Nişan karmaşası

Ay ne kadar safsınız ya annenizin arkadasında duracağiniza hala yok ortada kalmayim konusmayim diyorsunuz. Nişan kiz tarafinindir kiz tarafinin istedigi zamanda yapilir, nişan kızın oldugu icin geleni gideni anneniz düsünüyor size ne uyacaksa o olacak, erkek tarafi uyduracak kendine uyduramayanlar dugune gelir cunku dugunde erkek tarafina aittir. Nişan konusunda asla tavuz vermeyin ne demek gorumcelere sorulcak sizin nişan tarihiniz gorumcelere göre neden oluyor ? Hani dükkan haftasonu yoğun oluyodu demek ki görümceler akil verdi hepsi uydu. Biraz uyanik ol sonra cok aglarsin bu saatten sonra pazar günü olacak yada nişan olmayacak de çık isin icinden.

Sorunsuz bir süreç yaşamak istiyorsanız ailenize nerede sınır çizeceğinizi bilmeniz gerekiyor. Ama o nokta bu nokta değil bence.
Bir hafta sonu dükkan kapattı diye kimse batmaz.

Kayınvalidenizin annenize "ay tabii canım herkes gelebilsin ama ben bi kızlarımla konuşayım. Onlar kabul etmeyecek muhtemelen" demesi de çok yapmacık ve itici. Ctesi ya da pazar günü olmasına itiraz edecek hayati bir mazeretleri yoksa ortada kuru inat var demektir.
Siz aman karşı tarafla aram bozulmasın deyip gücünüzün yettiği kişiye, yani annenize muhalefet olduğunuzda kimse madalya takmayacak haberiniz olsun.

Kapatmak istemiyorlar ne ya nişanınız varmış, yarın düğününüzü de hafta içi yapmak ister bunlar. Sadece onlara yada size uyması yetmez, böyle organizaysonlar ciddi bir engel yoksa hafta sonu yapılır. İş yerini kapatmak, istemiyorlar ciddi bir engel değil. Ne olacak açlıktan mı ölecekler 1 günde.

Vallahi ben şu an tamamen bıraktım uğraşmayı iki tarafa da söyledim herkes otursun konuşsun net bir karara varsın ben aradan çekiliyorum. Karar verdiklerinde bana da haber verirler
Hayır ama taraf olmanız gerek. Zaten etki altına almaj istedikleri sizsiniz. Hadi bu defa kaçtınız sorumluluk almaktan bir dahaki sefere? Sizi avuçları içine alabileceklerini düşünecekler. Anneniz kaygılanmakta haklı

İşte annenize gösterdiğiniz bu cengaver liği kayınvalidenize de göstere bilmeniz lazım. Anneni size gürlüyor çünkü siz karşı tarafın talebi olsun diye annenize diretiyorsunuz. Karşı tarafın gün değiştirmesi yoluna gitmiyorsunuz . Ben sizin yerinizde olsam annem ilk talep ettiğinde hiç annemi ikna için uğraşmaz doğrudan talebini karşı tarafa iletirdim. Böyle birşey için anneniz ile gerilmeye ne gerek var. Üstelik hatayı yapan nişanlınızın ailesi annenizi adam yerine koyup doğrudan onunla bile görüşmemişler. Ne gerek var nişanlınızın ailesi ciro yapacak diye şu anne evinden ayrıldığınız günlerde kadının kalbini yok yere kırmayın. Düşün aşamasında tatsızlık olmasın istemek erkek tarafının tüm taleplerini anneniz kabul etsin diye diretip kadınla kavga etmek değil ki. Siz kayınvalidenizin gönlü kırılmasın istediği olsun diye annenizin kalbini kırıyorsunuz. Hala daha annem arayacak diyorsun. İşte annen aramak zorunda kalmamalıydı. Burada sıkıntı erkek tarafında ama sen hala lafını sadece annene söyleyebiliyorsun. İlerde eşinin ailesi seni hiç adam yerine koymadığında bu günler için çook kafanı taşlara vurursun.

Taraf tutma diyince bunu anlıyorsanız size hayatınızda mutluluklar

Arkadaşlar siz neden ben anneme sürekli edip gurluyorum diğer tarafa kedi gibi davranıyorum diye düşünüyorsunuz ben anlayamadım. Annem ben arayıp konuşacağım gün konusunu sen karisma dedi tamam dedim e kadına hayır dediğimde de annene neden hayır dedin diye yükleniyorsunuz

Benim bir tarafa yüklediğim yok sandiginiz gibi anneme kızdığım ve size göre yuklendigim konu bu zamana kadar hiçbir mevzu için arayıp konuşmaması ve bunun yerine hep bana söyleyip bir şeyleri benimle o tarafa iletmesi. Zaten onun dışında her şey annemin söylediği şekilde ilerliyor. Görüp bilmeyen evde sabah akşam annemi d*vuyorum sanacak

Kızın ailesi kızlarına "ezdirme kendini, nazlan, bir kerecik olacak her şey senin istediğin gibi olmalı " diye telkin veriyor, oğlan tarafı oğullarına "ezdirme kendini, sen erkeksin kendini saydır, aileni saydır" diye gaz veriyor. Ondan sonra böyle en basit, uzlaşılabilir konular sorun haline geliyor. Bu aşamada edilen kavgalar da bir ömür unutulmuyor. Kurulan yuvalar sorun üstüne kuruluyor, en mutlu günler kabusa dönüyor.
Evleniyorsunuz, savaşa girmiyorsunuz. Eğer ki savaşmanız gereken bir ilişkiyse belki de bitirmek daha doğru bir seçimdir. Bir ömür savaşılmaz çünkü.

