Op.Dr. Aytun AKTAN Sorularınızı cevaplıyor

merhaba dış gebelik ciddi bir durumdur doktorunuzun dedikleriniz yapmalısınız. sevgiler.

merhaba ben 12 haftalık hamileyim doktorum dış gebelik dedi. kesem 41 mm herhangi bir kanamam ve ağrım yok doktorum kürtaj yapalım dedi. sizce ne yapmam gerekiyor başka bir tedavisi varmı ne yapmam lazım. araştırdım çoğu kişinin kesesi gözükmemiş ve kanamaları olmuş sizce ağrım olana kadar beklemelimiyim

Merhaba Aytun Hanım,

Yaşım 36, bu sene eşimle korunmayı (geri çekilme) bıraktıktan 2 ay sonra hamile kaldım, ama ne yazık ki bebeğimizin kalp atışlarını duyduktan sonraki kontrolümde bebeğimizin gelişmediğini ve 8 haftalık olarak kaldığını öğrendim ve hemen kürtaj yapıldı. Kürtajdan 20 gün sonra kanamam devam etti ve doktoruma gittim ve kendisi bir problem olmadığını ve cytotec kullandırdı. Ancak hamileliğim de miyomun olduğu ortaya çıkmıştı. Ama bu miyomun bebek için problem yaratmayacağını iletmişti. doktorum kanamalarının devam etmesinden dolayı adenomiyosis veya adenemiyom olabileceğinden şüphelenmişti. Kanamam hala geçmedi ( 36 gün olmuştu) ve bunu üzerine doktoruma güvenim kalmadığı için başka bir doktora gittik. Diğer doktorum içeride parça kalmış olduğunu ve son kez 6 adet cytotec kullandırdı. Ve kanama bitmeyince ve parça düşmeyince 2. Kez kürtaj oldum. Bu kürtajımdan 10 gün sonra normal seyrederek kanamam durdu. Daha sonra kontrole gittiğimde herşeyin normal olduğunu miyomumla da hamile kalabileceğimi iletti. Ancak ailemden gelen baskılarla 3. Bir doktor görmem istendi ve bende gittim. Bunun üzerine 3. Doktoruma gittiğimde yumurta göremediğini ve yumurta rezervi için testler talep etti. Test sonuçlarım ise aşağıda belirttiğim şekildedir. TSH 0,81 E2 153,5 ( ki o dönem lüteal fazdaydım) FSH 2,46 ve prolaktin de 13,19 çıktı. Sonra doktoruma kontrole gittim test için kan verdiğimden 4 gün sonra regl oldum ve test sonuçlarına bakarak herşey normal dedi ve 10 gün sonra tekrar gel dedi. 10 gün sonra tekrar gittiğimde yumurta gördü ve büyüklüğünün iyi olduğunu ama hamileliğe miyomumun engel olabileceğini söyledi. Çatlatma iğnesi verdi ama ben emin olamadığım için kullanmadım ve eşimle vaz geçtik ve korunduk. Eğer regl olursan tekrar gel sis yapalım ona göre miyomunu alttan alalım dedi. Ama daha önceki doktorlarım problem olmayacağını söylerken bu doktorumun böyle söylemesi bana garip geldi ve size danışmak istedim. Miyomun büyüklüğü 2cme yakın ama bası yapıyor gibi duruyor arzu ederseniz ultrason görüntüsünü gönderebilirim. Sizce miyomu aldırmalı mıyım? Çünkü okuduğum kadarıyla miyom ameliyatlarından sonra rahimde yapışıklık, tüplerde tıkanıklık v.b. gibi durumlar ortaya çıkabiliyormuş. Yardımınızı rica ederim. Bmo

merhaba geçmiş olsun öncelikle. bana kalırsa eğer çekilmedi ise bu işlemlerin ardından mutlaka hsg rahim filmi çektirin. olası yapışıklıklar, miyomunuzun rahim içinde kapladığı alan rahatlıkla görünür ondan sonrada ameliyat önerilecekse histeroskopik çıkartım mümkünse bu yolla ameliyatınız sağlanabilir. istanbulda iseniz daha fazla yer dolaşmadan bana gelmenizi önereceğim. bu işi bu işi bilen hekimlerce yapılması sizin daha fazla zarar görmenizi engeller, fulya bahceci tüp bebek merkezindeyim. sevgiler.

