Oğlumun korkuları

Gif

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Eylül 2022
1.802
3.416
38
6 yaşında bir oğlum var..biraz sünger gibi bir çocuk. İzlediği filmleri yaşadığı olayları falan bizden daha iyi hatırlıyor. Detaylarıyla. Gittiği yerlerlerdeki detayları hemen farkeder, ayrıntıları hatırlar. Dolayısı ile herşeyden çabuk etkileniyor.
Bir süredir yoğun korkular yaşıyor. Özellikle gece yatmadan önce. Uyumamak icin direniyor. Uykuları sürekli otelendi. Çocuk psikologuna gidiyor her hafta. İlk başta uyku öncesi öteleme devam etse de korkuları biraz azalmıştı. Bu aralar yine yoğun bir şekilde devam ediyor.
Abisinden dolayı bazı videolara oyunlara erken başlamış oldu. TV nin internet baglantisini tamamen kestim. Tablet çok az veriyorum. Ama yine de korkuları daha da artan şekilde devam ediyor.
Zombi canavar gibi şeylerden korktuğu gibi ölüm ve mezarlıktan da korkuyor. Geçen çocuklar bir hayvanı öldürmüş yanlışlıkla. Bahçeye gömmüşler. Burası mezarlık, cennet falan diyordu.
Yani video vs engellesem de cocuklardan yine korktuğu şeyler duyabiliyor.
Dua falan da okuyorum ama çözüm bulamadim henüz.
Ölünce ne oluruz falan diye sorguluyor. Kendimce onun seviyesine yakın anlatmaya çalışıyorum. Toprağa gömülmek falan daha çok korkuttugu için ruh durumunu açıklamaya çalıştım. Acikladikca da yine korkuyor. Bilgisayar oyunu gibi ordaki karakterin ölse de gerçekte devam ediyoruz dedim. Ama organları merak ediyor onlar mezara mi giriyor diyor. Acikladikca daha detay soruyor. Sorusuna cevap vermesem korkusu daha da büyür diye korkuyorum.
Benzer süreçten geçip sonuç aldığınız bir yöntem oldu mu?

Bu yaşlarda korkular ve merak fazlaca oluyor. Ama sizde abi faktörü ile birlikte korku unsurlarına maruz kalma da olmuş. Oyunlardan tabletten uzak tutacaksiniz. Abi kaç yaşında? Ona o videoları izletmemesi gerektiğini konuşun. Ayrıca korku hikayeleri vs de dinliyor olabilir. Eğer dediğiniz kadar hayatini etkiliyorsa bir profesyonelden yardım alın

6 yaşında bir oğlum var..biraz sünger gibi bir çocuk. İzlediği filmleri yaşadığı olayları falan bizden daha iyi hatırlıyor. Detaylarıyla. Gittiği yerlerlerdeki detayları hemen farkeder, ayrıntıları hatırlar. Dolayısı ile herşeyden çabuk etkileniyor.
Bir süredir yoğun korkular yaşıyor. Özellikle gece yatmadan önce. Uyumamak icin direniyor. Uykuları sürekli otelendi. Çocuk psikologuna gidiyor her hafta. İlk başta uyku öncesi öteleme devam etse de korkuları biraz azalmıştı. Bu aralar yine yoğun bir şekilde devam ediyor.
Abisinden dolayı bazı videolara oyunlara erken başlamış oldu. TV nin internet baglantisini tamamen kestim. Tablet çok az veriyorum. Ama yine de korkuları daha da artan şekilde devam ediyor.
Zombi canavar gibi şeylerden korktuğu gibi ölüm ve mezarlıktan da korkuyor. Geçen çocuklar bir hayvanı öldürmüş yanlışlıkla. Bahçeye gömmüşler. Burası mezarlık, cennet falan diyordu.
Ölünce ne oluruz falan diye sorguluyor. Kendimce onun seviyesine yakın anlatmaya çalışıyorum. Toprağa gömülmek falan daha çok korkuttugu için ruh durumunu açıklamaya çalıştım. Acikladikca da yine korkuyor. Bilgisayar oyunu gibi ordaki karakterin ölse de gerçekte devam ediyoruz dedim. Ama organları merak ediyor onlar mezara mi giriyor diyor. Acikladikca daha detay soruyor. Sorusuna cevap vermesem korkusu daha da büyür diye korkuyorum.

Arkadaşlarıyla beraber hayvan öldürüp ya da yanındaki arkadaşları bir hayvanı öldürdüğünde orada olması, üstüne bu ölü hayvan için toprak kazılması, üstüne birde gömülmesi gibi bir şey yaşaması yaşı için çok korkunç. Hayvan nasıl ölmüş, belki ölmemiş belli değil. 6 yaş çocuğunun görmemesi/yapmaması gereken olaylar gerçekleşmiş. Hem çok korkunç hem travmatik. Belki can çekişirken gördü hayvanı. Şuan küçük ama büyüdükçe bu konuyu daha çok kafasına takabilir.

Evcil hayvanı ölse, buradakiler benzer olayı yaşayıp sana tavsiye verseler uygula derdim. Ama çocuğun yaşadığı az önce yazdığım gibi çok korkunç ve travmatik. Bu yüzden götürdüğün psikolog ne diyorsa sadece onu yap. Başkalarından duyduklarını uygulama.

Sadece eve saksıda çiçek alıp, o çiçeğin büyümesini, gelişmesini gözlemlettirip, biraz kafasını dağıttırabilirsin. Çim adam yapabilirsiniz evde anne oğul, çorapla güzel oluyor. Bir şeyin nasıl uzun süreçte emek vererek geliştiğini gözlemlerse daha iyi olur.

Yani tam aynı değil ama benzer sorular soruyor benimde oğlum hatta bugün bu konuda konustuk biraz şuan 12 yaşında ama küçüklüğünden beri korkuları var gecede 4 yada 5 kez uyanır abiside aynı şekildeydi ama şuan hiç birşeyden korkusu kalmadı zmanla diğer oglumunkininde geçeceğini biliyorum umarım sizinkide geçer bir an önce ama biraz sürüyor bu durumlar