Nafaka icrasinin takibi

Purpplee

Dünya kaç günlük deyip sarılmalı bugüne..
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Nisan 2017
12.850
15.020
Merhabalar,benim çekişmeli boşanma davam var.Dava açıldıktan beş gün sonra oğluma 500 TL nafaka bağlandı.Bundan 4-5 gün sonra da avukatım nafakayı icraya koydu.İban numaramı aldı,IBAN numarami icra dairesine vereceğini söylemişti, sonraki ay geldi,ibaninizi vermeyi unuttum dedi bu ay da böyle olsun.Davanin başından beri yani bir yıldır nafaka bana avukst aracılığıyla gelmeye devam ediyor. Benim iyiliğime mi yapıyor bilmiyorum ama devamlı aklımda bu soru..Her ay soracak oluyorum yanlış anlaşılır miyim diye vazgeçiyorum.

Bir de icra tahsil harcı diye de bir şey varmış..Acaba bana bu işin sonunda bir borç mu çıkacak bilgisi olanlardan paylaşmalarini rica ediyorum.

Teşekkürler ❤️

Nafakayı kişi rıza ile ödeseydi sizin hesabınıza öderdi avukat devreye girmezdi. Ancak ödememe durumunda icraya koyulur takip başlatılırsa, takibe avukatın ibanı yazılıyor zaten. Yani takip açarken hep bizim ibanımız olur zira vekalet ücreti ve masraflar da oluyor sadece takip başlatılan miktar olmuyor. Bizim hesabımıza yatan ücretin de muvekkile ait kısmını derhal müvekkile geçiriyoruz aksi durum suç teşkil eder.
Ancak çok fazla icra işi yapmıyorum o yüzden icrada daha tecrübeli arkadaş varsa daha net yardımcı olurlar.

Nafakayı kişi rıza ile ödeseydi sizin hesabınıza öderdi avukat devreye girmezdi. Ancak ödememe durumunda icraya koyulur takip başlatılırsa, takibe avukatın ibanı yazılıyor zaten. Yani takip açarken hep bizim ibanımız olur zira vekalet ücreti ve masraflar da oluyor sadece takip başlatılan miktar olmuyor. Bizim hesabımıza yatan ücretin de muvekkile ait kısmını derhal müvekkile geçiriyoruz aksi durum suç teşkil eder.
Ancak çok fazla icra işi yapmıyorum o yüzden icrada daha tecrübeli arkadaş varsa daha net yardımcı olurlar.
Teşekkürler
İlk ay bir nafaka miktarı kadar vekalet ücreti artı masraf karşı taraftan tahsil edilmişti..500 un içinden de 33 TL kesiliyor bunun ayrıntısına uyaptan bakmıştım.
Demek istediğim şey şu,avukat ibani mi icraya verse bana direkt icradan gelse nafaka .avukat aracılık ediyor diye bana bir ödeme tablosu çıkacak mı acaba

Avukat aracılık ediyor diye söz bı odeme tablosu çıkması söz konusu değil.
Tahsil harcı dediğiniz icra daisinin icraya konu alacağı elde ettiginizde kendi kasasina koyduğu paradır. Avukatla alakası yoktur

Tahsil harcı dediğiniz icra daisinin icraya konu alacağı elde ettiginizde kendi kasasina koyduğu paradır. Avukatla alakası yoktur
Anladım teşekkür ederim.

O zaman aracılık etmesi sadece kendisine zahmet oluyor.

Evet.bi dönem müvekkilin IBAN bilgisi verilmiyordu sadece avukatın ibani verilebiliyordu. Hala aynı şekilde mi uygulama bilmiyorum. Devam ediyorsa o yuzden her ay avukatın hesabına yatiriyolardir. Uzun zamandir icra ile uğraşmadım güncel gelişmeleri bilmiyorum

Evet.bi dönem müvekkilin IBAN bilgisi verilmiyordu sadece avukatın ibani verilebiliyordu. Hala aynı şekilde mi uygulama bilmiyorum. Devam ediyorsa o yuzden her ay avukatın hesabına yatiriyolardir. Uzun zamandir icra ile uğraşmadım güncel gelişmeleri bilmiyorum
Belkide öyledir.Cok teşekkürler..
Çok sordum biliyorum 🙏 ama şimdi buradan biriyle yazisiyorduk da o harçlar borçludan kesilir alacaklidan değil diyor..öyle olsa avukatım söylerdi diye düşünüyorum

Arkadaşlar gerekli açıklamayı yapmış zaten. İcra kanalı ile alınan bedellerde icra tarafından bu yolla alınmasındam dolayı kesintiler oluyor. Ayrıca burada hukuk bilgisi olmayan insanlardan yalan yanlış bilgi alıp, kafanızı karıştırmayın. Hiçbir avukat 33 TL için mesleğini tehlikeye atmaz. Kaldı ki harçlar duruma göre iki taraftanda alınabilir. Burada alınanda tahsil harcı büyük ihtimalle ve alacaklıdan alınır.

Arkadaşlar gerekli açıklamayı yapmış zaten. İcra kanalı ile alınan bedellerde icra tarafından bu yolla alınmasındam dolayı kesintiler oluyor. Ayrıca burada hukuk bilgisi olmayan insanlardan yalan yanlış bilgi alıp, kafanızı karıştırmayın. Hiçbir avukat 33 TL için mesleğini tehlikeye atmaz. Kaldı ki harçlar duruma göre iki taraftanda alınabilir. Burada alınanda tahsil harcı büyük ihtimalle ve alacaklıdan alınır.
Yok onu biliyorum,uyapta icranın yaptığı kesintileri ayrıntısı ile görüyorum.Avukata yatanı da görüyorum,kurusu kuruşuna aktarıyor bana onu demek istemedim.
Bir üye var da nakafaai icradaymis benim gibi,o nafakayı kesintisiz alıyormuş masrafı davalı ödüyormus.İcra senden değil karşıdan kesmeli diyor da ben de öyle bisry olsa avukatım bunu duzelttirit diye düşünüyorum.Ki 33 TL yi önemsemiyorum o ayrı..
Konuyu açarken aklıma takılan soru da avukst neden her ay bana nafaka iletmekle uğraşıyor,hizmet bedeli gibi bir şey mi ödeyeceğim konusuydu..Öyle bile olsa bana çok yüksek bir dava ücreti söylemediği için yine veririm ama tabi beni bilgilendirmesi gerekir.Fakat öyle bir hizmet bedeli yokmuş zaten yorumlara göre..

Nafaka tahsil harcı borçludan alınacakmiş aslında.Avukata sordum evrt icra müdürlüğünun hatası,toplu isteyeceğiz dedi.
Ya şimdi yine kötü mü olacağız karşı şahısla 22.75 için..Arada çocuk var.

Baştan düzeltilmesi için dilekçe verebilirdi.İşini düzgün yapmıyor demekki üzüldüm ama bir şey de söylemek istemedim sağlık olsun ne diyim.

X