Nane Yağının Faydaları.

arzusoydan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Kasım 2007
795
1
Nane Yağının Faydaları...
--------------------------------------------------------------------------------

Alternatif tıpta kullanılan bitkisel yağlardan biri de nane yağı. Özel yöntemle üretilen nane yağı başta solunum yolu rahatsızlığı olmak üzere birçok hastalığa iyi geliyor. Almanya’da 54 yıldır kullanılan nane yağı, yapılan laboratuvar araştırmalarında baş, diş, romatizma ağrıları, kas rahatsızlıkları, hazımsızlık ve migren gibi birçok sağlık probleminde tedavi amaçlı kullanılıyor. Mide bozukluğu, gaz ve hazım hastalıklarında ise karın yağ ile ovulduktan sonra bir iki damla yağ, bir şeker parçasına damlatılarak alınır veya bir bardak ılık suya karıştırılarak içiliyor. Avrupa’da China Oel adı verilen nane yağını aynı isimle ülkemize Pronova Gıda Şirketi getirmiş. Bir aylık, 6 aylık ve 1 yıllık şişelerde piyasaya sürülen ürün eczanelerde bulunuyor.

NOT:Aromaterapik yağlar bazı yardımcı yağlarla karıştırılarak da kullanılabiliyor. Mide bozukluğu, gaz ve hazım hastalıklarında nane yağı kullanılabiliyor. Tatlı bademyağı normal ve karma ciltler, buğday yağı olgun, şeftali özü hassas, kayısı özü kuru, jojoba yağı yağlı ve irite, ayçiçeği ve avokado yağlı ve lekeli, akşam yaban çuhaçiçeği buruşuk ciltlere iyi geliyor.

Bitkisel yağlar daha güzel görünmenin yanında sinirleri yatıştırmak için de kullanılıyor. Aromaterapik yağları masaj, buğu şeklinde veya banyoda uygulayabilirsiniz. Fazlası cilde yağlı bir görünüm vererek siyah lekeler oluşturduğu için az miktarda kullanın. Yardımcı yağlarla karıştırmayı unutmayın. Yağın masajla cilde yedirilmesi en iyi yöntemdir. Yağı aşağıdan yukarıya doğru en az üç dakika uygulayın. Masaj sayesinde ayrıca kaslarınızın gevşemesi ve kan dolaşımının hızlanmasını sağlayacaksınız. Böylece cildinizin kendini yenilemesine de yardımcı olacaksınız.alıntıdır.

sağolasın arzucum benim oglum 7 yasında nane yagı degilde naneli herşeyi yiyor içiyor umarım zararı yoktur bu konuda bir bilgin warmı özellikle nane şekeri ,naneli sakız hatta taze nane bayılıyo bide kokusunu duymasın cıldırıyor bazen çok kızıyorum amma çok nane seviyosun die oda bana kızıyo nerdeyse 3-4 yıldır hep yiyo nanesiz asla sakız -şeker hatta inanmasın salataya bile nane serpiyorum nane olmadan yamiyo umarım bi sakıncası yoktur bana yazarsanız sevinirim sevgilerimle:1hug:

sağolasın arzucum benim oglum 7 yasında nane yagı degilde naneli herşeyi yiyor içiyor umarım zararı yoktur bu konuda bir bilgin warmı özellikle nane şekeri ,naneli sakız hatta taze nane bayılıyo bide kokusunu duymasın cıldırıyor bazen çok kızıyorum amma çok nane seviyosun die oda bana kızıyo nerdeyse 3-4 yıldır hep yiyo nanesiz asla sakız -şeker hatta inanmasın salataya bile nane serpiyorum nane olmadan yamiyo umarım bi sakıncası yoktur bana yazarsanız sevinirim sevgilerimle:1hug:

merhaba canım,gerçekten çok ilginç...bu konu da fazla bir bilgim yok.Sadece yazıdakileri biliyorum.nane sağlık için yararlı bir bitki.eğer şimdiye kadar herhangi bir alerji falan yapmadıysa bir sakıncası yoktur sanırım.ama sen biraz kısıtlama yapsan iyi olur bence...Bir de bir beslenme uzmanı ya da doktora danış canım...sevgiler...yerimseniben

kizlar ben coksasirdim hamile kalmanda cok yararli oldugunu biliyordumben1 sene sonra hamile kaldim yemeklerden once nane yiyerek. ama aksine iyi degil deniliyor bilgisi olan varsa bunuda bugun okudum isallah yanlis bir bilgidir.

nane yağını dudaklara sürünce botoks etkısı yapıyormuş şişirip dıolgunlastırıyormuş ince dudaklılar deneyebılır ben denemeyı dusunuyorum =))

Konsantrasyon güçlüğünde bulunulan ortama nane yağı koyularak solunuma karışması saplanmalı ya da burnun altı- dudağın üst kısmına çok küçük bir damla sürülmelidir.

Bitkilerdeki yaprak bitlerini öldürmek için 1 fincan suya 4-5 damla nane yağı eklenerek spreyli bir şişe ile yapraklara sıkılmalıdır.

Evcil hayvanlarınızdaki kenelerin (İnsanlarda kesinlikle de denenmeden sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.) başına pamuklu çubuğa damlattığınız nane yağını sürün. Kısa bir süre beklediğinizde yapıştığı yerden ayrılacaktır.
devamı..

nane yağını dudaklara sürünce botoks etkısı yapıyormuş şişirip dıolgunlastırıyormuş ince dudaklılar deneyebılır ben denemeyı dusunuyorum =))
Merhaba,
Dudak dolgunluğu için tarçın kabuğu yağı fazlasıyla etkili.
Nane de tarçın da uçucu yağ.
Saf kullanılmazlar.. 1 kaşık zeytinyağı içerisine 1-2 damla damlatıp denemenizi öneririm.

X