O Gün İçin Bir Şemsiye / Wilhelm Genazino

seaBahAR

Nosce Te İpsum
Pro Üye
13 Nisan 2007
15.555
36.069
20221205_130709.jpg

Konu:
Yaşamını yeni çıkan ayakkabı modellerini deneyerek ve haklarında ayrıntılı raporlar yazarak kazanan roman kahramanımız kırk altı yaşında ve yalnız yaşayan bir adamdır. Mesleği gereği gününün büyük bir kısmını sokaklarda geçirir. Bir yandan ayağındaki ayakkabıların rahat olup olmadığını denetlerken bir yandan da yürüyüş esnasında karşına çıkan insanların, objelerin ve olayların akışına kapılır. Çok sıradan olsa da gördüğü her şey onda bir izlenimin, bir felsefe oluşturmanın kapılarını aralar. Varoluşu ve yaşamı sokaklarda sorgular. Sıradan bir adamın sıradan yaşamına dair altı çizilecek onlarca sözcükle dolu bir kitap.

Daha önce de aynı yazarın Mutluluk Zamanlarında Mutsuzluk adlı romanını paylaşmıştım. İlk defa tanıştığım bir yazarın kitabının iyi olması bir tesadüf olabilir, diye düşünmüştüm. Bu nedenle de O gün İçin Bir Şemsiye romanını da aldım. Onu da okuduktan sonra anlıyorum ki Genazino’nun başarısı tesadüf değil. Satışta olan dört kitabı var ve şu anda hepsi benim evimde.

Alıntılar:

“Tahta bir banka oturuyor ve yanımdaki çalılığa bakıyorum. Çok hoşuma gidiyor, çünkü kendisinden başka bir şey ifade etmiyor. Ben de bu çalılık gibi olmak istiyorum. O her gün burada, yok olmayarak direniyor; yakınmıyor, konuşmuyor, hiçbir şeye ihtiyaç duymuyor, aşılmaz bir şey işte.”
“Tevazuyla tiksintinin sürekli çarpışmasından meydana geliyor kibrim. İkisi de eşit ölçüde güçlü.
Bir taraftan şöyle uyarıyor beni tevazu: Türdeşlerinin en salak hikayelerini dinlemelisin.
Aynı anda şöyle iğneliyor beni tiksinti: Şimdi kaçmadığın takdirde türdeşlerinin ifrazatında batıp gideceksin!
Asıl pislik, çarpışmaların asla bir sonuca varmamasında.
Sadece yineleniyorlar.”

Yazar Hakkında:
indir.jpg

Wilhelm Genazino 1943, Mannheim doğumlu. Almanca felsefe ve sosyoloji okudu. Gazetecilik yaptı, radyo oyunları, tiyatro ve romanlar yazdı. 2001 yılında O gün İçin Bir Şemsiye romanı ile Almanya’nın en prestijli edebiyat ödülü Georg Büchner Preis’i kazandı.

Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk, Aşk Aptallığı, Elden Düşme Dünya ülkemizde yayımlanmış diğer eserleridir.

Künye:
Kitabın Adı: O Gün İçin Bir Şemsiye
Yazar: Wilhelm Genazino (1943 -2018)
Çeviri: Çağlar Tanyeri
Tür: Roman
Sayfa: 144
Yayımcı: Jaguar Yayınları

Not:
Beni, bütün kitaplarını alacak kadar çok sevdiğim bu yazarla tanıştıran Deniz Yüce Başarır’a da bu vesile ile teşekkürü borç bilirim:

X