Oğlum üstün zekalı mı ?

Merhaba arkadaşlar biraz uzun olacaks ama okursanız sevinirim15 aylık bir oğlum var . Aşırı hareketli 5 aylıkken beşiğine tutunup kaldırıyordu kendini 6 aylıkken emeklemeye koltuklara tutunup kalkmaya başladı 10 aylıkken yürüdü 4 aylıkken baba dedi ama şuan pek fazla konusmuyor baba dede gitti düştü hadi ve bi olay oldugu zaman aaa diye şaşırıyor ben bir iki üç diye saydığımda bir sdiyor sadece kelime dağarcığı bu kadar ama mesela ben parmak oyunları falan yaptıgımda beni taklit eder gibi bişeyelr söylüyor kendince benim ve eşimin fotoğraflarına bakarken baba hani diyince parmağıyla gösteriyor tv izlemeyi seviyor ama uzun süre odaklı kalmıyor cizgifilm acıkken bile evde dört dönüyor koltuk tepeleri altları ses sistemini yan yatırıp üstüne cıkıyor tv ünitesinin üstüne cıkıuor belki 150 defa alıyorum ordan susayınca elimden tutup mutfaga götürüyor ışık kapalıysa elimi ışığa doğru ittiriyor aç diye daha sonra bardak olan dolabı gösteriyor karnı açsa asla durmaz hiç birseyle oyalanmaz sürekli kim varsa mutfaga götürür yemeği pişene kadar yanımdan ayrılmaz mutfakta cekmece acar kepçe kaşık ne bulursa ocakta tencereye uzanıp içine sokup karıstırmaya calısır bu arada boyuda cok uzun 87 cm 15 aylık.

Daha aklıma gelmeyen o kadar cok sey var ki hiç bir yere gidip rahat 2 dakika oturamam milletin cocukları oyuncaklarla oyun kurup oynarken benim ki sürekli bi arayış içinde etrafa merakla dolaşır kumandayı alır tvye tutar klima kumandasını alır klimaya tutar anahtar görse kapıya takmaya calısır bu arada bu dediklerimi suan yapmaya baslamadı 1 yaşından beri böyle camasır makinasına camasırları koyar detarjanı bana işaret eder dök diye süpürgeyi görür görmez fişini takmaya calısır hemen alır eğilip koltuk altlarını üstlerini süpürür benden gördüğü gibi bana babasına ananesine cook düşkün kapı zili duydugu an koşar kapıya ayakkabı ve ceketini ister askılığı gösterip herseyi fırlatma huyu var koltukta masada hiç birsey olmucak bi yere gittiğimzde ilk işi her seyi yere atmak oluyor masada ve koltukta olan her seyi tek tek alıp yere atıyor insanlara karsı mahcup oluyorum gidemiyorum bi yere annem ve kaynanam hariç.

Yemek yerken basta hersey güzek sonra yemeğini kaşık çatak herseyi alıp yere atıyor parkta herkes oyun oynarken benim oğlum taş topluyor kuyu gbi olan yada derin bi yer yada su birikintisi bulup atar 1 saniye yerinde durmadan koşar salıncakta sallanmaz aniden korumalıgı kaldırıp kendini atar cok cabuk sıkılıyor yani daha aklıma gelmeyenler var ben çok ama çok yaramaz diye düşünürken aklıma üstün zeka geldi biraz arastırdım ama bilemiyorum sizce ne yapmam lazım 9 ayda 86 kilodan 61 kiloya düştüm gün içinde 1 saniye durmadan peşindeyim tek bırakmaya asla gelmiyor mutlaka bi iş getiriyor başına. Gece uykusu desen yok sabah 7de ayakta

Taklit ediyor cok gördüklerini birebir aynısını yapıyor hapşuruyoruz hemen oda hapşu diyor şaşırıuroz şaşırıyor yemek yerken banarak yersek hemen ekmek koparır banar oda bişeyler anlatırım oda anlatıyomıs gibi ben susunca taklit eder sizce ne yapmalıyım çooook ama çoook hareketli bi çocuk bir oyunla oyalanmayan dur durak bilmeyen yorulmak nedir bilmeyen bi cocuk . Şuan saat 5bucuk sabah. 2 saattir yatakta zıplıyor bi oraya bi buraya tavsiyelerinize ihtiyacım var
Merhaba çocuğunuz dehb olabilir. Uzmana danışsanız sorularınızın yanıtını alırsınız.

