Davranış Bozuklukları Otizm hakkında bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi?

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

dutturudunya

B.K:88.9 G.K:62.3 H.K:60
Kayıtlı Üye
4 Kasım 2016
407
537
34
Arkadaşlar,27 haftalık doğan ve şuan 2 yaşında olan oğlum seslendiğimizde bakmıyor.Parmağıyla nesne işaret etmiyor.Birşey istediği zaman elimizden tutup yaptırır.1 kelime dahi söyleyemiyor.

Sağlık ocağında aşı olurken hemşirenin dikkatini çekti ve otizm olabileceğini derhal bir doktora görünmemizi istedi.

Bugün çocuk doktoruna gittik.Saolsun sadece soru sordu bi ön izleme bilgi hiçbirşey yok sadece nörolojiye gitmeniz gerekli dedi ve çıktık.

Devlet hast.yer bulamadığımızdan,yarın için özel bir hastaneden çocuk nörolojisine randevu aldım fakat aklıma takılan.Nöroloji doktoru da başka bir yere mi yönlendirecek,yoksa herhangi bir test yapıp otizm olup olmayacağı hakkında kesin birşey söyleyebilecek mi.Bugün bayağı bir gerildik eşim ve ben yarın gidip aynı şeyi yaşamaktan çekiniyorum açıkçası bu belirsizlik beni mahvediyor.Sadece birkaç soru sorup başka biryere yönlendirecekse direk yönlendireceği yere gideyim de en azından direk sonuca ulaşırız.Lütfen bir bilgi verin:KK43:

Merhaba neler yaptınız çocuğunuzu götürdünüz mu doktora

Götürdim cnm çocuk ve ergen psikiyatristine gittik.Atipik otizm olduğunu söyledi.Özel eğştim için rehabilitasyona başlamamızı söyledi.Dediği gibi de yaptık.Henüz daha birkere eğitime gittik ama memnun kalmadım başka merkezlere bakıcam.İlk seansımızda çocuk 5 dk araba sürdü masada eve gelene kadar bana yapıştı ağlamaktan sesi gitti öğretmen bana sorular sordu sadece hiçbirşey yapamadık eğitim olarak 80 tl alıp yolladılar fatura dahi vermedi makbuz verdi sanırım vergi kaçırıyorlar.

Stresimi anlatamam.Birde başlamadan evel saatlik seans demişlerdi 45dk da çıkardılar ben anlamadım.Bildiğiniz sömürüyorlar insanı muhtaç olduğumuz için.

Götürdim cnm çocuk ve ergen psikiyatristine gittik.Atipik otizm olduğunu söyledi.Özel eğştim için rehabilitasyona başlamamızı söyledi.Dediği gibi de yaptık.Henüz daha birkere eğitime gittik ama memnun kalmadım başka merkezlere bakıcam.İlk seansımızda çocuk 5 dk araba sürdü masada eve gelene kadar bana yapıştı ağlamaktan sesi gitti öğretmen bana sorular sordu sadece hiçbirşey yapamadık eğitim olarak 80 tl alıp yolladılar fatura dahi vermedi makbuz verdi sanırım vergi kaçırıyorlar.

Stresimi anlatamam.Birde başlamadan evel saatlik seans demişlerdi 45dk da çıkardılar ben anlamadım.Bildiğiniz sömürüyorlar insanı muhtaç olduğumuz için.
Hala ismine bakmiyor mu işaret parmağını kullanmayı siz öğretin bu şekilde göster diye belki uyarana eksikliğidir başka doktora gitmediniz mi eskiden otizim nedir bilmezdik simdi 10 çocuktan 1ne bu tanıyı koyuyorlar hastalık gibi yayılıyor çocuğunuz çok tv ye maruz kaldı mi

Şöyle bir şeyi belirtmek isterim, benim oğlum 37 haftalık doğdu ve nörolog gördüğünde gelişimini 1 ay geriden takip etmek gerekli çünkü erken doğmuş dedi.
40 haftada anne karnında tamamlayacağı gelişimi tamamlamadan doğduğundan, o zamandan sonraki süreci izledi.
Sizin bebeğiniz 27 haftalık doğmuş, onun gelişimi 2 yaş olarak izlenemez ki.
19-20 aylık gelişimi takip etmesi gerekir.
Bunu doktorlara söylediniz değil mi?

