Oda arkadaşımın çok düşüncesiz

Gercek dunyaya hosgeldin tatli kiz, burada kimse seninle ayni hissiyatlari paylasmayacak, hatta kimse senin kadar hassas dusunmek zorunda degil. Ama toplu yasamda bir sekilde birbirinize uyum saglamak durumundasiniz. Yurt muduru gibi surekli bir sekilde sikayet halinde olmak seni cok antipatik gosterir.
Haklısınız teşekkür ederim

Konu sahibi kyk yurdunda kalıyor. Keşke kullandıkları banyo odadaki 6 kişiye ait olsa, malesef diğer odalardaki öğrencilerle ortak oluyor. Öyle bir yerde ben de olsam asla giyinmem, makyaj da yapmam
Sahsen umumi tuvaletlerden cok tiksiniyorum. Avm, hastane, hatta universite tuvaleti bile hepsinin nasil kullanildigi bariz belliyken makyaj malzememi oralara asla koymam. Oda arkadasini o yuzden anlayabiliyorum

Eger tek cocuksaniz ya da evde kendinize ait odaniz varsa toplu halde bir yerde yatmak eziyet. Sahsen bende 6 kişiyle ayni odada yatamam. Oksuruk, ışık, flaş, alarm herseye uyanirim. Sorunu biraz kendimizde aramamiz gerekiyor yani. Yeni oda arkadasiniz uyumluymus, uyardiginiz diger konularda dikkat etmeye ozen göstermiş. Sizde biraz uyumlu olmak icin caba gösterebilirsiniz. Göz bandi takabilirsiniz. Yarim saat/1saat idare edilmeyecek bir sure değil. 6 kisinin kullandigi banyoda makyaj yapmak istemeyebilir. Ben olsam bende yapmam yani.

O kadar katılıyorum ki yazdıklarınıza. Ben tek çocuğum ki ben özel yurtta 2 kişilik odadaydım 6 kişiyle kalsam ne olurdu düşünmek bile istemiyorum. 2 ay kadar zor dayandım sonra ailemle konuşup tek kişilik odaya geçtim. Öğlen uyuyakalıyorum mesela yatakta akşamüstü oda arkadaşım haliyle ışık açarak odaya giriyor, sabah alarm sesi oluyor, telefonla konuşuyor, telefon ışığı uyutmuyor. Aslında çok basit şeyler oda arkadaşımda da hata bulmuyorum ama ben alışmamışım. O 2 ay bana 2 sene geldi sanki. Kykda 6 kişilik odada sorunsuz kalana büyük saygı duyuyorum o yüzden

O kadar katılıyorum ki yazdıklarınıza. Ben tek çocuğum ki ben özel yurtta 2 kişilik odadaydım 6 kişiyle kalsam ne olurdu düşünmek bile istemiyorum. 2 ay kadar zor dayandım sonra ailemle konuşup tek kişilik odaya geçtim. Öğlen uyuyakalıyorum mesela yatakta akşamüstü oda arkadaşım haliyle ışık açarak odaya giriyor, sabah alarm sesi oluyor, telefonla konuşuyor, telefon ışığı uyutmuyor. Aslında çok basit şeyler oda arkadaşımda da hata bulmuyorum ama ben alışmamışım. O 2 ay bana 2 sene geldi sanki. Kykda 6 kişilik odada sorunsuz kalana büyük saygı duyuyorum o yüzden
Esim kalabalik bir ailede büyümüş, bende tek cocugum. Kendi evimde, babaannemin evinde, babaannemin yazliginda bile kendime ait odam vardi. Sakinlige, sessizlige alisigim. Bu yaz esimin ailesiyle hep beraber 2 hafta gecirdik. Adam top patlasa uyanmiyor, bense herkes uyumadan uyuyamiyordum. Evde en erken kayinvalidem kalkiyordu, onun evde dolanirken cikardigi sese bende uyaniyordum. Toplu halde bir yerde kalmak benim için iskence gibi birsey. Tamamen aliskanliklarinla alakali. Ancak ortada mecburiyet varsa herkes birbirine biraz tolerans gosterebilir. Ev konforu kyk yurdunda olamaz maalesef

