Olumsuz bir tüp bebek deneyimi, çikolata kistine sahip olduğumu öğrenmem ve aynı gün yeni tüp bebek tedavisine başlamam, lab sonuçlarım...

magnolia92

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
3 Haziran 2023
53
94
31
31 yaşındayım. 4 yıllık evliyiz ve 3 senedir çocuk düşünüyoruz. doğal yollarla hamile kalamayınca geçen sene marmara eğitim araştırmada tüp bebek tedavisi görmeye karar verdik. Gerekli testleri yaptırdık. Rahim filmi çektirdik. Eşim sperm testi yaptırdı. Ardından aşılama için tarih alacaktık ki orada tedavi görmekten vazgeçtik ve başka bir hastanenin tüp bebek merkezine gittik.

Bu arada şu bilgiyi vereyim. 1996 yılında, 4 yaşımdayken bağırsak düğümlenmem olduğu için birkaç kez ameliyat geçirdim. 2010 yılında bağırsaklarımda sıvı birikmesi oluştu. Doktor bunun kist olmadığını içerisindeki sıvının dışarı enjekte edilerek tedavi edilmesi gerektiğini söyledi. Açık ameliyat olmamam gerektiğini söyledi. Ben de kist büyüdüğünde 1-2 yılda bir doktora gidip sıvıyı enjekte ederek (içerisine de batikon ile kurutma işlemi yapıyor) kistin boyutunu küçülttürdüm.

Evet tüp bebek merkezine dönelim. Doktora bu sıvı birikmesinden bahsettim. Sorun olmayacağını söyledi. Değerlerimin çok iyi olduğunu tedaviye hemen başlayabileceğimizi söyledi. 1 ay kadar vitamin hapları kullandım ve ardından 225 doz 6 kez gonalf kullandım. Değerlerim iyi olmasına rağmen 3 yumurta toplanabildi ve bir tanesi 5. güne ilerledi. Doktor taze transferi uygun gördü ve hemen transfer edildi. sonuç negatif.

Bir süre ara verdik.

Tüp bebeğe başlamadan alanında iyi bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına görünmek istedik. bize direk çikolata kisti teşhisi koydu ve doğal yollarla hamile kalamayacağımı söyledi. Meğersem benim senelerdir enjekte ettirdiğim sıvı çikolata kistiymiş. Doktor tüp bebek önerdi. Tüp bebekle şansımızın çok yüksek olduğunu söyledi. Ardından bir tüp bebek merkezi ve doktor önerdi. Yakındı. Hemen gittik. Doktor incelemeleri yaptı. Rahim filmine baktı. sol tüpümde yapışma ve şişlik olduğunu söyledi. bu durumun koyulan embriyonun tutunmasını engellediğini söyledi. Galiba biriken sıvı rahme inerek koyulan embriyonun vücuttan atılmasına sebep oluyormuş. Buna benzer bir bilgi verdi. Yumurta rezervinin iyi olduğunu hemen tedaviye başlamamız gerektiğin, söyledi. (Adetimin 2. günündeydim.) 300 doz gonalf kullanıyorum. 3. gün ve 6.gün kontrol olacak. yumurtalar dondurulduktan sonra ekim/kasım gibi çikolata kistim için cerrahi müdahele yapılması gerektiğini söyledi. ardından 1 ay geçici menapoz uygulanıp rahim dinlendirilip şubat gibi transferin gerçekleşeceğini söyledi.

Ekteki dosyalarda yumurtalıklarımın ultrason fotoğrafı var. 3 tane yumurta görünüyor. tüp bebek merkezi 20ye yakın yumurta olduğunu, yumurta toplama işleminin güzel geçeceğini söyledi ama bu ultrason fotoğrafı kafamı karıştırdı. ilk denememdeki gibi 3 yumurta toplanırsa moralmen çökerim. Diyelim iyi yumurta toplandı, çikolata kisti için cerrahi müdahale yumurtalık rezervine olumsuz etki yapıyor. bu durum beni korkutuyor. Doktor kendinden çok emin konuştu. Güvenmek istiyorum ama güvenemiyorum. Tedaviye başladık bir kere. Ama çok kararsızım. Sizce cerrahi müdahale yaptırayım mı?