Şöyle bir şeyi belirtmek isterim, benim oğlum 37 haftalık doğdu ve nörolog gördüğünde gelişimini 1 ay geriden takip etmek gerekli çünkü erken doğmuş dedi.
40 haftada anne karnında tamamlayacağı gelişimi tamamlamadan doğduğundan, o zamandan sonraki süreci izledi.
Sizin çocuğunuzun gelisimi nasıl simdi 1 kac yazınıza denk geldim benimde 1 ay onve kizimda otistik belirtiler vardi çok tv ve televizyona maruz kaldı uyaran vermedim hiç neyse 1 aydır ilgi ve bol uyaran verdim yarim yamalak 20 kelimesi var artık

Sizin çocuğunuzun gelisimi nasıl simdi 1 kac yazınıza denk geldim benimde 1 ay onve kizimda otistik belirtiler vardi çok tv ve televizyona maruz kaldı uyaran vermedim hiç neyse 1 aydır ilgi ve bol uyaran verdim yarim yamalak 20 kelimesi var artık
Biz başka bir sebepten nöroloğa gitmiştik.
Bize o söylemişti ben bu bebeği 5 aylık olarak göremem çünkü 25 gün erken doğmuş, o yüzden 4 aylık verilerle karşılaştıracağım diye.
Ben yine de bir pedagogla görüşmek istiyorum doğduğundan beri huysuz ve dediğim dedik bir çocuk olduğundan.
Şuan 21 aylık ve bu inatçılığı öğrenmesini de etkiliyor.
Aba, anne, baba, mama, bıcı, bitti, gitti harici kelimesi yok.
Zaten anne babayı da bıraktı, söylemiyor.
Anlamsız çok konuşuyor, hiç susmuyor.
Ama kendince lakapları var arabaya vıınn der, emziğe emme, kardeşine bıdım gibi.
Yaklaşıl 7 aydır sayıları ve renkleri öğretmeye çalışıyorum ama nafile.
Kule deseniz oyuncakla değil tencereyle yapar ve eşyaları hep işlevinden farklı kullanmayı tercih ediyor.
Makyaj fırçalarımı neyin nereye sürüleceğini bilir ama köpek nedir öğretemedim bir türlü.
Çevremdeki herkes kardeşi olmasına bağlıyor, bir şeyi yok çocuğun aksine cin fikirli diyor ama ben yine de endişeliyim hem kıskançlık hem dik başlılık hem öğrenmeyi reddetmesi ve geceleri uyku terörü yaşamasından.
Malum kardeşi olunca imece usulü büyütülüyor ve inanılmaz fazla tv ve telefona maruz kaldı.
Artık gece bile öyle uyuyor.
Hiçbir şekilde benimle oynamıyor, kitaplarını yırtıyor öğrenmeye çok kapalı ama gündelik hayatımızı 1 kere izleyp her şeyi taklit ediyor.

