Premature Bebekler ocuu Cerebral Palsi (Spastii)olan arkadalar var m?

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
fizik tedavi olarak neler uyguluyorsunuz çocuklarınıza biz top üzerinde çalışmamız var lastiklerle kollarını ve ayaklarını çalıştırıyoruz birde bizde kfed diye birşey va onda sürünmeyi emekleyi çalışıyoruz ama ciddi fayda görüyoruz

kızım 10 aylık olduğundan beri fizyoterapi alıyor. şu an 2 yaş 5 aylık 10 aylıkken bile başını tutamazken şu an desteksiz oturuyor ve gövde kontrolü çok iyi durumda inşallah dahada iyi olacak allahın ve fizyoterapistlerimizin desteği ile.

Merhabalar.Sizi forumu incelerken buldum. Öncelikle kızınıza geçmiş olsun dilerim. Umarım durumu iyidir.

Benim 28 haftalık doğan 2 kızım var. Şu anda yaklaşık 7 aylıklar ama düzeltilmiş yaş 4 aylık. Kızlarımdan birinde PVL var. Hastaneden taburcu olurken yoğun bakımdaki doktorumuz nörolojinin takip etmesi gerektiğini söyledi. Nisanda ceraahpaşaya götürdük. Usg çekildi sonuç yine PVL. Haziranda tekrar kontrolümüz var doktor MR isteyebilirim dedi. Ayrıca kızımızın takip edilmesi gerektiğini fiziktedaviye yönlendirebileğini ve ilerde cp olabileceğini söyledi.

Kızımdaki anormalliklerden bahsedeyim. Hastaneden taburcu olduğunda uykusunda sürekli sıçrıyordu. Erken doğmasına yoruyorduk ama sanırım rahatsızlığındanmış. Aşırı gazlı bir bebekti sürekli sancı çekiyor gibi bir hali vardı. Aslında erken doğdukları için böyle oluyor zannediyordum ama ister istemez kardeşiyle kıyaslamaya başladım zamanla ve zaman geçtikçe aralarında bazı farklılıklar olmaya başladı.En belirgini kardeşi neredeyse 2 aydır kafasını dik tutarken hala tutamıyo. Kucaktayden düşüveriyo kafası. 2-3 haftadır gözlerinde biraz kayma başladı. Mama yedirmekte çooook zorlanıyorum. Kardeşi elleriyle oynuyo ama kızımın kolları ve elleri kasılıyo genelde.Bu zamana kadar gözünü açar açmaz ağlıyodu. Şimdide öyle ama ben onunla ilgilenince yada kucaktayken susuyor. Kendini durup dururken kasıyor. Kolları ve elleri çoook sert. Hergün açıp kapatma hareketleri yaptırmaya çalışıyorum ama ağlıyo.

Size şöyle bir sorum olacak. Biz daha fizik tedaviye başlamadık. Ama evde biraz hareket ettirmek istiyorum kızımı belki faydası olur diye. Kafasını dik tutmak için siz ne gibi hareketler yaptırmıştınız tarif edebilirseniz çok sevinirim.

Kızınızın durumu nasıl bi de onu merak ettim. Forumda ayağa kaldırma hareketleri yaptığınızı yazmışsınız. Tekrar Geçmiş olsun.

selam ...benımde bı kızımın ıkı bacagında hafıf cp var .....sertlık var yanı baska sorunumuz yok ama bu yurumesını engellıyo evde devamlı masaj yapıyorum parmak ucuna basıyo ....ayaga kalkıyooo tırmanıyo emeklıyoo....kosuyolunda bı fızık tedavı merkezıne goturuyorum sımdı bakalım ınş uzun surmez dıger ıkı kızım adım atmaya basladı ....bızde 28 haftalık dogduk ...su an 18 ayımız bıttı....ınş sende once bı merkeze gotur ve verılen hareketlerı evde yap....rabbım bol sıfa versın

