Davranış Bozuklukları ne yapacagimi sasirmis durumdayim

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
S

sukriye

Ziyaretçi
sevgili bayanlar, ozellikle anneler ve cocuk psikolojisinden anlayan arkadaslarim yardiminiza muhtacim durumu kisaca ozetlemek istiyorum;
benim 2 yasindda bi kizimm var tek evlat ve iki tarafinda tek torunu nasil simartildigini yere goge sigdirilamadigini anlatmama gerek yok tahmin edersiniz hepiniz ama 21 gun once kizimin saltanati siddetli sarsintilarla karsilasti nedeni su, eltiminde bi kizi oldu.Kizim onu cok seviyor hic bi kasitli hareketini gormedim opuyo zarar vermeden dokunuyo ama bize karsi cok degisti inatci herseye aglayan mizmiz bi cocuk oldu cikti napacagimi sasirmis durumdayim :bbo: bi yandan kizimi eski haline dondurmek istiyorum bi yandanda onun ruhunda derin bi iz kalmasini isteemiyorum aranizda boyle durumlarla karsilasmis olanlar vardir bana akil verin bekliyorum simdiden tesekkurler ve sevgiler a.s.

a.s.Canım sadece bebekle ilgili olmayabilir 2 yaş civarı çocuklarda oluyor bu gibi şeyler .Kendilerini tam ifade edemedikleri için ağlayarak işini halletmeye çalışıyordur mızmızlığıda ondandır.Sanırım etrafın sevgisinde en ufak bir azalma olmamıştır.Birkaç ay sonra o hareketler yavaş yavaş geçecek üzme kendini ağlayarak yaptırmak istediklerine direnebildiğin kadar karşı koy sakin -olabildiğince-sakin konuşarak anlatmaya çalış.güzel günlere canım:emir_bebek:

iltuğ kesinlikle haklı bunun bebekle alakası olduğunu zannetmiyorum...2 yaş dan 3 yaşa geçiş dönemi bebeklerde ilk ergenlik olarak adlandırılıyor...daha ne krizlere girecektir göreceksin ancak sabırla üstesinden gelebilirsin canım...sakın bebişinle birlikte sende inatlaşma....

Hem kıskançlık hemde 2-4 yaş arası bunalım dönemine girdiği için hırçınlık asabiyet, şımarıklı, ağlama sızlama normaldir. Ruhunda da derin bir kalmaz annesi merak etme. gayet doğal bir süreç yaşıyor. Tasalanma

şükriyecim aslında bizler çocuğun kıskançlıklarını körüklüyoruz!çocukların olumsuz davranışlarından çok olumlu davranışlarını önplana çıkarıp överseniz olumlu davranışların daha gelişmesini ve devamlılığını sağlarız.bide çevremizdekilerin ''senin pabucun dama'' gibi şeyler söylemesine tepki gösterip bu gibi konuşmaların yapılmasına izin vermemeliyiz.bu şekilde davranarak hırçınlık yapmasını ve kıskançlık duygusunun yoğunlaşmasını önleyebilirsin.ama diğer arkadaşlarında bahsettiği gibi özerklik dönemi yani kendi başına bişeyler yapmaya çalıştığı dönemdesiniz bastırmadan kuralları öğreterek bu dönemi aşabilirsiniz!sevgilerimle!

hepinize ilginizden dolayi tesekkur ederim kizlar ama kaygilanmakta gercekten hakliyim hic yapmadigi seyleri yapiyo bi bakiyorum anne ben bebek oldum biberonumu sen tut ben icieyim diyo bi bakiyorum ben abla oldum ayakkabimi kendim geiyecem diye agliyo ayrica siddetede meyli artti son gunlerde dun alisveriste bi cocugu dovuyodu cocuk elinde ki balonu veriyodu biraksin beni diye ama benim ki hem annesinin gozunun onde hemde kendindende yasca buyuk olan cocuga teror estiriyoduu o kadar utandim ki ozur diledim falan ama kendimide zor tuttum vallahi bi tane patlatmamak icin.umarim gercekten gelip gecici bi donemdir ve uzun surmez tekrar tesekkurler hepinize a.s. a.s. a.s.

Benmerkezcilik döneminde.. Geçecektir yaş ile alakalı birşey.

ayyy ayyyy teyzesii onaa kurbann olsunn kız yoksaa sen zeynebin bebege onun yanında fazla ilgiimi gösteriyon bence ondan kıskanıyo olabilirr.

ayyy ayyyy teyzesii onaa kurbann olsunn kız yoksaa sen zeynebin bebege onun yanında fazla ilgiimi gösteriyon bence ondan kıskanıyo olabilirr.

yok kiz aslinda dengede tutmaya calisiyom ama ister istemez bu hissediyo galiba vallahi gulden dun ki olay cok komikti ama utandim dun hollandaya gitmistik alisverise cocugu bi dovdu o da bundan buyuk hic bise yapamiyo napsin bu bush giibi saldirdi Çok üzgünüm çoook cocukta sasirdi neyse bilgisayarini ne zaman serviseten alacan is yeride giremiyomusun msn e ozledim yawww sizi

yok kiz aslinda dengede tutmaya calisiyom ama ister istemez bu hissediyo galiba vallahi gulden dun ki olay cok komikti ama utandim dun hollandaya gitmistik alisverise cocugu bi dovdu o da bundan buyuk hic bise yapamiyo napsin bu bush giibi saldirdi Çok üzgünüm çoook cocukta sasirdi neyse bilgisayarini ne zaman serviseten alacan is yeride giremiyomusun msn e ozledim yawww sizi

cumartesii günüü yaa bende aynen nezamandır konuşamıyoruzz valla çok özledimm kara böcegimiiii...

arkadaşlara katılıyorum, anlattıklarınız bu yaş döneminin genel özellikleri.bu dönemle ilgili kitaplar okuyabilir veya internetten araştırabilirsiniz.faydası olur.
benimde benzer bir durum basımdan geçti.ben kıskandirmayacak davranışlada bulundugumu zannediyordum ama sonradan farkettim ki bizimki kucagıma almamı bile kıskanıyormuş.halbuki ben bebegi sevmek için almıyordum ve asla yanında sevmiyordum.mesela bebek agladı annesinin eli bulaşıkta veya annesi lavaboda o zaman mecburiyetten alıyordum,ama bu bizimkini delirtmeye yetiyormuş,sonradan farkettim.

bu döneme ilk ergenlik deniliyormuş,yani gençlikteki ergenliğin bir provası,bu nedenle zor ama ikinci ergenliğe göre kolay gibi geliyor bana.
sabırlı olun,ve asla onunla inatlaşmayın.
ALLAH kolaylıklar versin!

hem kıskançlık hem özenti hemde yaşla alakalı .birşeyler aldıgında ona bebegin yatagının yanına koyun ve bak bebek sana ne almış diyin.amcası yengesi versin arada rica et onada sevgi göstersinler sende sakin olmaya çalış.ervada kuzenine çok özenir ama hiç kıskandıgını hissetmedim ama hata bende çok üstüne düşmüştüm görümcemmin kızının.ve her banyo çıkışı 1 yıl olacak nerdeyse ben bengi oldum diyor.ve çok seviyor kuzenini ne zaman geçer nasıl atlatılır bilmiyorum ama sakin ve sabırlı olmak lazım...

X