Müstakbel eş ile ömür gurbette geçer mi?

ahyalandunya

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
4 Ocak 2024
24
8
Herkese iyi geceler. Kısaca özetlemek gerekirse benim derdim şöyle. Bir sevgilim var 6 aydır birlikteyiz internetten tanıştık kendisi astsubay tüm izinlerinde yanıma geldi beraber çok güzel vakit geçiriyoruz eğleniyoruz aynı şeylerle keyif alıyoruz ama doğuda görev yapıyor ve ileride de yapacak mecbur. Ben de memurum ama senem dolduğu için bu yaz kendi memleketime gitme şansım olacak. Sevgilimle ailelerimizi tanıştırmayı düşünüyoruz ikimizde ailelere söyledik o adanalı ben çankırılıyım kültürlerimiz aşırı farklı. Hem kültür konusunda korkularım var hem de ailemin yanına gitme zamanım gelmişken evlenirsem devamlı ailemden uzak kalma korkusu var. Derdime bir akıl verirseniz yol gösterirseniz benim bakmadığım bir pencereden bakarsanız çok sevinirim. Allahım kimseyi dermansız dertle sınamasın herkese sağlıklı huzurlu mutlu günler dilerim.

6 ay gibi bir süre evlilik kararı almak için bence çok az bir zaman dilimi. hele bir de uzak mesafe ilişkisi. Sizin öncelikle bu kişinin gerçekten evlenmeye değip değmeyeceğine odaklanmalısınız. Daha evvel bir asker sevgilisinin konu açtığını hatırlıyorum. ruh sağlığı yerinde mi onu bile bilmiyorsunuz.

Burada esas olan sizin ne istediğiniz aslında.
Çankırı bana göre doğudan daha guzel bir yer değil ama siz ailenizin yanında olmak istiyorsanız bir şey diyemem.
Şimdi doğu var doğu var bazı şehirler çok güzel bazı yerler mahrumiyet bölgesi gibii.
Ben her yere giderim yaşarım diyorsanız devam edin ilişkiye yoksa etmeyin.
Memur insansınız asker biri yerine daha farklı tercihler yapabilirsiniz.
Asker polis bunlar tayinci meslekler ona göre düşünüp karar vermek lazım.

Herkese iyi geceler. Kısaca özetlemek gerekirse benim derdim şöyle. Bir sevgilim var 6 aydır birlikteyiz internetten tanıştık kendisi astsubay tüm izinlerinde yanıma geldi beraber çok güzel vakit geçiriyoruz eğleniyoruz aynı şeylerle keyif alıyoruz ama doğuda görev yapıyor ve ileride de yapacak mecbur. Ben de memurum ama senem dolduğu için bu yaz kendi memleketime gitme şansım olacak. Sevgilimle ailelerimizi tanıştırmayı düşünüyoruz ikimizde ailelere söyledik o adanalı ben çankırılıyım kültürlerimiz aşırı farklı. Hem kültür konusunda korkularım var hem de ailemin yanına gitme zamanım gelmişken evlenirsem devamlı ailemden uzak kalma korkusu var. Derdime bir akıl verirseniz yol gösterirseniz benim bakmadığım bir pencereden bakarsanız çok sevinirim. Allahım kimseyi dermansız dertle sınamasın herkese sağlıklı huzurlu mutlu günler dilerim.
İlla aileden ayrı olunuyor tek sorun bu mu ? Yani yakın olsa güzel olur tabiki de niye bu üzüntü ? Bana garip geliyor doğru adam varsa hayatında o da senin ailen oluyor heryere uçak var atliyorsun 2 saate annenin keki kabarana kadar ordasin.

