Oglumun kolu ve eli dahil 5 yerden deldiler

Katılıyorum. Benim yaşadığım olayı yukarıda anlattım. Defalarca iğne derisinin içinde sağa sola oynatıldı. O kadar ağladı ki. Ağladıkça bebek hemşiresi gerildi. Kızacağız sandı heralde. Ona da yazık. Ama oğlum ağladıkça ağladığı için kan gelmiyor sakin olması lazım sakinleştirin lütfen dedi. Demek ki bir alakası var.

Ağlayınca damarlar geriliyor, bazen damara girse sakinleşmeden kan gelmiyor, yada damar kayıyor. Anne ne kadar sakin kalırsa bebekde o kadar sakin kalıyor. Anne olmak zor kabul ediyorum ama abartmamak da lazım.

Allah beterinden saklasın konu sahibi Allah korusun bende bir şey oldu sandım.
Sizi ordan oraya sürüklemek istememişlerdir bazen bebek hemşireleri de çok zor bulabiliyor.
Ay benim bile başıma geliyor damarlarım ince olduğu için.
benim de damarlarım çok incedir.kaç yerden dener hemşireler.damarımı patlattıkları da oldu.bilerek yapmadılar ya.çok büyütmüş bence de konu sahibi.

Merhaba hanımlar, biraz uzun okuyacak olanlara şimdiden teşekkür ediyorum. Oglum 17 aylik Bundan bir kaç gün önce oğlumun vitamin değerlerine baktırmak için randevu aldığım çocuk hastanesine gittim. Fakat doktorun biraz ilerideki daire yani cocuk değilde normal hastaneye odasının taşındığını söylediler. Oraya gittim doktora değerlerine baktırmak istediğimi söyledim beni 1. Kata yönlendirdi orada da 1 tane çocuk hemşiresi yok oğlumun damar yolunu açmaya çalışanların hepsi sadece yetiskinlerinkinden kan alanlarmis, gittim 1. Kata ilk hemşire almaya çalıştı çok çok az alabildi, sonra diğer kolunu denedi ondan da alamadı, derken diğer hemşire geldi her iki elini denedi o sırada oğlumun ağlamaktan ağrıdan helak oldu. Böyle böyle tam 5 yerden deldiler. Daha sonra ben bırakın oğlum mahvoldu deyince, onlar bana 1 tüp verdi ve çocuk hastanesinden de alıp buraya getireblirsinz, orda çocuk hemşireleri var tek seferde de alabilirler deyince ben o an ne kadar kötü oldum anlatamam yani sizin bilginiz olmayan bir konuda mi Dr beni buraya yönlendirdi dedim , konuyu değiştirdi çocuk hastanesinden daha rahat alabilirsiniz kanı dedi. Neyse ben çıktım oğlumun eli kolu 5 yerden delinmiş helak olmuş ağlamaktan bir kadın yanıma geldi , dediki keşke doktor seni çocuk hastanesine yönlendirseymis buradakiler anlamaz ki oradaki hemşire tek seferde bulabilir damar yolunu dedi gelip müdahale etmek istedim aslinda ama karışmak istemedim dedi. Bu arada kan da alamadılar ve ben çok kötü oldum aklıma geldikçe kendimi suçluyorum Fakat ben oradaki hemşireler bebekten kan almayı biliyor sanıyordum.

Güncelleme;
Arkadaşlar ben hemşireleri oğlumun canını yakmak istemekle suclamiyorum ki, sadece keşke doktor beni çocuk hastanesine gondrrseydi çok yakındı zaten , veya hemşireler işin ehli olanlara yani cocuk hemsirelerine yonlendirseydi diye düşündüm mesela, öyle olsa 5 kez canı yanacağına belki 3 kez yanabilirdi veya 1. Beni üzen şey çocuk hastanesi çok yakınken, çocuk hemşireleri dururken diğer çalışanlara yönlendirilmek.
Siz de kendi cahilliğinizi örtmek yerine bir de karşı taraf açısından bakın olaya. Çocuk hastanesi kan servisi dururken neden oraya götürdünüz? Neden her şeyi başkalarından bekliyorsunuz da bunu siz düşünmüyorsunuz? Suçu başkasına atmak kolay demi? Bide olaya böyle bakın bakalım.

benim de damarlarım çok incedir.kaç yerden dener hemşireler.damarımı patlattıkları da oldu.bilerek yapmadılar ya.çok büyütmüş bence de konu sahibi.
Ayy benimde başıma çok geldi inan ki.
Hatta bir keresinde öğrenci vardı dedi ki sizin damarlar ince ben sizi yan tarafta aldırayım dedi ay yok dedim fark etmiyor sende o da 3 defa bulmaya çalışacaksınız en az hem tecrübe etmiş olursun dedim 😄 maşallah bir kerede bulmuştu.
Anne olarak üzülmüş sanırım ama konu açacak kadar değil tabii 🥰
Olsun o da alışır zamanla Allah başka dert vermesin kan sonucu iyi olsun önemli olan o.

