Oğlum aşırı hareketli ve çok huysuz

Pinterest35

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
31 Ocak 2020
1.093
1.181
28
Kızlar yardım edin ne yapacağımı şaşırdım artık haftaya pedagoga gidecegiz yinede yazayım dedim belki bi yardımınız dokunur . Oğlum 18 aylık ve doğduğu günden beri hatta karnımdayken beri çoook hareketli bir saniye yerinde durmayan koltuklardan atlayan dışarıda herkesi çocuk büyük farketmez ısıran saç yolan bir dakika bile bi oyuncakla oynamayan sürekli ondan ona koşan bi cocuk . İnanın dışarı cıktığımızda 100000 km koşmuş gibi yoruluyorum terler içinde kalıyorum ona yetişmeye çalışırken sabah 7de ayakta gece uyumaz uyusa yarım saatte bi kalkar. Öğlen 1 saat anca uyur inanın bitmiş durumdayım kendime 5 dk vakit ayıramıyorum duş almak wc girmek benim için bi mucize babası baksa bile kapımda duruyor kapıya vuruyor ben cıkana kadar. İstediği olmadı mı çığlık çığlığa yerlere yatarak ağlıyor gözü hiç birsey görmüyor yaşıtlarına bakıyorum yaramaz olanlarda var ama benim oğlum kadar değii inanın cok baska Dehb oldugunu düşünüyorum bakalım pedagog ne diyecek

Belki Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu vardır. Tanı konulması için erken bir yaş mı onu bilmiyorum ama isterseniz bir psikiyatri randevusu alın. Doğrudan bu bozukluğu tedavi eden etkili bir ilacı var. Hem siz rahat edersiniz hem de hiperaktivite sebepli bir kaza oluşması riskini en aza indirmiş olursunuz.

Merhaba. Allah yardimciniz olsun. Nasil besleniyor, gun icinde neler yiyor? Ekran ne kadar veriyorsunuz?
Merhaba cok sağolun , gün içinde güzelce kahavltısını yapıyor öğle uykusundan sonra 2. Öğünü yer akşam da bizim yediğimiz saatte 6 7 gibi yine yer . Genelde sabah peynirli omlet , muzlu pankek zeytin peynir domates salatalık bu sekilde hazırlarım . Öğlen çorba veya bulgur pilavı vb seyler yer akşam biz ne yersek onu yer sulu yemek yoğurt pilav falan. Ara öğünlerde meyve cok yer karpuz çilek cubuk kraker yer birde. Bu sekilde

Merhaba cok sağolun , gün içinde güzelce kahavltısını yapıyor öğle uykusundan sonra 2. Öğünü yer akşam da bizim yediğimiz saatte 6 7 gibi yine yer . Genelde sabah peynirli omlet , muzlu pankek zeytin peynir domates salatalık bu sekilde hazırlarım . Öğlen çorba veya bulgur pilavı vb seyler yer akşam biz ne yersek onu yer sulu yemek yoğurt pilav falan. Ara öğünlerde meyve cok yer karpuz çilek cubuk kraker yer birde. Bu sekilde
Aburcubur veriyor musunuz? Ekran?

Aburcubur veriyor musunuz? Ekran?
Ekran maalesef veriorum cünkü oyuncakları bi süre sonra her yere fırlatıyor ayna tv camlar ve bize artık durdurulamaz bi hal alıyor oyun kursamda oynamıyor tv acıyorum ve gün içinde izliyor baya. Abur cubur hiç yemez vermem yani sadece cubuk kraker yiyor abur cubur olarak

Belki Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu vardır. Tanı konulması için erken bir yaş mı onu bilmiyorum ama isterseniz bir psikiyatri randevusu alın. Doğrudan bu bozukluğu tedavi eden etkili bir ilacı var. Hem siz rahat edersiniz hem de hiperaktivite sebepli bir kaza oluşması riskini en aza indirmiş olursunuz.
Pedagog randevusu aldık haftaya gideceğiz bakalım nasıl yönlendirecek

Ekran maalesef veriorum cünkü oyuncakları bi süre sonra her yere fırlatıyor ayna tv camlar ve bize artık durdurulamaz bi hal alıyor oyun kursamda oynamıyor tv acıyorum ve gün içinde izliyor baya. Abur cubur hiç yemez vermem yani sadece cubuk kraker yiyor abur cubur olarak
Aburcubur vermiyor olmaniz cok guzel, sizi tebrik ederim. Aburcuburlar dikkat eksikligi hiperaktivite sebebi basli basina. Gluten ve seker de o noktada tehlikeli. Cocukta dehb yatkinligi varsa bublar aciga cikariyor. Deterjanlar da ayni sekilde riskli.