Merhaba Aytun Hanım,

Yaşım 36, bu sene eşimle korunmayı (geri çekilme) bıraktıktan 2 ay sonra hamile kaldım, ama ne yazık ki bebeğimizin kalp atışlarını duyduktan sonraki kontrolümde bebeğimizin gelişmediğini ve 8 haftalık olarak kaldığını öğrendim ve hemen kürtaj yapıldı. Kürtajdan 20 gün sonra kanamam devam etti ve doktoruma gittim ve kendisi bir problem olmadığını ve cytotec kullandırdı. Ancak hamileliğim de miyomun olduğu ortaya çıkmıştı. Ama bu miyomun bebek için problem yaratmayacağını iletmişti. doktorum kanamalarının devam etmesinden dolayı adenomiyosis veya adenemiyom olabileceğinden şüphelenmişti. Kanamam hala geçmedi ( 36 gün olmuştu) ve bunu üzerine doktoruma güvenim kalmadığı için başka bir doktora gittik. Diğer doktorum içeride parça kalmış olduğunu ve son kez 6 adet cytotec kullandırdı. Ve kanama bitmeyince ve parça düşmeyince 2. Kez kürtaj oldum. Bu kürtajımdan 10 gün sonra normal seyrederek kanamam durdu. Daha sonra kontrole gittiğimde herşeyin normal olduğunu miyomumla da hamile kalabileceğimi iletti. Ancak ailemden gelen baskılarla 3. Bir doktor görmem istendi ve bende gittim. Bunun üzerine 3. Doktoruma gittiğimde yumurta göremediğini ve yumurta rezervi için testler talep etti. Test sonuçlarım ise aşağıda belirttiğim şekildedir. TSH 0,81 E2 153,5 ( ki o dönem lüteal fazdaydım) FSH 2,46 ve prolaktin de 13,19 çıktı. Sonra doktoruma kontrole gittim test için kan verdiğimden 4 gün sonra regl oldum ve test sonuçlarına bakarak herşey normal dedi ve 10 gün sonra tekrar gel dedi. 10 gün sonra tekrar gittiğimde yumurta gördü ve büyüklüğünün iyi olduğunu ama hamileliğe miyomumun engel olabileceğini söyledi. Çatlatma iğnesi verdi ama ben emin olamadığım için kullanmadım ve eşimle vaz geçtik ve korunduk. Eğer regl olursan tekrar gel sis yapalım ona göre miyomunu alttan alalım dedi. Ama daha önceki doktorlarım problem olmayacağını söylerken bu doktorumun böyle söylemesi bana garip geldi ve size danışmak istedim. Miyomun büyüklüğü 2cme yakın ama bası yapıyor gibi duruyor arzu ederseniz ultrason görüntüsünü gönderebilirim. Sizce miyomu aldırmalı mıyım? Çünkü okuduğum kadarıyla miyom ameliyatlarından sonra rahimde yapışıklık, tüplerde tıkanıklık v.b. gibi durumlar ortaya çıkabiliyormuş. Yardımınızı rica ederim. Bmo

hocam iyi günler eşimin spermogram sperm sonucu yorumlayarak bize yol gösterebilirmisiniz şimdi ne yapmamız gerek saygılar
miktar:3.5 ml
ph 7.5
likefikasyon süresi :20 dk
vikosite :normal
renk :krem
ileri- aktif*
ileri-pasif*
kendi etrafında*
hareketsiz*
MIde sperm sayısı:sperm hücresi görülmedi
normla morfolojisperm yüzdesi:*anormal morfolojisperm yüzdesi:*
her mikrop sahasında ortalama 2-3lökosit
cinsel perhis süresi 4 güne yakın tam 4 gün değildi
Total B-HCG Serum<1.20 negative
pelvik MR sonucu sol inguinal kanal yerleşimli inmemiş testis
sağ inguinal kanalada inmemiş testis ile uyumlu olabilecek atrofik yumuşak doku

hocam merhaba
Son dört- beş aydır olan adet düzensizliği ve babaanne ile halalarımda olan erken menopoz endişesi ile doktora gittim.
38 yaşında bekarım adetin 3. günü yapılan tahlil sonuçlarım şöyle
LH 3,51 mIU/mL
Foliküler Faz mIU/mL 2,39-6,6
Ovulatuar Faz mIU/mL 9,06-74,24
Luteal Faz mIU/mL 0,9-9,33
Postmenapozal Faz mIU/mL 10,39-64,57

