Niran Ünsal

tilbeist

NÜFC Yöneticisi
Kayıtlı Üye
1 Eylül 2009
6
0
niran-unsal.jpg


Niran Ünsal, 13 Ağustos 1976 ‘da, TRT İzmir Radyosu’nda keman ve ses sanatçısı olan Nursal Ünsal ile kanun sanatçısı Ahmet Canevi’nin ikinci çocukları olarak İzmir’de dünyaya geldi. Küçük yaşlardan itibaren, müzikte çok önemli yeri olan bu iki enstrümanın güzel nağmeleri ile büyüdü ve müzik onun için kaçınılmaz oldu. Müzik hayatına sekiz yaşında TRT İzmir Çocuk Korosu'nda başladı.Bir yandan öğrenimine devam eden Ünsal; annesinin fahri olarak öğretmenliğini üstlendiği Rakım Erkutlu Musiki Cemiyeti’ nde Klasik Türk Müziği eğitimi, TRT İzmir Radyosu gençlik korosunda uzun yıllar çok sesli müzik eğitimi aldı. Bu sırada TRT’ nin düzenlediği Türk Sanat Müziği Amatör Ses Yarışması’ nı kazandı ve dört ay kadar Annesi Nusral Ünsal Birtek ile TRT İzmir Radyosu’nda aynı koroda görev aldı. O dönem popüler müzikle de ilgilenen Ünsal; daha sonra radyodan ayrılıp orkestra eşliğindeİzmir’in en seçkin mekanları olan Tenis Club, Atlı Spor Kulübü,Karşıyaka Grand Müzikhol gibi daha bir çok mekanda sahne çalışmalarına başladı.
Yine aynı dönemlerde “Serseri Mayın” isimli şarkıyı seslendirdiği Pop Show 94 Şarkı Yarışması’ 1. olan Ünsal; Yarışmanın şartnamesi gereği RAKS Müzik ile ilk albüm anlaşmasını yaptı. Yarışmadaki başarısının ardından sahne ve müzikal yaşantısına İstanbul'da devam etme kararı aldı. Müzik dünyasının usta isimleriyle sahne çalışmaları yaptı, beste denemelerine başladı ve ünlü bir ekip eşliğinde albüm hazırlıklarına girişti. Sekiz aylık bir çalışmanın ardından 1996 yılınında ilk albümünü çıkardı. Oniki şarkının yer aldığı albümün müzik yönetmenliğini Garo Mafyan ve Selim Çaldıran yaptı. Niran Ünsal, beş şarkının müziğini yazarak bestecilik yönüyle de dikkatleri üzerine çekti. Albümle aynı adı taşıyan Söz ve müziği Seda Akay’a düzenlemesi Garo Mafyana Ait “Haktan”, çıkış parçası oldu ve video klibi Deniz Akel tarafından çekildi. Diğer parçaların söz ve müziği Seda Akay, Garo Mafyan, Selim Çaldıran, Tamer Özkan ve Şehrazat imzasını taşıdı. Faruk Nafiz Çamlıbel'in şiirinden Suat Sayın’ın bestelediği klasik bir parça olan “İntizar”a da güçlü yorumuyla hayat verdi. İkinci klibini sözü Seda akay, beste ve düzenlemesi Selim Çaldırana ait olan “Aşka Davet” isimli parçaya çekti. Klibin yönetmenliğini Deniz Akel, sanat yönetmenliğini ise Devlet opera ve balesinde baş balet olan Oktay Keresteci üstlendi. 3. Klibi Bestesi Niran Ünsal, sözü Seda akay imzalı “Helal Et" adlı şarkının klibini Mustafa Altıoklar çekti. Bu klibinde Ünsala Savaş Ay eşlik etti. Niran Ünsal bu albümü ile farklı ses rengi, güçlü yorumu,besteci kimliğiyle ve fiziğiyle dikkatleri üzerine çekti.
İlk albümünün ardından sahne çalışmalarına yoğunlaşan Ünsal, ikinci albümünü 1999 yılında piyasaya sürdü. “Şarkılara Tutundum” adlı albümünün Müzik direktörlüğünü ünlü müzik adamı Atilla Özdemiroğlu üstlendi. Albüm baştan sona Özdemiroğlu’nun incelikli dokunuşlarını taşıdı. Albümde Aysel Gürel, Seda Akay, Günay Çoban, Mete Çelik gibi ünlü söz yazarları ve bestecilerle çalıştı. “Gönül Hancım”, “Peşinde Ahım Var”, “Yasak Bir Düş” ,“Tövbekar” ve “İtiraf Ediyorum” bu albümde yer alan besteleridir. “Tövbekar” aynı zamanda sözlerini yazdığı ilk şarkıdır. “Ağır Roman” filminin müziklerinden olan “Masum Günahlar”, “Vurgun” adlı parçaları bu albümünde seslendiren sanatçı; mükemmel yorumuyla takdir topladı. İlk klibi Sözü Aysel Gürel’ e bestesi Ünsal’ın kendisine ait olan İtiraf Ediyorum, Kemal Başbuğ yönetmenliğinde çekildi. İkinci klibini ise; sözü Aysel Gürel beste ve düzenlemesi Atilla Özdemiroğlu imzalı unutulmaz şarkı “Firuze”. “Bu albümü, Niran Ünsal’ın sanat müziği eğitimiyle desteklediği sesi, eşsiz düzenlemeleriyle arşivlik niteliğinde bir albümü oldu.
Sanatçı 2003 yılında on sekiz ayrı sanatçının katımlıyla Ahmet Kaya anısına yapılan “Dinle Sevgili Ülkem” adlı albümde son anda açıkta kalan ‘’Giderim” adlı eseri yorumladı. Güzel yorumundan dolayı Ahmet KAYA’nın eşi Gülten KAYA tarafından bu şarkı albümün çıkış şarkısı olarak seçildi. Ve şarkı 2003 yılında büyük ses getirdi.