Konunuz özelinde babanız vefat ettiği için amcanın pozisyonu farklı olabilir. Ama anlatırken bunu dile getirmemişsiniz, 3 sayfa sonra ortaya çıkıyor. Demek ki amca hayatınızda çok etkin bir rol de oynamıyor. Hem madem bu kadar gelmesi mühimdi, tarih aralığı vermeden önce amca ile de konuşmak gerekirdi. Ciddi iletişim problemleri bunlar. Yok yere başınız ağrıyor.

Bir de görümceler girmiş devreye... yani karşı taraf da annenizden aşağı kalır değil savaşmak konusunda. Ayrıca nişanlınızın annesinin annenizle konuşmayıp konuların sizin üzerinizden dönmesi hiç uygun değil. Hem düğün sürecinde hem de evliliğiniz boyunca sorunlu bir ilişkileri olacağı belli. Bu konularda oğlan tarafı adım atar, arar sorar. Ya çok görgüsüz ve cahiller, sosyal becerileri zayıf yada istemiyorlar.

Görümceniz gelmiyorsa gelmesin. Zaten gelince de huzursuzluk çıkaracak. Nişanlınızın gelmesi yeterli. Onlar tarafından birileri gelmiyor diye de olay çıkarmayın, inanın isteksiz gelmelerindense gelmemeleri daha hayırlı.

Ben anneme muhalefet olmuyorum zaten aksine karşı tarafa bunu ben söyledim zaten bu şekilde kimsenin gelemediğini. Onların söylediği şekilde ilerlersek sizde kimseyi getirmeyin bende kimseyi çağırmayayım iki anne otursun konuşsun arasında halletsin o zaman başka türlü sizin istediğiniz şekilde ilerleyemiyoruz dedim. Onlarda saçmalama olur mu öyle şey nişan bu diyor bu seferde

İnanın onların tarafından kimin gelip gelmediği gram umrumda değil artık ama bu iletişim olayını kayınvalidem değil ablası ve annem arasında oluyor. Zaten kayınvalidem hali hazırda annemi her hafta arayıp halini hatrını sorup bir şekilde iletişim kuruyor yüksek ihtimalle bizim bu şekilde iletişim kurdugumuzdan haberi de yok. Ya da var ama sesini çıkartmıyor bilemiyorum.

Genel itibariyle ama dediğim gibi görümcem sadece bu şekilde iletişim halinde inanın nişan zamanı içinde neden aramadilar nedir bu yaptıkları o kısmı bende hiç anlamadım zaten sonrasında benimde vaktim olmadığından. Nisandan 1.5 hafta önce annemin yanına gidip yardım edeceğinden vs elbisemi de şu an bulunduğum şehirden alacagimdan en son dedim ki şuna bir karar verilsin ben çünkü elbiseye tarih vereceğim. Bunun üstüne de kimse aramayınca en son konu buna evrildi

Nerde çokluk orda .... Şimdi toptan sizi kışkırtmayalım, görümceniz yaşı daha yakın olduğu için sizi arıyor olabilir. Orada sorun yok. Kv adayı da arıyormuş.
Bu kadar çok kafadan ses çıkarken organizasyon yapmak zor. Iki yol var;
1) nişanlınızla beraber siz her şeyi halledeceksiniz. Kimseyi işinize karıştırmayacaksınız. Bütün sorumluluk sizde olacak.
2) Düğün sizin için çok da mühim değilse bırakacaksınız anneler kendi arasında halledecek. Siz misafir gibi düğününüze gidip eğleneceksiniz.

Kendi durumunuza göre en sorunsuz olacak kararı verin. Ha yine beklemeyin ki hiç sorun çıkmayacak

Annen gayet haklı.
Bir gün dükkan kapatmakla yada kendi işini yapmamakla batacakmı?
Daha bundan fedakarlık edemiyorsa ne bekleyeceksin?

Gelemeyecek olanlar sizin için önemli insanlar değilse hafta içi yapın madem kafanıza yatıyor

Sorun ille de oluyor maalesef

Düğün nişan tabi ki önemli önemsiz olur mu ama diyorum ya bir anda herkes kendi nişanı gibi kararlar almaya başladı ben hiçbir şey anlamadım artık anlamlandırmaya çalışmıyorum. Sadece şu an iş inada bindi gibi bir durum oldu onlar inatsa ben daha inadım artık yapacak bir şey yok. Bundan sonraki düğün sürecinde de ben tarihi söylerim yeri ona göre tutarım gelmek isteyen gelir, istemeyene de yapacak bir şeyim yok

Ay o hep öyle olur. Işin raconu bu. Daha dur, analık hakları kartları devreye sokulmamış ben herkese "siz düğününüzü yaptınız bitti, şimdi sıra bizde. Biz nasıl istersek öyle olacak" dedim. Uzlaşmak için geri adım attığım noktalar da oldu. Eşimle de bu konuda iyi ortak olduk. Kimse karışamadı. Karışmaya kalkan da cevabını aldı. Ha sorun çıkmadı mı? Karışmasına müsaade edilmeyenler en güzel günümüzü zehir etmek için elinden geleni yaptı. Yukarıda biri demiş benzer bir şey. Her anne masum değildir, her zaman çocuğunun iyiliğini istemez. Insanın egosu devreye girince çocuk mocuk görmüyor gözü. Bu da herhalde en iyi evlenirken anlaşılıyor. Yani bizim için öyle oldu.

İşte benim en çok korktuğum konu da o umarım o tarz insanlar değildirler günün sonunda. Çünkü o tarz insanları ne yapsan engelleyemiyorsun illa bir yerden bir şey bulup o sıkıntıyı çıkartıyorlar. Sinekte küçük ama mide bulandırıyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…