FSH 4,21 mIU/mL
Foliküler Faz mIU/mL 3,03-8,08
Ovulatuar Faz mIU/mL 2,55-16,69
Luteal Faz mIU/mL 1,38-5,47
Postmenapozal Faz mIU/mL 26,72-133,41

Estradiol (E2) 153 pg/mL
Foliküler Faz pg/mL 21-251
Mid-Cycle Faz pg/mL 38-649
Luteal Faz pg/mL 21-312
Postmenapozal Faz pg/mL 10-28
Postmenapoz (tedavi gören) pg/mL 10-144
Oral Kontraseptif pg/mL 0-1052

Tahlil sonuçlarına göre menopoza girme durumum var mı hocam? Ayrıca ileride bu sonuçlara göre çocuk şansım olabilir mi?
Adet düzensizliği için ne yapabilirim
Şimdiden teşekkür ediyorum.
İyi çalışmalar

Hocam daha önce sorduğum sorunun cevabını alamadım.
Cevaplarsanız sevinirim.
İyi çalışmalar

merhaba maalesef sonuçlar iyi değil azoospermi dediğimiz bir durum var. bu nednele çocuk sahibi olmak için eşinizin testislerinden ameliyatla sperm aranmalı bulunabilirse size tüüp bebek tedavisi başlanmalı. acil olarak tüp bebek uzmanları ile iletişime geçmelisiniz. ben fulya bahceci tüp bebek merkezindeyim arzu ederseniz bana da 0212 310 3100 numaralı telefondan ulaşabilirsini.z sevgiler.

hocam iyi günler eşimin spermogram sperm sonucu yorumlayarak bize yol gösterebilirmisiniz şimdi ne yapmamız gerek saygılar
miktar:3.5 ml
ph 7.5
likefikasyon süresi :20 dk
vikosite :normal
renk :krem
ileri- aktif*
ileri-pasif*
kendi etrafında*
hareketsiz*
MIde sperm sayısı:sperm hücresi görülmedi
normla morfolojisperm yüzdesi:*anormal morfolojisperm yüzdesi:*
her mikrop sahasında ortalama 2-3lökosit
cinsel perhis süresi 4 güne yakın tam 4 gün değildi
Total B-HCG Serum<1.20 negative
pelvik MR sonucu sol inguinal kanal yerleşimli inmemiş testis
sağ inguinal kanalada inmemiş testis ile uyumlu olabilecek atrofik yumuşak doku

merhaba maalesef sonuçlar iyi değil azoospermi dediğimiz bir durum var. bu nednele çocuk sahibi olmak için eşinizin testislerinden ameliyatla sperm aranmalı bulunabilirse size tüüp bebek tedavisi başlanmalı. acil olarak tüp bebek uzmanları ile iletişime geçmelisiniz. ben fulya bahceci tüp bebek merkezindeyim arzu ederseniz bana da 0212 310 3100 numaralı telefondan ulaşabilirsini.z sevgiler.

hocam üzgünüm maalesef tabi hayırlısı aşılama olması mümkün mü tüp bebekten önce

aşılamanın hiç bir manası yok. tüp bebek tedavisi de ancak eşinizde sperm çıkarsa yapılabilir. yoksa onun da imkanı olmayabilir. maalesef sıkıntılı bir durum.

