Osmaniye///80

bende osmaniyeli sayılırım nişanlım osmaniyeli ee tabi bende oralı olacam.ben çok sevdim insanlarını sıcaklar aynı zamnda dürüst insanlar

benimde sevgilim osmaniyeli kızlar çok güzel bir yer diyo çok sıcakmış kısmetse bende oralı olcam :eek:

ben osmaniyeli değilim ama görevim gereği osmaniyedeyim 2 yıldır.
geçen sene hiç sevmemiştim burayı, ama yavaş yavaş sevimli gelmeye başladı.
çok küçük bir yer ama oldukça da olaylı ve karışık.
kışları harika, yazları çekilmez.
sokaklar akşam erkenden boşalır.
kadınlar geri plandadır.

geçen sene cumhuriyet mahallesindeydim, berbattı.
bu sene istasyon caddesinde oturuyorum, buranın en iyi yeri diyebilirim...

Bende osmaniyede yaşıyorum osmaniyeliyim.Güzel bir il yeşil alanı bol ama yavaş yavaş yapılan apartmanlar yeşili yok ediyor.Diğer illere göre yaşanması çok rahat ve ucuz kiralar uygun.Çünkü ben osmaniye dışında değişik illerde çalıştım oralar osmaniye'ye göre daha pahalıydı.Osmaniyenin havası temiz yaylası var denize yakın sayılır.İçme suyu güzel aklıma gelenler bunlar.Yeni atılımlarla büyümekte olan bir şehir.Memur olarak gelen arkadaşlar memnun kalır diye umuyorum.Tabiki herkesin memleketi kendine güzeldir.Elbette her yerin olduğu gibi iyiside var kötüsüde.Allah herkesi iyilerle karşılaştırsın.Umarım yardımcı olmuşumdur.Gelecek olan arkadaşlar olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Aranızdaki Osmaniye'yi sevmeyen tek Osmaniyeli ben miyim?
Dışardan gelip Osmaniye'ye yerleşecek olanlara tavsiyem AMAN DİKKAT! yasakkelime

Merhaba. Bende Osmaniye'liyim. Ankara'da oturuyorum. Osmaniye çok güzel bir şehir. Her yıl gidiyorum. Çok özledim ya.

merhaba arkadaşlar benim sevgilim osmaniyeli (yedi yıl oldu.) 5 yıl oldu görüşmedik en son 5 yıl önce osmaniye şehrini gördüm. bence çok güzel bir şehir ağustos ta isteme olacak yakında osmaniye de yaşayacağız sizden ricam osmaniye nin adet örf nelerdir çeyiz önem verirlermo şimdiden çok teşekkürler arkadaşlar

MERHABA ARKADAŞLAR BEN BİR YIL SONRA OSMANİYELİ BİRİSİ İLE EVLENCEM LÜTFEN OSMANİYE HAKKINDA BİLGİ İSTİYORUM SİZLERDEN ÖRF Adetleri VE HER ŞEYİ RİCA EDİYORUM ÇOK TEŞEKKÜRLER BYYY :teytey:

Mehaba hamide,öncelikle Allah tamamına erdirsin.İnşallah mutlu mesut bir evlilik yaparsın.Ben Osmaniyeliyim ama yaklaşık 10 senedir Osmaniyede yaşamıyorum.Üniversite iş hayatı evlilik v.s Sen İzmirlisin sanırım.İlk önce çeyiz olayından bahsetmek istiyorum.Ev kurarken ağırlık erkek tarafındadır.Bir çok ilde yatak odası takımını kız tarafı alırken bizde -eğer maddi durumu yerindeyse-oturma odası grubu( perdesive halısı) mutfak eşyaları çamaşır mak.bulaşık mak.birde nevresim takımı v.s falan.kız tarafı alır.Ama zoraki değildir.İki tarafın anlaşmasına bağlı.Yani inşallah nişanlının ailesi anlayışlı birisidir.Düğün ve nişan masraflarını erkek tarafı karşılar(Giysi aksesuar v.s)Sende damat adayına takım elbise,nişan bohçası saat v.s hediye alabilirsin..Akrabalar nişanda takı takar düğünde ise para veya da ev de eksik olan eşyalara yardımcı olur.Düğünden sonra takı takan ve maddi yardımda bulunan 1.derece akrabalar gelin ve damatı yemeğe çağırır.Gelin onlara giderken eli boş gitmez küçük hediyeler alır.örneğin havlu çorap v.s damatın annesine babasına kardeşlerine hediye alınabilir.Yine onlarda senin ailendeki kişilere istiyorsa alabilir.Cumartesi günü kız evinde kına gecesi yapılır erkek tarafı kınada dağıtılmak üzere çerez getirir misafirlere ikram edilir.Pazar günü ise genel bir düğün yaılır kız ve erkek tarafı gelir oynarlar takılarını takarlar ve giderler.Birde eskiden düğünden sonraki pazartesi günü gelin mevlütü yapılırdı ama şimdilerde yapılıyormu bilmiyorum.Osmaniyenin insanı genel olarak geleneklerine bağlıdır.Batıdan geldiğinde biraz zorlanabilirsin.Ama giderek Osmaniyedede sosyal değişim öne çıkıyor.Ev hanımları rahattır.Eşleri evlerini geçindirir.Kimseye muhtaç etmez.Bayanlar öğleden sonra altın günü v.s biraraya gelir.Çarşısı pazarı kalabalıktır.Giyim gıda ucuzdur.Kiralarda öyle.Evler geniştir.120 m2 altında ev neredeyse yok gibidir.Ev eşyasına ve giyime bayanlar önem veriri.Tabiki maddi imkanları ölüçüsünde.Onun dışında iklimi sıcak yemek çeşitleri bol.Özellikle bulgur yemekleri kısırı içli köftesi ve kömbesi meşhurdur.Ayrıca yazın açık havada yakılan mangalın tadına doyum olmaz.İyiler ve kötüler her yerde vardır.Umarım iyi insanlarla karşılaşırsın.benim aklıma gelenler bunlar.genel birşeyler yazdım.Osmaniyeli damatlarla evlenmek isteyen gelin adaylarımıza yardımcı olabilirsek ne mutlu bize.Aklına takılan birşeyler olursa cevaplarım.Şimdilik bu kadar.Mutluluklar

Mehaba hamide,öncelikle Allah tamamına erdirsin.İnşallah mutlu mesut bir evlilik yaparsın.Ben Osmaniyeliyim ama yaklaşık 10 senedir Osmaniyede yaşamıyorum.Üniversite iş hayatı evlilik v.s Sen İzmirlisin sanırım.İlk önce çeyiz olayından bahsetmek istiyorum.Ev kurarken ağırlık erkek tarafındadır.Bir çok ilde yatak odası takımını kız tarafı alırken bizde -eğer maddi durumu yerindeyse-oturma odası grubu( perdesive halısı) mutfak eşyaları çamaşır mak.bulaşık mak.birde nevresim takımı v.s falan.kız tarafı alır.Ama zoraki değildir.İki tarafın anlaşmasına bağlı.Yani inşallah nişanlının ailesi anlayışlı birisidir.Düğün ve nişan masraflarını erkek tarafı karşılar(Giysi aksesuar v.s)Sende damat adayına takım elbise,nişan bohçası saat v.s hediye alabilirsin..Akrabalar nişanda takı takar düğünde ise para veya da ev de eksik olan eşyalara yardımcı olur.Düğünden sonra takı takan ve maddi yardımda bulunan 1.derece akrabalar gelin ve damatı yemeğe çağırır.Gelin onlara giderken eli boş gitmez küçük hediyeler alır.örneğin havlu çorap v.s damatın annesine babasına kardeşlerine hediye alınabilir.Yine onlarda senin ailendeki kişilere istiyorsa alabilir.Cumartesi günü kız evinde kına gecesi yapılır erkek tarafı kınada dağıtılmak üzere çerez getirir misafirlere ikram edilir.Pazar günü ise genel bir düğün yaılır kız ve erkek tarafı gelir oynarlar takılarını takarlar ve giderler.Birde eskiden düğünden sonraki pazartesi günü gelin mevlütü yapılırdı ama şimdilerde yapılıyormu bilmiyorum.Osmaniyenin insanı genel olarak geleneklerine bağlıdır.Batıdan geldiğinde biraz zorlanabilirsin.Ama giderek Osmaniyedede sosyal değişim öne çıkıyor.Ev hanımları rahattır.Eşleri evlerini geçindirir.Kimseye muhtaç etmez.Bayanlar öğleden sonra altın günü v.s biraraya gelir.Çarşısı pazarı kalabalıktır.Giyim gıda ucuzdur.Kiralarda öyle.Evler geniştir.120 m2 altında ev neredeyse yok gibidir.Ev eşyasına ve giyime bayanlar önem veriri.Tabiki maddi imkanları ölüçüsünde.Onun dışında iklimi sıcak yemek çeşitleri bol.Özellikle bulgur yemekleri kısırı içli köftesi ve kömbesi meşhurdur.Ayrıca yazın açık havada yakılan mangalın tadına doyum olmaz.İyiler ve kötüler her yerde vardır.Umarım iyi insanlarla karşılaşırsın.benim aklıma gelenler bunlar.genel birşeyler yazdım.Osmaniyeli damatlarla evlenmek isteyen gelin adaylarımıza yardımcı olabilirsek ne mutlu bize.Aklına takılan birşeyler olursa cevaplarım.Şimdilik bu kadar.Mutluluklar

çok teşekkürler ALLAH RAZI OLSUN

Merhaba kızlar....

