Neden böyle oldu bilmiyorum

Justalittlebityourheart

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Kasım 2020
1.789
2.858
Kızlar selam,

Ben bir sene önce bir projeden kabul aldım ve yurt dışıma yerleştim. Diğer kabul alanlarla da beraber kaldığımız bir ortamımız vardı yani hem çalışıyorsun, hem de beraber yaşamamız gerekiyordu proje masraflarından dolayı. Benim ikinci uluslarararası ortamım. İlk de değil. Aynı zamanda ben üniversitede evde kaldım üstüne üstlük 5 kızla.. Ve şu an hepsi ailem gibi.
Bunları anlatma sebebim, ben kalabalık ortamda nasıl yaşanacağını bilmeyen biri değilim 29 yaşındayım, ayrıca çok seyahat ettiğim için de çok çok farklı kültürlerden arkadaşım var. Ama gel gelelim ben bu projedeki kızlarla bir türlü anlaşamadım. Elektrik mi dersiniz, enerji mi sinerji mi gerçekten anlamıyorum.

Geldiğim ilk günden itibaren oda arkadaşımla problem yaşadık. Kendisi zaten problemli bir tip, hani bunu sadece ben demiyorum ama burada başka çevrelerden arkadaş edindik kimseyle yapamadı kimse de sevmedi onu. Ortamda ilgiyi hep üstüne ister, çok konuşur, saçma sapan yersiz sorular sorar.
Karakteri çok değişik daha önce böyle bir insan tanımadım. Saygısızdır, odada uyurum ben uyurken camı açar gider, yine uyurken ben dolapları yüksek sesle açar kapatır pat pat terliklerini vurur. Eve misafir çağırır sonra ben uyurken odanın kapısını açık bırakır gider. Söylersin mesela söylediğin için de elli tane laf konuşur. Örneğin bulaşıkları kendisi biriktirir biktirir ama senin bir bardağını görsün kıyameti koparır. Bir sürü örnek var da uzatmak istemiyorum. Ama ben hep anlayışlı davranmaya çalıştım. Benim ise yediremediğim mesele şu, diğer iki kız bu kızın sürekli arkasından konuşup yüzüne güldüler. Aynı zamanda da Böyle arkadaş gibiyiz, ama sürekli arkamızdan bir şey dönüyor. Her şeyi gizliyorlar. Saçma sapan şeyi bile gizliyorlar. İnanılmaz inanılmaz olaylar. Bir sürü problem yaşadım gerçekten.