canım özge uzunnun sitesine gir özgeuzun yazarsan çıkıyor.oğlu daghanın gelişimi çok iyi olmuş rehabilitasyon merkezi ve dr çök iyiymiş.ünlü sunucu bu bayan iletişim kurabilir soru sorabilirsin

arkadaslar cocugunuz cp oldugunu nasıl anladınız.. şimdi ben durumumu anlatıyım benimki uykuya megilli bi cocuk simdi eskiye göre biraz daha ii 3 aylık suan kafasını yeni tutti .. 2 aylıktan beri hastanelerde gezioruz... cünkü bana halsiz bi cocuk geliyor.. tsh horonu bi bozuk cıktı arıca doruk küvezzdede kaldı suanlık emar ve egg si temiz ama diolarki öle bişey varsa hemen cıkmaz. mesela ben ellerinden tutup kafasını kaldırmaya çalıştıgında arada ellerini kendine çekio bi o haraketi var ama ben burda okudugumda yenidoğdugunda bacak titremesi oldu yazmışt biri.. dorukdada dogunca1 yada 3 gün bacagı titredi 10 sn filan.. anlık bakışları vardı 1.5 aylıkken ama simditakip ii gülüo beni tanıo elleri yumruk deil yani yumrukda acıo arada oyuncaklara doknuo ..ama tabi yavaş bi cocuk benim bi arakdasımla aynı dogdu doruk onun kadar haraketli deil agar yani.. simdi benim merak ettiğim bu el yumruk nasıl oluo hiçmi açılmıo arkadaşlar.. ve nasıldı o aylarda bebekleriniz ALLAH HEpimizin evladına şifa versin... onlar kiseye uhtaç olmadan yaşatcak bi hayat sürdürsün inşş..

MERHABALAR ŞU AN 2 YAŞINDA OLAN CPLİ Bİ OĞLUM VAR YANİ HALK DİLİNDE SPASTİĞİ VAR.33 HAFTALIK DOĞDU VE 33 GÜN HASTANEDE KALDI.3 AYLIK KEN CPLİ OLDUĞUNU ÖĞRENDİK KABULLENMEK ÇOK ZORDU AMA ARTIK KABULLENDİM.İNANIN NORMAL ÇOCUK BÜYÜTMEK ÇOK KOLAYMIŞ GİBİ GELİYOR.DAHA DESTEKSİZ OTURAMIYOR.İNŞALLAH YAPACAK SIRAYLA.ALLAHA ÇOK ŞÜKÜR ZEKADA HAFİF ETKİLENME VAR YOK DENECEK KADAR.SİZİNDE AİLENİZDE RAHATSIZLIĞI OLAN VARSA PAYLAŞMANIZI ÇOK İSTERİM.GEÇ YÜRÜYEN GEÇ OTURAN ÇOCUKLAR DUYUNCA RAHATLIYORUM BENİMDE OĞLUM YAPACAK DİYORUM.BENDE HERKEZ GİBİ ELİNDEN TUTUP DOLAŞMAYI ÇOK İSTİYORUM BANA ANNE DEYİP KOŞUP SARILMASINI NASIL ANLATAYIM NORMAL ÇOCUKLAR GİBİ OLMASINI.RABBİM BENDEN ALIP HER GÜZELLİĞİ ONA VERSİN.SAĞLIĞIMIDA RABBİM KİMSEYİ EVLADIYLA SINAMASIN mirmirmirmir

merhaba,allah şifa versin! benimde cp'li bir kızım var,doktorlar yürüyemez dediler 4 yaşında başladı etrafa tutunara yürümeye,ve şuan arada düşerekte olsa yürüyoruz bağımsız olarak ve 1 sene erteledim okulunu 1.sınıfa gitmesi gerekirken şuan anaokuluna gidiyor. benden size yaşanmışlık açısından bir kaç tavsiye,kesinlikle korumacı davranmayın!
hasta diye normal çocuktan fazla üzerine düşmeniz onun yararına olmayacaktır.mesela düştüğünde koşup kaldırmanız ona kalkmayı öğretmez aksine zaten zor olan hayatta sürekli yardıma muhtaç hissetmesini sağlar,ve fizik tedavi olayını cidiiye almalısınız,sürekli olarak fizyoterapiyi yaşam şekli olarak hayatınıza katmalısınız.bırakın üzerine döksün bişileri bırakın tekrar tekrar denesin sağlıklı bir çocuğun 1 defada yapabildiğini 10.kez de olsa yapın emin olun yapıcak ama çok sabır

