Konuşma Problemleri Oğlumda konuşma problemi var...yardımcı olurmusunuz

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

yaseminsen

rabbım sen evladımı koruu
Kayıtlı Üye
30 Haziran 2007
1.488
12
38
merhabalar...
benım 2 yaş 7 aylık bı oglum var...Bizim problemimiz; anne,baba,hala su ve kola dışında hiç bir şey söyliyememesi.Söylemeye çalışıyor,beni kulagını açıp dinliyor ama iş tekrar et oğlum yada neymiş vs. diyince ağlamaya yada bağırmaya başlıyor.Çok hırçın,agresif bi çocuk .Biz bunu konuşamamasına bağlıyoruz.Anlıycanız cümleyi bırakın kelime bile söyleyemiyor.Napıcağımı şaşırmış durumdayım.Etrafımızdaki insanlarım laflatından,baskılarından cok sıkılmış durumdayım.Oğlumu bi uzmana gostersekmı dıye konusuyoruz aramızda.Lutfen bana akıl verın ne yapsam daha iyi olur yada ogluma yardımcı olmus olurum.Şimdiden teşekkür ediyorum sizlere ....a.s.

canım televizyon izliyor mu... üç yaşın altında çocuklarda televizyon izlemek konuşmada gecikmeye neden olur... masal kitapları oku, yaşıtlarıyla vakit geçirmesini sağla... oğlum da 1,5 yaşında cümleye başladı ama fazla kurduğu cümle yoktu yaşıtıyla tatil yaptık iki yaşını doldurmadan net şekilde konuşmaya ve uzun cümleler kurmaya başladı... bence bir uzmana götür aklında soru işareti kalmaz

hırçınlığı da iki yaş sendromu olabilir... iki yaşında bebeklikte çıkıyor ama hala anne muhtaç olduğu için hırçınlık yapıyorlarmış... erken çocukluk dönemi

2 yaş sendromu bılıyorum duymustumcnm.tv pek ızlemez ama reklam oldugu zaman bakıyor yoksa kafasını cevırıp bakmaz tv ye .Kıtapta okuyorum uyutucagım zamanları ...etrafımızda onunla oynayabılıcek pek yasıtı yok acıkcası .parka goturdugumdede etraftakı cocuklara vuruyor :KK43:.
cocuk norolojiyemi psikiyatriyemi gotrmem gerekır acaba

Ahh kıyamam ben ona,öncelikle Allah bağışlasın yavrunuzu.
benim kızım küçükken bizde yaşadık,konuşmaya başlarken
konuşmadan sinirlenip susuyordu.Çocuk gelişim uzmanına götürdük.
yetişkin insanlar gibi kafasında uzun cümleler kuruyormuş,ama söylemeye gelince
hepsini birden söyleyemeyince sinirleniyormuş,üstüne gitmeyin demişti,
sonrada yavaş yavaş düzedi çok şükür,şimdi 13 yaşında.
sanırım biraz da agresif,paylaşmak,oynamak,enerjisini boşaltmak istiyor ama
yaşıt bulamıyor.Bence,bulunduğunuz yerdeki belediyenin açmış olduğu yaşam merkezleri vardır,
araştırın ve çocuğunuzun yaşıtlarıyla zaman geçirmesini,oynamasını sağlayın.
ama ilk önce pedegog ( Çocuk psikolojisi eğitmeni) götürün derim,
uzman bir doktor sizi daha iyi yönlendirecektir...
sevgiler.

Evet kadın sağlığı tarama merkezlerinde çocuk psikologları var gerekli görürlerse haftada 45 dk eğitim de veriyorlar. Komşumuzun oğluda 2 yaşında konuşma problemi ile beraber dönen nesneler ilgisi vardı. Ve sürekli tekrar eden davranışları vardı. Oraya götürüyor epey düzeldi.

Bende oğlumu götürüyorum bize de eğitim programı hazırladılar.

teşekkür ederim gercekten....
hemen netten arastırmaya başlıyorum en kısa zamanda goturucem.
peki depresifPolyana arakadasım oğluna faydası oluyormu?

teşekkür ederim gercekten....
hemen netten arastırmaya başlıyorum en kısa zamanda goturucem.
peki depresifPolyana arakadasım oğluna faydası oluyormu?