Ama ben hep anlayışlı olmaya çalıştım, aman kavga çıkmasın diye. Bulaşık görünce yıkıyordum. İlk zamanlar da yemekleri 2li 2li yapıyorduk yani 2 kişi yemek yapıp bulaşjk yıkıyordu. Benim partnerim sallamıyordu bulaşığı falan ben de her gördüğümü yıkıyıp kaldırıyordum onun arkasından. Neyse diğerleri bunu fark etmiş. Çok iş yaptığımı düşünmüşler ve konuşmışlar bana ders vermek için gelip benimle kavga ettiler. Sonrasında da böyle dediler, biz sana ders vermek istedik. Üstüme falan yürüdü birisi ama kimse sesini çıkarmadı bu duruma. Dedim ki mesele bu mu gerçekten benim daha fazka iş yapmam mı? size ne dünya sizin kurallarınızla dönmüyor dedim hem siz kimsiniz bana bir şey öğreteceksiniz. Bu kavga yüzünden terapi aldık. Sürekli iyi kötü ne yapsam battı bunlara. İyi niyetim hep yanlış anlaşıldı. Biri türkiyeye gitti, kalacak yeri yoktu arkadaşlarımda ve ailemde kaldı. Bizimkiler beş kuruş para harcatmadı bebek gibi baktılar ama işin sonunda yine ben kötü oldum. Hiç böyle vefa yok. İnsan bir şey yaparken karşılık görmek için yapmıyor asla, ama karşılığında okay bunu yaptın ama ben sana hiçbişey vermek zorunda değilim tavrı çok kötü.. zaten insan ne bekleyebilir samimiyetten başka. Oda olmuyorsa zorla değil ya. Ama inanılmaz kırıcı. En son büyük bi kavga oldu koordinatörün önünde. Oda arkadaşım bana kurumun ortasında ve koordinatörün önünde kimse seni sevmiyor kimse seninle konuşmak istemiyor diye bas bas bağırdı ve koordinatöre beni evden atmak sitediğini söyledi. O da sen anlaştığın arkadaşının yanına git deyince bana bunu dedi. Ben artık bir senenin sonunda, bunca olayın ardından bir de bu olunca ağlamaktan feci hastalandım. Bu arada bir türk daha var projede, ama o da insanları feci küçümseyen birisi anlamıyorum neden böyle türkiyenin yazlık bir yerinden geliyor. Bir gün oturuyoruz, konuşuyoruz ben de türkiyeyi çok gezmişimdir ve her kültüre de hakimimdir anlatıyorum ilginç adetleri falan döndü herkesin içinde dedi ki, işte bunlar medeniyet öncesi olaylar justlittlebitle biz çok farklı yerlerden geldiğimiz için ben türkiyenin “avrupasından”(bi de eliyle tırnak işareti yaparak) geliyorum dedi. Yani bu bana hiç koymaz, bana taşralı köylü her şeyi diyebilir ben de aynen aynen senin ülken ve kültürüyle hiç alakan yok dedim geçtim. Ama güya orada beni küçümsüyor. Böyle böyle o kadar saçma sapan olaylar oldu ki. En son biriyle yüzleştim sadece, dedim ki siz bana burayı cehennem ettiniz ve bir sene benimle oyuncak gibi oynadınız özür dilerim diyor. Sağol ya..
Mesela türk olan son gün gidiyor, hadi benim hakkımda güzel şeyleri söyleyin dedi, benim oda arkadaşım buna dedi ki, ben seni tanımıyorum bile, çok fazla sohbetimiz de olmadı işte şu son 1 ayda bi sohbet ettik o, falan dedi. Neyse tüm bu olaylardan sonra, şimdi herkes türkiyede buluştu. Öyle bir tavır takınıyorlar ki koordinatörümüze de karşı sanki dünyadaki en iyi arkadaşlar. Ben uzak duruyorum tabi ama psikolojimi o kadar bozdulsr ki onlar gittikten sonra 1 hafta rüyamda döndüklerini görüp ağladım neden geldiniz hani gitmiştiniz diye.
Tek üzüldüğüm nokta, herkes problemlere susup susup arkadan konuşmayı tercih etti şimdi de mış gibi davranıyorlar. Kötü ben oldum. Gerçekten karakterlerini çözemedim hala nasıl insanlar bunlar. Sadece ben koordinatörümün gözünde uyumsuz oldum diye düşünüyorum ve üzülmeyi durduramıyorum.. o kadar çok olay var ki sağlıklı bir şekilde anlatamıyorum bile kafamı toplayıp. Sadece problemli olmak burada, herkesin birbirinin arkasından konuşup yüzüne gülmesi şimdi de böyle sinsi takılması çok koyuyor.

Evet aşamıyorum. İnanılmaz üzülüyorum. Ben aştım diye düşünüyorum, geceleri rüyamda sabahlara kadar ağlıyorum çok üzgünüm
Profesyonel yardım almak iyi gelecektir, sonuçta kendi kendimize aşamayacağımız sorunları aşmanın yolu destek almak. Bence böylece içinizi de daha rahat dökersiniz sizin için de farklı bir bakış açısı olur.

Çok iş yaptığımı düşünmüşler ve konuşmışlar bana ders vermek için gelip benimle kavga ettiler. Sonrasında da böyle dediler, biz sana ders vermek istedik.
Bu nasıl bir mantıksızlık? :KK70: ruh hastaları. Ergenler sanırım bunlar. Bunun daha temel seviyede olanları iş arkadaşlarımdı. Kovulunca kurtuldum çıngıraklı yılanlardan ama içim geç soğudu. Sizde de biraz takma var. Destekle bu süreci daha hızlı atlatırsınız. Diğer kızlardan kesin kurtulduysanız zaten her gün göbek atın.

Bu nasıl bir mantıksızlık? :KK70: ruh hastaları. Ergenler sanırım bunlar. Bunun daha temel seviyede olanları iş arkadaşlarımdı. Kovulunca kurtuldum çıngıraklı yılanlardan ama içim geç soğudu. Sizde de biraz takma var. Destekle bu süreci daha hızlı atlatırsınız. Diğer kızlardan kesin kurtulduysanız zaten her gün göbek atın.
Evet ama beni üzen şu, istisnasız her gün benim oda arkadaşımın arkasından atıp tutanlara neden bunu sırası gelince yüzüne söylemiyorsun dediğimde söylememeleri ve olayları manipüle edip beni suçly göstermeleri içim hiç soğumuyor bi de hiçbişey olmamış gibi görüşmezler mi

