Nişanlımın ailesinin ilgisizliği. Fikrinize ihtiyacım var

maalesef büyük bir bölümü ödendi.

Düğün istemiyorsanız yapmanız da hata .
Erkeğe / erkek tarafına ne kadar yüz verirseniz astarını istiyorlar .
Evlenen sizsiniz , sizin istekleriniz önemli . İstemediğiniz şeyde hayır demeyi bilmelisiniz .
Düğün olsa da olur , farketmez diye düşünüyorsanız , ama maddi kısmı düşündürüyorsa , direk erkek ailesine “ben düğün istemiyorum , siz istediğiniz için benim için çok da fark etmiyor o yüzden kabul ediyorum ama düğün masrafına ne ben ne oğlunuz karışmaz onun masrafı size ait olur , zaten herşeyi biz yapıyoruz , bir de onun borcuyla uğraşmak istemiyorum” deseydiniz .. Belki biraz utanırlardı , hiç olmazsa onu karşılarlardı

bu kadar ilgisiz olup da düğünde altınları kendileri Almışlar gibi takmalarını istemiyorum. Mobilya olarak sadece bir yemek odası alınacak. Altınlar çok daha fazla tutuyor.
bu durumda bana mobilyayı almak daha mantıklı geliyor.Nişanda takılan iki bilezik yeter. Onların Takacağı bileziği ödemek istemiyorum.

Bence mobilyaya para ödemektense altınlara ödemek daha mantıklı . O altınlar sade ve sadece size ait olacak .
Evi çok eşyaya boğmaya gerek yok , çocuk olunca insan çoğunu elden çıkarmak istiyor , sadeleşmek azaltmak rahatlamak istiyor . Bu sebeple en baştan az eşya almak daha mantıklı .. Bir arkadaşım yemek odasını 1 yıl sonra falan almıştı . Ev tebriğine gittiğimizde yer sofrası kurmuştu . Eşya alıp borcuyla boğulmaktansa , bu şekli tercih ederim

annem arayacaktı bugün ama ben istemedim aramasını. Çünkü nişanın üzerinden 2 ay geçmesine rağmen annesinde benim annemin numarası bile yoktu. Annemi babamı hiç aramadılar. Gerçekten bir bana mı garip geliyor bilmiyorum ama insan oğlunun evleneceği kızın ailesiyle iletişim kurmaz mı? Numarasını almaz mı? Bi gün çok bunalmıştım annesini arayıp her şeyi söyledim. Bir ailem olduğunu hatırlattım. Sonra nişanlımdan annemin numarasını almış annemi aramaya başladı. Şimdi sık sık arıyor hal hatır soruyor. Oysaki demek istediğim bu değildi ama işine geldiği gibi davranıyor. Bir keresinde yengem konuyu açmıştı kurutma makinası istiyor biz de destek olalım diye onu alalım diyoruz siz ne yaptınız beyaz eşya falan bakıldı mi demişti annesine. Annesi de olur olur hepsi alınır yeter ki sağlık olsun demişti. Bir kere de babam ben evlenirken kalın bilezikler zincirler taktı ama hasta olduktan sonra (kanser tedavisi gördü) hiç önemi olmadığını anladım hepsi boşmuş demişti.

Şu son cümle çok şeytanca 🤯

Herkes maddi açıdan değerlendirmiş tek sorun bu değil arkadaşlar. Bir şekilde o yola girdik kendi başımızın çaresine bakmaya çalışıyoruz. Ama ailesinin bir kere bile ailemle bunları konuşmaması normal mi? Bu konuda nasıl bir yol izleyeceğim onu öğrenmek istiyorum ben. Bu daha üzücü şu an.
Merhabalar. Günlerdir içim içimi yiyor. Sonunda sizlere içimi dökmek için üye oldum.

Biraz detaylı anlatıcam umarım sıkılmazsınız bana bir yol gösterirsiniz. Ama lütfen kırıcı olmayın hatalı olduğumun farkındayım. Bundan sonra ne yapabilirim ona odaklanmak istiyorum artık.