2 yıl yoğun bakım hemşireliği yaptım. bebekten ve çocuktan kan almak çok kolay bir şey değil. zaten korkudan da ağlayan bebeklerde damar kaydığı için işlemi de elbette zor oluyor. kimse istemez canını yakmak ve ya damara giremediğindeki o stresi yaşamak. tek hasta için değil hemşireler için de zor. 17 aylık bebişiniz unutur merak etmeyin, önemli olan bir hastalığı olmaması. maalesef ki yoğun bakımda ne bebekler var o iğnelere defalarca maruz kalan.. Allah hepsine şifa versin ve kimseye çocuğunun hastalığını göstermesin. gelip geçici şeyler için kendinizi bu kadar yıpratmayın.

Benim damar yapım incedir hala daha bazı hemşireler damar yolu açarken bebek iğnesi kullanır. Böyle bir insan olarak küçük çocukken hemşirelerin becerememesi ve becermek için inatlaşması yüzünden kolum delik deşik olurdu, çok korktuğumu ve acıdığını hatırlıyorum. Siz siz olun çocuğunuzu işinin ehli birine teslim edin

Bahsettiğiniz durum evet acı verici ama bebek hemşiresi dahi bulamıyor bazen. Kızım 50 günlüktü yoğun bakımda idi, her gün defalarca el ayak kol kan aldılar. Ne denli acı bir his bunu biliyorum.
Ki hamileliğim boyunca her hafta defalarca serum aldım ve damarlarım aşırı inceldiği için kimse bulamadı. İşinde çok iyi bir bebek hemşiresine damar yolu açtırıyordum o dahi defalarca deldi elimi elimi kolumu.
Emin olun onlar bizde daha çok üzülüp stres oluyor kanı alamadıkça, damar yolu açamadıkça

Kızımın 1 aylıktan beri defalarca kanını aldılar aynı şeyleri çok kez yaşadım ve tecrübe ettiğim şey şu: bu işi en iyi yapan yer devlet hastaneleri.

Hatta bir keresinde şöyle bir şey yaşadık: 1.5 aylıktı kızım ve kalp hastasıydı, doktorumuz özel muayenehanesi olan bir doktor. Herhangi bir hastaneden kan aldırın sodyum ve potasyum değerlerine bakalım dedi. Tabi biz o zaman özel daha iyidir düşüncesiyle özele gittik. Her yerini delip en sonunda bir tüp kan alabildiler. Sonunda sodyum ve potasyum değerleri yüksek çıktı, doktorumuz derhal devlet hastanesine gidin orada kan alıp tekrar baksınlar dedi. Meğer kızımın kolunu çok sıktıkları için ve kızım çok ağladığı için yüksek çıkmış sonuçlar. Tabi bu değerlerin kalp hastası birinde yüksek çıkması hayati derecede riskliymiş. Devlet hastanesine gittik, orada tahlil yaptırınca normal çıktı değerleri çok şükür. O günden beri, tahlil için devlet hastanesine gideriz. Sonuçları da kendi doktorumuz değerlendirir.

Abartmayın bu kadar , her zaman olan şeyler bunlar . Deldiler ne demek 🤯 dışarda oynarken düştü , bilmem kaç kemiği kırıldı, çivili platinli vs bir işlem yaptılar sandım ki Allah korusun o bile olabilirdi . Hastaneden çıkmadan unutmuştur o merak etmeyin. Benim oğlum küçükken 3 kere ameliyat oldu. 7x24 serum verildi 40 gün boyunca. Damarlar yıpranmıştı serumdan .
Hemen sadaka verin hem şükürler olsun ki sağlıklı bir bebeğim var diye hem de abarttığınız duygular için . Karma, ilahi adalet , evren … sizi ona bile şükredeceğiniz duruma sokmasın diye .