Merhaba, ben bir kyk yurdunda kalıyorum. Önce 4 kişiydik bu sene 6 kişilik oldu yurt odalarımız. Odaya 3 yeni öğrenci geldi. Ben yurda memleketten geç geldiğim için geç yerleştim. Diğer 2 oda arkadaşım yeni gelenlere kurallardan pek bahsetmemişler. Onlar da ilk defa yurtta kaldıkları için ortak alanda uyulması gereken kurallardan bihaberlerdi. O sebeple yurda yerleştiğim andan itibaren yeni gelenleri bazı davranışları konusunda ( alarm, gece uyurken odada yemek yemek, çok ses çıkarmak gibi) güzelce uyardım, uyardık. Ama benim üstümde yatan biri var. Kız çok düşüncesiz ve bu tavırlarından bıktım kavga etmek istemiyorum. Oda küçük zaten ilk geldiğimde kıyafetlerimizi astığımız askılıgı odanın içine koymuş kıyafetlerini asmış birileri çakar diye korkmuş. Ben de böyle olmaz dedim insanlar odanın içinde nasıl geçecek dolapalrını açacak yatağına geçecek gibisinden. Çünkü benim gelmememi fırsat bilip yatağımı kapatacak şekilde asklığı yerleştiemişti. Zor bela ikna edip koridora çıkardık. Her oda çamaşır askılıklarını koridora koyuyor zaten. Sonra yine alarmlarına uyanmama konusunda sıkıntı yaşadım güzelce uyardım o da bir daha yapmadı. Ama bu sefer 2 oda arkadaşımla berabee rahatsız olduğumuz bir davranışı var. O da sabah çok erken kalktığında ( hava kapalıyken) ve gece herkes uyuduğunda telefon flaşını açıp tüm pdayı aydınlatarak en azın 30 sk olmak üzere bizi rahatsız etmesi. Ben alarm konusunda yeni uyardığım için bir daha uyarmak iatemedim. Siğee kızlar da biraz çekingenler mesaj atmışlar ışığı ne zaman kaparsın diye. O da ben odadan çıktıpım bir vakit ikisine şey demiş. İşlerim var diye o ışığı açıyorum ve ışık benim için erken kapanıyor. İyi dw ışık genelde 12 de kapanır. Her odada durjm böyledir. Biz 1 1.30 gibi kapatıyoruz aksine. Ve kimse rahatsız olmasın diye ders çalışırken bile etütten odaya geçip ışık kaoanmadan her şeyimizi hazırlayıp tekrar derse iniyoruz yanda yatıyoruz. O ders çalışıyor. Odaya geliyor bizim hazırlık yaptığımızı görüp umursamadan telefonuyla ilgileniyor. Tam ışık kapanacak o zaman tuvalrte gidiyor giysilerini düzeltiyor. Sonra flaş ışığını açıp makyaj falan yapıyor. Onu uyarmak istiyorum. Çünkü biz diğer kızlar kimse uyurken ışık kapalıyken rahatsız olmasın diye işlerimizi erken hallederken onun bu kadar rahat ve düşüncesiz davranması sinir ediyor. Hem her katta banyo tuvalet var. Sabah erken kalktığımızda makyaj yapmak için eşyalarımızı alıp banyoya gideriz flaş ışığı açmayız. Ama o umursamadan flaş ışığını açıp giyinip makyaj yapıyor ve ben sabah onun yüzünden kalkıyorum. Işık gözüme gözüme geliyor. Diğer kızlar da rahatsız ama kokruyorlar uyarmaktan. Ben kavga etmeden tartışmadan onunla konuşmak istiyorum ama ben de sinirli biriyim. Karşı çıkar ya da lauballi tavır sergilerse kendime hakim olmayabilirim. Sizlerden tavsiye istiyorum. Onu nasıl uyarabilirim?
Işığı sizin gözünüze tutup mu yapıyor makyajını? Ne geçimsiz insansınız ya. Herkes sizin kurallarınıza göre yaşamak zorunda mı?