Profesyonel yardım almak iyi gelecektir, sonuçta kendi kendimize aşamayacağımız sorunları aşmanın yolu destek almak. Bence böylece içinizi de daha rahat dökersiniz sizin için de farklı bir bakış açısı olur.
Keşke alabilsem profesyonel destek olmuş bin lira, anca içim içimi yiyor işte

Bazı ülke vatandaşları gerçekten Türklerden nefret ediyor safi propaganda ile büyüyorlar. Bazı Türkler ise kendilerini yabancılara kanıtlamak için domalıyor.
Türk insanın gerçek tarihi bizim bildiğimizden derin, dünyada bir Türkleri çıkarsan Avrupa Asya tarihi kalmaz. Ama bunu bilinçli olarak farklı aksettiriyorlar. Hintlilerin kendilerinin İngilizce öğrenmeleribden dolayı üstten bakmaları ve kendilerini İngiliz sanmaları gibi. Faslı’lar ve Cezayirliler Afrikalılar için de Fransızca böyle.

Sizin yaptığınız iyilikleri sen üçüncü sınıf ülkesinden geliyorsun kafasıyla görmek istemezler. En baştan sert çat çat duracaktınız ve kesinlikle alttan almayacaktınız. Bunların anladıkları dil buydu. Siz bunu yapmadığınız için de sizi güçsüz görmüşler. Terapi alın ve kimseyle de geçinmek gibi derdiniz olmasın. Cesaretli olun. Durduk yere problem çıkarmayın ama inanın bir dönse nevriniz kimse önünüzde duramaz. Ondan korkularından ikili ikili gelmişler.

Bir daha yanınızda ses kayıt çihazı olsun veya gizli kaydedin bunları. Terapiden değersizlik hissi gibi sorunlarınız için yardım görürsünüz

Bazı ülke vatandaşları gerçekten Türklerden nefret ediyor safi propaganda ile büyüyorlar. Bazı Türkler ise kendilerini yabancılara kanıtlamak için domalıyor.
Türk insanın gerçek tarihi bizim bildiğimizden derin, dünyada bir Türkleri çıkarsan Avrupa Asya tarihi kalmaz. Ama bunu bilinçli olarak farklı aksettiriyorlar. Hintlilerin kendilerinin İngilizce öğrenmeleribden dolayı üstten bakmaları ve kendilerini İngiliz sanmaları gibi. Faslı’lar ve Cezayirliler Afrikalılar için de Fransızca böyle.

Sizin yaptığınız iyilikleri sen üçüncü sınıf ülkesinden geliyorsun kafasıyla görmek istemezler. En baştan sert çat çat duracaktınız ve kesinlikle alttan almayacaktınız. Bunların anladıkları dil buydu. Siz bunu yapmadığınız için de sizi güçsüz görmüşler. Terapi alın ve kimseyle de geçinmek gibi derdiniz olmasın. Cesaretli olun. Durduk yere problem çıkarmayın ama inanın bir dönse nevriniz kimse önünüzde duramaz. Ondan korkularından ikili ikili gelmişler.

Bir daha yanınızda ses kayıt çihazı olsun veya gizli kaydedin bunları. Terapiden değersizlik hissi gibi sorunlarınız için yardım görürsünüz
Evet evet ben kendimi salak ve nasıl desem bilmiyorum ama en doğru kelimeyle haksızlığa uğramış gibi hissediyorum ve sesimi kimse duymadı. Bi yandan da aşırı öfkeliyim, öfkemi boşaltamıyorum.
İşte ilk zamanlar bana şey demişti, sen iyi olmaya mı çalışıyorsun kibar olmaya mı?? Demiştim ne münasebet ama en başında ingilizcem de pek iyi değildi yanlış anlamış olabilir diyordum ama sonradan anladım ki değil öyle işte
Hayır bunlar da avrupa vatandaşı değil ve anlamıyorum. Ama dediğim gibi benim türkiyede de ev arkadaşlarım vardı, ben hep kalabalık ortamlarda yaşadım ve hiç mi hiç böyle problemlerim olmadı. Daha önce de avrupalı insanlarla kaldım inanın onlar böyle değildi. Avrupalı türk hintli değil, insan olmakla alakalı bu. Bu kız mesela, aşırı ilgi budalası, eğer sürekli kendinden bahsetmezse gıcık oluyor. Bir gün buradaki arkadaşlarımla buluşacaktık o da gelmek istedi. Ve normalde de kendisi assssla kendi arkasaşlarıyla bizi buluşturmaz, neyse geldi ama böyle öne çıkamadı orda ve delirdi delirdi sonra herkese anlattı üfff onların kendi arkadaş grubu var neyse ne diye.
İlginç bi karakter. Ama beni üzen şu, koordinatörüm tarafından yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum hah bi türk vardı projede o anlaşamadı kimseyle damgası mı yedim diye kafamda kur kur deliriyorum :KK43:

Koordinatörün mal değilse anlar. Senin anlamadığın şu ezik tiplerin bazıları hemen başka insanları ezmeye çalışır. Anlattığın tipler sana hep zorbalık yapmış seni ezik görmüş, sen de sorun çıkaran görünümünden korkup daha da sinmişsin. Ciddiyim orada delirseydin ve kendini hiç ezdirmeseydin sana saygı duyarlardı. Bu insanların ilkel büyümüş olmalarından. Gerizekalı oldukları için. Orman kanunlarında yaşıyorlar. Bir iki bağırıp çağırıp uykudan uyanıp bağırsan susarlardı. Zaten sen de bunu yapmadığın için sinirlisin ve şimdi kendine yedirtmiyorsun

Koordinatörün mal değilse anlar. Senin anlamadığın şu ezik tiplerin bazıları hemen başka insanları ezmeye çalışır. Anlattığın tipler sana hep zorbalık yapmış seni ezik görmüş, sen de sorun çıkaran görünümünden korkup daha da sinmişsin. Ciddiyim orada delirseydin ve kendini hiç ezdirmeseydin sana saygı duyarlardı. Bu insanların ilkel büyümüş olmalarından. Gerizekalı oldukları için. Orman kanunlarında yaşıyorlar. Bir iki bağırıp çağırıp uykudan uyanıp bağırsan susarlardı. Zaten sen de bunu yapmadığın için sinirlisin ve şimdi kendine yedirtmiyorsun
Evet ama ben öyle birisi değilim. Bi gün bana dedi ki benim babam bana der ki birisi sana bir şey yapıyorsa onu döv, ben de hiç iyi bş yaklaşım değil dedim. Bence harika dedi, beş dakika geçti, kalkarken koluma vurdu ben şok. Dedi hadi bişey yapmıcak mısın dedim napim? Tepki ver dedi. Ben de kafamı çevirdim sonra bir daha koluma vurdu, gerçekten bir şey yapmıcak mısın dedi cevap bile vermedim gitti. Bunlar çok çocuksu şeyler ya..Ayrıca da koordinatörümün gördüğünü hiç sanmıyorum, herkes giderken nasıl ilgilendi, son isteklerini yaptı gezdirdi vs beni umursamıyor bile çok ğzülüyorum.

Seni okudukça o kadar çok üzülüyorum ki…

Bazen okuyamıyorum bile…

Allahım en yakın zamanda yüreğine ferahlık versin bundan sonra karşına hep iyi insanlar çıkarsın inşallah…
Amiiiiin, o kadar ağlıyorum ki, en son 1-hafta 10 gün sesimi kaybettim. Keşke koordinatörüm bilebilseydi gerçekleri ama hiç sanmıyorum

Evet ama ben öyle birisi değilim. Bi gün bana dedi ki benim babam bana der ki birisi sana bir şey yapıyorsa onu döv, ben de hiç iyi bş yaklaşım değil dedim. Bence harika dedi, beş dakika geçti, kalkarken koluma vurdu ben şok. Dedi hadi bişey yapmıcak mısın dedim napim? Tepki ver dedi. Ben de kafamı çevirdim sonra bir daha koluma vurdu, gerçekten bir şey yapmıcak mısın dedi cevap bile vermedim gitti. Bunlar çok çocuksu şeyler ya..Ayrıca da koordinatörümün gördüğünü hiç sanmıyorum, herkes giderken nasıl ilgilendi, son isteklerini yaptı gezdirdi vs beni umursamıyor bile çok ğzülüyorum.

Hayatta kendine yakıştırdığın rolle, bir problemle karşılaştığında çözüm bulmak için girdiğin roller farklıdır. Benim söylediğim senin kendi savunman için yapman gereken. Bunu yapmazsan bu döngüde devam edersin. Ben normal hayatımda çok kibar, saygılı, sevilen ve desteklenen biriyim. Ama birisi bana senin dediğin gibi aynı evde kalma durumunda davransa kendinin anlayacağı dilden hakaret etmeden konuşur sonra da anlatırım kibar olmamı mı istersin? Yoksa sana hak ettiğin şekilde davranmamı mı? Buna karar ver. Eğer yaptığın terbiyesizliği fark etmiyorsan ve böyle davranarak karşılık görmeden yaşayacağını sanıyorsan yanılıyorsun. Bana saygı duy ben de duyayım derdim.

