öğretmenin derd biter mi?

kerken

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Nisan 2013
621
202
kimsenin bizi anladığını düşünmüyorum artık. herkes herşeyde bizi sorumlu tutuyor. devletin bize sahip çıkması lazım veliye öğrenciye ezdirmemesi lazım. saygı konumu yerle bir olmuş öğretmene yapılmayan kalmamış yine de kötü biziz. ben bir dağ köyünde öğretmenim ve mesleğimde 3. yılım. inanın yeter diyorum. köylüsü de kentlisi de adamın burnundan getiriyor. bizim mesaimiz güya 15 saat muhattabımız sadece saf çocuklar?? öylemi hayır tabikide. okulun halden anlamayan idaresicisi, ildeki lçedeki milli eğitimin garip yetkilileri, ve en garibi laf anlamayan veliler. sınıfımda artık velilere yaranma çabasına gireceğim bıktırdılar. branşım oklöncesi, kimse zaten benim mesleğime saygı duymuyor çocuk bakıcısı muamelesi görüyorum. bu yıl sabahçı oldum öğrenci sayım düştü sebebi öğlenci olursam aileler sabah 10 a kadar uyuyan çocuğun karnını doyuru akşam 5 e kadar benim üstüme atmak istediler ama ben sabahçı oldum pek işlerine gelmedi. neyse sınıfa gelenlerle toplantıya başladım aman bizden para isteme. iyide ben ne yapayım önceki yıllarda bekardım bende cebimden birşey katıyordum ama buyıl evlendim borcum var okula istediğim gibi harcama yapamam. gecen yıllarda dilenci gibi tanıdıktan eşten dostan para istedim alınanla sınıfı yaptırdım brçok şeyi yeniledim vs. bu yılda elimizde paramız az da olsa var ev ekonomisi gibi okul ekonomisi yaparak etkinlik düzenliyorum. bazı aileler bilir anasınıfında eğitim seti vardır 2 yıldır set pahalı diye aldırmadım yasal olmayan şeyi yapıp fotokopi ile çoğalttım. sonra yemek listesi vardı ben köyde öğremenim bal börek isteyecek değilim veliye her zaman evinde olanı getir derim ve yazarım. ama hatunlar yemek getirmeyi kabul edemiyorlar hele bugün biri beni sinirlendirdi. sabah aklıma geldi, bu kadın sıranın kendisinde olduğunu bilmez arayım haber verim dedim aradım ve bingo ben de değil diyor bende listeye iyi bak dedim. neyse getirdi. ekmek peynir zeytin çay (helva vardı almamış bile) iyi dedim listeme bak ben de değil diyor bende aldım baktım bugün onda haftaya pazarteside ondaymış niye peşpeşe geldi ben bu ay 3 kez getirek oluyorum olmaz başkası getirsin vs vs. dedimki sen bu ay 3 kez getirirsen önümüzdeki ay 1 kez yazarım üstüste gelmiş olabilir anlamıyor tamam dedim artık ben getirirm pazartesi günü burun kıvıryor belli olmaz pazartesi günü ararım seni diyor haydaaa. beni ogün ararsam ben köyde oturmuyorum nerden yemek bulayım ben şehirdeyim önceden haberim olsun sabah gelirken getirirm dedim hatun haber vermek üzere gitti. sınıf temizliği desen 0 yardım. ben temizliyorum. çöpü bile dökmüyorlar söyleye söyleye ben pes ettim. biraz fazla söylensen ters ve sinirli öğretmen oluyorsun dedikodun yapılıyor. zaten anasınıf da gereksizmiş..veli toplantım var gelmeyene soruyorum haberin yokmuydu vardı diyor niye gelmedin hemen yalanı diziyorlar. birşey söylemeye korkar oldum geçen gün zenginliğiyle övünen veli yemeği getirmedi 7 kez aramışım açmadı evde gördüm diyor dönmedi büyük çocuklarla haber gönderdim beni arasın diye çocuklar söyledik diyor hatun yalanlıyor. ve yemek listesini kaybettim ben diyor kaybettiysen ara sor milletin çocuğu aç aç seni mi bekleyecek sorumsuzluk diz boyu bu kadar cahil insanlara ne anlatayım ben. temizlik kültür vs konularına asla girmeyeceğim sinirlerim yerinden oynamasın diye. bu arada ben doğuda görev yapmıyorum egede bir şehirdin köyündeyim. medeniyetin uğramadığı garip bir yer. ahhh anlatsam size daha neler neler.

