Davranış Bozuklukları Oğlum vuruyor, nasıl davranmam lazım?

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

MonalisaSmile

sɹǝʇnqıqpunloʎʎǝs&#6
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2010
3.653
23
Benim oğlum daha 14 aylık.. Kesinlikle tv izlemiyor, yani şiddet öğrenebileceği bişey yok ama bu ara bi vurma huyu çıkardı. elindeki oyuncakla başıma, yüzüme falan vurmaya çalışıyor. geçen gün kumandayla kafama vurdu, eli de ağır maşallah, acayip canım yandı. bunu oyun zannediyor, çünkü o kadar da sevimli ki ister istemez gülüyorum, ben gülünce de bunu oyun zannetti iyice.. gülmemeye çalışıyorum, hatta ağlama numarası yapıyorum, o zaman şaşırıyor yüzüme bakıyor, ben durunca yine vurmaya çalışıyor. bu huyundan nasıl vazgeçirebilirim? bilgisi tecrübesi olanlar paylaşabilir mi lütfen?

merhaba monalisasmile, lütfen endise etmeyin. cocugunuz her ay ve her yas'ta gelisiminin bir cok asamasindan geciyor ve bu asamalari tamamliyor. cocugunuz 14 aylik bu sürecte motorik gelisimine katki ve destek sunulmasi lazim. cocugunuz daha önceki asamalarda bir nesneyi tutmayi,atmayi,yuvarlamayi vs ögrendi. simdi bu nesnelerle daha fazla ne yapabilirim? diye soruyor kendine. demek ki suan onun ilgi alani nesnelerle ses cikarmak, onu atmak ve biyerlere vurmak. sizin yapmaniz gereken 2 sey var. 1. cocugunuza bu ilgi alaninda gerekli destegi vermek ve zamani ayirmak, 2.cisi cocugunuz eger birine vuruyorsa, yani size veya baska birine, asla gülümsemeyin. ve cocugunuza kontrol edilmis sert olmayan fakat kararli olan bi ses tonuyla , X bunu yapmani istemiyorum cunku canim yaniyor''. demenizdir.
cocugunuz bunu tekrar etse de her seferinde kararli olun ve bunu uygulayin.

cocugunuz baskalarinda bunu yaptigi zaman onlara aci verdigini hissetmeli, bunu anlamali (bu zaman alabilir fakat hizla da gelisebilir). ayni sekilde bu ,,gücünü ve enerjisini'' ilgi alani olabilecegini de gösterin.

örnekler:
-tahta kasik,veya herhangi kirilmayacak olan bir oyuncagini cocugunuza verin, yere yastik koyun ve ona oraya vurabilecegini söyleyin. hatta anlamasi icin sizde ona katilin, ki karsilikli oyun alisverisi olsun.
-tencere ve tahta kasik verin tencereye vurdugunda cikan sesler onun müzikal zekasini da gelistirecektir
-ufak bi tasi gazete kagidi ile kaplayin, cocugunuz her iki tasi birbirne vurmayi denesin, cikan sesleri tanisin.

buna benzer binbir cesit oyun yaratabilirsiniz :)

cocugunuzla kaliteli zamanlar gecirmeniz dilegi ile...

canım bu aylarda çocuklar gücünü göstermeye çalışırlar benim oğluşumda öyleydi davranışı doğal yani ama güzelce anlat gözlerinin içine bakarak vurmak kötü bir şey canım yandı çok acıdı bak sen vurunca uff oldu vurma bitanem diye anlatabilirsin bir zaman daha buna devam edecek ama sonra bırakacaktır emin ol eğer engellemezsen başka çocuklarla bir olunca onlara da vurmaya başlar bu sefer karşı tarafın çocuğu ağlar çocuk yüzünden kavga çıkar ya da herkes çocuğundan uzaklaşır oynatmak istemez tecrubeyle sabittir şahsen ben oğlum vurduğunda hep ikaz ederim tatlılıkla ama arkadaş çevremiz malesef böyle değil gelir benim oğluma vurur ağlatırlar ama annelerinden ne bir ikaz ne bir tek söz söylemezler sonra da anlamıyor vuruyor ne yapalım derler bende baştan alıştırmasaydınız derim hani o nedenle ikaz et alışmasın benim şahsi fikrim bu Allah tatlılıkla büyütmeyi nasip etsin inşallah

merhaba monalisasmile, lütfen endise etmeyin. cocugunuz her ay ve her yas'ta gelisiminin bir cok asamasindan geciyor ve bu asamalari tamamliyor. cocugunuz 14 aylik bu sürecte motorik gelisimine katki ve destek sunulmasi lazim. cocugunuz daha önceki asamalarda bir nesneyi tutmayi,atmayi,yuvarlamayi vs ögrendi. simdi bu nesnelerle daha fazla ne yapabilirim? diye soruyor kendine. demek ki suan onun ilgi alani nesnelerle ses cikarmak, onu atmak ve biyerlere vurmak. sizin yapmaniz gereken 2 sey var. 1. cocugunuza bu ilgi alaninda gerekli destegi vermek ve zamani ayirmak, 2.cisi cocugunuz eger birine vuruyorsa, yani size veya baska birine, asla gülümsemeyin. ve cocugunuza kontrol edilmis sert olmayan fakat kararli olan bi ses tonuyla , X bunu yapmani istemiyorum cunku canim yaniyor''. demenizdir.
cocugunuz bunu tekrar etse de her seferinde kararli olun ve bunu uygulayin.

cocugunuz baskalarinda bunu yaptigi zaman onlara aci verdigini hissetmeli, bunu anlamali (bu zaman alabilir fakat hizla da gelisebilir). ayni sekilde bu ,,gücünü ve enerjisini'' ilgi alani olabilecegini de gösterin.