Proje bitti mi? Hala yurtdisinda misin, geri dondun mu/donecek misin? Bu koordinatorle uzun vadeli calisman gerekecek mi, yoksa referans vs.harici bir isin kalmadi mi artik?

Konu ne olursa olsun malesef eger sikayet eden/edilen taraf 1 kisi ise hakliligindan bagimsiz olarak sorunlu olarak goruluyor. Koordinator de iliskilerinizin detayini bilemez. Benim ekibimde de surekli digerleriyle sorun yasayan biri olsa, herhalde uyumsuz olan o diye dusunurum.

Eger hala gitmediysen ayrilmadan once 15dk gorusme talep et, kisaca yasanan olumsuzluklardan dolayi kendi payin ile ilgili ozur dile, bunlara sahit olmamanizi dilerdim, vb.kisaca anlat ve vedalas derim. Ozellikle sonrasinda referans isteyeceksen iyi notlarla ayrilmak onemli.

Evet ama beni üzen şu, istisnasız her gün benim oda arkadaşımın arkasından atıp tutanlara neden bunu sırası gelince yüzüne söylemiyorsun dediğimde söylememeleri ve olayları manipüle edip beni suçly göstermeleri içim hiç soğumuyor bi de hiçbişey olmamış gibi görüşmezler mi
Benim iş arkadaşlarım da okul arkadaşlarım da kuzenlerim de öyleydi. Ben alıştım buna. Insanoğlu deyip geçiyorum.

Bir insanın fazla iş yapması niye sorun olur ki? Bence içlerinde fazla kibar kalmışsınız, onlar da bu durumdan faydalanmış. Kibirli dediğiniz Türk'e bu hareketleri yapıyorlar mıydı? Ben hiç sanmıyorum çünkü. Böyle insanlar için üzülmenize değmez. İmkan bulursanız mutlaka profosyonel yardım alın. Onları da kendi hallerine bırakın, siz gidince bu sefer kendi içlerinden birine saracaklardır zaten. Umarım böyle insanlarla bir daha hiç karşılaşmazsınız🙏🏻

Evet evet ben kendimi salak ve nasıl desem bilmiyorum ama en doğru kelimeyle haksızlığa uğramış gibi hissediyorum ve sesimi kimse duymadı. Bi yandan da aşırı öfkeliyim, öfkemi boşaltamıyorum.
İşte ilk zamanlar bana şey demişti, sen iyi olmaya mı çalışıyorsun kibar olmaya mı?? Demiştim ne münasebet ama en başında ingilizcem de pek iyi değildi yanlış anlamış olabilir diyordum ama sonradan anladım ki değil öyle işte
Hayır bunlar da avrupa vatandaşı değil ve anlamıyorum. Ama dediğim gibi benim türkiyede de ev arkadaşlarım vardı, ben hep kalabalık ortamlarda yaşadım ve hiç mi hiç böyle problemlerim olmadı. Daha önce de avrupalı insanlarla kaldım inanın onlar böyle değildi. Avrupalı türk hintli değil, insan olmakla alakalı bu. Bu kız mesela, aşırı ilgi budalası, eğer sürekli kendinden bahsetmezse gıcık oluyor. Bir gün buradaki arkadaşlarımla buluşacaktık o da gelmek istedi. Ve normalde de kendisi assssla kendi arkasaşlarıyla bizi buluşturmaz, neyse geldi ama böyle öne çıkamadı orda ve delirdi delirdi sonra herkese anlattı üfff onların kendi arkadaş grubu var neyse ne diye.
İlginç bi karakter. Ama beni üzen şu, koordinatörüm tarafından yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum hah bi türk vardı projede o anlaşamadı kimseyle damgası mı yedim diye kafamda kur kur deliriyorum :KK43:
Dişli kişilerin beni şikayet etmesi üzerine işten kovulmuş biriyim. Savunamadım bile kendimi. Sonra beni kovduğunu düşündüğüm kişinin üstüne gittim ve olayları anlattım. Adam bana hak verir gibi oldu. Meğerse konuştuğum kişi beni kovmuş. 1 yıl sonra öğrendim bunu. Keşkem şuydu: keşke beni şikayet edenler benim üstüme geldiklerinde şikayet etseydim ve üstlerime olayların aslını anlatsaydım. Zamanla soğudu gitti tabii içim. O tuhaf kişiliği de bir ara kabus olarak rüyamda görüyordum. Öfkem artıyordu her seferinde. Az çok anlayabiliyorum sizi o yüzden.

Koordinatörünüzle konuşun. En azından açıklamış olursunuz da içiniz rahatlar. Lehinize sonuçlanması büyük ihtimal.

X