Ekran size cocugu dizginliyor gibi geliyor ama tam aksine cocugun atesini korukleyen bir sey. Cunku cizgifilm, cocuk sarkilari, cocuklar icin uretilmis butun icerikler hiz ve artmis uyaran ikilisi uzerine kuruludur. Ekran izleyen cpcuk hiza alisir, yavaslayamaz, yabas olani dikkate alamaz. Fazla uyarana alisir, fazla uyaran arar, gunluk yasamin sadeligi tatmin etmez onu, o yuzden uyaranlari kendi toplamaya calisir daha hizli ve daha fazla alani dolasarak. Cocuga enerjisini atacagi bir alan sunun, bos bir oda ve minderler yastiklar gibi, trambolin gibi sisme haciyatmaz gibi bir seyler deneyin. Ekran disinda bir yolunu bulmak zorundasiniz cunku durum ekranla daha kotuye gider. Mesef 2+2=4 kadar kesin, net ve degismez bir gercek bu.

Aburcubur vermiyor olmaniz cok guzel, sizi tebrik ederim. Aburcuburlar dikkat eksikligi hiperaktivite sebebi basli basina. Gluten ve seker de o noktada tehlikeli. Cocukta dehb yatkinligi varsa bublar aciga cikariyor. Deterjanlar da ayni sekilde riskli.

Ekran size cocugu dizginliyor gibi geliyor ama tam aksine cocugun atesini korukleyen bir sey. Cunku cizgifilm, cocuk sarkilari, cocuklar icin uretilmis butun icerikler hiz ve artmis uyaran ikilisi uzerine kuruludur. Ekran izleyen cpcuk hiza alisir, yavaslayamaz, yabas olani dikkate alamaz. Fazla uyarana alisir, fazla uyaran arar, gunluk yasamin sadeligi tatmin etmez onu, o yuzden uyaranlari kendi toplamaya calisir daha hizli ve daha fazla alani dolasarak. Cocuga enerjisini atacagi bir alan sunun, bos bir oda ve minderler yastiklar gibi, trambolin gibi sisme haciyatmaz gibi bir seyler deneyin. Ekran disinda bir yolunu bulmak zorundasiniz cunku durum ekranla daha kotuye gider. Mesef 2+2=4 kadar kesin, net ve degismez bir gercek bu.
DEHB'nin sebebinin abur cuburlar olması hangi kaynakta yazıyor? Eleştirel bir soru değil, yalnızca öğrenmek istiyorum.

Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Bir kaç oyalayacak oyuncak sipariş verdim suyu cok seviyor o tarz oyuncaklar aldım bakalım gelsin . Tvyide yavas yavas kesicem cok haklısınız

DEHB'nin sebebinin abur cuburlar olması hangi kaynakta yazıyor? Eleştirel bir soru değil, yalnızca öğrenmek istiyorum.
Aburcuburlarin, ozellikle renklendirici icerenlerin paketlerini inceleyin. Zorunlu yazdirilan bir uyari yer alir cogunda "cocuklarin dikkat ve aktiviteleri uzerinde olumsuz etkileri bulunabilir" diye. Google akademik uzerinde dehb katki maddesi gibi anahtar sozcuklerle arama yaparak turkce kaynak okuyabilirsiniz bu konuda.

Merhaba,
Belki psikoloğa gitmişsinizdir bile, ama gene de yazmak istedim. 18 aylık bir bebeğe, "dehb şüphesi var" demek bile inanın çok büyük haksızlık olur. Bu tanı, genellikle ilkokula başladıklarında, daha seyrek olarak da 5-6 yaş civarında konulabiliyor. 18 aylık bir bebek, yapısı gereği çok hareketlidir. Bunun dışında; bu çocuklar maalesef pandeminin içine doğdu. Gelişimsel olarak farklılıkları ben de kendi öğrencilerimde sıklıkla gözlemliyorum. :KK43: Bunun dışında, ekrana maruz kalma durumunun da olduğunu söylemişsiniz. Mecbur kalıp açtığınızı tahmin ediyorum, ama bu yaş grubuna hiç önermiyoruz aslında. Dışarı çıkılınız kısıtlıysa da, evde hareket edebileceği alanlar oluşturmaya gayret edin. Bu dönemde duyusal etkinlikler, ce-e tarzı oyunlar çok hoşlarına gider. Mümkün olduğunca, enerjisini boşaltabileceği etkinliklere yönlendirmeye çalışın. Maalesef bu öneriler çocuğunuzun sakin bir bebeğe dönüşmesini sağlamayacak (Çünkü gelişimsel olarak hareketli olduğu dönemde. Psikomotor ve sosyal - duygusal gelişiminin de iyice hızlandığı bir süreçte.) Ama en azından enerjisini daha sağlıklı atmasını sağlarsınız. Bununla birlikte, hamilelik ve şu anki gözlemleriniz çok kıymetli. Bebeğinizi gözlemlemeye devam edin, ilerleyen yaşlarda nasıl bir gidişat izleyecek. Dehb tanılı çocukların bir kısmı, anlattığınız gibi daha anne karnındayken bile çok hareketli olabiliyor. Ama bu, hamilelik sürecinde hareketli olan her bebek dehb'li anlamına asla gelmez. Sadece bu bilgi cepte dursun ve süreci iyi gözlemleyin diye söyledim. Kolay gelsin!

X