Ayrıca Rahim filmi raporunu yorumlayabilir misiniz? Doktorun dediği gibi sol tüpteki sıvı rahime gelerek tüp bebek için konulan embriyonun tutunmasını engeller mi?

Ekteki dosyalar:
Ultrason filmi çikolata kistini tespit eden doktora ait.
Hormon ve vitamin değerleri ilk tüp bebek merkezine ait.
Semen analizi marmara eah'a ait.
Rahim Filmi raporu özel bir hastaneye ait.

Eklentiler

• WhatsApp Image 2023-09-02 at 21.39.42 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2023-09-02 at 21.39.42 (1).jpeg
    24,2 KB · Görüntüleme: 372
  • WhatsApp Image 2023-09-02 at 21.39.42 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2023-09-02 at 21.39.42 (2).jpeg
    10,4 KB · Görüntüleme: 352
  • WhatsApp Image 2023-09-02 at 21.39.42 (3).jpeg
    WhatsApp Image 2023-09-02 at 21.39.42 (3).jpeg
    20,4 KB · Görüntüleme: 360
  • WhatsApp Image 2023-09-02 at 21.39.42.jpeg
    WhatsApp Image 2023-09-02 at 21.39.42.jpeg
    71,5 KB · Görüntüleme: 371
  • WhatsApp Image 2023-09-02 at 21.39.43 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2023-09-02 at 21.39.43 (1).jpeg
    120,5 KB · Görüntüleme: 365
  • WhatsApp Image 2023-09-02 at 21.39.43 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2023-09-02 at 21.39.43 (2).jpeg
    124,7 KB · Görüntüleme: 362
  • WhatsApp Image 2023-09-02 at 21.39.43 (3).jpeg
    WhatsApp Image 2023-09-02 at 21.39.43 (3).jpeg
    77,1 KB · Görüntüleme: 349
  • WhatsApp Image 2023-09-02 at 21.39.43.jpeg
    WhatsApp Image 2023-09-02 at 21.39.43.jpeg
    24,2 KB · Görüntüleme: 388
31 yaşındayım. 4 yıllık evliyiz ve 3 senedir çocuk düşünüyoruz. doğal yollarla hamile kalamayınca geçen sene marmara eğitim araştırmada tüp bebek tedavisi görmeye karar verdik. Gerekli testleri yaptırdık. Rahim filmi çektirdik. Eşim sperm testi yaptırdı. Ardından aşılama için tarih alacaktık ki orada tedavi görmekten vazgeçtik ve başka bir hastanenin tüp bebek merkezine gittik.

Bu arada şu bilgiyi vereyim. 1996 yılında, 4 yaşımdayken bağırsak düğümlenmem olduğu için birkaç kez ameliyat geçirdim. 2010 yılında bağırsaklarımda sıvı birikmesi oluştu. Doktor bunun kist olmadığını içerisindeki sıvının dışarı enjekte edilerek tedavi edilmesi gerektiğini söyledi. Açık ameliyat olmamam gerektiğini söyledi. Ben de kist büyüdüğünde 1-2 yılda bir doktora gidip sıvıyı enjekte ederek (içerisine de batikon ile kurutma işlemi yapıyor) kistin boyutunu küçülttürdüm.

Evet tüp bebek merkezine dönelim. Doktora bu sıvı birikmesinden bahsettim. Sorun olmayacağını söyledi. Değerlerimin çok iyi olduğunu tedaviye hemen başlayabileceğimizi söyledi. 1 ay kadar vitamin hapları kullandım ve ardından 225 doz 6 kez gonalf kullandım. Değerlerim iyi olmasına rağmen 3 yumurta toplanabildi ve bir tanesi 5. güne ilerledi. Doktor taze transferi uygun gördü ve hemen transfer edildi. sonuç negatif.

