Nişanlılık ve Aileler, Evlenince Düzelir mi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
o zaman iş değişti
göz göre göre yaptığı bişey mi nasıl birde sarkıntılık dediğiniz o önemli
Nişanlımı değil seninkini yakışıklı buluyorum demek mesela. Aralarında on küsür yaş varken ismiyle hitap etmek. Bizim nişanımızın ertesi günü annesi yanında bizi tebrik ederken surat asıp bir hayırlı olsun dememek gibi.. O ses tonu ve tavır ilaveten hissedilir bi şey. Evet bu arada nişanlımla abisi gerçekten tip olarak çok farklı ve gerçekten benimki gayet iyi. 😃

Burada aslında ben sabrettim kazandım mevalinden cevap veren arkadaşların atladıkları bir yer var. Eşlerinin ailesi sorunlu olsada , neredeyse hepsinin eşi arkasındaymış ve ayrı bir ev ve aile olduklarının ve önceliğinim kendi evi ve eşi olduğunun farkındaymış ama burada konu sahibinin nişanlısı için böyle bir durum yok. Konu sahibinin nişanlısı dese ki; ben seviyorum ama benim ailem böyle, benim önceliğim sensin, ben seni ailem ile muhattap etmem, bayram ve özel günler dışına görüşmek zorunda değilsin, sırf annem babam diye sana yapılan saygısızlığa susmak zorunda değilsin, annemede gerekeni söylerim, ama benim ailem hiç bir şeye yardım etmezken senin aileni de maddi olarak zorlamak doğru olmaz, biz ikimiz her şeyi yapalım gerekirse biraz daha bekleriz sende ailene mahçup olma, onlarda zorlanmasınlar. Evlendikten sonrada benim sorumlu olduğum kişi sensin ve kardeşim bile olsa bir sağlık gibi önemli birşey olmadıkça kimsenin sorumluluğunu üstlenmem, bizim evimiz bizim huzurumuz dese , ben sizin bu konulara zerre takılacağınızı sanmıyorum ama nişanlınız böyle bir kafadan uzak , ona göre aile kavramı siz değil onun ailesi ve saygı duyulması ve her şeyi hoş görülmesi gereken onlar. Sizin emeğinizin onlara gitmesinde de sıkıntı yok, yeterki onun ailesi rahat olsun. Aslında burada konudaki bir çok atladığı birşey daha var ki kayınvalideniz size iftira atan, yalan söyleyen bir kişide aynı zamanda, böyle kadınla içli dışlı olunan bir evlilik huzur getirmez. Nişanlınız sizle aile olmak istemiyor, onun ailesine dahil olun ve o ailedeki kendi maddi manevi sorumluluklarını sizde üstlenin , kendiside rahat etsin istiyor. Bunları kabul ediyorsanız devam edin ama böyle bir hayat istemiyorum diyorsanız yapacağınız şey belli.
Ayrıca bir de kayınbiraderinizin nişanlısının nişanlınıza olan yaklaşımı konusundaki iddialarınız gerçekse ve nişanlınız bunu bile sizden hazmetmenizi ve gelip gitmenizi bekliyor ve kendiside samimi olmaya ve görüşmeye devam ediyorsa o adamdan koca falan olmaz zaten.
Allah belamı versin özetim bu. Tabii ki öyle dese takılmazdım. Bunu istedim ya!!!

Ailede ona bu rol verilmiş. Her borç yaptığında arkasından ödenen biri neden borç yapmayı bıraksın ki. Ben bunu anlatamıyorum..
Durum çok acik. Senin nişanlın çalışan kendini geçindiren bı adam. O yüzden ona bişey yapmasam da olur. Bı şekilde evlenir diyo kaynana. Büyük oğlu ise çalışmaz sorunlu hatta nişanlısı dovebilir diye bişey yazmissin. Büyük oğlanı evlendirmek için her şeyi yapar cunku sorunlu . Karşı tarafa yaranmak kızlarını almak için herşey yapio. Bence karışma naparlarsa yapsınlar. Özel günlerde görünürsün. Ama eşin abiyle mesafe koyamazsa büyük sorun. Abisinin arkasını maddi manevi kollaycaksa sizin evlilik çok sıkıntı yaşar. Kardeşler birbirine yardım eder tabi. Ama bu durum farkli