Merakla beklenen “ Göçebe” adını taşıyan üçüncü albümü 2004 yılında müzik marketlerde yerini aldı. Albümün müzik direktörlüğünü üstlenen Selim Çaldıran; tüm şarkıların aranjelerini de üstlendi. 14 şarkıdan oluşan albümde; 6 adet bestesinin olması yanı sıra Günay Çoban , Seda Akay, Yıldız Tilbe, Hakkı Yalçın, Murat Sağır, Alper Nerman ve Fettah Can gibi bir çok ünlü söz yazarı ve besteci ile çalışan Ünsal, Orhan Gencebay’ ın unutulmaz şarkısı “Tanrıya Feyat” ve Ahmet Kaya’ nın “Söyle” adlı şarkılarını da yorumladı. “ Göçebe” Hayal Meyal, Farzet Şarap misali, Ben yokum, Dağ gibi albümde seslendirdiği besteleridir.İlk klibini Sözü Günay Çobana Bestesi sanatçının kendisine ait olan albümün de ismini taşıdığı “ Göçebe” adlı şarkıya çekildi. Yine bestesi Ünsal’ a sözü Yıldız Tilbeye ait Şarap Misali adlı şarkı ikinci klibi oldu. Bu iki klibin yönetmenliğini Altan Dönmez yaptı. Üçüncü ve albümün son klibi Söz ve müziği Alper Narman ve Fettan Can’ a ait Beyaz Gül isimli şarkıya Film Doktorları tarafından çekildi.
2007 ylının Nisan ayında eşiyle birlikte NÜ müzik yapım şirketini kurup albümlerini kendi şirketinden çıkarma kararı aldı. 2007 yılında dördüncü albümü olan “ İyi Niyetlerimi sevenleriyle buluşturdu. Albümün müzik direktörlüğünü de üstlenen Niran Ünsal’a Gürcell Çelik de eşlik etti. 8 şarkı ve 1 de remix den oluşan İyi niyetlerim albümünün tüm bestelerini Niran Ünsal, sözlerini de Günay Çoban yazmıştır. Deniz Akel’ in yönetmenliğini yaptığı “Hayranım” İsimli şarkısına ilk klibini çeken Ünsal, Oyun Bozan ve Geçtim Dünya Hevesinden isimli şakılarının kliplerinde ise yönetmen Tamer Aydoğdu ile çalışmıştır.
2008 yılında TV8 de bir televizyon projesinde Buziki Orhan Osman ile birlikte "KEYFEKEDER" adlı bir müzik ve eğlence programına başladı. 26 Bölümden oluşan programda birbirinden ünlü konukları ağırlarken; müzikal anlamda da izleyicilerine keyifli dakikalar yaşattı. Bu süre içerisinde yeni albüm çalışmalarını da sürdüren Ünsal; 2009 yılının Mayıs ayında yine kendi yapım şirketinden çıkardığı Sesler ve İzler adlı albümü ile sevenleriyle buluştu. Albümünün müzik direktörlüğünü bizzat kendisi üstlenen Ünsal; İsmail Tunçbilek, Gürcell Çelik, Yaşar Cenker Sarp ve Ceyhun Çelikten gibi birçok aranjörle çalıştı. 11 parçadan oluşan albümde “ Aşk Uğruna” “Kul Hakkı” adlı parçalarından birer versiyonuna yer vermiştir. Albümde, Günay Çoban, Hakkı Yalçın, Seda Akay, Öykü Gürman, Zeki Gören, Gökhan Şahin, Emre Kaya gibi söz yazarları ile çalışan Ünsal; tüm şarkıların bestelerini yine kendisi yapmıştır. Albümde Özcan Deniz ile Aşk Uğruna adlı şarkıda yaptığı düet internette en çok tıklanana şarkı rekorunu da kırmıştır. İlk Klibini Günay Çobanın yazıp kendisinin bestelediği Ben Yine Kendimle adlı şarkıya çekilmiştir. İkinci klibini sözleri Seda Akaya bestesi yine kendine ait olan Sebebim adlı şarkısına çekilmiştir. Bu iki klibin yönetmenliğini Cumali Çöp yapmıştır.
Yorumcu kişiliğinin yanı sıra 100 den fazla besteye de imza atan Ünsal’ın bestelerini ünlü isimler seslendirmiştir. Zerrin ÖZER “Deli Yaz” , Levent YÜKSEL “Fasl-ı Muhabbet” , Sibel CAN “Gümüş Kurşun” ve “Aşk Yolcu” Metin ŞENTÜRK “El mi Yaman? Bey mi Yaman?” Hazal "Yalancı Sevda" , "Aşka Dair" Özcan DENİZ ‘’ Nasip Değilmiş ‘’ ‘’ Karşılıksız Aşk ‘’ "Kayboldum" ‘’, Nalan "Farzet" , Muazzez Ersoy "Geldik Gidiyoruz" ve "Düştüm Bir Ateşe" Rober HATEMO "Gurur" ve "Ama Seni Sevdim" Demet AKALIN “Sebebim”, ve bir çok isim ve eser daha…

www.niranunsal.com.tr
www.niranunsalfanclub.com:nazar:
 

tilbeist

NÜFC Yöneticisi
Kayıtlı Üye
1 Eylül 2009
6
0
Kendisiyle konuşmak isterseniz resmi fan sitesinde belirli sohbet günleri düzenleniyor.. Kendisi sitede online oluyor ve fanlarıyla birlikte vakit geçiriyor...site adresini veriyim isterseniz üye olup siz de konuşabilirsiniz.. :)

www.niranunsalfanclub.com