Sonuna kadar okumaya dayanamadım.Lutfen noktalama işaretleri kullanın,anadilinizi geliştirin.İnsan kendi anadilinde nasıl yetersiz olur,nasıl noktalama işaretleri kullanmaz ben hayretler içinde izliyorum.
belkı arkadaş disleksi vsvs sız noktalamaya dikkat edeceginize uslubunuza dikkat kesilin !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! bu sizin kendinizi geliştirmiş haliniz ise vah gidi vah

Merhaba.
Bu hassasiyetler(koku, doku, ses, sakinleşememe) için duyu bütünleme araştırdınız mı hiç, var mı deneyiminiz?
Oğlumu duyu bütünlemeye yönlendirdiler ama etkisi olup olmayacağı belirsiz bir şey için vakit ayırmak istemiyorum şu an, bilginiz varsa sorayım dedim.
Yoksa da bi araştırın isterseniz.
önceden bılmezdık duyu butunleme problemlerını bır cok kısıdee var aslında bende 38 yasındayım oglumdan kaynaklı bu bılgılere shaıp oldum cunku benzer seylerı bende yasıyorum ıslaklık ıslak bı yere dokunmak benı rahatsız eder bazen yumusak yıyeceklerden ıgrıltı oluyorum dokular hatta calısma hayatına baslayana kadar uzun surelı goz goze bakamıyordum kısılerle ve ben bence dısleksıyım e eskıler buna mızah dıyordu suan duyusal hassaıyetler bence onları sadece sevmelıyız ve elalem odaklı yasamamalıyız o zaman cogu sey zaten sorun olmaktan cıkıcaktır

Bu yoruma katılıyorum ustunzekali olanlar genelde daha sessiz oluyor hareketli olmuyor bı olgun oluyorlar bizim okulda da vardi biz daha para birimi konuşurken çocuk borsadan bahsederdi falan sene bilmem kaç.
sesszı lık derken ustunde yanında bır kac farklılık olabılıyor dehb hıperaktıf... asperger ...ogrenme guclugu .dısleksı dıskalulı vsvs cocuk hıperaktıf ıse nasıl sessız kalır kı durtusellık te varsa ? bunu neye gore soyledınız ayrıca ustunluk okuma erken ogrenır dıyede bırsey olmaz bazısı gecte ogrenebılır cunku yanında 2 kere farklı ıse golgeleyebılır yanı bı cocukta dehb tanısı almıs ıse belkı bu teshıs ustunlugunu golgeyebılır .... ayrıca duyusal hassasıyetelerı duyu butunleme sorunları bıle cokca oluyor bazen otızımle bıle karıstırılıyor bu tur yanında hedıyelerıde var ıse cocukta

Merhaba. Benim kizim ustun zekali 4.5 yasinda su an. Oglum 15 aylik, ablasiyla benzer gelisim gosteriyor. Ablasinin 14 aylikken bilincli soyledigi 110 kelimesi vardi. Oglumun 130 kelimesi vardi. Iki kelimeli cumle kurmaya 13 aylikken basladi, ponponu attim dedi. Saymadim ama su an 250 kelimeden asagi konustugunu sanmiyorum. Her kelimeyi sadece bir kere soylerim ve ogrenir. Mesela bir kere irmik helvasi yedirirken tatli diyorsam, sonraki her helva gorusunde tatli der. Motosiklet, bisiklet, otomobil, otobus ve kamyonu birbirinden goruntusuyle ve sesiyle ayirt edip isimlerini soyler. Kendilerini gormese de sadece sesini duydugunda soyler. Bu ornekleri fikir edinmeniz icin verdim.

