Muhtemelen Telefonunuzun Yapabildiğini Bilmediğiniz 7 Fotoğraf Çekme Hilesi

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.482
28.185
57
Akıllı telefonlar sayesinde artık kimsenin dijital fotoğraf makinesine ihtiyacı kalmadı. Öyle ki telefon alırken ilk baktığımız arka ve ön kameranın megapikselleri, çekim özellikleri oluyor.

Ama sosyal ağlarda en cool fotoğrafları paylaşmak isteyenlerimiz fish eye lensler, tripod gibi ekstra cihazlar alıyoruz ya da her gün bir yenisi çıkan fotoğraf ve video uygulamalarını bir bir indiriyoruz. İşte tam bu noktada bir durun ve silkinin! Çünkü aslında bunlara hiç gerek yok. Bazı küçük hileler ile iPhone’unuzla çok farklı ve enterasan kareler yakalayabilirsiniz.

Biz de muhtemelen şimdiye kadar akıllı telefonunuzun yapabildiğini bilmediğiniz fotoğraf çekme hilesi ve tüyolarını listeleyelim de sosyal ortamların yıldızı siz olun istedik. Tamamen amme hizmeti, buyurunuz.


1. Sihir değil gerçek: Tek kareye aynı kişinin birden fazla pozunu sığdırmak


Size sihir, photoshop olarak geliyor olabilir ama bunu hiçbir uygulama kullanmadan yapmak mümkün. Üstelik çok da basit. Tek yapmanız gereken iPhone’unuzu panorama moduna almak ve cihazı hareket ettirmeye başlamak. Arkadaşınız da bu sırada çeşitli pozlarla kameranın görüş açısına girip çıksın. Ortaya çıkan panoramik fotoğrafta arkadaşınızı birden fazla haliyle yan yana göreceksiniz.

2. Arabada giderken yolcu koltuğunda oturmaktan sıkıldınız mı?
yol-panorama-600x337.gif


Yine iPhone’unuzun panoramik moduna geçerek araba hareket ettikçe çevreyi sanatsal bir fotoğraf anına hapsedebilirsiniz. Üstelik bu sefer telefonuzu hareket ettirmenize de gerek yok. Telefonunuz sizin için her şeyi halledecek.

3. Uzaklar yakın olsun hem de net olsun
iphone-zoom.png


Bu hileyi özellikle tatilciler, turistler için tavsiye ediyoruz. Hatta konserlerde de harika olabilir. Uzakta çok güzel bir obje ya da kişi gördünüz ama yakınına gitme imkanınız yok. Bir yandan da o anı yakalamak istiyorsunuz. Ama biliyorsunuz ki o mesafeden çekince sizin çıplak gözünüzle gördüğünüz gibi olmayacak, netlik kaybolacak ve hiçbir anlamı kalmayacak. O zaman hemen bir dürbün edinin ve kameranızın önüne tutun. Bu şekilde çektiğiniz fotoğraflar süper bir netlik kazanacak ve kendi zoom uygulamanızı kendiniz yaratmış olacaksınız.

4. Makro fotoğrafçılık hayal değil
makro-fotograf.png


Makro lensle çekilen fotoğraflara hepimiz ağzımız açık bakıyoruz öyle değil mi? Artık siz de bu tip fotoğrafları bir su damlası yardımıyla kolayca çekebilirsiniz. Evet su damlası dedik, doğru duydunuz; tek yapmanız gereken bir su damlasını telefonunuzun kamerası üzerine damlatmak. Korkmayın bir şey olmaz. Sonra doğadaki en küçük canlıları bile rahatlıkla fotoğraflayabilir, Instagram’da beğeni rekorları kırabilirsiniz.

5. Yüzüm parladı derdine son
portre-guneslik.png


Telefonunuzun flaşı bazen her ışığa çare olamayabiliyor, biliyoruz. Ama net ve karanlık olmayan bir portre fotoğrafınız olsun istiyorsunuz, çok da haklısınız. Koşun arabadan güneşliği alın ve fotoğraf çekme esnasında kullanın. İşte alın size mükemmel bir portre.

6. Selfie çubuğu da neymiş?
selfie-duzenegi-600x326.png


Lütfen selfie çekerken eliniz kolunuz çıkmasın diye o dünyanın en gereksiz icadı selfie çubuğunu kullandığınızı söylemeyin. Zaten artık ona da mecbur değilsiniz. Birkaç kartonu keserek kendi tripod düzeneğinizi kurduktan sonra iPhone kulaklığınızı telefonunuza takın ve tuşa basmak suretiyle elsiz, kolsuz selfie’ler, fotoğraflar çekin.

7. Beni bir de dalarken tek çeker misin?
su-alti-iphone-600x337.gif


Malum Samsung, Sony gibi markaların su geçirmez telefonları mevcut ama iPhone’unuzu tuvalete 5 saniyeliğine bile düşürdüğünüzde iPhone 7’nin çıkmasını beklemek zorunda kalıyorsunuz. Peki şimdi size iPhone ile de su altı fotoğrafları çekebileceğinizi söylesek? Bunun için ihtiyacınız olan ise bir bardak. Bardağın içine telefonunuzu koyun ve fotoğraf çek tuşuna basın. Yaşasın sanat.
listelist.com/