Kayınvaliden senden özür dilemez, ne diyecek ? sana değil ona yaptığım için senden özür dilerim demesini mi bekliyorsun ? muhtemelen büyük oğlu sorunlu, evlenince düzelir diye umuyor. Kız vazgeçer diye de her istediğini yapıyor. Ona yaptığı her şeyi sen de bekliyorsun, adaletli bir insan olsa yapardı zaten, yapmadığına göre sen de ona göre tavrını al. Canım cicim olmak zorunda değilsin, mesafeni koru, nasıl o sana ilgili davranmak zorunda değilse sen de ona ilgili olmak zorunda değilsin. Eltin için düğünüme gelmesin beklentisine girme, elti gelmezse abi de gelmez, huzursuzluk çıkar. Kendi güzel gününü zehir etme, bırak kim nasıl istiyorsa öyle davransın, sen de ona göre hareket edersin.

ben buraya takıldım

sizin nişanınızın ertesi günü neden misafirler kv yi beklesin

diğer tarafın nişan yapmak için bir acelesi olabilir, biz önce evlenelim modu olabilir, kv buna karşı çıkmamış olabilir

lakin cidden merak ettim nişanın ertesi günü gelinin evine mi gidiliyor hiç hayatımda böyle bir uygulama görmedim de

bu arada evet çoğu şey fragman olabilir ama çözüm geçmişi bu kadar hatırlamamak

mesela buraya uzun uzun yazmışsınız çoğunu okuyamadık bile geçmiş kalsın geride siz önünüze bakın ve bunu hayatınızın çoğu aşamasında uygulayın
Biz nişan tarihini 1 ay önce belirledik, pandemi vs ertelendi sonra netleşti. Çok önceden ertesi günü için annem davet etti ve geleceğini söyledi. Ancak kv bu davet eşine, oğluna hiç söylemeyip bir anda o güne 4 gün kala tepeden inme nişan planlamış oğluna. Ben ve nişanlım da mecburen oraya gittik evde misafirleri bırakıp. Önceden gelmeyeceğiz diye haber verebilirdi. Gecenin yorgunluğu çıkmamış kimseden ertesi güne tepmek hiç hoş değil. Sonradan da benim haberim yoktu çok şaşırdım ertesi gün olunca dedi, halbuki kendi aramış kızın ailesini.

Durum çok acik. Senin nişanlın çalışan kendini geçindiren bı adam. O yüzden ona bişey yapmasam da olur. Bı şekilde evlenir diyo kaynana. Büyük oğlu ise çalışmaz sorunlu hatta nişanlısı dovebilir diye bişey yazmissin. Büyük oğlanı evlendirmek için her şeyi yapar cunku sorunlu . Karşı tarafa yaranmak kızlarını almak için herşey yapio. Bence karışma naparlarsa yapsınlar. Özel günlerde görünürsün. Ama eşin abiyle mesafe koyamazsa büyük sorun. Abisinin arkasını maddi manevi kollaycaksa sizin evlilik çok sıkıntı yaşar. Kardeşler birbirine yardım eder tabi. Ama bu durum farkli
Burda durum hep tek taraflı kimse de demiyor ki kaç yaşında adam adam olsun.