Ben hem alanda egitimli hem ustun cocuk sahibi biri olarak soyluyorum, cocugunuz ustun zekadan cok algilari acik bir bebege benziyor sadece. Siz yine merakini besleyin, bol bol disari cikarin ki kesif arzusu hep diri kalsin, hep takipte kalin ama ustun zeka mi degil mi sorusuna cevap arayarak yapmayin derim.
zeka gelısıp gerıleyen bırseydır 6 yas sonrası tetsler saglıklıdır cunku cocugun dıkkatı vsvs hersey degısebılıyor erken yapılan testlerde daha sonra degısebılıyor

belkı arkadaş disleksi vsvs sız noktalamaya dikkat edeceginize uslubunuza dikkat kesilin !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! bu sizin kendinizi geliştirmiş haliniz ise vah gidi vah
anca boyle bos bos gulersın uslupsuz :) negatıf sen önce ınsan olda kadına ne uslupla yazılacagını ogren ..................... cok noktalama boslukları doldurursun seversın sen noklatalam ısaretı hatta daha da sınırın bozulsunsnsnshsjsjsj :)

Anlattıklarınıza gore üstün zeka fln değil, üstün zeka çok daha farklı oluyor.
Sizin çocuğunuzun yaşıtlarına göre, görsel zekası bir tık daha fazla gelişmiş olabilir. Buda ilerleyen zamanlarda eğitiminde çok işine yarayacaktır. Yetenekli bir birey olacak diye düşünüyorum.

Merhaba. Benim kizim ustun zekali 4.5 yasinda su an. Oglum 15 aylik, ablasiyla benzer gelisim gosteriyor. Ablasinin 14 aylikken bilincli soyledigi 110 kelimesi vardi. Oglumun 130 kelimesi vardi. Iki kelimeli cumle kurmaya 13 aylikken basladi, ponponu attim dedi. Saymadim ama su an 250 kelimeden asagi konustugunu sanmiyorum. Her kelimeyi sadece bir kere soylerim ve ogrenir. Mesela bir kere irmik helvasi yedirirken tatli diyorsam, sonraki her helva gorusunde tatli der. Motosiklet, bisiklet, otomobil, otobus ve kamyonu birbirinden goruntusuyle ve sesiyle ayirt edip isimlerini soyler. Kendilerini gormese de sadece sesini duydugunda soyler. Bu ornekleri fikir edinmeniz icin verdim.

Ben hem alanda egitimli hem ustun cocuk sahibi biri olarak soyluyorum, cocugunuz ustun zekadan cok algilari acik bir bebege benziyor sadece. Siz yine merakini besleyin, bol bol disari cikarin ki kesif arzusu hep diri kalsin, hep takipte kalin ama ustun zeka mi degil mi sorusuna cevap arayarak yapmayin derim.
Merhabalar, üstün zeka tanısı kaç yaşında ve nasıl koyuldu peki?

bu yaptıkları çok normal bana göre sadece aşırı hareketli demişsiniz o konuyu doktora sorabilirsiniz , benim arkadaşımın oğluna dikkati dağınık ve çok hareketli diye duyu bütünleme problemi gibi bir şey demişler , o çocuk 15 aylık ,,

Benim oğlum da 14 aylık, , çok meraklıdır gördüğü her şeyi sorar uzun uzun anlatmamı bekliyor , kitaptan tavuğu soruyorum misal , tavuk demiyor ama Farklı kitaplardan yumurta ve civcivi açıp gösteriyor , tavukla olan ilişkiyi bilebiliyor , üstün zekanın ü sü yok oğlumda ,, doktor dil ve fiziksel gelişimin aynı anda ilerleyemeciğini söylemişti (9 aylık yürüdü oğlum ) ama üstün zeka çok Farklı bir şey , forumda daha önce yazmıştım bunhnla ilgili bir tez konusu okuduğumda çok çok şaşırmıştım , dehaların bebeklik çocukluk evreleri çok Farklı yani ismini unuttum ama 6 ay doktor kontrolünde sağ kulağımda iltihap var diyecek kadar ileri dil seviyesi (7yaşknda harvard lı olmuş zaten )
1 yaşında 100 kelime değil ama 12 aylıkken uzun uzun cümleler kuruyorsa orda evet farklılık var deriz , ve araştırdığım bütün kişilerde inanılmaz farklılık var