hocam üzgünüm maalesef tabi hayırlısı aşılama olması mümkün mü tüp bebekten önce

Hocam Merhaba, değerli vaktinizi alarak size birkaç sorum olacak öncelikle ben 33 eşim 36 yaşında 7 yıllık evliyiz ve 2 yılı aşkın süredir korunmadan doğal gebelik elde edemedik ve bir yumurta takibi 2 aşılama denememiz de başarısız sonuçlandı. eşimde hafif varikosel çıktı ilk iki sperm değeri; volüm 2 ve 3, ml 14 ve 15 milyon hareket ileri hızlı%10, yavaş %30 yerinde %10, son iki test sonucu da ml de 42 ve 45 milyon volüm 1,5 hareket hızlı %23, yavaş %30, yerinde %10 morfoloji hepsinde %4. Sayı ve hareket kullandığımız vitaminlerle artış gösterdi.
Benim test sonuçlarım;
Reglin 3. günü yaptrıdığım testler
FSH - 7,65
E2 - 57
LH - 8,39
Reglde 1 hafta önce Yaptırdığım Testler
TSH 2.17 ?IU/mL, (ref 0,30-4,00)
FT3 (Serbest Triiodotironin) 4.60 pmol/L, (ref 3,10-6,80)
FT4 (Serbest Tiroksin) 16.00 pmol/L, (ref 12,00-22,00)
ANTITPO (ECLIA) 6.00 IU/mL, (ref 34 ten küçük)
PROLAKTIN 25.70 ng/mL (SI 544.84 ?IU/mL), (ref 3,80-23,00)
PROGESTERON 13.14 ng/mL(luteal faz)(SI 42.05nmol/L),
TESTOSTERON (Total) 28.05 ng/dL,(SI 0.98 nmol/L). (ref 9,00-55,00)
HSG'de tüpler açık çıktı. Doktorum sonuçlarımı normal olarak değerlendirdi ama bi tanıdık doktor yakınımız tsh değeri için tirod bezi yavaş çalışıyo ve bu gebeliğe engel olur yorumunu yaptı, 1 ay 25 lik euthyrox içmemi önerdi. Siz nasıl değerlendirirsiniz. Bu değerlerle ilacı içmeme gerek var mı? Buarada adetlerim düzenli, ayrıca kilo alamama durumum da var.Bu aşamada tüp bebeğe geçmeden önce ne önerirsiniz? Değerli vaktinizi alıyorum,şimdiden çok teşekkürler, saygılarımla.

aşılamanın hiç bir manası yok. tüp bebek tedavisi de ancak eşinizde sperm çıkarsa yapılabilir. yoksa onun da imkanı olmayabilir. maalesef sıkıntılı bir durum.

hocam sabrınız için çok sağolun maalesef istanbula çok uzak bi memlekette olduğum için ve eşim öğretmen olduğu için gelemiyoruz anca tatilde gelebiliriz bu süre zarfında eşimin inmemiş testisleri için ameliyat önerir misiniz azda olsa sperm olur mu ??? yaza kadar beklediğimizde ne yapmamız gerek saygılar

merhaba tekrar bu konuda üroloji doktorlarına danışmalısınız. sevgiler.

hocam sabrınız için çok sağolun maalesef istanbula çok uzak bi memlekette olduğum için ve eşim öğretmen olduğu için gelemiyoruz anca tatilde gelebiliriz bu süre zarfında eşimin inmemiş testisleri için ameliyat önerir misiniz azda olsa sperm olur mu ??? yaza kadar beklediğimizde ne yapmamız gerek saygılar

merhaba tüm değerleriniz normal. ths da dahil olmak üzere. 2 kez aşılama da yapıldığından artık tüp bebek tedavisi yaptırmanızın zamanı gelmiş diye düşünüyorum. tüp bebk uzmanı bir arkadaşımla görüşebilirsiniz. ben fulya bahceci tüp bebek merkezindeyim abana da ulaşabilirsiniz. sevgiler.