Nişanlımın tayini Osmaniyeye çıktı.Büyük ihtimalle oraya gelin gideceğim.Bana biraz bahsedermisiniz Osmaniyeden.Nasıl bi yerdir.Ooof beklemediğimiz bi tayin yeri olunca kafamda bisürü soru işareti var.

Yardımcı olacak kimse yokmu arkadaşlar ?

Osmaniyenin çarşısı nasıldır,aradığımız herşeyi bulabilirmiyiz ?
Kış nasıl geçer Osmaniyede ? Kalorifer/ soba yakmadan kış geçer mi ?
Daire kiraları nasıldır ?

Daha çoook soru var aklımda.Umarım yardımcı olabilecek biri çıkar.

ortaokul ve lise yıllarımı osmaniyede okudum şuan mersinde oturuyorum, osmaniye çok geri kalmış bi şehir aynı zamanda sosyal faaliyetleri çok sınırlı, bir bayanın gece sokakta yalnız yürümesi imkansız gibi birşey.yeni yerleşecek olanlar aman dikkat derimm...

Seneye Osmaniyeye gelin geleceğim.Aldığım duyumlara göre çok sıcak bir şehirmiş kafamçokkarıştı.Hayat diğer şehirlere göre çok daha ucuzmuş.
Dışarda yalnız gezme olayına gelince,bence bu her şehirde aynıdır diye düşünüyorum.Osmaniyeye has bi özellik değildir kanımca.

canım tabiki öle .haklısın sende bişey yoksa kimse sana birşey yapmaz.sen ona meyilliysen ister parise git yine yaparlar

Nihayet osmaniye sayfasında kalıcı bir üyeye rastladım :1rolleyes:
Bikaç ay önce osmaniye hakkında sorularım olmuştu ama cevaplayan olmadı maalesef.Bende sayfaya uğrayan yok diye gelmiyordum.

Nihayet osmaniye sayfasında kalıcı bir üyeye rastladım :1rolleyes:
Bikaç ay önce osmaniye hakkında sorularım olmuştu ama cevaplayan olmadı maalesef.Bende sayfaya uğrayan yok diye gelmiyordum.[/QU/B][/font]

turuncu canım sorularına bende cevap verebilirim.istediğin herşeyi sorabilirsin.:1hug::1hug::1hug:

tşk ederim canım.Şimdilik bir sorum yok ama olursa mutlaka sorarım a.s

tamam canım bekliyorum.bu arada sen osmaniyeyi neden merak ediyorsun.oradamı yaşayacaksın.yaşayacaksan bence çok güzel bir seçim yapmışsın.hem ucuz şehir hem sebzesi meyvesi bol. hemde okadar masraflı bir şehir değil.kışları rahat edersin.çok soğuk olmaz devamlı güneşlia.s.

Canım nişanlımın tayini osmaniyeye çıktı.3-4 yıl kadar orda kalacağız.Seneye düğünümüz olacak ve Osmaniyede yaşayacağımız için biraz fikir edinmek istemiştim.yerimseniben

bence çok iyi.ayyy ne güzel.bende yozgata gelin gidecem.allah izin verirse.demekki seninle aşağı yukarı aynı zamanlarda evlenecez.ben kadirlidenim.osmaiye bence çok güzel bi şehir.pişman olmazsını.herkes akşam 8 den sonra dışarı çıkmanın imkanı olmadığını söylüyor.bence haksızlık.sen kimseye bişey yapmazsan kimsede sana yapmaz.her şehirde öledir bu.ayyy evlenince bizede gel buyur.misafirimiz ol canım.a.s.:1hug:a.s.:1hug:

Bende Kayseriden Osmaniyeye gelin gideceğim a.s
Davetin için çok teşekkür ederim canım.Umarım tanışmak kısmet olur a.s.
Bu arada ben burda kendi şirketimizde çalışıyorum ama Osmaniyeye gelince ne yapacağım bilmiyorum.Nişanlım bi iş ayarlıyacağını söylüyor ama hayırlısı bakalım.Çalışmaya alışkın olduğum için evde oturmak sıkar beni

X