Çocuk Hastalıkları Oglumda otizm suphesi! lutfen bilenler bir baksin :(

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği
24 aylık bir oğlum var gelişimi çok güzel giderken bi süredir kelimeleri azaldı. Ismini söyleyince bakmıyor kendini vücut hareketleriyle ifade ediyor. Göz kontagimiz, beraber oyunlarımız, oyuncaklara ilgisi var çok şükür. Ama endişe içindeydim. Bugün 2 yas kontrolümüzde doktoru gelişiminde gerileme var dedi ismine tepki vermiyor otizme benziyor ama 18 ay kontrolunde hicbir seyi yoktu dedi son donemde bi gerileme olmus dedi o an dünya başıma yıkıldı çok perişanım korkuyorum duygularımı kelimelerle ifade etmeme imkan yok. :'( Nolur bu durumu yaşayan var mı? Ne yapmalıyız ne etmeliyiz? Bilenler yardımcı olsun Ankarada iyi bir gelişimci pediatrist arıyorum? dr umuz dedi ki pediatriste hemen gidin yasitlariyla oyun gruplarina katin arayi kapatacagina inaniyorum dedi kbb ve nöroloji ye de götüreceğim.
Aşılarını tam mı yaptırdınız isuda yı takip ederseniz Instagramdan sorularınızın cevabını gayet net bir şekilde alırsınız. Sizin yaşadıklarınızın aynısını yaşayan bir çok annenin yazıları var sayfada öne çıkanlar aşı bölümünde. agır metallerden vücudunu arındırmanız lazım oğlunuzun. Geçmiş olsun. Birde istanbuldaysanız fatih bey duyusal bütünleme merkezi var eminim çok faydasını göriceksiniz.

Yok dönme falan yok çok şükür öyle tekrarlayan döngüsel hareketler vs çok dikkat çeker zaten. Biz hiçbişe farketmedik bikac gün önceye kadar. 3 gündür tv tablet tüm ekranlar iptal. Artık sürekli göz teması ve kelimelerle, kitaplarla oyunlar oynuyoruz. Inşallah biseyi yoktur bebegimin 🙏 çok üzülüyorum
İnşallah, bence otizm değil muhtemelen uyaran eksikliğine bağlı gelişim geriliği var. Özel eğitimle toparlanır inşallah. Otizm de olabilir ama sanmıyorum. Allah yardımcınız olsun.

Bir arkadaşın otizmli kızı vardı bir yaşında.Bir gün bize geldiler çocuğa adı ile seslenince hiç bakmıyordu, konuşmuyordu, ve elinde bazı nesneleri sallıyordu sürekli.. Çok belliydi bir anormallik olduğu.Yakin zamanda yaşıtlarını yakaladığını öğrendim çok sevindim

Bayby TV kesinlikle izletmeyin o kanal çocukları gelişim geriliği yapıyor oğlum çok geç konuştu o kanal yüzünden atipik otistik dendi oğluma mahvetti beni mümkünse hiç TV seyrettirmeyin

24 aylık bir oğlum var gelişimi çok güzel giderken bi süredir kelimeleri azaldı. Ismini söyleyince bakmıyor kendini vücut hareketleriyle ifade ediyor. Göz kontagimiz, beraber oyunlarımız, oyuncaklara ilgisi var çok şükür. Ama endişe içindeydim. Bugün 2 yas kontrolümüzde doktoru gelişiminde gerileme var dedi ismine tepki vermiyor otizme benziyor ama 18 ay kontrolunde hicbir seyi yoktu dedi son donemde bi gerileme olmus dedi o an dünya başıma yıkıldı çok perişanım korkuyorum duygularımı kelimelerle ifade etmeme imkan yok. :'( Nolur bu durumu yaşayan var mı? Ne yapmalıyız ne etmeliyiz? Bilenler yardımcı olsun Ankarada iyi bir gelişimci pediatrist arıyorum? dr umuz dedi ki pediatriste hemen gidin yasitlariyla oyun gruplarina katin arayi kapatacagina inaniyorum dedi kbb ve nöroloji ye de götüreceğim.
Otizm tanısı 3 yaştan önce konulamaz bilginiz olsun

Ayy Allah aşkına size değil bu sözüm doktora ben de aynı yollardan geçtim adına bakmiyo denildi. Evde adına 10 kere de 5 dönüyorsa korkmayin inanın. Doktor odaları ilgilerini cekiyo dışarda bı ortam da dikkatleri dağılıyor. Şimdi ben anlamlandiriyorum öğrenme aşamasında çocuklar sadece insanlara değil nesnelerde dikkatlerini cekiyo. Bişeyler paylasiyosaniz ben gibi korkutmayin. Kızım şu an 4,5 yaşında otizm falan değil. Hem de sadece bı sikimtisi da yoktu otizmin her çocukta olabilecek 10 belirtisi var zaten. İlgilenin bol bol

Size de çok geçmiş olsun. Peki sizdeki belirtiler neydi? Kaç aylıkken farkettiniz? Doktor kbb nöroloji ve gelişim pediatristine gidin dedi sabah kbb ye götürücem pediatrist de cumartesiye verebildi başka pediatrist daha arıyorum. Psikiyatrist en son onerdi doktor. Hemen gidelim mi sizce?
Geç dönüş için kusura bakmayın, dün akşam siteye girme fırsatım olmadı.
Her çocuk kendine özgü olmakla birlikte benim oğlumda yaşına göre ileri giderken 2 yaş civarında bir anda geriledi. Kelime sayısı azaldı, TV tablet gibi ekranlara inanılmaz ilgili davranmaya başladı, 4-5 kez seslendikten sonra ismine tepki veriyordu. Ayrıca parmakla gösterme hiç yoktu. Bazı oyuncaklarına karşı takıntı oluşturmuştu ama tekerlek gibi dönen cisimlere çok ilgili değildi.

