DOPPLER / Erlend LOE

seaBahAR

Nosce Te İpsum
Pro Üye
13 Nisan 2007
15.557
36.061


20220720_141148.jpg


Konu:
Roman kahramanımız Andreas Doppler; işinde başarılı bir adam ve iyi bir aile babası. Bir gün ormanda dolaşırken bisikletten düşer. Canı yanar, kıpırdayamaz. Otların arasında uzanıp, acılarının dinmesini beklerken çok uzun zamandır yaşayamadığı sessizlikle çevrili olduğunu fark eder. Yüzünde güneşi hissederek uzanarak onu çevreleyen sessizliğin verdiği huzura teslim olur. Binbir türlü duygudan, düşünceden, görev ve plandan oluşan rutin karmaşa uçup gitmiştir. Hissettiği tek şey huzurdur.

Kalkabilecek kadar iyi hissettiğinde eve döner, doktor raporu ile izne ayrılır. İzninin bitmesine kısa bir süre kala ani bir kararla sırt çantasını toplar, ormanda gezintiye çıkacağını ve ne zaman döneceğini bilmediğini söylediği bir not yazarak evden ayrılır.

Orman artık yeni evi olacaktır. Orman her şeyi anlar, her şeyi kucaklar. Denize, doğaya ve insana hiçbir şekilde güvenilmezken yaşamını ormana emanet edebilecektir. Yeni hayatına başlarken bir de yol arkadaşı edinecektir. İhtiyaçlarını gidermek için avladığı geyiğin yavrusu: Bongo.

Sonu gelmez arzuların hapsinde yaşayan günümüz insanı son noktaya gelmiş midir?
Bir ormana kaçmak ya da hiç değilse kendine bir orman yaratmak mümkün müdür?

Andreas Doppler’in bu anlam yolculuğunu okurken yer yer gülecek, yer yer düşüneceksiniz.


Kitaptan Alıntı:


“Dünya insanlara ait değil, insanlar dünyaya ait.
Çiçekler bizim kız kardeşimiz; at, büyük kartal ve geyiği saymıyorum bile, hepsi erkek kardeşlerimiz. İnsan nasıl olur da herhangi bir şeyi satabilir ya da satın alabilir? Hava sıcaklığının ya da ağaçlardaki rüzgarın sesinin sahibi kim? “


Yazar Hakkında:
Erlend Loe 1969 yılında Norveç’te doğdu. Sinema ve edebiyat eğitimi alan yazar günümüzde Oslo’da yaşamını sürdürmektedir. Roman, çocuk kitabı ve senaryo alanlarında eserler üretmekte ve çeviri işi ile uğraşmaktadır. Şimdiye kadar Norveç ulusal edebiyat ödüllerinden Cappelen, Norveç Kitapçılar Ödülü, Aschehoug Ödülü’nün yanı sura Avrupalı Genç Okurlar Ödülü olmak üzere dört ödül kazanmıştır.


Künye:
Kitabın Adı: Doppler
Yazar: Erlend Loe (1969)
Çeviri: Dilek Başak
Tür: Roman
Sayfa: 116
Yayımcı: Yapı Kredi Yayınları