Bir süre ara verdik.

Tüp bebeğe başlamadan alanında iyi bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına görünmek istedik. bize direk çikolata kisti teşhisi koydu ve doğal yollarla hamile kalamayacağımı söyledi. Meğersem benim senelerdir enjekte ettirdiğim sıvı çikolata kistiymiş. Doktor tüp bebek önerdi. Tüp bebekle şansımızın çok yüksek olduğunu söyledi. Ardından bir tüp bebek merkezi ve doktor önerdi. Yakındı. Hemen gittik. Doktor incelemeleri yaptı. Rahim filmine baktı. sol tüpümde yapışma ve şişlik olduğunu söyledi. bu durumun koyulan embriyonun tutunmasını engellediğini söyledi. Galiba biriken sıvı rahme inerek koyulan embriyonun vücuttan atılmasına sebep oluyormuş. Buna benzer bir bilgi verdi. Yumurta rezervinin iyi olduğunu hemen tedaviye başlamamız gerektiğin, söyledi. (Adetimin 2. günündeydim.) 300 doz gonalf kullanıyorum. 3. gün ve 6.gün kontrol olacak. yumurtalar dondurulduktan sonra ekim/kasım gibi çikolata kistim için cerrahi müdahele yapılması gerektiğini söyledi. ardından 1 ay geçici menapoz uygulanıp rahim dinlendirilip şubat gibi transferin gerçekleşeceğini söyledi.

Ekteki dosyalarda yumurtalıklarımın ultrason fotoğrafı var. 3 tane yumurta görünüyor. tüp bebek merkezi 20ye yakın yumurta olduğunu, yumurta toplama işleminin güzel geçeceğini söyledi ama bu ultrason fotoğrafı kafamı karıştırdı. ilk denememdeki gibi 3 yumurta toplanırsa moralmen çökerim. Diyelim iyi yumurta toplandı, çikolata kisti için cerrahi müdahale yumurtalık rezervine olumsuz etki yapıyor. bu durum beni korkutuyor. Doktor kendinden çok emin konuştu. Güvenmek istiyorum ama güvenemiyorum. Tedaviye başladık bir kere. Ama çok kararsızım. Sizce cerrahi müdahale yaptırayım mı?

Ayrıca Rahim filmi raporunu yorumlayabilir misiniz? Doktorun dediği gibi sol tüpteki sıvı rahime gelerek tüp bebek için konulan embriyonun tutunmasını engeller mi?

Ekteki dosyalar:
1 tüp bebek denemen negatif olduğuna göre demek ki o sıvı engelliyor.
Sol tüpünden ameliyat olman lazım benim de aynı durum var ben de ameliyat olacağım. Daha doktor belirlemedim.
Nerede tedavi görüyorsun?

Yumurta toplamadan sonra sıvı birikimlerinin olabileceğini söyledi doktorum, geçen ayki tedavimde ben de oldu.
  • Bende de çikolata kisti vardı 10 sene önce devlet hastanesinde açık ameliyat oldum kist 7 cm di alınamadı sadece içi boşaltıldı buna rağmen sol tarafımdaki yumurtalığım işlevsiz hale geldi ve AMH değerim aşırı düştü.
  • 2 yıl önce yine tekrarladı solda kist, kapalı oldum bu sefer doktorum iyiydi kistler tamemen temizlendi ve sol tüpüm alındı ,demem o ki kesinlikle ameliyatı yapan doktor bu işin ehli olmalı.
  • Aynı doktorumla tüp bebek denedik ,yumurta toplanıp ameliyat olduktan sonra 2 embriyo transfer edildi ancak negatif oldu.
  • 2 denememde devlet desteği almak için devlet hastanesine yöneldim. Önce 3 aylık menapoz uygulanıp sonra yumurta toplandı ama yumurtalar boş çıktı, yanlış uygulanmış tedavi.
  • En son Temmuz ayında denedim 3 yumurtam çıktı sağdan 1 i döllendi,2.kalite bir embriyo idi genetiğe gönderip riske etmeyelim dedi bu doktorum, taze transfer oldum ancak yine negatif aldım.
  • Dün tekrar denemek üzere aynı doktora gittim, Gonalf ile başladık, bende adenoda olduğu için bu sefer dondurup 1 aylık menapozdan sonra transfer etmek istiyorum dedi ama embriyonun gelişimine bağlı tabi ki.
Dilerim bu sefer olur, 40 oldum artık devlet desteği de alamayacağım, Yüce Allahım hepimizin yardımcısı olsun.

