Reçeller - Marmelatlar Müthiş Aroması İle Şeftali Reçeli

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.733
27.655
48
20200929_140926.jpg

Reçeller içinde aromasını en yoğun hissettiğim ve çok sevdiğim bir reçeldir Şeftali reçeli. Reçelde çeşitlilik bol olsun diye hemen hemen her meyvenin reçelini az az yapmaya çalışıyorum. Ev yapımı bir reçelin lezzeti asla hazır olanlarla karşılaştırılamaz. En azından reçellerinizi kendiniz yapınız. Öylesine kolay ki...

Malzemeler

• 1 kilogram şeftali
  • 1 kg toz şeker
  • 1/2 tatlı kaşığı tereyağı
  • 1/2 tatlı kaşığı limon tuz

Yapılışı:

Kabukları soyulup, çekirdekleri çıkarılmış şeftaliyi küp küp doğrayınız ve yarısını derin bir tencereye aktarın.Bir kat şeftali, bir kat toz şeker koyun.
Toz şeker bitene kadar bu işlemi tekrarlayın ve şeftalinin kendi suyunu salması için yaklaşık 2-3 saat kadar bekletin.Genel olarak ben bir gece bekletip sabah pişiriyorum.

Şeftaliler suyunu salınca tencereyi ocağa alıyoruz. Kısık ateşte, aralarda tahta bir kaşıkla karıştırıyoruz ve kaynamaya bırakıyoruz.

Reçelin köpürmemesi için yarım tatlı kaşığı tereyağını da tencereye ekleyip karıştırıyoruz ve 20 dakika kadar kısık ateşte koyulaşmaya bırakıyoruz..

Yavaş yavaş koyulaşıp kıvam almaya başlayan reçele, son olarak limon tuzunu katıp kısa bir süre daha pişirdikten sonra ocaktan alıyoruz..

Hemen yemeyeceksek sıcakken kavanozlara aktarıyoruz ve ağzını sıkıca kapatıyoruz. Güneş görmeyen ve serin bir yerde muhafaza ediyoruz..

Afiyet Olsun...

20200929_140908.jpg

20200929_141002.jpg

X