merhaba bu soru bana değil tabi ama cvplamadan geçemedim
lütfen evde kendiniz yapmayın! bebeğin durumuna göre değişebilen bişi fizyoterapi,yanlış hareketler işinizi zorlaştırmaktan başka bişiye yaramaz.ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi sonuç alırsınız fizyoterapiden geçmniş olsun.zaman çocuklarımızın alehine işliyor lütfen ihmal etmeyin :KK43:

Son düzenleme:
BENIMDE OGLUM SP Lİ 29+6 DA ERKEN DOGUMLA IKIZ ESI OLARAK DUNYAYA GELDI BIRDE KIZIM VAR 65 GUN KUVEZDE KALDILAR.VE 12.GUN DOGUMDAN SONRA HAVALE GECIRMIS VE BUNDAN HABERIMIZ 1 YASINDA OLDU.1 YASINDA KONDU TESHIS VE OZAMAN EPIKRIZDE COCUK BEYINCI OKURKEN SOLEDI HABERIMIZ YOKTU SOK OLDUK BEYINDE DEDIGIN GIBI YOK DENECEK KADAR AZ VAR AMA 3 YASTAN ONCEDE BELLI OLMAZ DEDILER.3 YASINA KADAR OTURUR 6 YASINA KADAR YURUR DEDIELR.AMA BIZ SUAN 20 AYLIGIZ VE 6 AYDIR TEDAVI ALIYORUZ VE ALLAHIMA SUKUR DAHA 2.AYIMIZDA OTURMAYA BASLADI SUAN ISTEDIGI ZAMAN DESTEKSIZ UZUN SURE OTURURYOR.INS ALLAHIM BIZIM GIBI ANNELERIN DUALARINI GERI CEVIRMESIN.VE YARAMAZ COCUGA SAHIP OLAN ANNELERE SOZUM SAKIN OLAKI SIKAYET ETMEYIN.OLE COK ISTERDIMKI OGLUM KIRSIN DOKSUN PARCALASIN.SEVGILI ANNELER ASLA KIZMAYIN SIKAYET ETMEYIN .BNM IKIZ ESI OLAN KIZIM ALLAHA SUKUR SAGLIKLI YURUYOR KOSUYOR YARAMAZMI YARAMAZ.:nazar::nazar::nazar::nazar::nazar: DUA EDIP BEKLEMEKTEN BASKA PAYIMIZA DUSENIMIZ YOK.ELIMIZDEN GELENI FAZLA FAZLA YAPIYORUZ.HER IMKANI SUNMAK ICIN DIDIDNIYORUZ.BOSUNA DEMEMISLER CENNET ANALARIN AYAGININ ALTINDA DIYE :KK31:

merhabalar arkadaşlar benimde şuanda Cerebral Palsi olan bir oğlum var.Şuanda 13 aylık ve desteksiz oturamıyor,emekleyemiyor.Fiziğe başladık ama yinede tedirginiz.Cerebral Palsi olan bebek anneleri belli bir yerde toplansakta bibirimize aklımızdaki soruları paylaşsak bilgi alış verişi varsak nasıl olur

ecrın selam aslında bebek hastalıkları kısmında sanırım paylasıyoruz arkadslarla ...........benımde ucuz kızlarımdan bırı bacak kısmında sertlık var altı aydır fızık alıyoruz daha ıyı ama hala yurumuyor ...neredesın nereye gıdyosun ...dafonuz varmı