Yumurta toplamadan sonra sıvı birikimlerinin olabileceğini söyledi doktorum, geçen ayki tedavimde ben de oldu.
  • Bende de çikolata kisti vardı 10 sene önce devlet hastanesinde açık ameliyat oldum kist 7 cm di alınamadı sadece içi boşaltıldı buna rağmen sol tarafımdaki yumurtalığım işlevsiz hale geldi ve AMH değerim aşırı düştü.
  • 2 yıl önce yine tekrarladı solda kist, kapalı oldum bu sefer doktorum iyiydi kistler tamemen temizlendi ve sol tüpüm alındı ,demem o ki kesinlikle ameliyatı yapan doktor bu işin ehli olmalı.
  • Aynı doktorumla tüp bebek denedik ,yumurta toplanıp ameliyat olduktan sonra 2 embriyo transfer edildi ancak negatif oldu.
  • 2 denememde devlet desteği almak için devlet hastanesine yöneldim. Önce 3 aylık menapoz uygulanıp sonra yumurta toplandı ama yumurtalar boş çıktı, yanlış uygulanmış tedavi.
  • En son Temmuz ayında denedim 3 yumurtam çıktı sağdan 1 i döllendi,2.kalite bir embriyo idi genetiğe gönderip riske etmeyelim dedi bu doktorum, taze transfer oldum ancak yine negatif aldım.
  • Dün tekrar denemek üzere aynı doktora gittim, Gonalf ile başladık, bende adenoda olduğu için bu sefer dondurup 1 aylık menapozdan sonra transfer etmek istiyorum dedi ama embriyonun gelişimine bağlı tabi ki.
Dilerim bu sefer olur, 40 oldum artık devlet desteği de alamayacağım, Yüce Allahım hepimizin yardımcısı olsun.
olana kadar devam o zaman

• hsg sağ overde opak madde gecisi izlenmiş normal. Sol over doğuştan olmayan ama sonradan sekresyonlarla tıkanmış olabilecegi düşünülen opak madde gecisi zorlanmış ve göllenmis
  • yumurta rezervin gayet iyi
  • spermiogram ikincisi daha iyi
  • kanlar normal
  • önde giden 1 folikulun arkadan gelen 3 folikulun gözüküyor. Genelde önde giden yoğun hormon sonrasında çok kaliteli olmadığı için eleniyor arkadakilere güven
Çikolata kisti agri yapmıyorsa transfere engel değil. Ameliyat senin kararın, ben olmadım.

Bir süre ara verdik.

Ekteki dosyalar:
Yaşadıklarını birebir yaşamış ayrıca düşük amh sahip bir olarak endometriozis hastalığıyla gebe kalman cok zor endometriozis sizayen tüplerdeki yapışıklıga da sebep sadece tek tüp değil ikisinde de problem var gibi duruyor tavsiyem önce yumurta toplama gerekirse 2 defa yeterli embriyo elde edilene kadar sonrasında ameliyat eger kistler cok yumurtalıklara etki edecek sekildeyse ici boşaltılsın sadece aldırmayın ben öyle yapmıştım ayrıca tüplerin alınması tek çözüm bana söylemişti doktorlr sol tüp icin inat ettm bir embriyo bosuna gitti .sanıyorum istenbuldasınız şişli memorial tavsiye ederm ne derlerse bidoğru tespit oluyor ön görüşme ücretsiz değerlendirebilirsiniz şayet ameliyat olmak icin iyi bir doktor ihtiyacı var ise medicana ataşehir doc dr fatih şanlıkan kesnlikle öneririm .Ama doktorların dediği gibi ameliyat olmamış tutmaz ne yazık ki

