Kekler - Pastalar Muzlu Rulo Pasta

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.831
48
20200212_110950.jpg

İzmit'te bir pastanede yediğimizde müdavimi olmuştuk.Yumuşacık dokusu,hafifliği ile yedikçe yediren türden bir pasta iken Assos a gittiğimizde bizim pofuduk muzlu rulo canımız çekince neden evde denemiyorum dedim ve başladım tarifler bakmaya.Yapılışı,malzemeleri ile bir tarife karar verip uyguladığımda çıkan sonuç başta o lezzeti bilen beyim olmak üzere yiyenlerce çok beğenildi...Sizde evde kolaylıkla yapabilirsiniz tavsiye ederim.Özellikle çocuklar bayılacak bence...

Pandispanya için Malzemeler :

- 4 adet yumurta
- 1 çay bardağı şeker
- 1 çay bardağı un
- 3 yemek kaşığı su
- Yarım çay bardağı nişasta
- 1 çay kaşığı kabartma tozu

Kreması için malzemeler;

- 2 su bardağı süt
- 2 yemek kaşığı un
- 2 yemek kaşığı nişasta
- 1 çay bardağı şeker
- 1 yumurta sarısı
- 1 paket vanilya
- 1 paket toz kremşanti

İçine:
- 2 adet muz

Üzeri için:

- 2 paket krem şanti yarım su bardağı soğuk sütle çırpılmış olucak
- 100 gram çikolata
-File yada toz antep fıstığı
- Çilek,Kiraz şekerlemesi ,herhangi bir meyve bu kısım size kalmış.

Yapılışı:

Yumurta aklarını ve sarılarını ayırıyoruz.
Akını şekerin yarısı ile kar gibi olana kadar çırpıyoruz.
Yumurta sarısını da şekerin diğer yarısı ve 3 kaşık su ilave ederek 7-8 dk kadar çırpıyoruz.
Nişasta, un ve kabartma tozunu da ekleyip çırpmaya devam ediyoruz..
Yumurta akını da 3 seferde bu karışıma spatula ile söndürmeden ilave ediyoruz.
Yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine pandispanya hamurunu yayıp önceden ısıtılmış 180 derecede 10-15 dk arası (pembeleşene kadar)pişiriyoruz.
Fırından çıkar çıkmaz temiz bir havluya yada yağlı kağıda tepsideki yağlı kağıtla birlikte rulo şeklinde sarıp soğumaya bırakıyoruz.

Kreması için , vanilya ve toz kremşanti hariç bütün malzemleri karıştırıp pişiriyoruz.
Ocaktan aldıktan sonra vanilyasını ekleyip soğumaya bırakıyoruz.
Soğuduktan sonra toz krem şantiyi ekleyip çırpalım.
Soğuyan kekimizi açıp içine kremayı sürüp bir ucuna boydan boya İki adet muz koyuyoruz ve sarıyoruz (Kısa kenarına )

Krem şantiyi soğuk süt ile çırpıpıyoruz.Çikolatayı benmari usulü eritiyoruz...

Üzeri için isterseniz önce benmari üsülü erittiğimiz çikolatayı sonra krem şantiyi sıkın yada isterseniz önce kremşantiyi sıkıp üzerine çikolatayı sıkın,tercih sizin.Ben alta kremşanti üste çikolata yaptım...

En üstün süslemesi ise yine tamami ile sizin zevkinize kalmış.Ben çikolataya antep fıstığını yakıştırıyorum ..Üst meyve olarakta çilek tercih ettim....Afiyet olsun ..

20200212_110840.jpg

20200212_111352.jpg

20200212_111405.jpg

X