Çocuğunuz 4 aylıkken baba demiyor.
Babıldama dönemine girdiği için baaa baa sesleri çıkarıyor.
Çok uzun şeyler yazabilirim de , eski konu hortlamış 😂

Üstün zeka iyi bir şey değildir arkadaşlar.
Her şeyin normali iyidir. Çocuğun zeki olması farklı, üstün zekalı olması farklı bir şeydir. Zeki çocuk iyidir , güzeldir ama üstün zeka çok farklı bir olgu.

Benim oğlum da bunların çoğunu yaptı. Ama 3 yaşında şuan ve konuşmuyor. Bu yüzden millet çocuğumu otizmli ilan etti😒 Psikiyatristimiz ise gelişim geriliği olduğunu ama otistik olmadığını söyledi. Her çocuğun gelişimi farklıdır. Maşallah çocuğunuza 🧿🌿 Üstün zeka başka bir şey. Okula gidince daha belli olur. Kafanıza takmayın, keyfini çıkarın😇

Ben de çocuğum üstün zekalı diye çok çok sevinen anne babaları anlayamıyorum. Ömürleri boyunca doğru dürüst arkadaşları olamayacak, hiçbir zaman hakettikleri eğitimi alamayacaklar ve bir süre sonra sistemin eledigi çocuklardan olacaklar .

Yazılanları elimden geldiği kadarıyla okudum. İkiz bebeklere sahibim, 10. Aya gireceğiz.. üstün yada deha olması neye göre iyi yada neye göre kötü bilmiyorum.. arkadaşım kardeşinin kızı (ilkokul) bölge birincisi oldu, geçen yaz Fransa’dan akrabası geldi, yaşıt kuzeniyle iletişim kuramadığından 1 gecede Fransızcayı sökmüş…bebekliğini bilemiyorum ama sakin üslu bir çocuk olduğu duydum.. işte buna üstün zekalı çocuk derler bunu biliyorum…bir de arkadaşım kendi yiğeni için bu kızın zeka geriliği var sanırım anlamıyor bişey derdi… gelelim benimkilere farkındalıkları çok yüksek ama ne konuşuyorlar ne yürüyorlar sadece emekliyorlar .. bence benimkiler normal bebek normal çocuk 🤣

Her çocuk bir degilki kardesler bile ayni degiller mesela kizim daha akilli bir cocuktu sakindi ama oglum ayyy mahfetti beni 1 yasinda bir basladi 10 sn durmazdi yerinde asiri hareketliydi 4 yasinda okula baslayinca duzeldi hatta test bile yaptirmistik hiperaktif falan mi diye cok sukur iyi cikti IQ 93 cikmisti.ve dicem ustun zekada iyi birsey degil dua edinki olmasin.kolaylikla buyutun insallah