Bizimki haftaya başlayacak. Katkısı illa ki olur. Eğitim sonuçta...
Zaten ilk önce psikolog görüşmesi yapıyorlar hem sizinle hem çocuğunuzla ona göre yönlendiriyorlar.

Hırçın agresif demişsin. İnan kendisini net olarak ifade edemediğinden. Etraftaki çocuklara da o yüzden vuruyordur. Vurmaması için onu eğer çocuklara vurursa parka götürmeyeceğini söyle ve uygula. Park görüpte istediği zaman hatırlat, sonra götürdüğünde fark edeceksin. Vurmaya kalktığı anda da eve geri döneriz falan de ama çok da kafasına kakma. Davranışını daha çok pekiştirmene yol açabilir.

Bir de dr bize tv den ve bilgisayardan uzak tutun demişti. Tek yönlü iletişim sağlıyorlarmış ve konuşmayı geciktiriyormuş.

Hırçın agresif demişsin. İnan kendisini net olarak ifade edemediğinden. Etraftaki çocuklara da o yüzden vuruyordur. Vurmaması için onu eğer çocuklara vurursa parka götürmeyeceğini söyle ve uygula. Park görüpte istediği zaman hatırlat, sonra götürdüğünde fark edeceksin. Vurmaya kalktığı anda da eve geri döneriz falan de ama çok da kafasına kakma. Davranışını daha çok pekiştirmene yol açabilir.

kesinlikle cnm bi konuşabilse çok farklı bi çocuk olucak biliyorum :KK43: parka gıttıgımızde kızdım eve getırdım dun bugun tekrar gıttık ve gayet sakındı oynadı ve hatta ılk defa kendı eve gelmek ıstedı sasırdım :)

Bir de dr bize tv den ve bilgisayardan uzak tutun demişti. Tek yönlü iletişim sağlıyorlarmış ve konuşmayı geciktiriyormuş.

televızyon pek ızlemıyor reklamlara bakıyor sadece ama ondada sıkı davranmam lazım sanırım ızlememsı ıcın...
onunla konusuyorum dınlıyor ama tık yok :KK43:

Allah yardımcınız olsun. inşanlah düzelirde ilerde bu sıkıntılarınızı tatlı hatıralar olarak anarsınız.
ama ihmal etmeyin derim ben. Örnek vermek gibi olmasın bizim bir akrabanın çocugu uzun zaman konuşamadı, kısa bazı kelimeleri söylüyormuş, ama konuşma yok, 6 yaşına kadar böyle devam etmiş, kaç dr ye gitmişler, meğer çocuk bilmem kaç oranıda duymuyormuş. anlayamamış doktorlar, çocuk annesinin dediğini falan yapıyor anlıyordu gerçi kısa bakı kelimeleride söylüyordu, anlaması artıkk demekki dudak okumadan yada mimiklerden ne demek istediğini anlıyordu heralde. sinirli agrasifti , o da kendisini ifade edemediği için miş.
Şimdi kulağına işitme cihazı takıyor, okula başladı dersleri de çok iyi, hatta millieğitimin bu tarz çocuklar için özel çalışma programları oluyor, çocuk şu an normal hayata devam ediyor.
ama yazık kaç zaman çocuğu dr. dr. gezdirdiler, kimse anlamadı sebebini..
sizinkisi inş. böyle bişey değildir.
ama genede ihmal etmeyin

benimde oğlum 2 yaş 4 aylık ve hala çok ama çok fazla kelimesi yok
herşeyi anlıyor yapıyor uyguluyor ama cümle kuramıyor
bende her anne gibi çok endişelenmiştim her anne çocuğun konuşmasını istiyo çünkü
biz dr a götürdük dr umuz gelişiminin gayet ii olduğunu söyledi
konuşmamasının hem erkek çocuğu olmasından aile fertlerinde geç konuşma var mı diye sordu
ben çalışan bir anne değilim sürekli evde onunla beraber olduğum için oğlumunda pek sosyal çevresi yok
dr umuz bize şiddetle kreşi önerdi
sürekli çevremdekilere soruyorum bende ne zaman konuştu diye ve inanın %70i benimkide geç konuştu diyo yani erkek çocuğu sahip olanlar
ama yinede bi uzmana gösterin derim o sizi daha iyi yönlendiriyo
30 ayını dolduruncada kreşe vericez
kendi yaşıtı yok çevresinde çünkü
şimdi ben oğlumu hiç zorlamıyorum herşeyi anlatarak göstererek veiryorum
herşeyi artık zamana bıraktım bunu yaşıyan ilk kişi ben olmadığımı farkettim
şimdi oğluma daha biliçli davranıyorum