Eşim yabancı o yüzden basligi okuyunca yurtdışına gitmeniz gerekecek diye düşündüm. Mesafe değil de kültür farkı zorlayabilir, bunu da karşılıklı anlayış, saygı ve sabır ile aşabilirsiniz diye düşünüyorum. Bir arkadaşım doğu görevini bitirmiş memleketine dönmüştü, sevgilisi de aynı mesleği seçince arkadaşım tekrar doğuya gidemem deyip ayrıldı. Şu an başka biri ile çok tatlı bir evliliği var 🧿 bence önceki sevgilisini de o kadar sevmemişti. Her neyse.
Etraflıca düşünmek lazım. Sanırım doğu görevi kısa da sürmüyor ama sayılı gün çabuk geçer, ayrıca yalnız olmayacaksanız artık. Sunu da ekleyeyim sevgilinizin meslek olarak çalışma düzenlerine aşina değilim ama sanırım evden uzak geçirdikleri zaman olabiliyor, bunu da düşünmeniz gerek tabi. Karşınızdaki kişi buna değer diyorsanız, zorlayıcı da olsa kültür farkını da halledersiniz bence.

Astsubay olduğuna emin misiniz, yüz yüze hiç görüştünüz mü? Herşey doğruysa bile 6 ay çok kısa değil mi evlilik düşünmek için.
Ayrica gurbet, 'kişinin kendi yurdu üzerine yurt dışına çıkması ile bulunmuş olduğu yerdir.' Başlıktan yurt dışına çıkacaksınız gibi anlaşılıyor.

Müge Anlının dediği gibi ilk önce bi e-devletine bakın mesleği vs doğru mu diye.. Hem uzak mesafe ilişkisi, hem gurbet, hem asker, hem de kültür farkı.. Acele etmişsiniz aileleri tanıştırmak istemekle.. Artılarını eksilerini iyi düşünün, aşk tuzağına düşmeyin, imzayı atınca aşk meşk yerini gerçeklere bırakıyor..

Çevremde eşi polis veya subay olan tanıdıklarım var. Onlar da ailelerinden bayağı uzaktalar. Zorlukları muhakkak var ama sevince insan katlanıyor. Bu sizin göze alıp alamayacağınızla ilgili. Sonuçta ömür boyu ailelerinden ayrılmadılar. Yaz tatillerinde ya da izin günlerinde eşleriyle gelemeseler de tek gelip görüşüyorlar. Ya da aileler gelip gidiyor. Mesafe fazla olduğu için sık olmuyor ama yapacak bir şey yok. Beraber iyi vakit geçirebilmekten ziyade iletişiminiz ne kadar iyi, öfkelendiğinde nasıl, oturup bir sorun konuşulabilir bir kimse mi, hiç alttan alır mı yoksa tahammülsüz mü, anlayış ve hoşgörü var mı, sevgisi dilinde mi yoksa hissettirir mi, bir kadına ya da hayata bakış açısı nedir, savurgan mı tutumlu mu, bakalım bakış açılarınız ne kadar uyumlu, ortak noktada buluşabilecek misiniz? vs daha önemli şeyler. Kusuruma bakmayın ama 6 ay sadece izin günlerinde birlikte güzel vakit geçirmek için geçirilen zaman ile evlenince geçirilen seneler bir olmaz. Bence bu korkularınızla hemen işi aceleye getirmeyin ki pişman olmayın. Sonra ben neleri göze aldım diye eşinize yüklenebilirsiniz. Kendiniz gerçekten istediğinize ve sevdiğinize inanıyorsanız bu yolda ilerleyin, içinize sinerek. Tanışma faslında biraz daha iyi analiz etme imkanınız olur.

Evlendikten sonra ailen esindir. Yani aileden ayri kalmak esindrn ayri kalmaktir. Anne babasindan ayri kalamayan evlenmesin bi zahmet. Ben de hep ailemden uzakta yasadim, yasamaya da devam edicem, esimin isi sevebiyle. Biz ustelik 2-3 yila bir sehir degisikligi yapiyoruz, surekli tekrar bi adaptasyon sureci oluyor yani. Ama ben esimle oldugum hicbir yere gurbet demem. Sacma bi kelime gercekten. Hi ama asker biriyle evlenir miydim , sanmıyorum, yapamazdim. Anne babadan ayri kalinir da , eşten ayri kalmayi goze alamam ben sahsen. O zaman gurbet olmus oluyor. Ayrica ic anadoludan evli bir Adanalı olarak soyleyebilirim ki, kultur farkinin zor ve zorlayici tarafi sizsiniz. Adanalilar her kulture daha acik ve esnektir. İc anadolululae kadar tutucu bi kafa gormedim ben. Bunu dini muhafazakarlik anlaminda da soylemiyorum. Her konuda