Güncelleme 1:
Toplamda 11x300 gonalf kullandım. İlk tedavimde üstte söylediğim gibi 6x225 kullanmıştım. 3 yumurta toplanmıştı ve bir tanesi 5. Güne ilerleyebilmişti. Şimdiki kontrolümde doktorum yumurtaların güzel ilerlediğini hepsinin uyandığını söyledi.

2 tane çatlatma iğnesi verdi, sağdan ve soldan vurdum.

15 yumurta toplandı (bu arada güncel amh testi yaptırdık 4.67 çıktı) yumurta toplamayla birlikte histereskopi oldum. Rahim içerisinde 1-2 tane polip alındı. Doktorum sol tüpten sıvı geldiğini ve rahimin içerisinde olumsuz bir durum oluşturduğunu tüp için mutlaka operasyon yapılması gerektiğini söyledi.

1. Gün 13 yumurtanın döllendiğini söyledi.
3. Gün 10 yumurtanın 8 hücreli ve kaliteli olduğunu, 3 yumurtanın ise 6-8 hücreli olarak gelişimine devam ettiğini söylediler.

Pazartesi günü 5. Gün. Bize çok güzel moral oldu yumurta sayısı ve gelişimi.

Ha şunu belirteyim, biz doktoru yanlış anlamışız, doktor çikolata kistine dokunmayacak, sadece tüp için operasyon yapılacak.

Operasyon kasımda yapılacak, ardından şubata kadar rahimin dinlenmesi ve iyileşmesi için işlemler yapılacak ve şubatta transfer görünüyor.

Güncelleme 2:
2 Embriyo iyi kalitede 5. Gün donduruldu.
6 embriyo ise 6. Güne bırakıldı. 4ü 6. Gün donduruldu. 3ü iyi kalite 1i normal kalite dendi. Sonuç olarak 5 iyi 1 normal kalite embriyomuz donduruldu.

Bir süre ara verdik.

Ekteki dosyalar:
Size kendi hikayemden bahsedeyim ama sizdeki çikolata kistini nasıl anlamadılar demeyeceğim doktorlarin hepsi iyi ultrason okuyamıyor maalesef benimkini anlamaları uzun sürdü kaç doktor gezdim en son küçük bir poliklinikte bir radyolog anladı. Ancak benim kistim 5 cm civarı sızmaya ve karın içime akmaya başladı doktorum bence şansım olan kişi hemen acil kapali ameliyata aldı ve rezervlerimi korumak için soğuk sistemle ameliyat etti yani kisti alırken bir yandanda kanayan yerleri sıcakla yakmak yerine soğukla dondurma işlemi diyebiliriz. Tüp bebek yapmadı bu arada önce kisti almak lazım içini temizlemek lazım dedi benimde sol tupumde şişlik ve sıvı vardı çünkü ben ameliyattan sonra yeniden doğmuş gibi oldum ağrım sizim kalmadı sonra tüp bebek yaptık çünkü benim erkek faktörüde vardı eşimde esas o yüzden olmuyordu ve tüp bebek başarılı oldu. Önce cerrahi olmali hangi aşamada eğer sızma ve yakışıklık varsa tutmayı engelleyebilir evet .