Merhaba Hanımlar, bebeğim 41. haftada doğdu. Suni sancı aldım ama dr keseyi açınca mekonyum görüldü acil sezeryana alındım. Bebeğim doğduğunda ağlamamış. 12 gün yoğun bakımda kaldı 1 ya da 2 gün solunum cihazına bağlandı. Mekonyum aspirasyonu sendromu+asfiksi ve trombosit düşüklüğü vardı. Hastanede evre 1 beyin kanaması geçirdi. Jerhangi bir sorunumuz yoktu. Ancak evre 1 beyin kanamasında kanın beyin tarafından emileceğini söyledi hep drlar. Kontol için usg çekildi. Kanama gerçekten emilmiş ama bu kez de lateral ventriküllerin boynuzlarında simetrik genişleme görüldü(11mm). Bugün çocuk nöroloğuna gittik. El ve ayak hareketleri katı, ayakları tam yere basmıyor, akranlarının 1.5-2ay gerisinde dedi 4.5 aylık bebeğime. Fizik tedavi önerdi, 3 ay sonra mr ve kontrol dedi. Lütfen bana yardım edin.

1- 4.5 aylık bebekte fizik tedavi sonuçları ne olur? (Oğlum tekmeleme hareketlerini çok rahat yapıyor, buna rağmen yürümede güçlük olur mu?

2- H.i. enselopati teşhisi koydu dr ama doğduğunda bu teşhis yoktu. Sonradan bu teşhis mantıklı mı?

3- Dr pek konuşmak istemedi sanki ama bu durumda bebeğimi başka ne gibi sorunlar bekliyor?

Merhaba Hanımlar, bebeğim 41. haftada doğdu. Suni sancı aldım ama dr keseyi açınca mekonyum görüldü acil sezeryana alındım. Bebeğim doğduğunda ağlamamış. 12 gün yoğun bakımda kaldı 1 ya da 2 gün solunum cihazına bağlandı. Mekonyum aspirasyonu sendromu+asfiksi ve trombosit düşüklüğü vardı. Hastanede evre 1 beyin kanaması geçirdi. Jerhangi bir sorunumuz yoktu. Ancak evre 1 beyin kanamasında kanın beyin tarafından emileceğini söyledi hep drlar. Kontol için usg çekildi. Kanama gerçekten emilmiş ama bu kez de lateral ventriküllerin boynuzlarında simetrik genişleme görüldü(11mm). Bugün çocuk nöroloğuna gittik. El ve ayak hareketleri katı, ayakları tam yere basmıyor, akranlarının 1.5-2ay gerisinde dedi 4.5 aylık bebeğime. Fizik tedavi önerdi, 3 ay sonra mr ve kontrol dedi. Lütfen bana yardım edin.

1- 4.5 aylık bebekte fizik tedavi sonuçları ne olur? (Oğlum tekmeleme hareketlerini çok rahat yapıyor, buna rağmen yürümede güçlük olur mu?

2- H.i. enselopati teşhisi koydu dr ama doğduğunda bu teşhis yoktu. Sonradan bu teşhis mantıklı mı?

3- Dr pek konuşmak istemedi sanki ama bu durumda bebeğimi başka ne gibi sorunlar bekliyor?
merhaba uzerinden 1 yil gecmis cocugunuzun durumunu merak ettim. benim oglumda 1 evre kanama gecirdi ve ayni sizinki gibi ventrkulde genisleme goruldu. noroloji doktoru ayaklarinda sertlik var dedi. 29+4 te ikiz esi olarak dogdu oglum suan duzeltilmis yasi 1 aylik. cocugunuzun durumu nasil. umarim bir sorun kalmamistr

Aysegul hanim, paylasiminizi yeni gördüm, bebeğim su an 2 yaşına yaklaştı ve şükürler olsun hiçbir sorunumuz yok. Biz o dönem doktor doktor gezdik, bir başka nörolog evre 1 kanama da hicbir sorun olmayacağını, bebeğimin tamamen normal durumda olduğunu söyledi, bir radyolog ise bebeklerde belli bir dönemde lateral ventrikül boynuzlarında genişleme olduğunu 1 yaş civarında düzeldiğini, bunun hiçbir sorun yasamamis bebeklerde bile görülenildiğini söylemisti o dönem, gercekten birkac ay sonra o genişleme geçti, bebegim simdi cok saglikli ama tedbiren fizik tedavi oneriyorsa doktorlariniz mutlaka fizik tedavi alin, umarim sizin bebeklerinizde saglikla büyüyordur. Rabbim.evlatlarimiza sağlik versin