Ben olsam kan almanın zorlu olacağını bilir , dr’a yan tarafta aldırıp geleyim mi derdim . Lösemili çocukların hemşireleri buluyordu benim oğlumda damarı . Anında şıp diye . Tecrübe edinmişsiniz işte . Dert nerde anlayamadım .
Öğretmen olarak ben nasıl ki kimsenin çocuğuna karşı kişisel bir şey ( kayırmak , güvenini kırmak , rezil etmek ) beslemiyorsam eminim ki hemşireler de minik bir bebeği ağlatmaktan keyif almıyordur . Ağlaması bile yeteri kadar stres kaynağı .
Bununla geçmiş olsun. Önemli olan bebeğin tahlil sonuçları. Gerisi önemli değil. Unutur gider inşallah.

Çocuk hastanesindede aynı şey olabilir ...çocuk çırpınıyor damar bulunsa dahi kayar , zarar görür vs... Hemşirelerin suçu yok ...bir anne olarak üzüntünuzu anlıyorum ..bunu doktora belirtebilirsiniz...

Yahu herkes kendiyle kıyaslamış.Bebekle yetişkin bir mi?Abartmayınmış.Valla anneye bu anlatılmaz.Kadın burada çocuğunun kanını çocuk hemşiresi alabilecekken başka bi yere yönlendirdiklerini,bundan dolayı sinirlendiğini yazmış,belli ki içini dökmüşBelki çocuk hemşiresi de zorlanacaktı ama o zaman keşke başkasına götürseydik demeyecekti.Elbette çeşit çeşit çok ciddi hastalıklar var ama hele ki yeni anne olmuş biri için bebeğinin gözü önünde can acısından ağlaması bu psikolojiye girmesine yeter.Neden en kötüsüyle kıyaslasın?Bir de sonunda yazmış.Hemşire iğneyi hızlıca çekti diye.Gözümün önünde canlanıyor.Bazı sağlık çalışanları gerçek anlamda hastaya sert davranıyor.Şimdi savunucular çıkmasın.Her meslekte herkes mükemmel olmuyor.İlla içlerinde bu tip insanlar oluyor.Ben öğretmenim diye öğretmenlerin hepsini canım pahasına savunmuyorum mesela.

Geçen yaz kızımı özel bir hastaneye kusma şikayetiyle acile götürdük, doktor hastalığı buldu ama ne olur ne olmaz diye kan testi istedi. Biri erkek biri kadın iki tane gencecik hemşire, çok uğraştılar ama alamadılar. Oyun yapmaya falan çalıştılar ama yok. Kızım da maşallah, babasıyla ben zor tuttuk öyle bir direndi ki. 20 aylık çocuk Hulk'a dönüştü resmen 🤭 Hemşirelerin paniğini ben hissettim. Sonra vazgeçtik. Doktorun yanından dönerken erkek olan hemşireyle karşılaştık morali bozuk görünüyordu, beni görünce tekrar özür diledi. "Bebekten kan almak zordur olur öyle sıkmayın canınızı" dedim, yüzü aydınlandı, teşekkür etti. Belki de şikayet edeceğiz sandı ama ikisi de çok gençti. Muhtemelen çok yeniler daha. Zamanla daha da tecrübe kazanacaklardır, sağlıkçı olmak kolay değil. Çocuğum da daha oradan çıkmadan etrafa gülücükler saçmaya başlamıştı. Çocuk anında unuttu ama belki o iki hemşireye şikayet edeceğiz düşüncesiyle o nöbet zehir olacaktı. Moralleri bozuldu çok bariz. Hiç gerek yok. Anne olduk diye gözümüz sadece kendi çocuğumuzu görecek değil. Etraftaki insanların iyi niyetli çabasını da görmezden gelmemek lazım.

Bence siz yakındaki çocuk Hastanesine gitmeye üşendiğiniz için, çocuğunuzdan kan almakta zorlanan hemşireleri günah keçisi ilan ederek kendi vicdanınızı rahatlatmaya çalışıyorsunuz.
Madem meseleydi kendiniz düşünüp gitseydiniz çocuk Hastanesine. Orada size kolaylık olsun diye aynı kurum içindeki yere yönlendirmişler. Normali de budur zaten. Güvenmiyorsanız veya baktınız yetişkin hemşireleri beceremiyor en fazla 2. Denemeden sonra alıp götürseydiniz çocuğu. Sanki kolay bir şey küçücük çocuktan kan almak. Resmen kasıtlı yapmışlar gibi yazmışsınız. Sinir bozucu bir yazı.

X