aynı sorun bendede var benimde oğlum 19 aylık ve anne diyo başka bişey demiyo yani herşeyi anlıyo yapıyo ama anlaşılır başka bir kelime söylemiyor bende çok ilgileniyorum hatta birde baba desin diye defalarca uğraşıyorum ben baba de diyorum utanıyo gözlerini kapatıyo yani anlıyo bana baba de diyor ama ben baba kelimesini ağzımdan çıkaramıyorum anne diyo gözleriyle anlıyorum ve benim oğlum anne kelimesini bir çağırma gibi algılıyor ve benden başka herkese anne diye sesleniyo ve bu beni çok üzüyor ama şöyleki rahatım çünkü ablamın kızıda 3 yaşında anlaşılır olarak konuşmaya cümle kurmaya başlamıştı bende üstüne gitmiyorum ne öğrenirse kendi konuşur zaten zorlamanın faydası yok

benimde oğlum 2,5 yaşındaydı ve anne,su,kaka,ayı,gitti,baba gitti,annenne,teyde,güle güle ve özellikle de hayvanların isimleri yerine miyav,hav hav,uuuu bu horuz oluyor taklit ederek herşeyi anlatıyordu resmen şebeklik ediyordu diyebilirim ailelerimizde geç konuşan yoktu ama benim yeğenimde 3 yaşından sonra konuşmuştu o yüzden çok irdelemedim ve 3 yaşına geldiğinde bir nörologa götürdüm orada da hiç konuşmadı ama işitme ve bazı komutları çok güzel yerine getirdi nörolog bana döndü sana reçete olarak kreş yazıyorum bu cocuğu kreşe gönder 3 aya kadar konuşur eğer ilerleme olmazsa seni konuşma terapistine göndereceğiz dedi oğluma bakarak sonra ordan güle güle dedik eve geldik hemen kreş araştırmaya baktık.ben haliyle hep 3 yaşını bekledim doktora gitmek için heryerde öyle yazıyordu ve işitme testinden emin de olduğum ve otizmden de şüphelenmediğim için içim ferahtı arkadaşlar.sonra kreş buldum ve şuanda 1 aydır gidiyor bildiği 10 kadar kelime vardı ama tabibende kreşle birlikte hareket ettim yani öğretmeninin günlük orada vurguladığı kelimeleri anlattığı şeyleri evde ona birebir anlattım daha çok vakit geçirdik ne kadar malzeme varsa kreştekinin aynısından eve aldım kitaplar,boyalar ,yapıştırıcılar ,bulmacalar ve sonuç 1 ayda tam 30 kelime öğrendi paşam.onu böyle görünce çok hoşuma gidiyor sadece anne ve baba ile olmuyor illaki yaşıtları lazım birebir yüzyüze ve eşit olacak biçimde olmalıymış siz konuşurken bile eğilicekmişsiniz onun boyuna gelip konuşmanız lazımmış anlatıyorum bunlarıki benim gibi annelerde içini ferah tutsun kreşe mutlaka gönderin arkadaşlar elbette yaş olarak 3 yaş çok ideal ama oğlumun kreşinde 2 yaşında çocuk hatta 1.5 yaşında bir bebek bile var ve onların konuşmaları daha güzel ve düzgün.inşallah tüm konuşma güçlüğü çeken annelerin bebeklerinin dili çözülür.kesinlike çocuğunuzla birlikteyken hep konuşun hep bu zamana kadar çok tv izlerdi şimdi bakmıyor aklına dahi gelmiyor bende ev işi yaparken açık der umursamazdım kabak başa böyle patlıyor işte ihmale gelmeyen tek şey çocuklarımız

X