Tavuk Yemekleri Nar Gibi Kızarmış Tavuk Şinitzel

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.831
48

20200407_174353.jpg

Tavuğun en lezzetli hallerindendir şinitzel.Orjinali et ile olsada bizim sıkça tercih edip yaptığımız tavuk etidir..Hem pratikliği ile hem tadı ile vazgeçemeyeceğiniz tarfilerden biri olacak eminim..Yanına ister patates püresi,ister patates kızartması ,istersenizde patates salatası yapın..Yada pilav yada makarna..Tercih size kalmış.Ben sıkça patates salatası tercih ediyorum.Hemde hardallı,mayonezli patates salatası.Tavuğun kendisi kuru olacağı için yanına daha biraz yumuşak birşey olmalı,sos olmalı diye düşünerek tercihimi bu salatadan yana kullanıyorumm..Servis ederken otlu tereyağı ve limon eklemeyi unutmayın...

Malzemeler:

-2 parça tavuk göğsü

-1 su bardağı süt

-1 su bardağı un

-1 yumurta

-1 su bardağı galeta unu(Kahvaltılık gevreklerden de kullanabilirsiniz)

-1 su bardağı sıvıyağ

-Tuz,kırmızı toz biber,köri

Tavuk göğüsleri uzunlamasına iki parçaya kesin..Her bir parçayı streç film arasına alarak bir et döveceği yada bir ağırlık ile çokta ezmeden dövün..

Derin bir kaseye 1 su bardağı süt,tuz,kırmızı biber ve köri koyarak güzelce karıştırın .Tavuk etlerini bu sütün içinde 2-3 saat yada bir gece bekletin..

Tavuk göğüslerini süzün .

Bir tabağa un,bir tabağa galeta unu alınız ve bir tabağa da yumurtayı kırınız.Herbirinin içine tuz ve tatlı kırmızı toz biber ekleyiniz ve karıştırınız..Evde ki galeta miktarı yetersiz gelince iki parçasını da kahvaltılık gevreği ezerek kullandım.

Tavukları önce una,sonra yumurtaya en sonda galeta ununa bulayarak bir tabağa alınız..

Yağı bir tavaya alıp yağ iyice kızınca tavuk şinitzelleri tavaya alalım ve her iki tarafını güzelce kızartalım..

Yanına patates salatası,üstüne otlu tereyağı ile harika olacaktır..

Afiyet olsun...

20200407_174528.jpg

20200407_192426.jpg

Son düzenleme:
X