31 yaşındayım. 9 ay önce nişanlandım. Nişanlım da ben de özel sektörde çalışıyoruz ama çok iyi maaşlar almıyoruz. İkimizin toplam kazancı 5-6 bin civarı oluyor. Nişan öncesi kendisi uzun bi süre işsiz kaldı nişana çok yakın bi zamanda iş buldu. Bulduğu iş 6 ay sözleşmeliydi, kadroya geçme ihtimali vardı ama kimseyi kadroya almadılar. Süre dolunca işten çıktı ve yeni iş bulana kadar yine 1-2 ay işsiz kaldı. Haliyle kenarda bir birikimi falan yok. Daha da kötüsü bedelli askerlik için bir yakınından borç almış henüz onu bile ödememiş.

Ben bunları bile bile hiç mantıklı düşünemeden her şeyi hallederiz sandım. Açıkçası ailesinin bu kadar ilgisiz olacağını tahmin etmedim. Benim ailem de onun ailesi de destek olursa çok borcumuz olmaz diye düşündüm. O dönemde kendisi yeni işe girdiği için nişan alışverişi bile istemedim, bohça istemedim. Boşa masraf olmasın dedim. Gereksiz buluyorum zaten. Annesine de demiştim boşuna masraf olmasın alışverişe gerek yok diye. Ama bazı şeylerin de aileler arasında karşılıklı konuşulması gerekirdi. Hiç öyle bir konuşma olmadı. Yani sizde nasıl olur ne alınır ne yapılır falan hiç sormadılar. Zaten ailem bir şey istemezdi altın falan konuşmaktan bahsetmiyorum. Eşya anlamında ne alırız ne yaparız hiç sorulmadı. Düğüne 2 ay kaldı kendi başımıza bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Ama nişanlım işe yeni girdiği için şu an asgari ücret alıyor. Ancak beyaz eşyaları halledebildi. Nişanda da 2 bilezik takmıştı kredi kartıyla alarak. Alma demiştim bizde öyle nişanda şu takılır bu takılır diye bir şey yok zaten. Alayım da düğüne kadar Ödenmiş olur işime gelir demişti.

Yani sonuç olarak iki farklı sorunum var aslında. Birincisi ailesinin bize maddi anlamda hiç destek olmaması. İkincisi ise hiçbir şekilde ailemle bunları konuşmaya gelmemeleri. Birkaç defa onlar bizi davet etti gittik. Sonra biz de onları davet ettik geldiler. Ama hiçbir şekilde düğüne dair tek kelime konuşulmadı. Babası zaten inanılmaz suratsız ve soğuk bir adam. Hep babam sohbet konusu açtı öyle ilerledi. Ve babamın numarasını bile almadı. 9 aydır bir kere bile aramadı. Babam kendisinden büyük yaşça. Annesi beni de annemi de arada arıyor hal hatır soruyor ama o da düğünle ilgili eşyalarla ilgili tek kelime etmiyor.

