Cok teşekkür ederim canım. Hayallerimiz inşallah gerçeğe dönüşür. :KK68:
Kilo sorunu yoksa hiç erteleme tatlım. Peynircilerde bulmak mümkün. Çok da kolay kısa sürede yaparsın. Kalk kalk ölümlü dünya...:confused:
Resmen ismine aşerir oldum. Abliskoooom , ablacaaaaanım demeni çok özlemiştim.Tatlim ben yapıyorum ama yemiyorum. Yap evdekilere yedir, misafirlere ikram et...Yoldan çıkma bak fena olur. :sinirli::sopa::sinirli:
Sosyalleşiyoruz işte bu sebeple . Türkiye'nin dört bir yanından hanım arkadaşlarla tanışmak aynı heyecanı yaşamak güzel lilim ya...Dilerim bir gün seninle de yarışırız. :confused::KK200::KK36:

hahAH :KK70: DOĞru diyon canım güveç kabımda var neden olmasın:KK200:

Kilo sorunu yoksa hiç erteleme tatlım. Bos ver şekerpareyi bu daha kolay... Peynircilerde bulmak mümkün. Çok da kolay kısa sürede yaparsın. Kalk kalk ölümlü dünya...:confused:
Bayılıyorum hemşehrilerime 😍😍

Ben yazmayı da çok seviyorum abla zamanında şiir okumuslugum da var bir kaç kez sahnede çalışarak severim :KK68:

Ben yazmayı da çok seviyorum abla zamanında şiir okumuslugum da var bir kaç kez sahnede çalışarak severim :KK68:
Şiir seven bir insan çok narin olur. :KK68: :KK200: Edebiyat öğretmenin ruhuna dokunmuş belli. Demek şiir dinletisinde görev aldın. Hangi şiiri okumuştun? Unutulmaz çünkü o anlar. Muhabbeti de uzatıyorum ama...:confused:

Ben ve yemeden başkalarına yedirmek :deli:no no no:KK12: bu ben değilim kiii:KK53:

Ablişkoooom yine şerbetli tatlılara yetişirim heralde :KK70:

Şiir seven bir insan çok narin olur. :KK68: :KK200: Edebiyat öğretmenin ruhuna dokunmuş belli. Demek şiir dinletisinde görev aldın. Hangi şiiri okumuştun? Unutulmaz çünkü o anlar. Muhabbeti de uzatıyorum ama...:confused:
Birinde çok istemiştim İclal Aydın okumayı hoca başkasına verdi iki kez katıldım bir duygusal birde vatan bayrak sevgisi olan şiir okunacakti bak düşününce aklıma gelmedi :KK70:

Ama hala okuduğum şiirlerin fotokopisi uzeirnde tarihi ile birlikte dosyalrda sakladım :KK68:

Ben ve yemeden başkalarına yedirmek :deli:no no no:KK12: bu ben değilim kiii:KK53:

Ablişkoooom yine şerbetli tatlılara yetişirim heralde :KK70:
Bak ben bilmiyorum sıralamayı...hadi bakalım o zamana kapisiriz beraber :KK11: yemesen daha iyi değil mi...bildiğimiz tatlar sonuçta...ben tatlimi yemedim doyunca. Çatal batirmistim, foto çekerken sadece onu yedim. Başkaları yerken daha mutlu hissediyorsun.

Herkese selam ve sevgilerimi sunarım. :KK68:
İkinci kez burada olmanın heyecanıyla sizlere ilk kez yaptığım bu enfes tatlının başkahramanı kemalpaşanın tarihçesi hakkında minik bir bilgi vermek istiyorum.
Osmanlı' nın son dönemleri ve 1. Dünya Savaşı başlarında Mustafakemalpaşa'ya ( Bursa) gelen o zamanki adı Kirmasti muhacir ailelerinin bu lezzeti ilçeye getirdikleri rivayet edilir.
O dönemlerde sadece koyun sütünden senenin belli zamanları evlerde tüketilmek için yapılmış bir tatlıdır. Bu peynir içerisine irmik, yumurta, un ilave edilerek hamur haline getirilip şekillendirme makinalarından geçirilerek hazır hale getirilir. Diğer tatlılar gibi şerbet, üzerine dökülerek değil tam tersi şerbet ile kaynatılarak hazırlanır.
Ben tatlimi yaparken kemalpaşanın muhteşem lezzetinden faydalandım. Hemen tarife geçiyorum sabirsizlandim iyice.