Valla Allah kolaylık versin.
Dogu Karadenzın en ucra kosesınde yaptım bende 4 sene ama en azından cocuklara anneleri hergun bişeylr koyarlardı beslenmelerine ki burası kırsalın kırsalı.
Şimdi bende Ege'nin bir köyündeyim çocuklar aç geliyor okula.Benim içinde bir hayalkırıklıgı.
Tekrardan sabırlar diliyorum sana.

Aman allahım bu ne ya gözüm korktu:KK43: madem para vermiyorlar siz illerden yardım isteyin durumu iyi okullardan malzeme talep edin elde olanla da idare edin yemek konusuda bir dert kendi çocuklarınıda düşünmüyorlar madem sabahtan öğlene kadarsa okul evde yiyip gelsinler okulda da bisküvi çay verirsiniz her ay 3 yada 4 veli okulun bisküvi çay ihtiyacını alır başka ne çözüm bulunur bilemedim allah sizin gelecekte inşallah bizim de yardımcımız olsun

hocam yemek yedirme zorunluluğunuz yok. vicdan herkeste var ama önce insan kendi çocuğunu düşünecek ne yani aile düşünmüyorsa ben ne yapayım? kaç tanesini doyurayım. bana da temizlik yapılacağı zaman gönderiyorlardı çocukları bende çağırdım abilerini, ablalarını dedim ailelerinize söyleyin ya her zaman getirsinler ya hiçbir zaman burası sınıf. 1. sınıf neyse biz de oyuz. sonra snra anladılar. çünkü benden önceki öğretmen farklı yöntemler uygulamış.
bende anasınıfı öğretmeniyim.
anasınıfını gereksiz bulanın kendisi gereksiz. hiç aldırmayın.
bırakın dedikodunuzu yapsınlar. bir arkadaşım okulda dedikodusunu yapan ve bunlara da göz yuman ilçe mem den bir görevliye dava açtı. sert olun. zaten size saygı duyan, sevgi besleyen her zaman duyar.
ben hiç para toplamadım kesinlikle. ne bulduysam onunla yaptım işimi.
lojmanda herkese dedim rulolarınızı biriktirin. sağolsunlar verdiler. onlarla yaptık sanat etkinliklerini.
temizlik meselesi de çocuklara kendi yaptıklarını temizletebilirsiniz. tabii çok büyük işler olmadığı sürece.
ayrıca görevliniz vardır muhakkak okulun. yapmak zorunda.
her şey idarede.
ben doğuda görev yapıyorum.
şartlarım çok iyi ama evet elde yok avuçta yok onlarda da ama okul sütü, okuldan kek derken çok şükür yemekleri çıkıyor.bir de benim avantajım; pansiyonlu bir okuldayım, usta, aşçı, garson, bahçıvan vs. ne arasan personel var.çok yardımcı oluyorlar. ama materyal dersen yoktu bende aileme dedim, eş dost ne varsa yolladı.
bu arada velilerime beslenme çantası yolladım. tek tek evlere gidip anlattım.
okul öncesi nedir ne değildir vs.
yemek listesini de bireysel verdim herkes kendi çocuğunu düşünsün.
dedim çocuklara da isteyen paylaşabilir yemeğini diye.
ben bulunduğum yer seviyorum; öğretmenliğime saygı duyuyorlar. evet çok görüşemiyoruz ama yine de istediklerimi ellerinden geldiğince yapıyorlar.

Son düzenleme:
X