Hocam Merhaba, değerli vaktinizi alarak size birkaç sorum olacak öncelikle ben 33 eşim 36 yaşında 7 yıllık evliyiz ve 2 yılı aşkın süredir korunmadan doğal gebelik elde edemedik ve bir yumurta takibi 2 aşılama denememiz de başarısız sonuçlandı. eşimde hafif varikosel çıktı ilk iki sperm değeri; volüm 2 ve 3, ml 14 ve 15 milyon hareket ileri hızlı%10, yavaş %30 yerinde %10, son iki test sonucu da ml de 42 ve 45 milyon volüm 1,5 hareket hızlı %23, yavaş %30, yerinde %10 morfoloji hepsinde %4. Sayı ve hareket kullandığımız vitaminlerle artış gösterdi.
Benim test sonuçlarım;
Reglin 3. günü yaptrıdığım testler
FSH - 7,65
E2 - 57
LH - 8,39
Reglde 1 hafta önce Yaptırdığım Testler
TSH 2.17 ?IU/mL, (ref 0,30-4,00)
FT3 (Serbest Triiodotironin) 4.60 pmol/L, (ref 3,10-6,80)
FT4 (Serbest Tiroksin) 16.00 pmol/L, (ref 12,00-22,00)
ANTITPO (ECLIA) 6.00 IU/mL, (ref 34 ten küçük)
PROLAKTIN 25.70 ng/mL (SI 544.84 ?IU/mL), (ref 3,80-23,00)
PROGESTERON 13.14 ng/mL(luteal faz)(SI 42.05nmol/L),
TESTOSTERON (Total) 28.05 ng/dL,(SI 0.98 nmol/L). (ref 9,00-55,00)
HSG'de tüpler açık çıktı. Doktorum sonuçlarımı normal olarak değerlendirdi ama bi tanıdık doktor yakınımız tsh değeri için tirod bezi yavaş çalışıyo ve bu gebeliğe engel olur yorumunu yaptı, 1 ay 25 lik euthyrox içmemi önerdi. Siz nasıl değerlendirirsiniz. Bu değerlerle ilacı içmeme gerek var mı? Buarada adetlerim düzenli, ayrıca kilo alamama durumum da var.Bu aşamada tüp bebeğe geçmeden önce ne önerirsiniz? Değerli vaktinizi alıyorum,şimdiden çok teşekkürler, saygılarımla.

Merhabalar daha önce tahlil ve ultrason sonuçlarımı sizinle paylaşmıştım. Önemli bir sorun olmadığını söylemiştiniz. İlk ultason sonucumda anekoik yapıda kistlere rastlanmıştı. Ve pko denmişti. Adet olduktan daha sonra bir daha ultrasona girdim ve girmeden öncede soğan kürünü uygulamıştım. Ultraonda bu sefer kist çıkmadı. Fakat tülenmem ala devam ediyor.Yüzümün tamamında boyun bölgelerinde siyah kalan bölgelerde ise ayva tüyleri çok aşırı şekilde belli olmaya başladı. Doktor da bana diane 35 verdi fakat bu forumdan okuduğum kadar kimse memnun kalmamış siz önerir misiniz kullanmamı ? Daha fazla tüyleri arttırmaz dimi? Teşekkürler.

Merhaba tekrar bu ilacı kullanabilirsiniz ancak bunlar var olan tuylerinizi dökmeyecek yeni oluşumları azaltacaktır. Bunun için de 3-4 aylık bir süre gerekmektedir. Erkeklik hormonlarınıza bakılabilir ve yüksek ise başka ilaçlar eklenebilir. Sevgiler.

merhabalar daha önce tahlil ve ultrason sonuçlarımı sizinle paylaşmıştım. önemli bir sorun olmadığını söylemiştiniz. Ilk ultason sonucumda anekoik yapıda kistlere rastlanmıştı. Ve pko denmişti. Adet olduktan daha sonra bir daha ultrasona girdim ve girmeden öncede soğan kürünü uygulamıştım. Ultraonda bu sefer kist çıkmadı. Fakat tülenmem ala devam ediyor.yüzümün tamamında boyun bölgelerinde siyah kalan bölgelerde ise ayva tüyleri çok aşırı şekilde belli olmaya başladı. Doktor da bana diane 35 verdi fakat bu forumdan okuduğum kadar kimse memnun kalmamış siz önerir misiniz kullanmamı ? Daha fazla tüyleri arttırmaz dimi? Teşekkürler.

merhaba Aytun hocam, daha önce telefonla görüşmüştük ve istediğiniz tahlilleri yaptırdım.
eşim azospermi, umarım benim değerlerim normaldir :KK43:
şehir dışında olduğum için kliniğinize gelmeden tahlillerimi toparlıyorum biryandan.
Rahim filmi yada başka bir tahlil gerekiyor mu aşağıdakiler dışında.
kan değerlerim tüpbebek tedavisini olumsuz etkileyecek düzeyde mi?
yorumlarınız için şimdiden teşekkürler...