örnekler:
-tahta kasik,veya herhangi kirilmayacak olan bir oyuncagini cocugunuza verin, yere yastik koyun ve ona oraya vurabilecegini söyleyin. hatta anlamasi icin sizde ona katilin, ki karsilikli oyun alisverisi olsun.
-tencere ve tahta kasik verin tencereye vurdugunda cikan sesler onun müzikal zekasini da gelistirecektir
-ufak bi tasi gazete kagidi ile kaplayin, cocugunuz her iki tasi birbirne vurmayi denesin, cikan sesleri tanisin.

buna benzer binbir cesit oyun yaratabilirsiniz :)

cocugunuzla kaliteli zamanlar gecirmeniz dilegi ile...

teşekkür ederim. çok yardımcı oldunuz. ben de tam tersine böyle vurmalı oyunlardan kaçınıyordum açıkçası, daha çok vurmaya alışmasın diye. bakalım bir de öyle deniyim. ben her seferinde kararlı bir şekilde 'hayır, vurmak yok, acıyor' falan diyorum ama o bunları da oyun sanıp gülüyor. sadece ağlama numarası yaparsam biraz şaşırıp duraksıyor. teşekkürler değerli yorumlarınız için.

2.5 yasindaki kizim bana yapmadigini birakmadi vurmalar tirnak gecirmeler sac yolma vb bunlari yaparken guluyor keyif aliyor neyse uzmanlarin dedigi heryolu uyguladik ise yaramadi dahada azitti bu arada babaya asik (erkeklerde anneye ) babasi onunla konusuyor annene lutfen vurma gibi bircok sey soyluyor Tamam diyor ve 1haftadir inanilmaz ask yasiyoruz kizimla vurmayi birakin sarilmalar opmeler sohbet etmek istemeler bende anneligin keyfini cikariyorum bu zamana kadar hizmetcisi stress topuydum kizimin :)) umarim boyle devam eder

Benim oğlumda vurma alışkanlığını malesef dedesi ve babannesi sayesinde edindi. oğlum sizin bebiş kadarken vuruyodu eşimin babasıda anneside o vurdukça kahkaları basıyodu bende sinir oluyodum. gülmeyin lütfen desemde malesef gülmelerine engel olamadım. bende sizin yaptığınız gibi vurmak yok dedim ağladım filan ama karşısında çok görüşemiyor olsakda dedesiyle babannesiyle bu davranısa gülen birisini gördüğü için malesef bu huymu kaldı bilemiyorum ama şu an üç yaşında önüne gelen herkese hoşuna gitmeyen bir durum olduğunda vuruyor. bu huyundan vazgeçiremedim. dedesinede vuruyor artık tabi büyüdükçe eli de ağırlaşıyor yok vurma diyor şimdide gülemiyor bende içimden oh olsun demekten kendimide alamıyorum. bazen fark etmiyor durduk yerede gidiyor yapıştırıyor. artık ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. erkek olduğu için dahada hırçın oluyor malesef. parkta birine vurunca ağlasada kızıp eve götürüyorum anlasın hatasını diye ama malesef ders de almıyor. bir sonraki zaman yine aynı şey. psikoloğa sordum yasıtları ile olsun dedi kreş önerdi ordaki çocuklara bir iki yaparsa dışlanırsa yaptıklarının hata olduğunu anlar dedi. birde onu denemek için şu aralar kreş bakıyorum. sakın ama sakın vurduğunda lütfen gülmeyin kararlı bir ifade ve ses tonu ile yapma diye ikaz edin. ve herkes sizinle aynı dili konuşsun lütfen. siz kızarken birileri gülmesin. yoksa ilerde daha sıkıntı çekersiniz. kolay gelsin...

Benim oğlumda vurma alışkanlığını malesef dedesi ve babannesi sayesinde edindi. oğlum sizin bebiş kadarken vuruyodu eşimin babasıda anneside o vurdukça kahkaları basıyodu bende sinir oluyodum. gülmeyin lütfen desemde malesef gülmelerine engel olamadım. bende sizin yaptığınız gibi vurmak yok dedim ağladım filan ama karşısında çok görüşemiyor olsakda dedesiyle babannesiyle bu davranısa gülen birisini gördüğü için malesef bu huymu kaldı bilemiyorum ama şu an üç yaşında önüne gelen herkese hoşuna gitmeyen bir durum olduğunda vuruyor. bu huyundan vazgeçiremedim. dedesinede vuruyor artık tabi büyüdükçe eli de ağırlaşıyor yok vurma diyor şimdide gülemiyor bende içimden oh olsun demekten kendimide alamıyorum. bazen fark etmiyor durduk yerede gidiyor yapıştırıyor. artık ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. erkek olduğu için dahada hırçın oluyor malesef. parkta birine vurunca ağlasada kızıp eve götürüyorum anlasın hatasını diye ama malesef ders de almıyor. bir sonraki zaman yine aynı şey. psikoloğa sordum yasıtları ile olsun dedi kreş önerdi ordaki çocuklara bir iki yaparsa dışlanırsa yaptıklarının hata olduğunu anlar dedi. birde onu denemek için şu aralar kreş bakıyorum. sakın ama sakın vurduğunda lütfen gülmeyin kararlı bir ifade ve ses tonu ile yapma diye ikaz edin. ve herkes sizinle aynı dili konuşsun lütfen. siz kızarken birileri gülmesin. yoksa ilerde daha sıkıntı çekersiniz. kolay gelsin...
Ne takmişsiniz babaanesi ve dedesine sanki çocuğun vurmasini degilde onlari şikayet etmek icin yazmissiniz

X