Mutfak Püf Noktaları Neden çok iyi yemek yapamıyorum

Se_n_299

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
20 Mayıs 2018
2.706
1.726
38
Ben çok lezzetli yemekler yapmak istiyorum ama ya yağı az oluyor ya kıvamı mutlaka tam tutmuyor. Saç böreği yapıyorum öğrendim ama onu bile tam beceremiyorum. Sulu yemek yapıyorum bazen soğanı çok pişiyor ya az pişiyor. Ya salçası az :KK43:((( yemek kursuna gidecegim aslında ama halk eğitim.kursuna... YouTube dan yemek tarifleri bakıyorum ordan da olmuyor tam. Mesela güzel yaprak sarmak istiyorum ama bazen güzel oluyor bazen olmuyor :KK43:(( lavaş yaptım kahvaltıya aileme ama kuru oldu halbuki netteki tariften yaptım.

Kursa da gitseniz burda yüz kişi de anlstsa olmaz maalesef. Yapa yapa yerleşecek lezzetler.

Maşallah her yemeği yapıyosunuz heralde. Evham mı yapıyosunuz ne? Zamanla oturur elinizin ayarı. Ben sevmiyorum yemek yapmayı belki o yüzden takılmıyorumdur belki. Mesela hiç yaprak sarmadım börek açmadım :olamaz: siz bana çok becerikli göründünüz burdan:super:

Her zaman her yemek güzel olmaz ki. Bazen güzel yaprak sarıyormuşsunuz işte. Ben de mesela yemek güzel yaparım, tatlı pasta yapamam. Ya da bazı sulu yemekleri ben de beceremem. Bazen hep yaptığım yemek güzel olmaz. Olmuyor olmuyor dedikçe iyice moraliniz bozulur.

Ben çok lezzetli yemekler yapmak istiyorum ama ya yağı az oluyor ya kıvamı mutlaka tam tutmuyor. Saç böreği yapıyorum öğrendim ama onu bile tam beceremiyorum. Sulu yemek yapıyorum bazen soğanı çok pişiyor ya az pişiyor. Ya salçası az :KK43:((( yemek kursuna gidecegim aslında ama halk eğitim.kursuna... YouTube dan yemek tarifleri bakıyorum ordan da olmuyor tam. Mesela güzel yaprak sarmak istiyorum ama bazen güzel oluyor bazen olmuyor :KK43:(( lavaş yaptım kahvaltıya aileme ama kuru oldu halbuki netteki tariften yaptım.
Sıkıntı cetmeyin zamanla el ayarınız oturur her kadının başından geçmiştir bu aksilikler bende yemek mersklisiyim hatırlıyorum annem pilav yapardı bende merak ettim 9 yaşındaydim annem anlblam gül kimse yoktu evde birgün soğuk suyun içine pirinci döktüm birsuru tuz attım. O zamanlar küçük gazlı tüp vardı yaktım baktım kaynio bitmio su çok clsu koymuştum kavurmamistim sertti korktum gittim dışarı yeşilliklerin içine döktüm annem görmesin kızmasın die 😁🤭🤣🤣 Ogün bugün mersksardi lafın kısası zamanla bende anneme ablama baktım videolar izledim öyle olur grendim şuan ise yeni tatlar derdindeyim eşim dio ne yapıyorsun uğraşma bizi zeklhirleme dio farklı yemek yapınca 🤣🤭😁 benim de tek beceremedigim ince yufka hamur baklava acamamsk zamanla olur sakın olun yemek yağsız olsa birşey olmaz soğanlar zaten yağda kavrunlunca pembelesiyo yumusuyor üzerine birşey ellerinde tam yumusuo herkes de olur Hamit işi yaptın mı beze sar yada kapalı yere koy kuruyupsert olmasin

Öncelikle sakin olacaksın, sonra bir tarifi oturtana kadar sürekli yapıcaksın. En güzelini bulunca ayrıntısı ile yaz bi yere. Ancak öyle olur.​

elinizin ayarı oturmaya kadar yapmaya devam edin :KK54:

ben de 2 yıl oncesınde evlenene kadar kek dahı yapmamıstım evımde, o kadr bılmıyordum.

Ama ısın mantıgı bır sure sonra oturuyor bence, yapa yapa olur. Bence hıc uzulmeyın :dua:

bazen kullanılan yagın unun tuzun markasına gore bıle aynı sekılde yapılan yemeklerın ayarı degisebiliyor. Hoppa

Söylemesi ayıptır çok güzel yemek yaparım çok lezzetli olur. Tatlı larda da iyiyimdir. Ama hala yapamadigim yemekler var açıkçası öğrenmek için birşey yapmadım. Bırak da onlar eksik kalsın diyorum kendime.
Ilk evlendigimde çok fazla yemek bilmiyordum ama zamanla hem çeşit arttı hem.de lezzeti. Insan zamanla deneyim kazanıyor. En basiti evdeki tencerelere bakınca hangisine kaç bardak su girer ne kadar tuzd atılır artık ezbere yapiyorimo.
Birde yemek yapa yapa kendince gelistirdigim tuyolarim ufak mutfak sırlarım var onları uygulayinca hemen hemen hep aynı lezzeti elde ediyorum.
Birde yemek yapmayı çok seviyorum. Yapmak da yemek yemek de en sevdiğim faaliyet.