Bende Ankaraliyim. Çankırılı çok tanıdığım var.Bence bir Adanalı ile yapamazsın.Kulturleri tamamen farklı.İnternetten tanismissiniz birde.
Benim kuzenim netten tanıştı.Esi Azerbaycanli mutlular.
Ama benim evliliğim mutlu olmadı.Neden dersen bunlar tanıştılar.Kuzenim Azerbaycan'a kızı görmeye gitti.Sonra kız geldi.Kizin ikinci gelişinde valizle geldi.Annesiyle düğün yaptılar.Annesi memleketine döndü.Teyzem fazla karışmaz.Karissa da aşırı karışmaz.O yüzden aileler devrede olmadığı için mutlu evlilikleri var.

Çankırı ile Adana kulturu tamamen farklı.Burada Kaynanalar kayinbabalar gorumceler kuzenler kardeşler herkes evliliğe müdahil oluyor.Senin yetiştirilme tarzın sorun olabiliyor.

Evlendikten sonra ailen esindir. Yani aileden ayri kalmak esindrn ayri kalmaktir. Anne babasindan ayri kalamayan evlenmesin bi zahmet. Ben de hep ailemden uzakta yasadim, yasamaya da devam edicem, esimin isi sevebiyle. Biz ustelik 2-3 yila bir sehir degisikligi yapiyoruz, surekli tekrar bi adaptasyon sureci oluyor yani. Ama ben esimle oldugum hicbir yere gurbet demem. Sacma bi kelime gercekten. Hi ama asker biriyle evlenir miydim , sanmıyorum, yapamazdim. Anne babadan ayri kalinir da , eşten ayri kalmayi goze alamam ben sahsen. O zaman gurbet olmus oluyor. Ayrica ic anadoludan evli bir Adanalı olarak soyleyebilirim ki, kultur farkinin zor ve zorlayici tarafi sizsiniz. Adanalilar her kulture daha acik ve esnektir. İc anadolululae kadar tutucu bi kafa gormedim ben. Bunu dini muhafazakarlik anlaminda da soylemiyorum. Her konuda
Evet aşırı tutuculuk var bizde.Ben eşime dedim mesela benim senden önceki ilişkim bu sebeplerden bitti diye.Aileler çok karisiyor.

Çevremde eşi polis veya subay olan tanıdıklarım var. Onlar da ailelerinden bayağı uzaktalar. Zorlukları muhakkak var ama sevince insan katlanıyor. Bu sizin göze alıp alamayacağınızla ilgili. Sonuçta ömür boyu ailelerinden ayrılmadılar. Yaz tatillerinde ya da izin günlerinde eşleriyle gelemeseler de tek gelip görüşüyorlar. Ya da aileler gelip gidiyor. Mesafe fazla olduğu için sık olmuyor ama yapacak bir şey yok. Beraber iyi vakit geçirebilmekten ziyade iletişiminiz ne kadar iyi, öfkelendiğinde nasıl, oturup bir sorun konuşulabilir bir kimse mi, hiç alttan alır mı yoksa tahammülsüz mü, anlayış ve hoşgörü var mı, sevgisi dilinde mi yoksa hissettirir mi, bir kadına ya da hayata bakış açısı nedir, savurgan mı tutumlu mu, bakalım bakış açılarınız ne kadar uyumlu, ortak noktada buluşabilecek misiniz? vs daha önemli şeyler. Kusuruma bakmayın ama 6 ay sadece izin günlerinde birlikte güzel vakit geçirmek için geçirilen zaman ile evlenince geçirilen seneler bir olmaz. Bence bu korkularınızla hemen işi aceleye getirmeyin ki pişman olmayın. Sonra ben neleri göze aldım diye eşinize yüklenebilirsiniz. Kendiniz gerçekten istediğinize ve sevdiğinize inanıyorsanız bu yolda ilerleyin, içinize sinerek. Tanışma faslında biraz daha iyi analiz etme imkanınız olur.
Çok doğru bir yorum kesinlikle katılıyorum....

X