Işığı sizin gözünüze tutup mu yapıyor makyajını? Ne geçimsiz insansınız ya. Herkes sizin kurallarınıza göre yaşamak zorunda mı?
Arkadaşlar konu halloldu zaten görüş almak için konuyu açtım. Hak verenler de var hak vermeyenler de. En iyisi göz bandı takmak. Huzursuzluk çıkarmays gerrk yok

tamam sakin ol memeli mestan

Hem bencil hemde burada birsuru tecrübe kazanmış senden yaşça büyük olanlara karşı en masum haliyle uslupsuzsun
Bu şekilde çok sorun yaşarsın, o oda kızın da odası ışığı da açabilir bence açmalı, ama kibar kızmış flash kullanıyormuş
Bu kdr mikrobun arasında gidip banyoda giyinmeye ne gerek var. Sabaha kadar keyif yapmıyor kalkıp okuluna gidiyor sonucta
Biraz rahat olman ve odanın kendi odan olmadığını kabullenmen gerekir

Uyku bandı al.
6 kişi yine iyi idare ediyosunuz valla. Cennetliksiniz

Merhaba, ben bir kyk yurdunda kalıyorum. Önce 4 kişiydik bu sene 6 kişilik oldu yurt odalarımız. Odaya 3 yeni öğrenci geldi. Ben yurda memleketten geç geldiğim için geç yerleştim. Diğer 2 oda arkadaşım yeni gelenlere kurallardan pek bahsetmemişler. Onlar da ilk defa yurtta kaldıkları için ortak alanda uyulması gereken kurallardan bihaberlerdi. O sebeple yurda yerleştiğim andan itibaren yeni gelenleri bazı davranışları konusunda ( alarm, gece uyurken odada yemek yemek, çok ses çıkarmak gibi) güzelce uyardım, uyardık. Ama benim üstümde yatan biri var. Kız çok düşüncesiz ve bu tavırlarından bıktım kavga etmek istemiyorum. Oda küçük zaten ilk geldiğimde kıyafetlerimizi astığımız askılıgı odanın içine koymuş kıyafetlerini asmış birileri çakar diye korkmuş. Ben de böyle olmaz dedim insanlar odanın içinde nasıl geçecek dolapalrını açacak yatağına geçecek gibisinden. Çünkü benim gelmememi fırsat bilip yatağımı kapatacak şekilde asklığı yerleştiemişti. Zor bela ikna edip koridora çıkardık. Her oda çamaşır askılıklarını koridora koyuyor zaten. Sonra yine alarmlarına uyanmama konusunda sıkıntı yaşadım güzelce uyardım o da bir daha yapmadı. Ama bu sefer 2 oda arkadaşımla berabee rahatsız olduğumuz bir davranışı var. O da sabah çok erken kalktığında ( hava kapalıyken) ve gece herkes uyuduğunda telefon flaşını açıp tüm pdayı aydınlatarak en azın 30 sk olmak üzere bizi rahatsız etmesi. Ben alarm konusunda yeni uyardığım için bir daha uyarmak iatemedim. Siğee kızlar da biraz çekingenler mesaj atmışlar ışığı ne zaman kaparsın diye. O da ben odadan çıktıpım bir vakit ikisine şey demiş. İşlerim var diye o ışığı açıyorum ve ışık benim için erken kapanıyor. İyi dw ışık genelde 12 de kapanır. Her odada durjm böyledir. Biz 1 1.30 gibi kapatıyoruz aksine. Ve kimse rahatsız olmasın diye ders çalışırken bile etütten odaya geçip ışık kaoanmadan her şeyimizi hazırlayıp tekrar derse iniyoruz yanda yatıyoruz. O ders çalışıyor. Odaya geliyor bizim hazırlık yaptığımızı görüp umursamadan telefonuyla ilgileniyor. Tam ışık kapanacak o zaman tuvalrte gidiyor giysilerini düzeltiyor. Sonra flaş ışığını açıp makyaj falan yapıyor. Onu uyarmak istiyorum. Çünkü biz diğer kızlar kimse uyurken ışık kapalıyken rahatsız olmasın diye işlerimizi erken hallederken onun bu kadar rahat ve düşüncesiz davranması sinir ediyor. Hem her katta banyo tuvalet var. Sabah erken kalktığımızda makyaj yapmak için eşyalarımızı alıp banyoya gideriz flaş ışığı açmayız. Ama o umursamadan flaş ışığını açıp giyinip makyaj yapıyor ve ben sabah onun yüzünden kalkıyorum. Işık gözüme gözüme geliyor. Diğer kızlar da rahatsız ama kokruyorlar uyarmaktan. Ben kavga etmeden tartışmadan onunla konuşmak istiyorum ama ben de sinirli biriyim. Karşı çıkar ya da lauballi tavır sergilerse kendime hakim olmayabilirim. Sizlerden tavsiye istiyorum. Onu nasıl uyarabilirim?
KYK yurtlarında hala 6 kişi aynı odada kalabiliyor yani.Demek ki bir arpa boyu yol gidilmemiş çok yazık çok