Size kendi hikayemden bahsedeyim ama sizdeki çikolata kistini nasıl anlamadılar demeyeceğim doktorlarin hepsi iyi ultrason okuyamıyor maalesef benimkini anlamaları uzun sürdü kaç doktor gezdim en son küçük bir poliklinikte bir radyolog anladı. Ancak benim kistim 5 cm civarı sızmaya ve karın içime akmaya başladı doktorum bence şansım olan kişi hemen acil kapali ameliyata aldı ve rezervlerimi korumak için soğuk sistemle ameliyat etti yani kisti alırken bir yandanda kanayan yerleri sıcakla yakmak yerine soğukla dondurma işlemi diyebiliriz. Tüp bebek yapmadı bu arada önce kisti almak lazım içini temizlemek lazım dedi benimde sol tupumde şişlik ve sıvı vardı çünkü ben ameliyattan sonra yeniden doğmuş gibi oldum ağrım sizim kalmadı sonra tüp bebek yaptık çünkü benim erkek faktörüde vardı eşimde esas o yüzden olmuyordu ve tüp bebek başarılı oldu. Önce cerrahi olmali hangi aşamada eğer sızma ve yakışıklık varsa tutmayı engelleyebilir evet .
Geçmiş olsun ameliyatı kim yaptı acaba ? Genelde ameliyat önerilmiyor

Geçmiş olsun ameliyatı kim yaptı acaba ? Genelde ameliyat önerilmiyor
Benim mecbur oldu ameliyatim şiddetli ağrıyla gittim iyiki gitmişim gittiğimin ertesi günü Ameliyata alındım ben ilk boş güne ve saate patlayadabilirdi Allah korusun. Ankara'da önder koç yaptı ameliyatimi kapalı ameliyat konusunda başarılı genelde .

Arkadaşlar benim de dış gebelikten dolayı sağ tüpüm alındı sol tüpümde de yapışıklık olduğu söylendi. Ama bu sıvı birikimi hakkında bilgi vermediler. Geçen ay tüp bebek denemesi yaptım negatif sonuçlandı. Acaba benim de sıvı birikimi var mıydı ultrasonda doktor bunu görür mü kafam çok karışık hiç bilgi vermeden gidiyor sanki devlet hast. Gibi sedyeye yat bakıyor kayboluyor herşeyi hemşireye soruyorum o da sadece ilaç bilgisi veriyor. Sonuç negatif…
Şimdi dondurulmuş embriyomla 2. Denemeye gidicem ama korkuyorum doktor bunu da deneyelim olmazsa oturalım konuşalım dedi deneme tahtası gibiyim şuan o da emin değil olacağından

Bir süre ara verdik.

Ekteki dosyalar:
Merhaba ben de tup bebekle hamile kaldim ve cikolata kistim vardi ama dr um hic gebelige engel teskil edecegini soylemedi. İkinci denemede tuttu . Dogum da da kistim gitmis normal dogum yaptim.

Güncelleme 1:
Toplamda 11x300 gonalf kullandım. İlk tedavimde üstte söylediğim gibi 6x225 kullanmıştım. 3 yumurta toplanmıştı ve bir tanesi 5. Güne ilerleyebilmişti. Şimdiki kontrolümde doktorum yumurtaların güzel ilerlediğini hepsinin uyandığını söyledi.

2 tane çatlatma iğnesi verdi, sağdan ve soldan vurdum.

15 yumurta toplandı (bu arada güncel amh testi yaptırdık 4.67 çıktı) yumurta toplamayla birlikte histereskopi oldum. Rahim içerisinde 1-2 tane polip alındı. Doktorum sol tüpten sıvı geldiğini ve rahimin içerisinde olumsuz bir durum oluşturduğunu tüp için mutlaka operasyon yapılması gerektiğini söyledi.

1. Gün 13 yumurtanın döllendiğini söyledi.
3. Gün 10 yumurtanın 8 hücreli ve kaliteli olduğunu, 3 yumurtanın ise 6-8 hücreli olarak gelişimine devam ettiğini söylediler.