Merhaba konunuzu tesadufen gordum..
Su terapisi diye bir tedavi yontemi var , hem fizyiterapist destegi hem su terapisi ile cok daha hayata adapte edebilirsiniz..Allah yardimciniz olsun..
Yasadiginiz sehirde arastirin,drnuzlada konusun..

Aysegul hanim, paylasiminizi yeni gördüm, bebeğim su an 2 yaşına yaklaştı ve şükürler olsun hiçbir sorunumuz yok. Biz o dönem doktor doktor gezdik, bir başka nörolog evre 1 kanama da hicbir sorun olmayacağını, bebeğimin tamamen normal durumda olduğunu söyledi, bir radyolog ise bebeklerde belli bir dönemde lateral ventrikül boynuzlarında genişleme olduğunu 1 yaş civarında düzeldiğini, bunun hiçbir sorun yasamamis bebeklerde bile görülenildiğini söylemisti o dönem, gercekten birkac ay sonra o genişleme geçti, bebegim simdi cok saglikli ama tedbiren fizik tedavi oneriyorsa doktorlariniz mutlaka fizik tedavi alin, umarim sizin bebeklerinizde saglikla büyüyordur. Rabbim.evlatlarimiza sağlik versin
Merhaba, bizim bebeğimiz de benzer şeyleri yaşadı..
Bebeğinizin güzel gelişmeler gösterdiğine sevindim.
MR çekilmiş miydi acaba

Merhaba bugum kuvezde 23
Gunumuz 29+0 da dogdu ikizlerim..Bugun ultrasonda beyinde pvl cikti dediler.Sizin suan cocugunuzda hicbir engel yok degil mi?

Benim oglumda 30 haftalik dogdu 3 gundur devam eden evre 1 kanama varmis. Doktora soruyoruz onemsemiyor her bebekte olabiliyo diyor. Cok endiseliyim. Hamileyken cok calistim cok stresliydim tansiyonum firlayinca sezeryanla aldilar. Bu sebepten cok vicdan azabi cekiyorum. Umarim oglumda bi hasar kalmaz...

Çok geçmiş olsun canım.Ne demek istediğini ne hissettiğini çok iyi anlıyorum canım. Doğum ayına göre 9.ayda düzeltilmiş yaşına göre 8 aylık bir kızım var. Bizimde başımızdan bir sürü şey geçti. 34+2 haftalık ikiz eşi olarak dünyaya geldi sav aşçı kızım. yaşamaz denilirken yaşama tutundu meleğim periventriküler lökomalazi teşhisi kondu 20 günlükken. cp li olup olmadığını henüz bilmiyoruz zamanla bunu anlayabileceğimiz söyleniyor. benim kızımda ayaklarının üzerine basamıyor desteksiz oturamıyor gözleri kayıyor göz bebeklerini odaklayamıyor ne emekledi nede yattığı yerde sağa yada sola döndü daha. 1 ağustosta fizyoterapiye başlıycaz kısmetse. tedavimiz daha yeni başlıyor gerçek anlamda bu günü kadar testler ve nörolojik takip yapıldı sadece.Senin yaşadıkların benim için daha yeni başlıyor seninle dertleşmeyi oğlunu hangi aşamalardan geçtiğini devam ettiğiniz tedavilerdeki gelişimlerinizi paylaşmak isterim. allah hepimizin evlatlarına sağlık versin ve onları korusun.
Merhaba benim bebeğimdede söylediğiniz durumlar var insallah mesajımı görürsünüz şimdi nasıl bebeğiniz durumunuz nedir Allahım şifa versin

X