Bir odaya 6 kişi doldururlarsa olacağı da budur. Üniversitede hiç yurtta kalmadım, rahatıma öyle bir düşkünümdür hep ayrı odada kaldım ona rağmen rahatsız olduğum şeyler oluyordu. Bir odada 6 kişi evinizdeki konforu beklememelisiniz. Hassas yapınız var gibi o zaman üzgünüm ki yurtlar size göre değil. Aslında bu yurtları, öğrenci evlerini vs böyle sıkışık yapmamalılar. Herkesin kendine ait ayrı bir alanı olmalı öff bunun çalışanı var, okula gündüz gideni var, gece gideni var. Kendinize ait odanız olsun da varsın küçük olsun. Ben de öğrenciliğimde didik didik ev aradım bulmak için.

Yurtta kalmış biri olarak konuşabilirim, bence sabah erken vakitte flash açmasında bir sakınca yok. Evet senin açından rahatsız edici olabilir kabul ediyorum ama bu çok normal bir şey. Hava çok geç aydınlanıyor, uyanır uyanmaz perdeleri açıp telefonundan müzik açan tipler gördüm ben uyurken :) Okula gitmek için hazırlanıyor nihayetinde akşam da şu an için adapte olmadığından bu şekilde davranıyor olabilir veya rahat biridir. Işıklar 12'de kapanınca direkt uyuyor olamazsınız sanırım, genç insanlarsınız böyle şeyleri sorun edip zaten stresli hayatınızı daha da stresli hale getirmeyin bence

Evet onlarin da hatası var ama siz de çok nazlisiniz. 6 kişilik odada yatıyorsaniz elbet rahatsız olacaksınız yani, 6 kişi var adı ustunde.
Kadın erken uyanmış, oda ışığını açmak yerine flaş tutmus bı yerlere. Ne yapsın? Hava aydınlanmadi diye geri mi yatsın? Karanlıkta mi hazirlansin?
Ben yurtta kalırken ilçede okuyan iki kız sabah 6da kalkar duş alır, sohbet ede ede saçlarını makyajlarini yapar 7de cikardi.
Benim uyanma saatim ise 8di,ister istemez rahatsız olurdum ama ne yapayım yani.
Ben de mesela gece erken uyuyamam, çalıştığım zaman bile birde yatarım. Gece yataktan inip çıkıp onları da rahatsız ederdim - ki dediğim gibi sabah çok erken kalkıyorlar- onlar da bir şey demezdi çünkü ne desinler yani. Üstelik uyurken dişlerimi gıcırdatiyorum:) ama buna da ne desinler...
Diğer arkadaşın da vardı antika huyları. Ona da ses etmezdik.
Kalabalıkla yaşıyorsan biraz hoşgörü toleransin olacak.istemiyorsan , çok hassas bir bunyen varsa da eve çıkacaksın, yapacak bir şey yok.
Bence belli başlı şeyler var uyulması gereken.
Nedir bunlar, kulaklıksiz film izlememek-oyun oynamamak
Telefonla iki üç dakikayı geçen konuşmalar yapmamak
Sigara içmemek
Kokan yemek söylememek
Zırt pırt mesajlasiyorsan mesaj sesini kısmak
Ortalığı dağınık bırakmamak
Tuvaleti düzgün kullanmak, banyodan sonra saçları temizlemek.
Fazla gürültü yapmamak.
Bu kadar yani. Bundan fazla beklenti bana saçma geliyor. Askeriye mi orası?
Her sabah ışıktan rahatsız oluyorsan al güzel bir göz bandi, sorunsuz uyu.
Biraz çözüm odaklı olmaya çalış.
Yaptıkları gerçek bir hata varsa da yurt muduresine söyle,o uyarsin
Yazdıklarınıza çok katılıyorum KYK yurdunda kalırken oda arkadaşlarım uyurken ben sabahları işe gitnek için 5 de kalktığımda istemeden de olsa gürültü yapıp ışık açardım düşününce herkesin biraz anlayışlı olması gerekiyor gece makyaj yapmasını bilemem ama ortak kullanılan alanlarda biraz tolerans gerekiyor. Sonuçta askeriye değil herkesin yatma kalkma saatleri farklı yaşamları farklı

X