Pazartesi günü 5. Gün. Bize çok güzel moral oldu yumurta sayısı ve gelişimi.

Ha şunu belirteyim, biz doktoru yanlış anlamışız, doktor çikolata kistine dokunmayacak, sadece tüp için operasyon yapılacak.

Operasyon kasımda yapılacak, ardından şubata kadar rahimin dinlenmesi ve iyileşmesi için işlemler yapılacak ve şubatta transfer görünüyor.
Merhabalar Hakkınızda hayırlısı olsun güzel haberi alirsinz inşallah.
Polip oncedende varmiydi gebeliğe engel olacak boyuttamiydi birde belirtisi neydi

öncelikle herkese merhaba benimde sağ yumurtalıkta 8 cm çikolata kisti vardı 2 yıllık evliyim ve hiç korunmadık.bekarken gittiğim doktorlar adet ağrılarımın evlenince yada doğumda geçeceğini söyleyerek oyaladılar beni ama evlilikten bir yıl sonra kadın doğuma gittiğimde bu şekilde hamilelik oluşamayacak dedi ve kapalı ameliyat oldum şubat 2023 te daha sonra şansımı denemek için klomen ve çatlatma iğnesi tedavisi gördüm 2 kere ikiside olumsuz oldu doktor değiştirdim fikir aldım ve tüp bebeğe çıktı bütün yollar üniversite hastanesinde başvurumu yaptım sperm testleri iyi dedi ama çikolat kistinin yaratmış olduğu yapışkanlık ve sıvı mevcuttu sol tüpte çikolata kiste sağdaydı ama sol hasarlıydı tuhaf bi durumdu devlette ilk aşılama deneniyor ama benim hikayemde çikolata kisti olduğu için direkt tüp bebek dediler tedaviye dün başladım gonal f 375 ml ile dondurulmuş emriyo ile ilerleyeceğiz dedi doktor çikolata kisti olan arkadaşlar yumurta rezerveleriniz düşmeden dondurma yapın ameliyatı daha sonra yapın yoksa tedaviye yumurta büyütmekle başlıcaksınız tedavi uzuyor Allah yardımzımız olsun zor süreçler.

Güncelleme:

Merhabalar. Uzun süredir konuyu güncellemediğimi farkettim. Çok şükür şu an gebeyim. 10. Haftadayım her şey iyi gidiyor.

Embriyolarımız oluştuktan sonra sol tüpümün alınması için doktor araştırdık. Özelde 2023 Kasım zamanı 50-60 binli rakamlar aldık. Ardından bir tıp fakültesinde prof hoca bulduk. 10 bin tl ye başarılı bir laparoskopik ameliyatla sol tüpüm alındı. İlk mesajımda bahsetmiştim, küçükken geçirdiğim bağırsak düğümlenmesi ameliyatlarından dolayı karnımda yapışıklıklar vardı ve doktorum açık ameliyata dönmek zorunda kalabileceğimizi söyledi. Çok üzülmüştüm fakat doktorum kapalı olarak ameliyatı tamamladı çok şükür.

Ardından tüp bebek doktorumla görüştük. Ocak sonlarına doğru kontrole gittik. Her şeyin iyi olduğunu transfer sürecine başlayabileceğimizi söyledi. Transferden 5 gün önce günde 2 kez prolutex(progestan), 2 sabah 2 akşam estrofem, günde 1 clexane kan sulandırıcı iğne, duphaston, folik asit başlattı. 5 şubatta transfer oldum. İlaçlar aynen devam ediyordu. Transferin 10. Günü, 15 şubatta kan tahlili verdim. 420 ile gebeliğimizi öğrendik. Ardından ikişer gün arayla 900,2000,5000,9000 şeklinde ilerledi. Sonrasında bir daha beta ölçtürmedik. Bugün itibariyle 10+0'ım. Estrofem, duphaston, prolutex kesildi. Kan sulandırıcı ve folik asit ile devam ediyorum.

X