Beni istemediklerini düşünüyorum. Nişanlımla da açıkça konuştum. Öyle bir şey ben hiç hissetmedim diyor. Annesi de bana ve aileme çok yakın davranıyor. İşin içinden çıkamadım. Nişanlım altınları da kendisi alacaktı 5 bilezik set ve saat alacağım demişti. Şimdi düşünüyorum da onları düğünde annesi babası kendisi almış gibi takacak ama düğünden sonra ben borç ödemeye devam edeceğim. Diyorum ki hiç altın falan almasın nişanlım. 2 tane aldığı yeter en azından borç ödemem. Aileme karşı da kendimi kötü hissediyorum. Onlar düğünden sonra borç ödemeyeyim diye ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Biz de orta halli insanlarız ama babam istiyor ki düğünden sonra sıkıntı çekmeyeyim taksit ödemeyeyim diye yatak odasını falan alacaktı. Her şeyden çok insan yerine koyup da nasıl olacak ne yapılacak diye sormadıkları için üzülüyorlar. Sanki kızımızı zorla vermişiz gibi davranıyorlar diyorlar. Onlar üzülüyor olmasa ben takmayacağım ama şu an nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilemiyorum. Lütfen bana fikir verir misiniz? Okuduğunuz için teşekkürler.
Babasının durumu yoktur.su yok zamanda niye evlilik cıkarttın diye bahane üretim suratını asıp oturuyordur yardım etmemek için.erkekler öyledir yardım edemem durumum kötü demez ama ne gerek var suan evlenmenin acelesi ne diye bahane üretirler.Aileden yardım bekleme sen.takı alcaksada eşin sende o takılar kalacak ister dügünden snra satar borcunu kapatırsın ister saklar borcunu ödersin yatırım olarak kalır ev alırsın araba alırsn.altına verilen para boşa degil yatırımdır.kimse borcsuz düğün yapmıyor ama Allah yardım ediyor.biz evlendigimizde altınn gramı 280 di bi senede 390 oldu.iyiki diyoruz zar zor bi şekilde ödemişiz.ev almak için elimizde yatırımımz olmş oldu.eşya konusundada sana yardımcı olablrm eger istersen gereksiz okdr çok şey varki.almadıgına evlendikten snra şükrediyorsun

Sorun tam olarak bunlar işte. İletişim kurmuyor olmaları. Borç ödeyerek alacağımız altın ve yapacağımız düğünü kendileri yapmış gibi görünecek olmaları. Üstelik de gelinlik bekliyorlar. Kadın daha nişan olur olmaz bana neden anne demiyor diyip durdu.

Nereliler?

Bir de nişanlınız bunu size ne diyerek , ne şekilde sordu ? İfadeleri çok önemli . Anneci olup olmadığını ele verir ki anneciyse bu kadar da sıkıntı varken kaçıp kurtulun direk

yanlış anlamışsınız. Babası yurt dışından emekli değil. Yurt dışında çeşitli ülkelerde şantiyelerde çalışarak Türkiye’de primini ödemiş Yani buradan emekli. Babamla aşağı yukarı aynı şartlardalar.
Bir arkadaşa daha yazmıştım ama görmediniz sanırım. Babamdan ben hiçbir şey istemedim. Hatta bu kadar borcumuz olacağını karşı tarafın bir şey yapmadığını bile söylemedim. O sadece üzerine düşeni yapmak için Kendisi böyle destek olmak istemiş. Düğün yaklaşınca baktım ki karşı tarafın sesi çıkmıyor. Ben de babamın benim için çektiği parayı götürüp kendisinin taksitlerini ödedim. Böylece babam yüksek taksitler öderken, krediye daha az para Ödemiş olacak. Yani benim için çektiği parayı kabul etmedim. Karşı taraf keyfine bakarken babama borç ödetmeyeceğim elbette. Ailem olayın maddi boyutunu bilmiyor, insan yerine koyup fikir alışverişi yapılmamandan rahatsız.

Bence ailenize anlatın gerçeği bilsin
Erkek ailesini korur gibi olmanız , onların eksiğini açığını kapatmanız size hiç bir fayda sağlamaz ..
Hem aileniz belki bir çift laf eder karşı tarafa

L Lavyer2012 nin söylediği gibi söyleyin bakalım birşey değişecek mi

Ama şu söylediğiniz fikir mantıklı geldi. Yani annesini arayıp altını kendimiz alacağız diyorlar falan diyebilir. Bence altın almayıp eşyalarını alıp ödesinler diyebilir. Bakalım kv o zaman ne tepki verecek

“Bence” geçen bir cümle kurmasın .
Direk sert konuşsun , madem güzellikten anlamıyorlar . Onların anladığı dilden konuşmak lazım .
Annen ya da hatta baban babasını arayıp altını kendimiz alacağız diyorlar , nerede görülmüş gelinin düğün altınını kendisinin aldığı , böyle saçmalık olamaz , bir kızımızı zorla vermiyoruz desin .

anneme anlattım dün. O da nişanlından eminsen çalışır öderiz diyorsan karşı tarafı dert etme dedi. Biz kendi üzerimize düşeni yapmak istiyoruz. Onlar yapmıyorsa da kendi insanlıkları dedi. salak yerine koyuluyor olmak dışında maddi hiçbir şeyi dert etmiyoruz şu an. Sadece biliyoruz ki gelenek göreneklerine göre yaşıyorlar. Altın eşya falan hepsine düşkünler. Yeni geline hediyeler vs almak adetleri. Bana bir iğne bile almıyorlar çünkü geleneklerini bilmediğimizi sanıyorlar. Üzücü olan bu. Bilmiyoruz Sanıp salağa yatmaları.