Söylemesi ayıptır çok güzel yemek yaparım çok lezzetli olur. Tatlı larda da iyiyimdir. Ama hala yapamadigim yemekler var açıkçası öğrenmek için birşey yapmadım. Bırak da onlar eksik kalsın diyorum kendime.
Ilk evlendigimde çok fazla yemek bilmiyordum ama zamanla hem çeşit arttı hem.de lezzeti. Insan zamanla deneyim kazanıyor. En basiti evdeki tencerelere bakınca hangisine kaç bardak su girer ne kadar tuzd atılır artık ezbere yapiyorimo.
Birde yemek yapa yapa kendince gelistirdigim tuyolarim ufak mutfak sırlarım var onları uygulayinca hemen hemen hep aynı lezzeti elde ediyorum.
Birde yemek yapmayı çok seviyorum. Yapmak da yemek yemek de en sevdiğim faaliyet.
Pilavın ölçüsü tam olmuyor uzerinde islatinca 1 e 1 buçuk diyor ama pismiyor iki koyuyorum cok gibi. Tane tane tam olmuyor

Bende 3 yıl önceye kadar aynı sizin fikirdeydim ve durumda😊23 yaşında evlendim bir yumurta kırmasını bilmiyorum ozaman niye evlendiysem 🥳 Neyse kaynanamla yapıyoruz onlarla yaşamak zorunda kaldım ilk 1,5 yıl pek birşey öğrenemedim yemek kültürleri çok geniş olmadığı için ve sürekli aynı yemekler yapıldığı için.Tek başına yapmaya çalıştım çok eleştirildim yapma isteğim hepten kaçtı.Zamanla düzeldi araştıra araştıra ve uygulayarak kıvam tutturabiliyorum artık geç olsada.Pikniğe gittik geçtiğimiz yaz cümbür cemaat k.p herkesin içinde didar eskiden yemek yapmayı bilmiyordu ama geçenlerde bir dolma yapmıştı kv.sini geride bıraktı kv.den bile güzel yaptı dedi🥺 Orda övdü ama sövdüde😅 kimseye güzel yemek yapmak zorunda değiliz ama neysee🤗 Sadece ZAMAN 👌

Pilavın ölçüsü tam olmuyor uzerinde islatinca 1 e 1 buçuk diyor ama pismiyor iki koyuyorum cok gibi. Tane tane tam olmuyor

Çok kavurun pirinci ve sıcak su ekleyin 1e 1 oranında. Gayet tane tane pilavınız olur. Ben hiç soğuk suyla yemek yapmam.

Bendd sicak suyla yapiyorum. 1 e 1 az olmazmi birde puf nokta cok kavurmaktami pirinci

Önceden pirinci ılık ve tuzlu suda bekletiyorsanız az olmaz. Bekletmeden koyuyorsanız 1e 1.5 yapabilirsiniz. Evet püf nokta pirinci böyle şeffaflaşıp biraz kıtır kıtır olana kadar ama rengini değiştirmeden kavurmak.

Bendd sicak suyla yapiyorum. 1 e 1 az olmazmi birde puf nokta cok kavurmaktami pirinci
Öncelikle vaktiniz varsa pirinci biraz tuzlu ılık suda bekletin. Nişastası çıkınca tane tane oluyor. Suda bekleyince çok kavurmama gerek kalmıyor. Bekletmeye vaktiniz yoksa çok kavurun. Bir de tereyağını pirinci kavururken koyuyorum ben. Rengi beyaz kalıyor. Piştikten sonra üstüne havlu koyup bir şeye sararsanız daha iyi çekiyor ve yine tane tane olmasına yardım ediyor. 1 e 1bucuk ölçü yapıyordum. Artık alıştığım için göz kararı yapıyorum. Herkes de pilavımı beğenir. Ama mesela ben de tatlı yapamıyorum. Bir türlü tarifler tam olmuyor 🤷‍♀️

yemek yapmayı hiç sevmem
yemek dediğin zaman inanılmaz gerilirim ama yaparsamda çok lezzetli yemek yaparım ,

bu biraz el lezzetinden gelen birşey , nefis yemek tariflerinin miktarları herzaman tam tutar ,

birde et yemeği misafir için falan hep arda türkmenın tariflerini yaparım o da favorimdir ,

X