Burada aslında ben sabrettim kazandım mevalinden cevap veren arkadaşların atladıkları bir yer var. Eşlerinin ailesi sorunlu olsada , neredeyse hepsinin eşi arkasındaymış ve ayrı bir ev ve aile olduklarının ve önceliğinim kendi evi ve eşi olduğunun farkındaymış ama burada konu sahibinin nişanlısı için böyle bir durum yok. Konu sahibinin nişanlısı dese ki; ben seviyorum ama benim ailem böyle, benim önceliğim sensin, ben seni ailem ile muhattap etmem, bayram ve özel günler dışına görüşmek zorunda değilsin, sırf annem babam diye sana yapılan saygısızlığa susmak zorunda değilsin, annemede gerekeni söylerim, ama benim ailem hiç bir şeye yardım etmezken senin aileni de maddi olarak zorlamak doğru olmaz, biz ikimiz her şeyi yapalım gerekirse biraz daha bekleriz sende ailene mahçup olma, onlarda zorlanmasınlar. Evlendikten sonrada benim sorumlu olduğum kişi sensin ve kardeşim bile olsa bir sağlık gibi önemli birşey olmadıkça kimsenin sorumluluğunu üstlenmem, bizim evimiz bizim huzurumuz dese , ben sizin bu konulara zerre takılacağınızı sanmıyorum ama nişanlınız böyle bir kafadan uzak , ona göre aile kavramı siz değil onun ailesi ve saygı duyulması ve her şeyi hoş görülmesi gereken onlar. Sizin emeğinizin onlara gitmesinde de sıkıntı yok, yeterki onun ailesi rahat olsun. Aslında burada konudaki bir çok atladığı birşey daha var ki kayınvalideniz size iftira atan, yalan söyleyen bir kişide aynı zamanda, böyle kadınla içli dışlı olunan bir evlilik huzur getirmez. Nişanlınız sizle aile olmak istemiyor, onun ailesine dahil olun ve o ailedeki kendi maddi manevi sorumluluklarını sizde üstlenin , kendiside rahat etsin istiyor. Bunları kabul ediyorsanız devam edin ama böyle bir hayat istemiyorum diyorsanız yapacağınız şey belli.
Ayrıca bir de kayınbiraderinizin nişanlısının nişanlınıza olan yaklaşımı konusundaki iddialarınız gerçekse ve nişanlınız bunu bile sizden hazmetmenizi ve gelip gitmenizi bekliyor ve kendiside samimi olmaya ve görüşmeye devam ediyorsa o adamdan koca falan olmaz zaten.

👏👏👏👏👏👏

Yok benim özel sağlık sigortam var mesela özelde doğum yapsam, eltim de özelde doğursun diye benim çocuğumdan kısar ona yettirir öyle bi durumda. İki çocuğunu birbirinden kıskanıyor, ben ikinize de aynıyım deyip birini ötekine yettirme çabası var. Ama siz eşek misiniz çalışıyorsunuz, onlar yatıyor diyen yok..

yani eltinizin doğum masraflarini esinizden mi beklerler? Peki esiniz bana ne onun doğumundan demez mi cikartip verir mi para? Eger verir diyorsaniz simdiden bitirin. bunu kimse istemez.

Kayınvaliden senden özür dilemez, ne diyecek ? sana değil ona yaptığım için senden özür dilerim demesini mi bekliyorsun ? muhtemelen büyük oğlu sorunlu, evlenince düzelir diye umuyor. Kız vazgeçer diye de her istediğini yapıyor. Ona yaptığı her şeyi sen de bekliyorsun, adaletli bir insan olsa yapardı zaten, yapmadığına göre sen de ona göre tavrını al. Canım cicim olmak zorunda değilsin, mesafeni koru, nasıl o sana ilgili davranmak zorunda değilse sen de ona ilgili olmak zorunda değilsin. Eltin için düğünüme gelmesin beklentisine girme, elti gelmezse abi de gelmez, huzursuzluk çıkar. Kendi güzel gününü zehir etme, bırak kim nasıl istiyorsa öyle davransın, sen de ona göre hareket edersin.
Hayır aileme gelip bunları anlatması ayıp. Yalanla aramızı bozması ayıp. Yapmasını beklemiyorum nezaket bekliyorum. Gözüme sokup kötülük yapmamasını bekliyorum. Nişanlım tavır almamı istemiyor..

Biz nişan tarihini 1 ay önce belirledik, pandemi vs ertelendi sonra netleşti. Çok önceden ertesi günü için annem davet etti ve geleceğini söyledi. Ancak kv bu davet eşine, oğluna hiç söylemeyip bir anda o güne 4 gün kala tepeden inme nişan planlamış oğluna. Ben ve nişanlım da mecburen oraya gittik evde misafirleri bırakıp. Önceden gelmeyeceğiz diye haber verebilirdi. Gecenin yorgunluğu çıkmamış kimseden ertesi güne tepmek hiç hoş değil. Sonradan da benim haberim yoktu çok şaşırdım ertesi gün olunca dedi, halbuki kendi aramış kızın ailesini.

bunları tahmin ettim de bana nişanın ertesi gün bize gelmeleri gerekiyordu ilginç geldi

yani nişan takılır ve oğlan ailesi gider

evde misafir varsa o kız tarafının misafiridir

kv abiyi önce evlendirelim moduna girmiş olabilir malum büyük ya

onlar yaşanmış bitmiş zaten de gelecek günlerde mesafenizi korumaya çalışın, çok muhatap olmayın, yüz göz olmayın

Allah aşkına örnek anlatın bana. Ailem sen biriciksin modunda, ben nişanlımı seviyorum ama gözüme sokulanlardan tükendim. 20 kilo verdim, 4 aydır terapi alıyorum.. Barışma sonrası daha ılımlı konuşup anlaşıyoruz ama annem hatalı ama bi şey yapamam dedikçe ben deliriyorum. Ayrıldık daha ne diye..