Siz de o zaman onların geleneklerini bildiğinizi ifade edin . Anneniz benim Karslı tanıdığım var şöyle adetleri var , düğün zamanı şunları yaptılar , düğünde bunlar oldu diye anlatsın . Siz adetleri uygulamayangillerden misiniz desin . Yılda 2 kez bayramda görüşen gelenekçilerden değilsiniz yani desin .
Tepkilerini ölçün , gözlem yapın .

Maalesef bu böyle gider ..düzelmez.evlendıkten sonra sana karşı tavırları da degısmeyecek.cocuk olunca da daha da artacak.sen de alısacaksın..
Sehırdısında oturuyorlardı.ılk defa gidicez.bayat yemekleri ve kapuska gibi birseydi nımeti kotulemıyorum ..standart yemekler vardır yani..hatta kp utandı ne bu yemekler dedi.ben mesele etmedım onun görgüsü bu kadar dedım..o gün bugün kv hep aynı sorunları onun yuzunden çıkıyor ve artıyor..

Siz ar ettikçe onlar ne iyi ınsanlar demiyecek.eşimin birikmişiyle herseyını yaptı ustune dugunden sonra bizden para aldılar..ve ıhtıyacları da yokken ..
Dıger oglu evlendi. A dan Z ye düzdüler.ustune yemek daveti de verdiler ..neden peki talep ediyorlar..ve hala da talep ederler .
Biz hala talep etmeyız.ama deger olarak bir farkın yok..onlardan deger görmeme gerekte yok da neyse ...ramazan günü ..eski anılarım depreşti.kendı yaşıyorum gibi geldı ..
Siz Boyle yaşamazsınız inş

Nereliler?

Bir de nişanlınız bunu size ne diyerek , ne şekilde sordu ? İfadeleri çok önemli . Anneci olup olmadığını ele verir ki anneciyse bu kadar da sıkıntı varken kaçıp kurtulun direk

Karslılar.

İlk zamanlar annesiyle ilgili şey diyordu anne desen sevinir, arasan mutlu olur falan. Sonra ben bazı şeylerin tuhaf olduğunu, ailesinin bana karşı normal olmadığını ifade edince o da gördü sanırım.

Evlerimiz 15 dakikalık mesafede. 9 aydır nişanlıyız. Sadece bir kere ailemle yemeğe, bir kere yine ailemle çay içmeye gittim. Bir de 15 dakikalığına uğradım mecburiyetten o da. Annesi her gün çağırdı ama gitmedim. Çünkü babasının tavrı beni çok üzüyordu. Kendimi istenmiyor gibi hatta rahatsızlık veriyor gibi hissedecektim ve üzülecektim. Nişanlım da hep dedi ki nasıl mutlu hissedeceksen öyle yap. Sana ailemle ilgili hiçbir şey diyemiyorum. Demedi de gerçekten. Evlendikten sonra da görüşmek istediğin kadar görüş eve davet etmek istersen et istemiyorsan zorlayamam çünkü haklısın dedi.

Bilmiyorum evlendikten sonra değişir mi ama şimdilik durum bu. Kendisi de üzülüyor ailesinin bu yaptıklarına. Anormal davrandıklarının farkında en azından. Neden böyle yaptıklarını hiç bilmiyorum ama bu da bana ders olsun dedi en son konuşmamızda.