Merhaba arkadaşlar biraz uzun olacaks ama okursanız sevinirim15 aylık bir oğlum var . Aşırı hareketli 5 aylıkken beşiğine tutunup kaldırıyordu kendini 6 aylıkken emeklemeye koltuklara tutunup kalkmaya başladı 10 aylıkken yürüdü 4 aylıkken baba dedi ama şuan pek fazla konusmuyor baba dede gitti düştü hadi ve bi olay oldugu zaman aaa diye şaşırıyor ben bir iki üç diye saydığımda bir sdiyor sadece kelime dağarcığı bu kadar ama mesela ben parmak oyunları falan yaptıgımda beni taklit eder gibi bişeyelr söylüyor kendince benim ve eşimin fotoğraflarına bakarken baba hani diyince parmağıyla gösteriyor tv izlemeyi seviyor ama uzun süre odaklı kalmıyor cizgifilm acıkken bile evde dört dönüyor koltuk tepeleri altları ses sistemini yan yatırıp üstüne cıkıyor tv ünitesinin üstüne cıkıuor belki 150 defa alıyorum ordan susayınca elimden tutup mutfaga götürüyor ışık kapalıysa elimi ışığa doğru ittiriyor aç diye daha sonra bardak olan dolabı gösteriyor karnı açsa asla durmaz hiç birseyle oyalanmaz sürekli kim varsa mutfaga götürür yemeği pişene kadar yanımdan ayrılmaz mutfakta cekmece acar kepçe kaşık ne bulursa ocakta tencereye uzanıp içine sokup karıstırmaya calısır bu arada boyuda cok uzun 87 cm 15 aylık.

Daha aklıma gelmeyen o kadar cok sey var ki hiç bir yere gidip rahat 2 dakika oturamam milletin cocukları oyuncaklarla oyun kurup oynarken benim ki sürekli bi arayış içinde etrafa merakla dolaşır kumandayı alır tvye tutar klima kumandasını alır klimaya tutar anahtar görse kapıya takmaya calısır bu arada bu dediklerimi suan yapmaya baslamadı 1 yaşından beri böyle camasır makinasına camasırları koyar detarjanı bana işaret eder dök diye süpürgeyi görür görmez fişini takmaya calısır hemen alır eğilip koltuk altlarını üstlerini süpürür benden gördüğü gibi bana babasına ananesine cook düşkün kapı zili duydugu an koşar kapıya ayakkabı ve ceketini ister askılığı gösterip herseyi fırlatma huyu var koltukta masada hiç birsey olmucak bi yere gittiğimzde ilk işi her seyi yere atmak oluyor masada ve koltukta olan her seyi tek tek alıp yere atıyor insanlara karsı mahcup oluyorum gidemiyorum bi yere annem ve kaynanam hariç.

Yemek yerken basta hersey güzek sonra yemeğini kaşık çatak herseyi alıp yere atıyor parkta herkes oyun oynarken benim oğlum taş topluyor kuyu gbi olan yada derin bi yer yada su birikintisi bulup atar 1 saniye yerinde durmadan koşar salıncakta sallanmaz aniden korumalıgı kaldırıp kendini atar cok cabuk sıkılıyor yani daha aklıma gelmeyenler var ben çok ama çok yaramaz diye düşünürken aklıma üstün zeka geldi biraz arastırdım ama bilemiyorum sizce ne yapmam lazım 9 ayda 86 kilodan 61 kiloya düştüm gün içinde 1 saniye durmadan peşindeyim tek bırakmaya asla gelmiyor mutlaka bi iş getiriyor başına. Gece uykusu desen yok sabah 7de ayakta

Taklit ediyor cok gördüklerini birebir aynısını yapıyor hapşuruyoruz hemen oda hapşu diyor şaşırıuroz şaşırıyor yemek yerken banarak yersek hemen ekmek koparır banar oda bişeyler anlatırım oda anlatıyomıs gibi ben susunca taklit eder sizce ne yapmalıyım çooook ama çoook hareketli bi çocuk bir oyunla oyalanmayan dur durak bilmeyen yorulmak nedir bilmeyen bi cocuk . Şuan saat 5bucuk sabah. 2 saattir yatakta zıplıyor bi oraya bi buraya tavsiyelerinize ihtiyacım var
Ben gayet normal bir çocuk gördüm her bebeğin gelişimi farklidir kimisi erken yürür kimisi geç kimisi erken konuşur kimisi geç vb o kadar çok takmayın gayet normal davranışları var çok hareketli olusuda normal erkek
çocukları biraz daha hareketli oluyor

X