Asıl terapi alması gereken siz değilsiniz bence karşı taraf. Nişanınız dengeyi sağlamayı öğrenmeli. Sizi hiçbir zaman istemediğiniz bir durumla karşı karşıya bırakmamalı. Değer vereceği kişi abisi ile nişanlısı değil de sizin olduğunuzu idrak etmeli.

Ben bu kısımdayım, baştan yalan vaadler vermiyor ve gerçekçi olarak babam gider şayet yoksa çok mecbursam kayıtsız kalamam diyor. Ama ben o kadar kırgınım ki su bile vermek istemiyorum. Benimki de aşırı şu an.
Haklısınız ama bu su bile vermek istemiyorum noktası maalesef ilişkinize çok büyük zarar verir. Devam etmek niyetindeyseniz eğer şunları bir deneyin

Siz "ben aileni ancak bayram seyran hastalık durumlarında görürüm" demişsiniz, o haftada bir eklemiş, devam edecekseniz bunu hiç değilse bebek olana kadar 15günde bir şeklinde değiştirmeye çalışın, sonrasında bebeği haftada bir götürmek makul çünkü.

Maddi yardım konusunu da şu şekilde bağlamayı deneyin. Bizim de geleceğe yatırım yapmamız gerektiğine göre abine destek vermek zorunluluğu doğarsa bunu yalnızca bir defa yaparım asla ikincisini yapmam, her babam yetemediğinde yardım ederiz diyeceksen birikimlerinizi seninle ayrı yaparız, sen kendi birikiminden yardım edersin benimkine dokunamazsın diyebilirsiniz.

Bu koşulları kabul ederse umudunuz olabilir.

Şimdi size başka şeyler anlatayım
Evlilik mezara kadar diye başlanan bir yolculuk, bu yolculukta kök aileye de çekirdek aileye de sonsuza kadar kin tutmak, geçmişi ısıtıp ısıtıp masaya koymak olmaz. Bir yerde bağışlamak gerekir. Kendi adıma eşimin ailesi de kendi ailem de bize maddi manevi pek çok zarar verdi evlendiğimizden beri, faydasızdılar bile demiyorum bakın zarar verdiler. Özellikle maddi olanların Bir ikisini görmezden geldik ama 3.Ye izin vermedik. Ve bunu kin tutma birbirimizi rencide etme aracı olarak görmedik. Sonuç olarak o bireylerin hiçbiri bizim kuklamız değildi davranışlarını kontrol edemiyorduk. Sonsuza kadar kin tutarak birbirimizi mutsuz etmek de istemiyorduk. Çünkü bu kişiler ne atılıyor ne satılıyor. Patavatsızlıklarının (eski defterleri açmadan) cevaplarını yapıştırıp yolumuza küsmeden devam etmeye alıştık ve çok faydasını görüyoruz. Bunu yapabilecekseniz devam edin, yapamayacaksanız sonlandırın ilişkinizi.

Nişanlımı değil seninkini yakışıklı buluyorum demek mesela. Aralarında on küsür yaş varken ismiyle hitap etmek. Bizim nişanımızın ertesi günü annesi yanında bizi tebrik ederken surat asıp bir hayırlı olsun dememek gibi.. O ses tonu ve tavır ilaveten hissedilir bi şey. Evet bu arada nişanlımla abisi gerçekten tip olarak çok farklı ve gerçekten benimki gayet iyi. 😃
Öbür kıza acıdım resmen. Acaba ailesi zorla mı evlendiriyo

Anlamıyorum bu mevzuları neden ailesi yapsın ki ? Biz eşimle gittik eşya seçtik kimse yoktu. Ben eşimle gittim nişan kıyafetimi aldım. Rahat rahat olsun diye alışverişi sonra yaptık. Gelinliğimi birlikte aldık. Kınalığımıda. Eksiklerimide eşim aldı. Gelin tacım çorabım. Hep birlikteydik aile ne alaka ? Yetişkiniz biz yani nişanlınızın parasının olması gerekiyordu evlenicekseniz
Mesele para değildi, uzun yazdım ama detaylı. Vaktiniz olursa yorumlara göz atmanızı rica edeceğim.