Kötülük olmadan da açık konusabılır..anne ve babana düşüyor.sen o kadar karışma bence..tavrın da net olsun..şu an ona karsı aşkından onemlı olmadığını dusunuyorsun ama eşin tavırları değişince sen de sınır oldugunla kalacaksın..tavır yapacaksın eşinizle aranız limoni olucak

Siz ar ettikçe onlar ne iyi ınsanlar demiyecek.eşimin birikmişiyle herseyını yaptı ustune dugunden sonra bizden para aldılar..ve ıhtıyacları da yokken ..
Dıger oglu evlendi. A dan Z ye düzdüler.ustune yemek daveti de verdiler ..neden peki talep ediyorlar..ve hala da talep ederler .
Biz hala talep etmeyız.ama deger olarak bir farkın yok..onlardan deger görmeme gerekte yok da neyse ...ramazan günü ..eski anılarım depreşti.kendı yaşıyorum gibi geldı ..
Siz Boyle yaşamazsınız inş

ben de.öyle düşünüyorum. 2 oğulları daha var. Nişanlıma da dedim. Diğer kardeşlerin evlenecekleri zaman ikimiz de göreceğiz nasıl davrandıklarını. Gelinin ailesiyle nasıl iletişim kurduklarını. İşte o zaman daha çok üzüleceğiz. Belki ben dayanamayıp kendimi geri çekeceğim. İşte o zamanda kıskandı diyecekler.

Karslılar.

İlk zamanlar annesiyle ilgili şey diyordu anne desen sevinir, arasan mutlu olur falan. Sonra ben bazı şeylerin tuhaf olduğunu, ailesinin bana karşı normal olmadığını ifade edince o da gördü sanırım.

Evlerimiz 15 dakikalık mesafede. 9 aydır nişanlıyız. Sadece bir kere ailemle yemeğe, bir kere yine ailemle çay içmeye gittim. Bir de 15 dakikalığına uğradım mecburiyetten o da. Annesi her gün çağırdı ama gitmedim. Çünkü babasının tavrı beni çok üzüyordu. Kendimi istenmiyor gibi hatta rahatsızlık veriyor gibi hissedecektim ve üzülecektim. Nişanlım da hep dedi ki nasıl mutlu hissedeceksen öyle yap. Sana ailemle ilgili hiçbir şey diyemiyorum. Demedi de gerçekten. Evlendikten sonra da görüşmek istediğin kadar görüş eve davet etmek istersen et istemiyorsan zorlayamam çünkü haklısın dedi.

Bilmiyorum evlendikten sonra değişir mi ama şimdilik durum bu. Kendisi de üzülüyor ailesinin bu yaptıklarına. Anormal davrandıklarının farkında en azından. Neden böyle yaptıklarını hiç bilmiyorum ama bu da bana ders olsun dedi en son konuşmamızda.
Sizin tanısma hıkayenız nasıl oldu..

Kötülük olmadan da açık konusabılır..anne ve babana düşüyor.sen o kadar karışma bence..tavrın da net olsun..şu an ona karsı aşkından onemlı olmadığını dusunuyorsun ama eşin tavırları değişince sen de sınır oldugunla kalacaksın..tavır yapacaksın eşinizle aranız limoni olucak

Ben annemle babamın konuşmasına karşı değilim ama babam da iletişim kurmak istemiyor artık. İnsalıkları bu kadarmış benim söyleyecek bir şeyim yok dedi. Annem de konuşup konuşmamak arasında kararsız. Maddiyat düşünüyor gibi olmak istemiyorum sadece salak yerine koyduklarını yüzlerine vurmak istiyorum diyor.

Sizin tanısma hıkayenız nasıl oldu..

aynı liseden mezunuz. Ortak arkadaşlarımız vardı. Okul döneminde iletişimimiz yoktu ama sonra bir iftarda karşılaştık. O günden sonra sosyal hesabımdan ekledi konuşmaya başladık.