Şahsi fikrim öncelikle alanında iyi bir çocuk psikiyatristinin görmesi yönünde. Biz konusma gecikmesi diye düşünerek öncelikle pediatriye götürdük. Testlerimizde konuşmasına engel fiziksel bir durum çıkmadı hatta doktor üst sınırda olmasına rağmen toparlayacaktır demişti. 3 ayda o şekilde zaman kaybettik. Fiziksel muayene için mutlaka götürün ama lütfen psikiyatri için zaman kaybetmeyin.
İçinize sinene, kafanızda soru işareti kalmayıncaya kadarda fikir alın. Bu süreç yıpratıcı oluyor maalesef... Sağlık çalışanı değilim ama anlattığınız kadarı ile oglunuzun ağır bir sorunu olduğunu düşünmüyorum. Arada bir çocuk ve iyi bir eğitimle çok kisa sürede toparlayacaktır.

Biz de aynı durumdayız sadece anne baba annane dede görüyor. Bizlerle çok iyi dedesine bayılıyor. Annemlere götürdüğümde hemen dedesini arar bulur kahkahalar atar dans eder. Onlar bize gelince de sevinç çığlıkları atar. Babasıyla ve benimle oyunlar oynamayı çok seviyor beraber lego yaparız kuleler yapıyor devirip tekrar yapar. Tüm oyuncaklarını çok güzel kullanır. Ben yanindan kalkarsam yanima gelir elimden tutar geri getirir. Çoraplarını giydiricem derim ayağını uzatır bahçeye inicez derim kapının önüne koşar bekler. Mesela geçen gün içeri girince vestiyere aldığım ekmeği koydum. Kucaklayıp mutfağa bıraktı geldi. Babasinin kitabini koltuktan aldi kitapliga goturdu koydu. Dün mesela meyve yedirirken o da bana yedirdi kahkahalar attı cok eglendi gibi gibi örnekler. Sizin de evladiniz 24 ayrılmış neler yapıyor mesela? Bunlar normal mi? Anne diyemiyor sadece baba dede diye hitap eder bir ara enne demeye calisiyordu bıraktı. Biz hep konusmasi gecikti diye dusunduk goz temasimiz iletisimimiz her zaman çok iyi. Ama ismine hiç bakmıyor hic
canım her ismine bakmayan cocukta otizm olacak diye birsey yok kendini kahretme otizm tanisi sadece bu sebepten dolayı koyulmuyor.oncelikle sen sakin olmalısın 2 yaş sendromuna giriyorlar bu dönemde bi takim sorunlar yaşayacaksın.uyaran eksikligi olabilir cocugun bakmamak için inatlasiyor sana tepki gosteriyor olabilir.kizim 13 aylik 1 kere parka gidemedi benden ve abisinden baska kimseyi görmüyor oyun oynamayi öğrenmeyi reddediyor dışarı nerdeyse hiç çıkamıyoruz çok kötü zamanlardan geçiyoruz cocuklarimizda bu durumlardan etkileniyor.yasiti bi çocuk yokmu biraraya getirmeyi denesen.

Konuluyor bizzat gördüm arkadaşımın kızı bir yaşındaydı ve otizmin tipik bulgularını gösteriyordu.
Aa lütfen, 3 yaşından önce öyle bir tanı hayatta konulamaz. Mesela benim oğluma ve kkdaki bazı annelerin çocuklarına konulan teşhisler hep fasulyeden konuldu. O kadar doktorda zaten hep yanlış biliyor. Diğer arkadaş kadar bilme imkanları var mı?

Aa lütfen, 3 yaşından önce öyle bir tanı hayatta konulamaz. Mesela benim oğluma ve kkdaki bazı annelerin çocuklarına konulan teşhisler hep fasulyeden konuldu. O kadar doktorda zaten hep yanlış biliyor. Diğer arkadaş kadar bilme imkanları var mı?
Zaten " kesinlikle,asla, mümkün değil vs." ifadeleri lugatımızdan çıkarmadıkça gerçek bilgiye ulaşamayacağız toplum olarak...

6.ayin sonunda nesne devamlılığı var mıydı? Yani bir nesneyi yere düşürünce arıyor muydu, yoksa o nesne yokmuş gibi mi davranıyordu?
1. Yaşın sonunda ismine tepki vermez.
Göz teması kuramaz.
Dönen, hareket eden şeylere ilgisi varsa otizm spektrum bozukluğu olabilir. Doktorunuza başvurun.

X