Çok çok haklısınız.. Maalesef ailemin ona güveni kırıldı. Çünkü annesi anneme onun yanında bana nasıl haksızlık ettğini anlatıp nişanlım tavır göstermeyince ezdirdiğini düşündü. Her ne kadar yalnızken tavır gösterse de annesinin tavrı değişmeyince sonradan gösterdiğine de inanmadı. Birkaç defa da benim yalanımı yakaladı ailem. Mecburdum aileler birbirine girmesin diye bi şeyleri kendim alıp onların aldığını söyledim, o esnada nişanlımın işi yoktu çünkü ondan da isteyemezdim. Ben de aynı anlayışı ondan bekliyorum. Hiç konuşulmayan bi şey o da şu ki bu süreci ben de böyle hayal etmemiştim, kim telafi edecek bunları. Ben anlayış beklediğimde onu savunurken ya da en çok bana yüklenirken buluyorum. Çünkü sen bana tavır yaptın diyor. Annene mi yapsaydım dediğimde olmaz diyor. E ben kime söyleyecektim ki bunları.. Çok yorgunum, çok kırgınım. Şu an çok daha sakin konuşuyoruz, ayrılık ders oldu modundayız. Evet oldu da bayadır anlaşmadan konuşuyorduk. Ama bana sen keşke büyütmeseydin yapmadı deyip geçseydin sen suçlusun deyince görmedin mi yaptıklarımı bana şunu yaptılar nasıl tek suçlu sensin derken tekrar konulara giriyoruz. Annesi beni suçladığı ve kendisi onu suçlayamadığı için koşulsuz affetmemi bekliyor. İyi de kırgınım. Kızgın olmaman gerek diyor. Ben anlamıyorum burayı. Ona ben destek peki bana kim?
Nişanlınız sezarın hakkı sezara diyemeyecek anladığım kadarıyla, bunda çok büyük bir sıkıntı

Allah belamı versin özetim bu. Tabii ki öyle dese takılmazdım. Bunu istedim ya!!!
Ama işte nişanlınız bunları yapıp sizle aile olacak bir adam değil. Zira ona göre aile, kendi ailesi siz ve ailenizde onun ailesinin her türlü saygısızlığını ve densizliğini yerine göre iftirasını çekmek zorunda olan insanlarsınız. Zaten nişanlınızda azıcık empati ve koca olacak kumaş olsa sizin ailenize karşı büyük bir mahçubiyet duyar ve kendi ailesi sise tek çöp yardım etmez ve kardeşine yaptıklarını böbürlene böbürlene anlatırken, sizin ailenizinde tek kuruş yardımını kabul etmezdi, size laf gelmesin diye ve çok mahçup olurdu.
Ayrıca herkes ailesini sever ama herkes aslında anne babasının ne mal olduğunu bilir, size iftira atan annesini , benim annem yapmaz savları ile sizi yalancı olmakla suçlayan ve annesinin yalanı ortaya çıkınca da size mahçup olup telefi etmeye çalışmak yerine, o benim annem sen sus ve o ne yaparsa yapsın sen gelinlik yap, onlar bana tek kuruş yardım etmesede onlar isterse ben onlara yardım ederim diyen adamla evlilik değil çok mantıklı bir davranış değil.

Burda durum hep tek taraflı kimse de demiyor ki kaç yaşında adam adam olsun.
Tamam sorun ortada biz napabiliriz. Ne gibi çözüm istiyorsun bizden. Haksızlık var ortada belli. Gelip dövelim mi yani. Daha açık konuşayım. Ya ayrilcaksin. Yada evlenceksin. Ama bu durum degismicek. Eşin seni savunmayacak. Abisinin arkasını toplayacak. Annesi torunlar olunca onunkine bakicak . Sen diceksin ki benim ki torun değil mi. Napalim yani. Durum ortada. Nişanlına rest cek o zaman abinle mesafeni korumazsan bu iş olmaz diye. Evlilik içi zaten yeterince sorunlar oluo bide başka ailelerin sorunlarini cozemezsiniz. Kendini gecindiremeyecek kişiler de evlenmesin bı zahmet

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X