Muhallebili Kemalpasa Tatlısı
Malzemeler
1 paket Kemalpaşa tatlısı( 150 Gr)
Şerbeti
4 su bardağı şeker
1 litre su
Muhallebi için
1litre süt
1çay bardağı toz şeker (150 Gr)
3 yemek kaşığı tepeli un
2 yemek kaşığı nişasta ( buğday veya mısır hangisi varsa)
1 paket vanilya
Üzeri için
Antep fıstığı
Böğürtlen
Sunum için ben mini güveç kaselerini kullandım , siz istediğiniz kaplarda da deneyebilirsiniz. Hayal gücünüze bırakıyorum.
Eki Görüntüle 2543519
Eki Görüntüle 2543520
Eki Görüntüle 2543521

Öncelikle Kemalpaşalarımızı pisirmekle başlıyoruz.
Tencereye şeker ve Kemalpaşaları, suyu ekleyelim. En kısık ayara getirip tencerenin kapağını kapatalım.
Eki Görüntüle 2543522

On beş dakika içinde yumuşadiktan sonra tencere ocaktan alınır. Bir beş dakika dinlendikten sonra tencereden bir süzgeçli kaşıkla çıkarın.
Eki Görüntüle 2543528

Tatlılar soğurken muhallebi için süt, un, nişasta ve şeker bir tencereye konur.
Eki Görüntüle 2543532

Yavaş yavaş karıştırarak kıvam alıncaya kadar pişirilir. Dikkat edelim dibi tutmasin ağzımıza pütür pütür bir kıvam gelsin istemeyiz.
Eki Görüntüle 2543535
Eki Görüntüle 2543538

Göz göz olunca tencere ocaktan alinir. Vanilya eklenerek ara ara karıştırılır ılıtılır.
Eki Görüntüle 2543539

Güveç kaplarına üçer tatlı konur , isterseniz dört de koyabilirsiniz.
Eki Görüntüle 2543540
Eki Görüntüle 2543543

Tatlıların üzerine eşit miktarda ılık muhallebi eklenir. Dört saat buzdolabında dinlenmeye bırakılır.
Eki Görüntüle 2543546
Eki Görüntüle 2543552

Dört saat sonra kapların hafifçe kenarlarına basın kolaylıkla çıkacaktır. Ters çevirip servis tabaklarına alınır. Antep fıstığı ve böğürtlenle süslenir. Arzu ettiğiniz bütün kuruyemiş ve meyveyi kullanabilirsiniz. Tatlının hafifliği ve kıvamı sizi sizden alacak. Ben Kemalpaşalarin 18 tanesini kullandım. Diğerlerini tatlı olarak eş dost çocuklarınıza afiyetle yedirebilirsiniz. Zaten bir varmış bir yokmuş gibi olacak. Masal tadında enfes bir tatlı...
Eki Görüntüle 2543553
Eki Görüntüle 2543554
Eki Görüntüle 2543556
Eki Görüntüle 2543557
Eki Görüntüle 2543558
Eki Görüntüle 2543559
Eki Görüntüle 2543560

Bende Bursadayim hiç yemeye falan çağırma :63:
Çok kusursuz, ye beniii yeeee beniii diyor :rolleyes: Ellerine sağlık yarışmada başarılar dilerim canım :KK60::KK200:

Bende Bursadayim hiç yemeye falan çağırma :63:
Çok kusursuz, ye beniii yeeee beniii diyor :rolleyes: Ellerine sağlık yarışmada başarılar dilerim canım :KK60::KK200:
Dünya klasiği nanacim...ama yeni öğrendim aynı şehirde yaşadığımızı. :KK19: İlk sana tattirirdim beğendin mi diye... Madem lezzet seni çağırıyor kulak ver canım... Gemlik'e gezmeye geldiğinde seve seve ikram ederim.
Çok teşekkür ederim.

X