Biz başka bir sebepten nöroloğa gitmiştik.
Bize o söylemişti ben bu bebeği 5 aylık olarak göremem çünkü 25 gün erken doğmuş, o yüzden 4 aylık verilerle karşılaştıracağım diye.
Ben yine de bir pedagogla görüşmek istiyorum doğduğundan beri huysuz ve dediğim dedik bir çocuk olduğundan.
Şuan 21 aylık ve bu inatçılığı öğrenmesini de etkiliyor.
Aba, anne, baba, mama, bıcı, bitti, gitti harici kelimesi yok.
Zaten anne babayı da bıraktı, söylemiyor.
Anlamsız çok konuşuyor, hiç susmuyor.
Ama kendince lakapları var arabaya vıınn der, emziğe emme, kardeşine bıdım gibi.
Yaklaşıl 7 aydır sayıları ve renkleri öğretmeye çalışıyorum ama nafile.
Kule deseniz oyuncakla değil tencereyle yapar ve eşyaları hep işlevinden farklı kullanmayı tercih ediyor.
Makyaj fırçalarımı neyin nereye sürüleceğini bilir ama köpek nedir öğretemedim bir türlü.
Çevremdeki herkes kardeşi olmasına bağlıyor, bir şeyi yok çocuğun aksine cin fikirli diyor ama ben yine de endişeliyim hem kıskançlık hem dik başlılık hem öğrenmeyi reddetmesi ve geceleri uyku terörü yaşamasından.
Malum kardeşi olunca imece usulü büyütülüyor ve inanılmaz fazla tv ve telefona maruz kaldı.
Artık gece bile öyle uyuyor.
Hiçbir şekilde benimle oynamıyor, kitaplarını yırtıyor öğrenmeye çok kapalı ama gündelik hayatımızı 1 kere izleyp her şeyi taklit ediyor.

25 gün erken doğan bebeği 1 ay geriden gwliyo gibi takip eden doktor bizi 1 sene geriden takip eder heralde.Bizde de anlattığınız gibi fazla tv ye maruz kaldı 20 gündür açmıyorm tv hiçbişekilde şuan yarım yamalak 3 4 kelimesi anca var.Bizde ki sıkıntı beni duyduğunu farkındayım ama yinede ismine kendinizi yırtsanız dönmez.Göz kontağı neredeyse hiç yoktu bu ara eskiye göre daha iyi.Eliyle birşeyi işaret etmez.Oyuncakları amacına uygun oynar ama bazen arabaların tekerleriyle oynar.Parka gidince kaykayın ve tahterevallinin de nasıl kullanılacağını biliyor.Ama asla parkda kimseyle muhatap olmaz yaşıtları dahil.Bazen de takıntılı hareketleri var olduğu yerde döner ama dikkatini dağıtınca bırakır.Birde dün birşey farkettim parkda babannesine giden yola doğru yürüyor hep inatla alıp başını gidiyor geri çeviriyorm dönüp hep oraya gidiyor.Kafasına taktığını illaki yapmak istiyor.Ben demir eksikliğinden de şüpheleniyorm aslında kan ilacı kullanmadım desem yeridir d vitamini de aynı şekild2.Camları demirleri falan yalıyor eksiklik var gibi.Demir eksikliği de gelişim geriliği yapıyormuş yeni öğrendim.Cuma nasipse kan tahlili yaptırıp muhtrmelen ilaç kullanıcam.Bir bayanda aynı sıkıntı olmş kan ilacı ile 3 ayda otizm belirtileri kaybolmuş.

Hala ismine bakmiyor mu işaret parmağını kullanmayı siz öğretin bu şekilde göster diye belki uyarana eksikliğidir başka doktora gitmediniz mi eskiden otizim nedir bilmezdik simdi 10 çocuktan 1ne bu tanıyı koyuyorlar hastalık gibi yayılıyor çocuğunuz çok tv ye maruz kaldı mi

Ewt cnm tv ye çok maruz kaldı 20 gündür yani şüphelelenmeye başladığımızdan beri açmıyorm tv yi.Ama otizm belirtileri çok fazla bizde.Ewt tv kapattığımdan beri göz kontağı oldu hiç yok gibi bişeydi şimdi kısa da olsa bakıyo.Ama ismine fln hiçbişekilde karşılığı yok duyduğunu dinlediğini farkımdayım ama çok nadir seslenince bakıyor ve bikaç saniyelik o da.3 4 kelimesi oldu yarımyamalak ama onları da rastgele kullanıyor.Erken doğmasına da bağlıyorm Bir özele birde devlete götürdüm psikiyatri ye.Ayın 15nde cerrahpaşa dan bir prof.a randevu aldık nasipse ona gidicez bir de.İnşl.sadece uyaran eksikliği der :KK43:

Ewt erken doğduğunu söyledim doktorun bana dediği,1.5 yaşında dahi saymış olsam 1.5 yaşındaki bebek göz kontağı kurar ve ismine döner :KK43:

X