HEMOGRAM'da tüm değerler referans aralığında ama bu 3 değerde sorun vardı
RBC 4,22 4.38 - 5.77 10^6/uL
HGB 12,4 12.50 - 17.20 g/dL
PDW 18,8 11.00 - 18.00 %

HORMON TESTİM İSE ŞÖYLE
TSH 1,23 0,4 - 4 uIU/mL
E2 48,7 Folikül Faz (2-3gün) Kadın 84.00 pg/ml
FSH 9,20 Folikül Faz(2-3 gün) Kadın 3.00 - 14.40 mlU/ml
PROLAKTIN 21,1 Kadın 2 - 25 ng/ml
FOLAT 9,33 3.00 - 17.00 ng/ml
VİT. B12 422 193.00 - 982.00 pg/ml

BIYOKIMYA
Glukoz (Açlık) 106 15 yaş üzeri 74 - 106 mg/dl

ELIZA
HBsAg 0,672 (Negatif) 0 - 1
Anti HCV 0,257 (Negatif) 0 - 1

merhaba tekrar değerlerinizde tedaviye engel bir sorun görünmüyor. rahim filminizi de çektirirseniz gelmeden tedaviye başlamak için hiç bir eksiğimiz kalmaz. en kısa sürede görüşebilmek dileğiyle. sevgiler.

merhaba Aytun hocam, daha önce telefonla görüşmüştük ve istediğiniz tahlilleri yaptırdım.
eşim azospermi, umarım benim değerlerim normaldir :KK43:
şehir dışında olduğum için kliniğinize gelmeden tahlillerimi toparlıyorum biryandan.
Rahim filmi yada başka bir tahlil gerekiyor mu aşağıdakiler dışında.
kan değerlerim tüpbebek tedavisini olumsuz etkileyecek düzeyde mi?
yorumlarınız için şimdiden teşekkürler...

HEMOGRAM'da tüm değerler referans aralığında ama bu 3 değerde sorun vardı
RBC 4,22 4.38 - 5.77 10^6/uL
HGB 12,4 12.50 - 17.20 g/dL
PDW 18,8 11.00 - 18.00 %

HORMON TESTİM İSE ŞÖYLE
TSH 1,23 0,4 - 4 uIU/mL
E2 48,7 Folikül Faz (2-3gün) Kadın 84.00 pg/ml
FSH 9,20 Folikül Faz(2-3 gün) Kadın 3.00 - 14.40 mlU/ml
PROLAKTIN 21,1 Kadın 2 - 25 ng/ml
FOLAT 9,33 3.00 - 17.00 ng/ml
VİT. B12 422 193.00 - 982.00 pg/ml

BIYOKIMYA
Glukoz (Açlık) 106 15 yaş üzeri 74 - 106 mg/dl

ELIZA
HBsAg 0,672 (Negatif) 0 - 1
Anti HCV 0,257 (Negatif) 0 - 1

5 haftalık hamileyim daha önce bir düşük yaşadım bu defa daha dikkatliyim fakat uzun süredir sistitle ugraşıyorum artık çıldırmak üzereyim saatlerce kıvranıyorum ne yaptıysam olmuyo doktorum monurol verdi 1 gün geçti gece yine başladı hocam bi tavsiyeniz olurmu bebeğe zararı olurmu sistitin ?

merhaba idrar kültürü yaptırmanızı öneririm gerekirse bebeğe zaraı olmayacak antibiyotik tedavisi başlanabilir. bol su tüketiniz. sevgiler.

5 haftalık hamileyim daha önce bir düşük yaşadım bu defa daha dikkatliyim fakat uzun süredir sistitle ugraşıyorum artık çıldırmak üzereyim saatlerce kıvranıyorum ne yaptıysam olmuyo doktorum monurol verdi 1 gün geçti gece yine başladı hocam bi tavsiyeniz olurmu bebeğe zararı olurmu sistitin ?

Merhaba Hocam. Ben polikistikover hastasıyım. Temmuz ayında aşılama oldum maalesef tutmadı.
Benim aklıma takılan şu, aşılamadan sonra doktorum 3 gün cinsel ilişki yasak, rahmi sarsmayalım dedi.
Forumda diğer aşılama olan arkadaşlarla konuştuğumda, herkese doktorları aşılamanın olduğu günden sonra gün aşırı ilişki önermişler.
Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Bu ay yine aşılama olacağım, çatlatma iğnesini yaptığım gün ve aşılamadan sonraki günler gün aşırı ilişki düşünüyorum.
Sizin görüşünüz nedir bu konuda? Şimdiden teşekkür ederim.

X