1 yıl kadar görüştük ama bu süreçte ayrılıp barışma ve askere gitme durumları oldu. Sonra benim sağlık sorunum oldu ailesiyle tanışmadım. Biraz çekingen davrandım keşke en başından gidip tanışsaydım. Sonra artık bir şeyler ciddileşsin aileler tanışsın dedik. 1 hafta öncesinde gittim ailesiyle tanıştım. Sonra onlar bize geldiler aileler tanıştı. Nişanlım 1 hafta sonra nişan yapmak istedi ben birkaç ay sonraya bırakalım dedim. Abimler yurt dışında yaşıyor 5 ay sonra yeniden geleceklerdi o zaman nişan olur diye düşündüm. O da aileler tanıştıktan sonra adı konmadan 5 ay uzun bir süre diye ısrar etti. Düşününce bana da mantıklı geldi. Ama hiç düşünmemişim meğer.

Söz nişan evimde aile arası oldu. Babası orda da demiş şimdi neden acele ettiğinizi anladım abisi gidecek diye miydi falan. Acele etmek nişanda kız tarafına kullanılacak bir ifade mi. Hep yüzü asıktı hiç konuşmadı ne tanışmada ne nişanda ne de daha sonra. Nişanlıma da bedelli askerlik için aldığın borcu ödemeden düğün yapmayın demiş. Onun dışında hiçbir yorumu katkısı bi Güler yüzü yok.

Eğer ki aileler çocuklarını okutup meslek sahibi yapmışlarsa bence hiç bişeye karışmak zorunda değiller. Ha gönüllerinden kopar yaparlar orası ayrı ama beklentiye girilmemesi lazım. Ama sizin durumunuz farklı.
1.si 30 yaşını bitirmiş insanların bi şekilde kenara para koymaları lazımdı.ailelerin durumu olmasa da evlenecek kişilerin bunu hesaplaması sorumluluklarını alması lazım.
2.si de eğer kazancımız çok azdı çok bişey koyamadık,ailelerin durumu da iyi değil diyorsanız; Eşyalarınızı almaları,düğün değil nikahla evlenmeniz lazım. Altın derdine de düşmeyin bence.
Konumuzda sizi tek haklı bulduğum nokta ailelerin bişeyleri konuşmakta şeffaf olmayışı ve düğün isteyip borcunu size ödetmeleri.

aynı liseden mezunuz. Ortak arkadaşlarımız vardı. Okul döneminde iletişimimiz yoktu ama sonra bir iftarda karşılaştık. O günden sonra sosyal hesabımdan ekledi konuşmaya başladık.

1 yıl kadar görüştük ama bu süreçte ayrılıp barışma ve askere gitme durumları oldu. Sonra benim sağlık sorunum oldu ailesiyle tanışmadım. Biraz çekingen davrandım keşke en başından gidip tanışsaydım. Sonra artık bir şeyler ciddileşsin aileler tanışsın dedik. 1 hafta öncesinde gittim ailesiyle tanıştım. Sonra onlar bize geldiler aileler tanıştı. Nişanlım 1 hafta sonra nişan yapmak istedi ben birkaç ay sonraya bırakalım dedim. Abimler yurt dışında yaşıyor 5 ay sonra yeniden geleceklerdi o zaman nişan olur diye düşündüm. O da aileler tanıştıktan sonra adı konmadan 5 ay uzun bir süre diye ısrar etti. Düşününce bana da mantıklı geldi. Ama hiç düşünmemişim meğer.

Söz nişan evimde aile arası oldu. Babası orda da demiş şimdi neden acele ettiğinizi anladım abisi gidecek diye miydi falan. Acele etmek nişanda kız tarafına kullanılacak bir ifade mi. Hep yüzü asıktı hiç konuşmadı ne tanışmada ne nişanda ne de daha sonra. Nişanlıma da bedelli askerlik için aldığın borcu ödemeden düğün yapmayın demiş. Onun dışında hiçbir yorumu katkısı bi Güler yüzü yok.

Ee siz en baştan ipleri vermişsiniz
Nişan onların istediği tarihte
Düğün onların istediği şekilde
Ohoooo
Kafanızı duvarlara çok vurursunuz bu gidişle
İyi gözlem yapın iyi karar verin

X